Reklama

mops dyszy

Twój pies dyszy i jest niespokojny? Sprawdź, jak mu pomóc

© Shutterstock

Twój pies dyszy? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny i jak mu pomóc

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Dyszenie u psa to objaw, który może mieć różne przyczyny. Zastanawiasz się, dlaczego pies dyszy? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Dyszenie czy też ziajanie psa to przyspieszony oddech wykonywany z otwartym pyskiem, często także z wysuniętym językiem. Zwykle jest zachowaniem zupełnie normalnym.

Czasem jednak, zwłaszcza w połączeniu z innymi objawami (np. gdy pies dyszy i się trzęsie lub ma świszczący oddech), może być sygnałem ostrzegawczym i koniecznie powinno zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii. Zwłaszcza początkujący właściciele psów mogą mieć problemy z rozróżnieniem zwykłego dyszenia i takiego, którego nie należy lekceważyć. Przyjrzyjmy się bliżej temu zachowaniu.

Dlaczego pies dyszy?

Dyszenie obserwuje każdy właściciel psa. To naturalny odruch u tych czworonogów, a jego podstawowym celem jest termoregulacja.

Pies dyszy w czasie upału, aby się schłodzić 

Psy nie pocą się tak jak ludzie - mają gruczoły potowe jedynie na opuszkach łap, więc muszą regulować ciepłotę swojego ciała w inny sposób. Robią to, dysząc z otwartym pyskiem. W ten sposób umożliwiają parowanie śliny z języka i wnętrza pyska, co pozwala na skuteczne chłodzenie organizmu.

Pies może więc intensywnie dyszeć:

  • podczas upałów,
  • po intensywnym wysiłku,
  • a także w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura.

Dyszenie może występować zwłaszcza, jeśli zwierzę jest przedstawicielem jednej z ras brachycefalicznych, które mają ekstremalnie krótkie kufy (mops, buldożek francuski).

W czasie upałów zadbajmy o to, by zwierzę miało dostęp do wody i mogło schronić się w cieniu, uważnie dobierajmy także rodzaj i natężenie wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli nasz pupil jest otyły lub nieprzystosowany do dużej aktywności.

Pies dyszy z powodu stresu

Dyszenie u psa może być także objawem stresu - z łatwością możemy zaobserwować zwierzęta dyszące podczas jazdy samochodem, wizyty u weterynarza lub psiego groomera lub w nowych dla psa sytuacjach, a także w trakcie burzy lub wystrzałów fajerwerków.

Dla każdego czworonoga inne sytuacje mogą być powodem do zdenerwowania, dlatego warto obserwować swojego pupila - to ułatwia reagowanie z wyprzedzeniem na różne zmiany w jego zachowaniu.

Przyspieszony oddech jako objaw ekscytacji

Pies może dyszeć także wówczas, gdy jest pobudzony - np. ekscytuje się podczas zawodów sportowych, zabawy lub spotkania z innym psem.

Warto pamiętać, by nie pozwalać na przesadną eskalację takiego entuzjazmu, a jeśli pies wykazuje nadmierną tendencję do tego typu odruchów - pracować nad wyciszeniem i uczyć psa wypoczynku. Przesadna ekscytacja nie jest dla psa zdrowa, tylko uciążliwa - tak samo jak dla otoczenia.

Dyszenie podczas cieczki

Warto pamiętać, że dyszeć mogą też suczki podczas cieczki i niewykastrowane psy, które wyczuwają cieczkę u okolicznych suczek.

Jeśli nasze zwierzę nie ma rodowodu i nie planujemy jego rozmnażania, dobrym pomysłem jest sterylizacja lub kastracja psa przy najbliższej okazji. Taki zabieg niesie ze sobą korzyści zdrowotne dla naszego zwierzęcia, zapobiega napięciu, frustracji, a także skłonności do ucieczek.

Pies dyszy w nocy

Jeśli pies dyszy w nocy, rozważmy, czy nie dostaje kolacji zbyt późno - zwłaszcza, jeśli jest to ciężkostrawny posiłek (np. surowe czerwone mięso). Proces trawienia lub problemy żołądkowe mogą wywoływać dyszenie i nieznaczne podwyższenie temperatury ciała.

Nocne dyszenie u psa może być spowodowane również zbyt późnym wysiłkiem lub spacerem, który sprawia, że nocą pies jest pobudzony, a także wysoką temperaturą panującą w pomieszczeniu.

Nieodpowiednie żywienie i zbyt mało ruchu

Pamiętajmy także, że dyszenie występuje w dużym natężeniu u otyłych psów. Jest to problem dotyczący coraz większej liczby zwierząt domowych, zazwyczaj wywołany zbyt małą ilością ruchu połączoną z nieodpowiednim żywieniem.

Otyłość prowadzi do wielu groźnych chorób, a odpowiedzialni za jej wystąpienie są niestety właściciele. Jeśli nasz pies ma zbędne kilogramy, powinniśmy jak najszybciej postarać się, by je zgubił — najlepiej pod kontrolą lekarza weterynarii.

dyszenie u psa

Buldogi angielskie to jedna z ras ze skłonnością do krótszego oddechu ©Shutterstock


Dyszenie psa może być objawem choroby

Czasem ziajanie u psa może być jednym z objawów chorobowych. To mało charakterystyczny objaw, który może dotyczyć bardzo różnych schorzeń - między innymi dlatego, że psy często dyszą z powodu odczuwanego bólu lub w wyniku gorączki.

Na podstawie samego dyszenia nie jesteśmy w stanie zawyrokować, co dzieje się z naszym psem - może to być np.

Dlatego tak ważna jest czujność właściciela, obserwowanie współwystępujących objawów i umiejętność rozpoznawania, kiedy dyszenie może być sygnałem alarmowym.

Co robić, gdy pies dyszy i jest niespokojny?

Jak widać, dyszenie u psa może mieć bardzo różne podłoża - od zupełnie normalnego, naturalnego procesu termoregulacji, po silny stres lub przegrzanie (a nawet udar słoneczny) lub groźną chorobę.

Dlatego kluczowy jest kontekst sytuacji, w której pies dyszy. 

Zwróćmy uwagę na otoczenie naszego psa, panującą temperaturę, bodźce, które odbiera nasze zwierzę. Zaobserwujmy, czy dyszeniu towarzyszą inne niepokojące objawy np.

  • drgawki,
  • wymioty,
  • świszczący, ciężki oddech
  • czy zachowanie nie pojawia się regularnie, w dużym natężeniu,
  • czy dotyczy starszego psa. 

Reakcje psa nigdy nie występują w próżni i bez powodu. Znając okoliczności i widząc dodatkowe, nietypowe objawy, możemy zrozumieć, co dzieje się z naszym psem lub podjąć decyzję o kontakcie z lekarzem weterynarii i udzielić mu cennych, szczegółowych wyjaśnień, które pomogą w postawieniu diagnozy.

Często jednak przyspieszony oddech u czworonoga jest sygnałem stresu i informacją, że sytuacja, w której się znalazł, jest dla niego przytłaczająca. Także wówczas, jako opiekunowie zwierzęcia, powinniśmy zareagować i pracować z psem - sami najlepiej wiemy, jak trudne bywają stresujące sytuacje. Na dłuższą metę mogą one być dużym obciążeniem dla psychiki, zwłaszcza w przypadku lękliwych i wrażliwych zwierząt.

Na szczęście zwykle dyszenie sprowadza się do bezpiecznego i naturalnego procesu termoregulacji lub oznacza niewielki niepokój. Jeśli jednak mamy choć cień wątpliwości lub brakuje nam doświadczenia, zapytajmy o poradę lekarza weterynarii.

Twojego psa cechuje nieśmiałość, czy jest miłośnikiem przygód? Zrób test osobowości dla Twojego psa!
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego pies dyszy podczas burzy?

Czy pies może dyszeć z powodu nadwagi?

Dlaczego pies dyszy po zdjęciu kagańca?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?