Reklama

Szybki oddech u psa: jakie mogą być przyczyny tego, że pies dyszy

szybki oddech u psa

U większości właścicieli psów dyszenie u czworonoga nie wywołuje raczej większego niepokoju. Doświadczeni posiadacze zwierząt wiedzą bowiem, że szybki oddech u psa jest zjawiskiem normalnym – szczególnie, gdy obserwujemy go podczas upałów lub w trakcie podróży samochodem. Nie oznacza to jednak oczywiście, że zjawisko to powinno być przez nas lekceważone.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach przyczyny dyszenia u psa mogą być złożone i świadczyć o problemach zdrowotnych naszego czworonoga.

Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać niepokojące objawy i kiedy szybki oddech u psa powinien skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii.

Szybki oddech u psa: jakie mogą być przyczyny?

Dyszenie u psa jest przyspieszonym i płytkim oddechem, które pozwala zwierzęciu na odparowanie wody z języka, pyska oraz górnych dróg oddechowych.

Proces ten umożliwia także regulację temperatury ciała – dzięki dyszeniu zwierzę kontroluje ciepło i ochładza organizm. Zwykle obserwuje się go głównie latem – intensywnie ziejący pies z wywieszonym językiem nie powinien oznaczać niczego niepokojącego.

Szczególnie, że w przypadku tych czworonogów, jest to jedyny skuteczny sposób na odprowadzenie nadmiaru ciepła. Skóra psa nie poci się bowiem w taki sposób, jak skóra ludzka – pies oddaje pot przez poduszki łap, a za pomocą dyszenia reguluje temperaturę swojego ciała.

Szacuje się, że normalna częstotliwość oddechów u psa wynosi maksymalnie 40 wdechów na minutę. W przypadku dyszenia ilość wdechów wzrasta nawet do 300 na minutę.

Nie zawsze szybki oddech jednak powinien być źródłem naszego niepokoju. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje szybkiego oddechu u psa: prawidłowy i nieprawidłowy.

Pierwszy rodzaj szybkiego oddechu następuje w wypadku przegrzania, kiedy pies usiłuje obniżyć temperaturę ciała np. w trakcie upału lub podczas jazdy samochodem.

Drugi może pojawić się bez wyraźnego powodu i może sygnalizować problemy natury zdrowotnej u naszego czworonoga. Jak rozróżnić te dwa rodzaje oddechu? Zwróćmy uwagę na to, czy:

  •  dyszenie jest głośniejsze i świszczące, ponieważ wówczas może świadczyć o niedrożności układu oddechowego;
  • dyszenie nie ma związku z temperaturą panującą na zewnątrz;
  • dyszenie nie jest przypadkiem związane z większym wysiłkiem.

Nie zapominajmy jednak, że istnieją rasy psów wykazujące większą tendencję do nadmiernego dyszenia. Ma to związek z kształtem ich pyska, który może powodować problemy z oddychaniem i przyczyniać się do wydawania przez zwierzę niepokojących dźwięków przy braniu oddechu.

©Shutterstock

Do psów tych należą rasy brachycefaliczne, tj. boksery, buldogi angielskie i francuskie, bulteriery, mopsy, pekińczyki czy pitbule.

Kiedy szybki oddech u psa to powód do niepokoju?

Nie zawsze szybki oddech u psa jest objawem naturalnym – szczególnie, jeśli zwierzę nie ma w danym momencie powodów do intensywnego ziajania. W sytuacjach, gdy mamy pewność, że szybki oddech u psa nie jest spowodowany wysoką temperaturą jego ciała lub wysoką temperaturą na zewnątrz, warto przyjrzeć się mu bliżej, ponieważ może być niepokojącym sygnałem.

Mając jakiekolwiek podejrzenia co do stanu zdrowia lub samopoczucia naszego pupila, warto udać się do lekarza weterynarii, który oceni stan zwierzęcia.

W niektórych przypadkach szybki oddech u psa może bowiem oznaczać:

Dolegliwości bólowe

Warto wiedzieć, że niekiedy szybki oddech u psa może być symptomem dolegliwości bólowych lub dyskomfortu wywołanego chorobą. Nagłe zmiany w sposobie oddychania psa mogą być sygnałem, którego nie powinniśmy bagatelizować.

Jeśli zwierzę nagle zaczyna szybko zaczyna oddychac i dzieje się to bez wyraźnego powodu, to warto skonsultować to z weterynarzem. Niewykluczone, że pies manifestuje w ten sposób dolegliwości bólowe, które stają się dla niego coraz bardziej dotkliwe.

Symptom zbliżającego się udaru

Jeśli w lecie nasz pies przebywał przez wiele godzin na słońcu lub w ciepłym pomieszczeniu i nagle zaobserwujemy u niego intensywne dyszenie, to może być ono oznaką udaru. Gdy organizm zwierzęcia zaczyna się przegrzewać, spojrzenie jest zaszklone i u psa zaczynają występować palpitacje, zwierzę prawdopodobnie doznało udaru.

W takiej sytuacji kluczowe jest szybkie umieszczenie psa w chłodnym miejscu, ochłodzenie jego ciała zimną wodą i jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem, który zaleci dalsze postępowanie.

Choroby płuc i serca

Dyszenie i szybki oddech u psa może powodować kardiomiopatia rozstrzeniowa, podczas której u chorych zwierząt dochodzi do maksymalnego rozciągnięcia włókien mięśniowych serca, co z kolei prowadzi do niewydolności serca. Objawami towarzyszącymi temu schorzeniu są brak energii, ciężki oddech, kaszel, omdlenia, osłabienia oraz rozdęty brzuch.

Niepokój lub stres u psa

Nierzadko psy zaczynają dyszeć w sytuacji, gdy są zdenerwowane lub znajdują się w sytuacjach silnie dla nich stresujących. Zwierzę wyraźnie zmienia swoje zachowanie – zaczyna niespokojnie poruszać się po pokoju, chodząc w jedną i drugą stronę. W niektórych przypadkach widoczne mogą być drgawki, trzęsienie się, a także utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami.

Do takich stresujących wydarzeń można zaliczyć burzę lub wystrzelanie fajerwerków podczas Nowego Roku. Warto jednak pamiętać, że bodźcem stresowym dla naszego czworonoga mogą być także długotrwałe hałasy dobiegające z bliskiej odległości.

Otyłość

Szybki oddech u psa może mieć związek z otyłością naszego pupila. Nadwaga uniemożliwia zwierzęciu prawidłową regulację temperatury, co prowadzi do intensywnego dyszenia. Wiele czworonogów zmaga się z nadprogramową ilością kilogramów, spowodowaną zazwyczaj nieprawidłową dietą oraz brakiem ruchu. Jeśli zauważymy, że nasz pies dyszy podczas chodzenia, wychodzenia po schodach lub zabawy, to zazwyczaj jest to sygnał mogący świadczyć o otyłości.

W sytuacji, gdy weterynarz potwierdzi nasze obawy, konieczna jest zmiana diety oraz zapewnienie zwierzęciu regularnej aktywności. Nie należy zapominać, że nadwaga nie tylko obniża jakość życia psa, ale także prowadzi do skrócenia długości jego życia.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz