Reklama

psu jest gorąco na plaży

Czy psy się pocą? Termoregulacja u psów

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

U psów proces radzenia sobie z wysokimi temperaturami wygląda zupełnie inaczej niż u ludzi. W jaki sposób czworonogi chłodzą swój organizm w czasie upałów? Odpowiadamy.

Zwierzęta, jak ludzie, źle znoszą upały. Jednak choć pies, podobnie jak człowiek, jest stworzeniem stałocieplnym, jego organizm jest zbudowany zupełnie inaczej niż ludzki.

Człowiek, gdy jest mu gorąco – poci się całym ciałem przy pomocy gruczołów potowych. To naturalna reakcja organizmu mająca na celu jego schłodzenie. A jak w jaki sposób czworonogi radzą sobie z upałem?

Gruczoły potowe u psa: jaki sposób psy się pocą?

Jedynymi częściami ciała, które się pocą u psa, są nos i opuszki palców. Są tam zlokalizowane epokrynowe gruczoły potowe, istotne dla termoregulacji. Pot jest wydzielany głównie w wyniku stresu lub lęku, pojawia się również jako jedna z funkcji chłodzenia organizmu, nie jest jednak dla niej kluczowa.

Prawdopodobnie wynika to z ewolucji – pot ma charakterystyczny zapach, pies zaś jest drapieżnikiem. Zapach potu mógłby zdradzać ofierze lub innym drapieżnikom jego lokalizację. 

Jeśli podczas głaskania pupila mamy wrażenie, że poci się na całym ciele, oznacza to najpewniej, że ma on problemy skórne, takie jak na przykład łojotok.

Przyczyn tej choroby może być całe mnóstwo, dlatego należy skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii, aby mógł on ustalić i wyeliminować przyczynę tego stanu, wdrażając odpowiednie leczenie. Brzydkie, przetłuszczone futro może być też wynikiem problemów behawioralnych, takich jak lęk, zatem nie należy tego objawu ignorować. 

W jaki sposób pies reguluje temperaturę ciała w upały? 

Pies chłodzi organizm poprzez ziajanie©Shutterstock

Podstawowym mechanizmem chłodzącym jego organizm jest ziajanie, czyli charakterystyczne szybkie oddychanie z szeroko otwartym pyskiem. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby zwierzę miało niczym nie ograniczoną możliwość otwarcia pyska.

Należy zwrócić na to uwagę szczególnie podczas upałów oraz wysiłku fizycznego, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do udaru, który jest stanem zagrażającym życiu. 

Niestety bardzo dużo modeli kagańców nie pozostawia odpowiednio dużej przestrzeni, aby pies mógł swobodnie ziajać.

Do skutecznego schłodzenia organizmu niezbędny jest też swobodny dostęp do świeżej wody.

Psiak powinien mieć ją w swoim zasięgu zawsze, ale w trakcie upałów należy szczególnie to sprawdzić. Wartą do poruszenia kwestią w kontekście psiej termoregulacji jest sierść. Wielu właścicieli w trakcie upałów decyduje się na to, aby ogolić pupila na łyso, aby się nie grzał. To ogromny błąd! 

W związku z brakiem gruczołów potowych pies nie chłodzi się w taki sposób jak my. Sierść więc nie powoduje dodatkowego pocenia, a na ziemi nie zobaczymy mokrych śladów. Tym samym jej brak nie sprawi, że pies lepiej zniesie upały – wręcz przeciwnie. Bez niej nie będzie mógł regulować temperatury swojego ciała.

Okrywa włosowa chroni skórę zarówno przed gorącym powietrzem, zatrzymując je na sobie, jak i przed groźnymi skutkami bezpośredniego działania na nią promieni słonecznych. Goląc psa na łyso, możemy wyrządzić mu krzywdę, doprowadzając do oparzeń słonecznych, na nawet przegrzania organizmu i udaru.

Jak pomóc psu w czasie upału?

© Shutterstock

 

1. Upewnij się, że pies może schłodzić organizm poprzez ziajanie

Przede wszystkim powinniśmy zapewnić mu wspomnianą już wyżej możliwość dyszenia. Jeśli musimy zakładać psu kaganiec na spacer, to upewnijmy się, że pozostawia on odpowiednio dużo miejsca do tego, aby pupil mógł szeroko otworzyć pysk.

2. Ogranicz spacery w najgorętszym momencie dnia

Unikaj nadmiaru ciepła. Kiedy żar leje się z nieba, postarajmy się ograniczyć spacery. Najbardziej odpowiednią porą na dłuższe wyjście będzie wczesny ranek i późny wieczór. 

3. Miej zawsze butelkę z wodą

Warto zawsze mieć ze sobą butelkę z wodą dla naszego czworonoga. Obecnie dostępne są specjalne butelki z rozkładaną miską, z której pies może się wygodnie napić. Dostęp do świeżej, chłodnej wody jest konieczny podczas upałów.

Bez niej psi organizm nie jest w stanie skutecznie ochłodzić się. Ważne jednak, aby nie była ona za zimna, ponieważ może wówczas spowodować przeziębienie, anginę albo szok termiczny. Dlatego w żadnym wypadku nie wrzucajmy do niej kostek lodu i nie schładzajmy jej w lodówce. 

4. Ogranicz aktywność fizyczną

W wyjątkowe upały nie zmuszajmy psa do aktywności fizycznej, ponieważ będzie znacznie bardziej wycieńczająca dla organizmu i przez to ryzykowna.

5. Zapewnij zacienione miejsce do odpoczynku

Zapewnijmy mu też przyjemne, zacienione miejsce do odpoczynku, na przykład chłodne kafelki, piwnica czy cień drzewa. Możemy tam rozłożyć mokre ręczniki lub specjalną matę chłodzącą. Przypilnujmy, aby nie spędzał za dużo czasu na słońcu i utrzymywał prawidłową temperaturę ciała.

Bardzo ważne jest to, aby przegrzanego psa nie wrzucać do zimnej wody! Choć to często pierwsze nasuwające się rozwiązanie, niestety może prowadzić do bardzo niebezpiecznego szoku termicznego. 

Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie zostawiać swojego pupila samego w rozgrzanym samochodzie!

Samochód na słońcu bardzo szybko osiąga wysoką temperaturę i już kilka minut w zamknięciu może skończyć się dla psa tragicznie!

Kiedy organizm przestanie sobie radzić ze skutkami wysokich temperatur, mówimy wówczas o udarze cieplnym. Szczególnie narażone na ten rodzaj przegrzania są psy stare, otyłe oraz te o ciemnej sierści, ponieważ przyciąga ona promienie słoneczne. Udar jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu, jeśli więc go podejrzewamy – natychmiast reagujmy.

Do objawów udaru cieplnego należą przede wszystkim otumanienie i dezorientacja zwierzęcia, w skrajnych przypadkach utrata przytomności. Towarzyszy mu też płytki oddech, nieregularny i przyspieszone bicie serca. Mogą pojawić się wymioty, biegunka oraz piana z pyska. Zwierzę należy przenieść w chłodniejsze miejsce i podać mu świeżą wodę.

Można zwilżyć mu sierść chłodną wodą (nie lodowatą!), a następnie, gdy trochę się schłodzi, zawieźć go koniecznie do lekarza weterynarii. Udar cieplny zakłóca pracę narządów wewnętrznych i bez interwencji lekarza może skończyć się bardzo powolną, bolesną dla naszego zwierzaka śmiercią. 

Podsumowanie 

Pies nie poci się tak jak człowiek. Jego gruczoły potowe znajdują się wyłącznie na opuszkach łap i nosie. Oznacza to, że mechanizm regulowania temperatury organizmu psa działa zupełnie inaczej niż ludzki. Należy mieć to na względzie szczególnie w trakcie nadchodzących upałów, aby pomóc naszemu psu jak najlepiej je znieść. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?