Z biegiem lat organizacje zajmujące się ochroną zwierząt podniosły świadomość społeczną na temat ryzyka, jakie wiąże się z pozostawianiem zwierząt w zamkniętych samochodach podczas upałów. Mimo to, ludzie nadal to robią.
W latach 2009–2018 RSPCA (największa organizacja prozwierzęca w Wielkiej Brytanii) odnotowała 64 443 przypadki narażania zwierząt na negatywne skutki przegrzania. Aż 90% zgłoszeń dotyczyło psów pozostawionych w pojazdach!
Według danych organizacji, wystarczy zaledwie 6 minut, aby zamkniętego w rozgrzanym samochodzie psa doprowadzić do śmierci!
Jak upał wpływa na twojego psa?
Zwierzęta domowe radzą sobie z upałem znacznie gorzej niż ludzie. Jak podaje The Conversations, jeśli temperatura zewnętrzna przekroczy 41°C, istnieje ryzyko udaru cieplnego, który przeżywa zaledwie połowa psów. Najbardziej narażone są psy o długiej sierści, zwierzęta z nadwagą oraz psy typu bokser i buldog. Ale upał może być śmiertelny właściwie dla każdego czworonoga.
Pamiętajmy, że ostatnio w Polsce temperatury powietrza sięgają nie 22, a ponad 30 stopni! Ryzyko, że w samochodach jest jak w piekle, jest ogromne.
Psy nie pocą się w takim stopniu jak ludzie. Regulują więc temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie, próbując stracić ciepło przez błony śluzowe pyszczka i nosa. Dyszenie jednak powoduje dużą utratę wody. Następuje ograniczenie przepływu krwi do wszystkich narządów.
Gdy temperatura psa osiągnie 44°C pojawia się niewydolność nerek, krwawienie wewnętrzne, a do mózgu nie jest dostarczany tlen. Nawet jeśli w takiej sytuacji uda się uratować psa, w jego ciele doszło już do nieodwracalnych zmian. Jego mózg uległ uszkodzeniu.
Jak pomóc psu w upały?
Oczywiście absolutnie, pod żadnym pozorem czy „tylko na chwileczkę” nie można zostawiać zwierząt w zamkniętych samochodach! Uchylony lufcik w pojeździe też nic nie da, tak samo jak otwarcie na oścież domowego okna w największy upał.
Jak ulżyć psu w czasie upałów?
- Upewnijmy się, że zwierzak ma zacieniony schron, z dobrym przepływem powietrza oraz dostępem do wody.
- Na spacery z psem wybierajcie się rano bądź późnym wieczorem, unikajcie wychodzenia w najgorętszych porach dnia.
- Pamiętajcie, że rozgrzany chodnik czy asfalt może poparzyć łapki waszego pupila.
- Jeśli zauważycie objawy przegrzania, takie jak dyszenie, lizanie, chwiejne chodzenie, połóżcie wilgotny ręcznik na grzbiecie zwierzaka.
- Jeśli dojdzie do udaru cieplnego, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do weterynarza.
Aby lato było przyjemnością, a nie koszmarem, dbajmy o komfort naszych zwierzaków!