Staffordshire bull terrier

Inne nazwy: stafford, staff, pot. staffik

Staffordshire bull terrier
Staffordshire bull terrier © Shutterstock

Energiczny i żywiołowy staffordshire bull terrier potrafi być bardzo towarzyskim i oddanym pupilem. Inteligentny i pojętny, szybko się uczy. Potrafi jednak być uparty i stawiać na swoim, odmawiając współpracy podczas szkoleń. Dlatego też wymaga stanowczego, aczkolwiek łagodnego traktowania. Z pewnością będzie idealnym kompanem dla tych, którzy uwielbiają aktywność fizyczną i są w stanie poświęcić swojemu pupilowi sporo czasu. 

Najważniejsze informacje o Staffordshire bull terrier

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Korzeni staffordshire bull terriera należy doszukiwać się w XIX wiecznej Anglii, skąd pochodzą pozostałe rasy typu bull. Za jego przodków uważa się wymarłe już białe teriery angielskie, buldogi i manchester teriery. Rasa została zarejestrowana w 1935 roku, a uznana przez FCI w 1998 roku. Rok później jej pierwsi przedstawiciele pojawiali się na wystawie w Crufts. Do teraz to właśnie w Anglii staffordshire bull terriery cieszą się największą popularnością. Pierwsi przedstawiciele rasy trafili do Polski w latach 90. ubiegłego wieku. 

Jeśli chcesz zapytać o opinie dotyczące staffordshire bull terriera, zajrzyj do naszego forum.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 3 : teriery w typie bull

Staffordshire bull terrier - wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 35 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 11 i 15 kg

  Pies : pomiędzy 12 i 17 kg

  Maść

  Staffordshire bull terrier - umaszczenie

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Staffordshire bull terrier to muskularny pies o wielkej sile, w stosunku do swojej wielkości. Głowa jest krótka,  z szeroką czaszka, stop wyraźnie zaznczony. Kufa jest krótka, średniej wielkości okrągłe oczy są osadzone na wprost. Uszy, w połowie wyprostowane,  nie powinny być ani duże ani ciężkie. Nogi są proste, przednie kończyny lekko odchylone. Ogon średniej długości jest umiejscowiony nisko: szeroki u podstawy, zwęża się ku końcowi.

  Ciekawostki

  Staffordshire bull terriery w Anglii doczekały się miana „psiej niani”  ze względu na wyjątkowo dobre relacje czworonogów z dziećmi. 

  Staffordshire bull terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Staffik bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i całej rodziny. Jest wierny i oddany. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania i skupiać na sobie uwagę opiekuna. Pomimo silnego charakteru staffordshire bull terriera i sporej dozy przekory, może być posłusznym pupilem. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Temperament staffordshire bull teriera jest godny pozdziwu -  te pieski to prawdziwe wulkany energii. Wszelkie możliwości jej rozładowania są więc dla nich powodem do zadowolenia. Staffik bardzo lubi wszystkie zabawy, które zapewniają dużą ilość ruchu. 

  • 33%

   Spokojny

   Ten angielski pies nie ma z pewnością angielskiej flegmy. Staffiki są energiczne i żywiołowe. Trudno im spokojnie siedzieć w miejscu, kiedy wokół nich dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Pobudzone i radosne, często okazują swoje zadowolenie i zaciekawienie w sposób, który może zagrażać wystrojowi wnętrza. 

  • 66%

   Inteligentny

   Psy należące do tej rasy są inteligentne. Szybko się uczą i zdobywają nowe umiejętności. Bywają jednak uparte i przekorne, dlatego bez pozytywnej motywacji szybko się nudzą i odmawiają współpracy.

   W efektywnym szkoleniu czworonogów ważna jest konsekwencja i stanowczość trenera, który – choć powinien być wymagający przez cały czas – musi też być opanowany i łagodny w swoim postępowaniu. 

  • 66%

   Łowca

   Staffik posiada naturalny instynkt łowcy. Potrafi rzucić się w pogoń za potencjalną zdobyczą, traktując jako ofiarę. Z tego względu mniejsze zwierzęta znajdujące się w jego zasięgu powinny mieć się na baczności. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Staffordshire bull terrier jest bardzo towarzyskim psem. Lubi ludzi i kontakt z nimi (nie tylko z domownikami). W stosunku do obcych pozostaje przyjacielsko nastwiony, przez co nie sprawdza się w roli stróża. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji realnego zagrożenia nie potrafi obronić swojego pana.

  • 33%

   Niezależny

   Silny charakter staffordshire bull terriera sprawia, że pies ten bywa uparty i przekorny. Poddawany jednak systematycznym i umiejętnie przeprowadzanym treningom staje się posłuszny swojemu panu. 

   Staffordshire bull terrier - usposobienie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Staffordshire bull terriery są psami bardzo towarzyskimi, które do pełni szczęścia potrzebują towarzystwa ludzi. Bardzo źle znoszą samotność. Nie powinny być pozostawiane same przez długi czas. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Staffiki szybko się uczą i zazwyczaj są chętne do nauki – pod warunkiem, że ćwiczenia w których uczestniczą, są dla nich ciekawe i zajmujące zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Pomimo tego, że staffordshire bull terriery nie szczekają zbyt dużo, uważa się je za dość głośne psy. Wynika to z faktu, że czworonogi te wydają z siebie cały szereg przedziwnych dźwięków, które są charakterystyczne dla tej rasy. 

   • 33%