Staffordshire bull terrier

Inne nazwy: stafford, staff, pot. staffik

#20

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Staffordshire bull terrier
Staffordshire bull terrier © Shutterstock

Energiczny i żywiołowy staffordshire bull terrier potrafi być bardzo towarzyskim i oddanym pupilem. Inteligentny i pojętny, szybko się uczy. Potrafi jednak być uparty i stawiać na swoim, odmawiając współpracy podczas szkoleń. Dlatego też wymaga stanowczego, aczkolwiek łagodnego traktowania. Z pewnością będzie idealnym kompanem dla tych, którzy uwielbiają aktywność fizyczną i są w stanie poświęcić swojemu pupilowi sporo czasu. 

Najważniejsze informacje o Staffordshire bull terrier

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Korzeni staffordshire bull terriera należy doszukiwać się w XIX wiecznej Anglii, skąd pochodzą pozostałe rasy typu bull. Za jego przodków uważa się wymarłe już białe teriery angielskie, buldogi i manchester teriery. Rasa została zarejestrowana w 1935 roku, a uznana przez FCI w 1998 roku. Rok później jej pierwsi przedstawiciele pojawiali się na wystawie w Crufts. Do teraz to właśnie w Anglii staffordshire bull terriery cieszą się największą popularnością. Pierwsi przedstawiciele rasy trafili do Polski w latach 90. ubiegłego wieku. 

Jeśli chcesz zapytać o opinie dotyczące staffordshire bull terriera, zajrzyj do naszego forum.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 3 : teriery w typie bull

Staffordshire bull terrier - wygląd

 • Staffordshire bull terrier
  Staffordshire bull terrier

  Wysokość w kłębie Staffordshire bull terrier

  Suka : pomiędzy 35 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 11 i 15 kg

  Pies : pomiędzy 12 i 17 kg

  Maść

  Staffordshire bull terrier - umaszczenie

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Staffordshire bull terrier to muskularny pies o wielkej sile, w stosunku do swojej wielkości. Głowa jest krótka,  z szeroką czaszka, stop wyraźnie zaznczony. Kufa jest krótka, średniej wielkości okrągłe oczy są osadzone na wprost. Uszy, w połowie wyprostowane,  nie powinny być ani duże ani ciężkie. Nogi są proste, przednie kończyny lekko odchylone. Ogon średniej długości jest umiejscowiony nisko: szeroki u podstawy, zwęża się ku końcowi.

  Ciekawostki

  Staffordshire bull terriery w Anglii doczekały się miana „psiej niani”  ze względu na wyjątkowo dobre relacje czworonogów z dziećmi. 

  Staffordshire bull terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Staffik bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i całej rodziny. Jest wierny i oddany. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania i skupiać na sobie uwagę opiekuna. Pomimo silnego charakteru staffordshire bull terriera i sporej dozy przekory, może być posłusznym pupilem. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Temperament staffordshire bull teriera jest godny pozdziwu -  te pieski to prawdziwe wulkany energii. Wszelkie możliwości jej rozładowania są więc dla nich powodem do zadowolenia. Staffik bardzo lubi wszystkie zabawy, które zapewniają dużą ilość ruchu. 

  • 33%

   Spokojny

   Ten angielski pies nie ma z pewnością angielskiej flegmy. Staffiki są energiczne i żywiołowe. Trudno im spokojnie siedzieć w miejscu, kiedy wokół nich dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Pobudzone i radosne, często okazują swoje zadowolenie i zaciekawienie w sposób, który może zagrażać wystrojowi wnętrza. 

  • 66%

   Inteligentny

   Psy należące do tej rasy są inteligentne. Szybko się uczą i zdobywają nowe umiejętności. Bywają jednak uparte i przekorne, dlatego bez pozytywnej motywacji szybko się nudzą i odmawiają współpracy.

   W efektywnym szkoleniu czworonogów ważna jest konsekwencja i stanowczość trenera, który – choć powinien być wymagający przez cały czas – musi też być opanowany i łagodny w swoim postępowaniu. 

  • 66%

   Łowca

   Staffik posiada naturalny instynkt łowcy. Potrafi rzucić się w pogoń za potencjalną zdobyczą, traktując jako ofiarę. Z tego względu mniejsze zwierzęta znajdujące się w jego zasięgu powinny mieć się na baczności. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Staffordshire bull terrier jest bardzo towarzyskim psem. Lubi ludzi i kontakt z nimi (nie tylko z domownikami). W stosunku do obcych pozostaje przyjacielsko nastwiony, przez co nie sprawdza się w roli stróża. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji realnego zagrożenia nie potrafi obronić swojego pana.

  • 33%

   Niezależny

   Silny charakter staffordshire bull terriera sprawia, że pies ten bywa uparty i przekorny. Poddawany jednak systematycznym i umiejętnie przeprowadzanym treningom staje się posłuszny swojemu panu. 

   Staffordshire bull terrier - usposobienie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Staffordshire bull terriery są psami bardzo towarzyskimi, które do pełni szczęścia potrzebują towarzystwa ludzi. Bardzo źle znoszą samotność. Nie powinny być pozostawiane same przez długi czas. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Staffiki szybko się uczą i zazwyczaj są chętne do nauki – pod warunkiem, że ćwiczenia w których uczestniczą, są dla nich ciekawe i zajmujące zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Pomimo tego, że staffordshire bull terriery nie szczekają zbyt dużo, uważa się je za dość głośne psy. Wynika to z faktu, że czworonogi te wydają z siebie cały szereg przedziwnych dźwięków, które są charakterystyczne dla tej rasy. 

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Staffordshire bull terier jest psem, który bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i wiernie podąża za nim. Jednak ze względu na instynkt pogoni, który jest w nim mocno zakorzeniony, warto na spacerach z nim zachowywać dużą dozę ostrożności. 

   • 100%

    Skłonność do niszczenia

    Niestety staffiki są niszczycielami. Dotyczy to nie tylko szczeniąt, ale też dorosłych psów, które pozostawione dłużej same sobie, mogą przyczynić się do uszkodzenia wielu przedmiotów znajdujących się w ich zasięgu.

    Dlatego warto nie tylko przyzwyczajać pupila do tego, że musi zostawać sam przez kilka godzin, ale też ograniczyć mu dostęp do wartościowych przedmiotów,. Mocny uścisk szczęki staffordshire bull teriera może dodatkowo sprawić, że nasze ulubione drobiazgi zamienią się w proch.

   • 100%

    Łakomczuch

    Jak każdy pies, uwielbia psie przysmaki. Jednak warto podawać mu je w sposób bardzo racjonalny, traktując je wyłącznie jako formę nagrody za dobrą współpracę podczas szkoleń. 

   • 33%

    Pies stróżujący

    Choć staffik bez wątpienia jest bardzo mocno przywiązany do swojej rodziny i zrobiłby dla niej wiele, nie jest dobrym stróżem. Średnio odnajduje się w roli psa pilnującego dobytku, bo po prostu… lubi ludzi. 

   • 66%

    Pierwszy pies

    Staffordshire bull terrier może ubiegać się o rolę pierwszego psa. Jego przyszły opiekun powinien jednak być cierpliwy, konsekwentny, stanowczy oraz dysponować dużą ilością czasu, ponieważ staffiki są psami absorbującymi. Powinien też być osobą aktywną.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Staffordshire bull terrier jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Tryb życia

    • 66%

     Staffordshire bull terrier w mieszkaniu

     Staffordshire bull terrier może mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Ważne, aby zapewniać pupilowi jak najwięcej aktywności, nie zapominając przy tym, że znudzony i pozostawiony przez długi czas sam, może zamienić się w czworonożnego niszczyciela. 

    • 66%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Ten angielski pies jest bardzo energiczny i żywiołowy, który potrzebuje dużej ilości ruchu. Jego brak lub też zbyt mała ilość powoduje, że czworonóg zaczyna się nudzić.

     Aby rozładować nagromadzoną energię, zaczyna niszczyć przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Poza tradycyjnymi treningami i spacerami staffordshire bull terriery mogą uprawiać psie sporty.  

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Jak każdy pies, staffordshire bull terrier musi zostać odpowiednio przygotowany do podróży. W tym względzie liczy się zarówno wcześnie rozpoczęta socjalizacja, jak i oswojenie psa z akcesoriami używanymi do transportu. Nie można pominąć znaczenia nauki komend, które umożliwią bezpieczny przewóz pupila. 

     Współżycie z innymi

     • 33%

      Staffordshire bull terrier a koty

      Zaleca się, aby psy tej rasy dorastały z kotem, aby współżycie przebiegało bez problemów. Zdecydowanie gorzej wyglądają ich relacje z obcymi zwierzakami. Kiedy uaktywni się w nich instynkt pogoni, mogą traktować je jako potencjalne ofiary. 

     • 33%

      Staffordshire bull terrier a inne psy

      Zazwyczaj staffordshire bull teriery pozostają zdystansowane w stosunku do innych psów. Mogą być agresywne w kontaktach z innymi psami, zwłaszcza jeśli nie zostały prawidłowo i wcześnie zsocjalizowane. Nie można zapominać o tym, że rasa ta przez długi czas była wykorzystywana do walk psów. 

     • 66%

      Staffordshire bull terrier a dzieci

      Pomimo tego, że staffordshire bull terriery słyną z niesłychanej cierpliwości względem dzieci, nie można zapominać o tym, że kontakt zawsze powinien odbywać się pod opieką osób dorosłych. Staffordshire bull terriery nie do końca dobrze odnajdują się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. 

     • 33%

      Staffordshire bull terrier i osoby starsze

      Staffordshire bull terrier dobrze odnajduje się w towarzystwie osób starszych, jeśli należą do rodziny. Akceptuje ich podobnie jak pozostałych członków do niej należących. Nie są jednak dobrymi kandydatami na pupili osób starszych – głównie ze względu na dużą potrzebę ruchu. 

      %}

      Staffordshire bull terrier - cena

      Średnia cena za szczenięta staffordshire bull terriera z hodowli zarejestrowanej w FCI może sięgać nawet 3000 zł. 

      Pielęgnacja

      Zabiegi pielęgnacyjne, jakim należy poddawać staffordshire bull terriera należą do mało skomplikowanych. W zasadzie ograniczają się wyłącznie do szczotkowania sierści czworonoga raz na dwa tygodnie, częściej w okresie linienia. Dodatkowo, poza szczotkowaniem, można przecierać psa wilgotnym ręcznikiem, co powoli odświeżyć sierść, usunąć ewentualne zabrudzenia i nadać jej połysku. 

      Linienie

      Utrata sierści występuje dwa razy do roku. Okres linienia czworonogów przypada na wiosnę i jesień. Utrata sierści jest raczej umiarkowana, ale ze względu na to, że gubione włosy są twarde, z łatwością wbijają się w tapicerki i dywany.

      Staffordshire bull terrier - żywienie

      Żywienie staffordshire bull terriera powinno być racjonalne i dostosowane do potrzeb psa. Karma przeznaczona dla pupila musi zawierać składniki odpowiadające indywidualnym potrzebom czworonoga. Psy uprawiające sporty dodatkowo powinny otrzymywać preparaty zawierające glukozę i chondroitynę, które chronią stawy psa.  

      Zdrowie

      Długość życia

      Średnia długość psów należących do tej rasy wynosi 12 – 14 lat. 

      Odporność/wytrzymałość

      Staffordshire bull terriery na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Rzadko chorują. Niekiedy mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, zaćmę i inne choroby oczu. Wśród przedstawicieli tej rasy może pojawiać się nieuleczalna choroba genetyczna, atakująca układ nerwowy.

      Odporność na upały

      Odporność na upały jest dość niska. W czasie upałów, spacery powinny odbywać się wcześnie rano i późno w nocy, aby pozwolić temu aktywnemu psu dać ujście energii. 

      Odporność na zimno

      Krótka sierść staffika nie stanowi dobrej ochrony przed zimnem. 

      Skłonność do tycia

      Skłonność tej rasy do tycia jest średnia - zrównoważona dieta i odpowiednia dawka aktywności uchronią staffika bez problemu przed nadwagą.

      Częste choroby

      •    dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
      •    zaćma
      •    alergie pokarmowe
      •    L-2-HGA
       

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz