Bedlington terrier

Inne nazwy: Rothbury Terrier

Bedlington terrier
Bedlington terrier

Bedlington terrier to wyjątkowo ciekawy pies o bardzo charakterystycznym wyglądzie przywodzącym na myśl… owieczkę! Nie należy jednak dać się zwieść, bowiem to najprawdziwszy terier z mocnym, odważnym charakterem i silnym instynktem łowieckim. Choć obecnie nie podlega próbom pracy i traktowany jest przede wszystkim jako pies rodzinny i do towarzystwa, należy mieć na względzie jego pochodzenie oraz wynikające z niego potrzeby. Tylko wówczas można stworzyć z tym czworonogiem udany związek!

Podstawowe informacje na temat bedlington teriera

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Bedlington terrier pochodzi z półnoncej Anglii, a dokładniej z okolic angielskiej wsi Newcastle. Pierwotnie wykorzystywany był głównie przez górników, stąd jego inna nazwa – rothbury terrier. Faktyczna hodowla rasy rozpoczęła się w mieście Bedlington. W Polsce bedlington terrier pojawił się po raz pierwszy w 1934 roku.

Więcej o angielskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 1 : teriery duże i średnie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 34 i 44 cm

  Pies : pomiędzy 35 i 45 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 8 i 10 kg

  Pies : pomiędzy 8 i 10 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bedlington terrier to pies średniej wielkości, dumny i pełny wdzięku. Nie jest ani zbyt delikatny, ani ociężały, doskonale umięśniony. Ma charakterystyczną głowę w kształcie klina bądź gruszki, brak stopu. Uszy są nisko osadzone i płasko opadają, mają średnią długość, są cienkie. Pokryte są krótkim włosem, zaś końce posiadają jedwabiste frędzle. Oczy tego teriera są niewielkie, trójkątne, o łagodnym wyrazie. Szyja jest długa, tułów mocno umięśniony, nisko osadzony ogon ma średnią długość, jest lekko wygięty.

  Ciekawostki

  Bedlington terrier jest rasą bardzo rzadką w Polsce. Dlatego chcąc posiadać psa tej rasy, niejednokrotnie trzeba zarezerwować go z dużym wyprzedzeniem.

  Więcej ciekawostek o bedlington terierze znajdziesz tutaj.

  Bedlington terrier - charakter

  • 66%

   Czuły

   Bedlington terrier jest obecnie psem rodzinnym i do towarzystwa. Przywiązuje się do właściciela i jest mu oddany, ale nie należy do typowych kanapowców, zatem nie zechce leżeć cały dzień u boku opiekuna i być głaskanym.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Bedlington terrier to bardzo żywiołowy czworonóg, który zdecydowanie potrzebuje solidnej dawki ruchu każdego dnia. Z pewnością chętnie podejmie wszelkie aktywności z właścicielem.

  • 100%

   Spokojny

   Pomimo tego, że pies ten jest żywiołowym terierem i podczas pracy czy aktywności na zewnątrz jest niezmordowany, w warunkach domowych naprawdę potrafi się wyciszyć i zachować spokój. Oczywiście tylko pod warunkiem, jeśli wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone.

  • 66%

   Inteligentny

   Bedlington terrier to bardzo inteligentny pies, dlatego łatwo i szybko przyswaja nową wiedzę. Jego szkolenie nie zawsze jednak jest proste, bo bywa uparty.

  • 100%

   Łowca

   Bedlington terrier to pies o silnym instynkcie łowieckim. Dawniej wykorzystywany był do polowania m.in. na lisy, borsuki i wydry, a także tępiły szczury. Obecnie nie podlega próbom pracy i raczej trudno go spotkać u boku myśliwego.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jak każdy pies, bedlington terrier może przejawiać nieufność wobec obcych, ale nie jest nadmiernie zdystansowany, ani tym bardziej strachliwy.

  • 66%

   Niezależny

   Bedlington terrier, jako obecnie pies rodzinny, nie należy do psów szczególnie niezależnych. Ceni sobie towarzystwo właściciela i woli przebywać z nim, niż oddawać się własnym rozrywkom.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Bedlington terrier będzie dobrze znosił krótkie okresy samotności, jeśli zostanie do tego odpowiednio przygotowany. Jako że potrafi zachować spokój w warunkach domowych i łatwo się uczy, nauka samodzielnego zostawania nie powinna być trudna i długotrwała.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pies rasy bedlington terrier to bardzo inteligentny czworonóg, który nie ma problemu z przyswajaniem wiedzy – zwłaszcza, gdy jest ona przekazywana mu w sposób przejrzysty i ciekawy. Z racji tego, że jednocześnie mocno przywiązuje się do właściciela, powinien być mu oddany i posłuszny. Podczas szkolenia bywa jednak uparty, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, być konsekwentnym i jednocześnie łagodnym.

   • 33%

    Szczekliwy

    Bedlington terrier nie jest psem szczególnie hałaśliwym. Nie oznacza to, że nie szczeka w ogóle. Jeśli zauważy jakieś niepokojące zmiany w swoim otoczeniu, na pewno nie pozostanie na nie obojętny.

   • 66%