Reklama

małe buldogi angielskie
© Shutterstock

Angielskie rasy psów - najpopularniejsze rasy pochodzące z Anglii

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Wiele angielskich ras psów jest niezwykle popularnych na całym świecie, w tym także w Polsce. Istnieją jednak również rasy zdecydowanie mniej znane poza Wielką Brytanią, a z całą pewnością zasługujące na odkrycie. Oto przegląd angielskich ras psów, które urzekają zarówno wyglądem, jak i wspaniałym charakterem!

Yorkshire terrier 

©Shutterstock

Yorkshire terrier to bodaj najbardziej znana angielska rasa psa. Popularny „york” to miniaturowy piesek, który waży zaledwie do 3,2 kg (zgodnie z wzorcem), osiągając przy tym nie więcej niż 23 cm wysokości w kłębie. To stosunkowo „nowa” rasa, w porównaniu z wieloma innymi, która powstała w XIX wieku.

Yorkshire terrier ma opinię psa „niezrównoważonego i szczekliwego”. W istocie jest czworonogiem bardzo przyjaznym (chociaż wykazuje nieufność i zachowuje dystans wobec obcych). Jeśli tylko zostanie właściwie zsocjalizowany, może być psem naprawdę zrównoważonym i spokojnym. Jest niesamowicie delikatny, dlatego należy uważać na niego podczas kontaktów z małymi dziećmi.

West highland white terrier

Shutterstock©

West highland white terrier to mały, energiczny i niezwykle odważny psiak. Rasa ta pochodzi ze Szkocji. Pierwotnie wykorzystywana była do tępienia małych szkodników, a także m.in. do polowania na borsuki i lisy. Westie ma wśród swoich przodków wiele innych terierów, a jego najbliższym krewnym jest cairn terier.

Pies ten nazywany jest „księżycowym pierrotem”. Porównanie to jest wyjątkowo trafne, bo westie to mieszanka przebiegłości, ciekawości i skrywanej melancholii.

Airedale terrier

©Shutterstock

Rasa powstała w XIX wieku, nie wiadomo jednak dokładnie, z krzyżówki jakich ras pochodzi. Przyjmuje się natomiast, że w powstaniu rasy mogły brać udział między innymi pies na wydry (otterhound), owczarek szkocki długowłosy (collie), a także wymarły już czarny i podpalany terier. 

Airedale terrier jest psem bardzo inteligentnym, który lubi się uczyć i współpracować z człowiekiem. Wprost kocha wodę – co ciekawe, umie nawet… nurkować! To czworonóg aktywny i wesoły, który uwielbia się bawić. Jest psem niezwykle wszechstronnym. Może pełnić rolę nie tylko psa myśliwskiego, ale również na przykład policyjnego, stróża czy przewodnika osób niewidomych. 

 Cavalier king charles spaniel

Shutterstock©

Rasa ta wywodzi się od king charles spaniela, niegdyś bardziej cenionego od cavaliera. Dziś obserwuje się odwrotną tendencję głównie ze względu na to, że cavaliery mają mniej problemów ze zdrowiem, przede wszystkim z oddychaniem. Do przodków cavaliera należą king charles spaniel, pekińczyk i mops. Nazwę rasa ta zawdzięcza królowi Anglii Karolowi II, który, jak donosili jego krytycy, wolał bawić się z tymi psami, niż zajmować sprawami państwa. 

Ten piesek do towarzystwa jest bardzo inteligentny. Szybko i chętnie się uczy. Umie dostosować się do trybu życia swojego opiekuna, jak i do jego nastroju w danym momencie, jednak wymaga sporo uwagi. Cavalier uwielbia się bawić, dlatego wymaga aktywnego, zaangażowanego opiekuna.

Otterhound 

Shutterstock©

Otterhound, czyli pies na wydry, to rasa rzadko spotykana. Ma bardzo długą historię, bo jej korzenie sięgają prawdopodobnie starożytności. Nie ma pewności co do pochodzenia otterhounda, ale istnieją hipotezy, że powstał ze skrzyżowania m.in. dużych terierów oraz bloodhounda, czyli psa św. Huberta. 

Otterhound to pies bardzo żywiołowy, który uwielbia wodę. Podobnie jak przykładowo nowofundland czy landseer posiada błony pławne między palcami. Jest to pies niezależny i bywa uparty, dlatego potrzebuje doświadczonego przewodnika. 

Bulterier i bulterier miniaturowy

©Shutterstock

Bulterier to pies o bardzo charakterystycznej „jajowatej” głowie (zarówno wersja standardowa i miniaturowa). Rasa oficjalnie powstała w XIX wieku, ale faktycznie psy podobne do bulteriera istniały już dużo wcześniej. Pomimo tego, że bulterier wykorzystywany był pierwotnie jako szczurołap, szybko zaczęto wykorzystywać do walk z psami. 

Jest to czworonóg bardzo odważny, aktywny i wesoły, który nie potrafi na dłużej usiedzieć w miejscu. Bywa też uparty i niezwykle pewny siebie, dlatego potrzebuje przewodnika, który będzie go szkolić w sposób łagodny i zdecydowany jednocześnie. 

Bulterier miniaturowy (wedle wzorca) nie różni się od standardowego niczym poza wzrostem. Jest zdecydowanie mniej popularny od bulteriera standardowego. 

Jack russell terrier 

© Shutterstock

Początek rasy datuje się na XIX wiek, kiedy to stworzył ją ogromny wielbiciel polowań, pastor John Russell, zwany „Jackiem”. Jack russell terrier wywodzi się od parson russell terriera.

To mały piesek (max. 6 kg), który jest jednak niezwykle odważny, energiczny i zawsze chętny do zabawy. Bywa uparty, przejawia silny instynkt łowiecki. Jest inteligentny i szybko się uczy, mocno przywiązuje się do swoich najbliższych.

Parson russell terrier

© Shutterstock

Jak zostało wyżej nadmienione, twórcą rasy jest John Russell. Parson w odróżnieniu od jacka jest terierem wysokonożnym.

To doskonały pies myśliwski, energiczny, inteligentny, wesoły i odważny. Uwielbia współpracować z człowiekiem, szybko przyswaja wiedzę. Pomimo niewielkich rozmiarów jest bardzo wytrzymałym psem, który świetnie sprawdza się na przykład w psich sportach. 

Staffordshire bull terrier

Shutterstock©

Staffordshire bull terrier mylony jest niezwykle często z amerykańskim pit bull terrierem oraz amerykańskim staffordshire terrierem. Wywodzi się z Wielkiej Brytanii i stworzony został z krzyżówki terierów oraz buldogów. Wykorzystywano go przede wszystkim do psich walk.

Jest to pies średniej wielkości, bardzo uparty, odważny i pewny siebie. Jednocześnie – właściwie wychowywany – jest czworonogiem niezwykle wesołym, zrównoważonym, łagodnym i cierpliwym wobec dzieci. 

Beagle

© Shutterstock

Beagle do doskonale wszystkim znany wspaniały pies myśliwski o bardzo „melodyjnym” głosie i zamiłowaniu do… jodłowania. Rasa istniała już w XIV wieku i powszechnie wykorzystywana była do polowania w sforze m.in. na zające oraz lisy. 

Beagle to pies niesamowicie energiczny i wesoły, który uwielbia kontakt z człowiekiem. Jednocześnie jednak cechuje go duża niezależność. Obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim jako pies rodzinny. 

Clumber spaniel

© Shutterstock

Clumber spaniel jest największym ze wszystkich spanieli. Może osiągać wzrost do 51 cm i ważyć ponad 36 kg. To wyjątkowo piękny pies o gęstej, śnieżnobiałej szacie. Rasa powstała w XVIII wieku i szybko zyskała uznanie między innymi dzięki swojemu świetnemu węchowi i dużej wytrzymałości podczas polowań.

Clumber spaniel to pies spokojny, zrównoważony, bez oznak agresji. Jest inteligentny, szybko się uczy i bardzo przywiązuje do opiekuna. W Polsce rasa nie jest szczególnie znana, a szkoda, bowiem cechuje się wspaniałym usposobieniem. 

Cocker spaniel angielski

© Shutterstock

Cocker spaniel to chyba najpopularniejszy ze wszystkich spanieli (szczególnie w Polsce). Choć obecnie zainteresowanie zyskuje wiele innych ras, cocker spaniel nadal cieszy się niesamowicie dużą uwagą. Rasa powstała w XIX wieku jako pies myśliwski do wypłaszania ptaków.

Cocker spaniel angielski jest psem bardzo aktywnym, potrzebującym codziennej solidnej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Ma wesołe, łagodne usposobienie, mocno przywiązuje się do opiekuna. 

Inne angielskie rasy psów

Na wyspach (zarówno w Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii) powstało ogromnie wiele ras psów, które obecnie znane i cenione są na całym świecie – zarówno jak psy rodzinne, służbowe, myśliwskie, ratownicze czy stróżujące. 

Poza wyżej opisanymi warto wymienić także takie rasy jak np.: springer spaniel angielski, flat coated retriever (nazywany też gładkowłosym psem aportującym), seter angielski, pointer, border collie, bearded collie, whippet, springer spaniel angielski, greyhound (jeden z najszybszych psów na świecie), mastif angielski (potężny pies, który może ważyć nawet ponad 100 kg!), bedlington terrier, lakeland terrier.

Oczywiście nie można nie wspomnieć o takich rasach jak welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke. Wielką miłośniczką cardigana jest królowa Elżbieta II. 

Angielskie czworonogi to wspaniałe psy, które śmiało mogą pretendować do roli naszych towarzyszy! 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?