Bulterier miniaturowy

Inne nazwy: minibull, minibullterrier

Bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy to wyjątkowy pies – zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu. Bardzo energiczny, zawsze chętny do zabawy czworonóg, którego wprost rozpiera energia. Pomimo tego – odpowiednio wychowywany i szkolony od najmłodszego wieku – pies ten jest zrównoważonym i posłusznym towarzyszem. Rasa ta z pewnością jest warta bliższego poznania!

Podstawowe informacje na temat bulteriera miniaturowego

Długość życia :

6

19

11

14

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkiem bulteriera miniaturowego jest bulterier. Ten z kolei powstał w XIX wieku ze skrzyżowania buldoga z białym terierem angielskim. Pierwszy klub bulteriera miniaturowego założono w 1938 roku. Bulteriera miniaturkę uznano w roku 1939. Obecnie nie cieszą się one tak dużym zainteresowaniem jak bulterier standardowy.

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : Około 35 cm

Pies : Około 35 cm

Opis

Bulterier miniaturowy jest psem doskonale umięśnionym i mocno zbudowanym. Jego budowa powinna być proporcjonalna. Wzorzec rasy nie zakłada limitu wagi, ale wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 35,5 cm. Cechą charakterystyczną bulteriera miniaturki, tak samo jak i jego standardowej wersji, jest jajowata głowa. 

Ciekawostki

Bulterier miniaturowy to żywiołowy czworonóg, który najlepiej będzie czuł się pod opieką osoby aktywnej, która może swojemu pupilowi poświęcić sporo czasu i uwagi. Rasa ta świetnie sprawdza się w różnych dyscyplinach kynologicznych, jak np. agility.

Bulterier miniaturowy - charakter

 • 66%

  Czuły

  Bulterier miniaturowy to czworonóg, który bez wątpienia mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Zamiast jednak godzinami leżeć u jego boku i przytulać się do niego, woli się z nim bawić!

 • 100%

  Lubi zabawę

  Minibull, jak bywa nazywany bulterier miniaturowy, to prawdziwy wulkan energii. Wprost kocha zabawę, jest wyjątkowo żywiołowym stworzeniem. Każdego dnia należy zapewnić mu solidną porcję ćwiczeń fizycznych i umysłowych, by nie zaczął się nudzić i przejawiać zachowań destrukcyjnych.

 • 33%

  Spokojny

  Wbrew pozorom bull terrier miniaturka jest psem łagodnym i zrównoważonym. Jeżeli jego zapotrzebowanie na ruch i zabawę zostanie zaspokojone, w warunkach domowych nie powinien być uciążliwym, wciąż domagającym się uwagi czworonogiem.

 • 66%

  Inteligentny

  Bulterier miniaturowy jest psem inteligentnym, ale zdecydowanie bardziej niż uczyć, woli się bawić! Warto wykorzystać ten fakt podczas szkolenia i zaaranżować je w taki sposób, by było dla psa interesujące. Wówczas na pewno chętniej podejmie współpracę i pokaże, na co go stać.

 • 33%

  Łowca

  Bulterier miniaturka może przejawiać w pewnym stopniu instynkt myśliwski, ponieważ dawniej wykorzystywany był jako szczurołap. Nie jest natomiast typowym myśliwym, z którym można wyruszyć na polowanie.

 • 33%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Minibullterrier jest psem na ogół przyjaźnie nastawionym do ludzi, także do obcych. Nie powinien wykazywać przed nimi nadmiernego strachu ani nieufności.

 • 33%

  Niezależny

  Bulterier miniaturowy raczej nie należy do psów niezależnych. Dobrze czuje się w kontakcie ze swoimi bliskimi i bardziej ceni ich towarzystwo niż wyłącznie swoje własne.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Jak każdego psa, także bulteriera miniaturowego można przyzwyczaić do tego, aby spokojnie znosił krótkie okresy samotności. Jeżeli zostanie pozostawiony bez przygotowania na długi czas, może narobić szkód.

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Bulterier miniaturowy ponad wszystko ceni sobie zabawę. Jest psem bardzo żywiołowym, który nie znosi nudy i bezczynności. Jeśli nauka posłuszeństwa zostanie odpowiednio zaaranżowana, chętnie podejmie interakcję. Właściwymi metodami można uczynić z niego bardzo zrównoważonego i posłusznego towarzysza.

  • 66%

   Szczekliwy

   Bulterier miniaturowy należy do dość hałaśliwych psów. Dlatego też nie należy go dodatkowo „nakręcać”. Z powodzeniem można nauczyć go np. szczekania wyłącznie na komendę i zaprzestania szczekania na odpowiedni sygnał.

  • 33%