Reklama

podenco

Podenco z Ibizy

© Shutterstock

Hiszpańskie rasy psów - czy znasz je wszystkie?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Hiszpania może pochwalić się aż kilkudziesięcioma rasami psów! Tylko jednak część z nich jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, czyli FCI.

Wśród hiszpańskich psów każdy znajdzie towarzysza dla siebie – od owczarków po wyżły i charty. Oto hiszpańskie psy, które warto bliżej poznać. 

Owczarek z Majorki

Owczarek z Majorki należy do psów pasterskich i zaganiających. Wykorzystywany jest m.in. jako pies obronny i stróżujący. Rasa powstała najprawdopodobniej w XVIII wieku na Balearach należących do Hiszpanii. 

Zobacz video:

Jest to dużych rozmiarów pies, silny i umięśniony, o czarnym umaszczeniu. Występuje w odmianie długowłosej i krótkowłosej. W Polsce bardzo rzadki. Czworonóg ten jest nieufny w stosunku do obcych, z kolei w stosunku do swojego opiekuna jest łagodny i uczuły, bardzo mu oddany. Jest odważny i inteligentny, wymaga doświadczonego przewodnika. 

©Shutterstock

Owczarek kataloński

Jak sama nazwa wskazuje, owczarek ten pochodzi z położonej na Półwyspie Iberyjskim Katalonii, a dokładniej z okolic Pirenejów. Spokrewniony jest z owczarkiem pirenejskim. W Polsce rasa ta nie należy do popularnych – pierwsze owczarki katalońskie pojawiły się u nas dopiero… końcem XX wieku.

Owczarek kataloński to średniej wielkości pies o długiej szacie, z charakterystyczną brodą i brwiami. W ramach ciekawostki warto dodać, że owczarek ten linieje w specyficzny sposób – najpierw zrzuca sierść z przedniej części tułowia, a dopiero w kolejnym etapie zrzuca sierść z tylnej części ciała. 

Pies ten ma wspaniały charakter – jest bardzo spokojny, zrównoważony, czujny i inteligentny. Nieufny wobec obcych, niezwykle oddany swojemu opiekunowi. Kiedy pozna kogoś bliżej, jest w stosunku do niego bardzo przyjacielski. 

©Shutterstock

Dog kanaryjski

Dogo canario to pies o dość groźnym wyglądzie. Jego „reputacji” nie pomaga fakt, że dawniej rasa – choć stworzona do pilnowania bydła oraz stróżowania – była wykorzystywana do walk z psami. W Polsce dog kanaryjski jest ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Co za tym idzie, chcąc posiadać psa tej rasy, należy uzyskać pozwolenie z gminy właściwej dla miejsca zamieszkania. 

Dog kanaryjski, należący do molosów w typie mastifa, w istocie jest psem bardzo spokojnym i zrównoważonym – o ile oczywiście zostanie właściwie wychowany i zsocjalizowany. To czworonóg bardzo czujny, odważny, absolutnie oddany swoim bliskim, wobec których jest łagodny i cierpliwy, i których jest skłonny bronić za cenę własnego życia. 

©Shutterstock

Mastif hiszpański

Mastif hiszpański to potężny molos w typie górskim, który pierwotnie został stworzony do pilnowania domostwa i zwierząt gospodarskich. Nie ma jasności co do pochodzenia rasy. Istnieją teorie mówiące o tym, że pies przybył do Hiszpanii blisko 2000 lat temu.

Pomimo tego, że mastif hiszpański jest przede wszystkim stróżem i obrońcą, wykorzystywany jest również m.in. jako pies wojskowy i myśliwski w czasie polowań na grubą zwierzynę. Co ciekawe, mastif hiszpański jest nie tylko jednym z największych czworonogów na świecie, ale również… najbardziej śliniących się!

Mastif hiszpański jest psem zrównoważonym i spokojnym, niezwykle czujnym, odważnym i oddanym właścicielowi. Bez wahania będzie bronić opiekuna i powierzonego mu mienia.

©Shutterstock

 Mastif pirenejski

Mastif pirenejski to kolejny potężny molos typu górskiego na naszej liście. I jego historia nie jest w pełni udokumentowana. Przypuszcza się, że na tereny współczesnej Hiszpanii przybył z wraz z Fenicjanami blisko 3000 lat temu. 

Rasę tę stworzono do pilnowania oraz zaganiania stad owiec. Obecnie mastif ten pełni również rolę towarzysza oraz psa obronnego. To pies bardzo odważny, inteligentny, spokojny, łatwo przyswaja wiedzę. 

©Shutterstock

Dog z Majorki

Dog z Majorki zwany jest również bojowym psem z Majorki. Jego oryginalna nazwa brzmi ca de bou, co oznacza „psa na byki”, bo pierwotnie wykorzystywany był m.in. do walk z bykami. Przodkowie doga z Majorki występowali od XIII wieku na Balearach. Początek współczesnej rasie dało skrzyżowanie buldoga angielskiego z omówionym wyżej owczarkiem z Majorki. 

Czworonóg ten wpisany jest do wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Wymaga on doświadczonego przewodnika. Dobrze wychowany jest psem bardzo spokojnym i zrównoważonym. Mocno przywiązuje się do najbliższych, jest czuły i cierpliwy w stosunku do dzieci. Jest to jednak duży, silny pies, dlatego zabawa z dziećmi zawsze powinna odbywać się pod nadzorem dorosłych. 

©Shutterstock

Chart hiszpański

Chart hiszpański (galgo espagnol) to bardzo stara rasa, której pochodzenie nie jest do końca jasne. Istnieją hipotezy, że wywodzi się on od dawnych chartów azjatyckich bądź od północnoafrykańskiego charta arabskiego (sloughi). Obecny wygląd rasa zawdzięcza hodowcom hiszpańskim. Chart ten występuje w odmianie szorstkowłosej i krótkowłosej. Osiąga do 70 cm wysokości w kłębie (psy są wyższe od suk) i waży średnio 20-30 kg. 

Jak większość chartów, również chart hiszpański jest psem wrażliwym i uczuciowym, oddanym swoim najbliższym. Prezentuje się niezwykle dumnie, dlatego może sprawiać wrażenie, że jest wyniosły. W stosunku do obcych zachowuje dystans, może być bardzo nieufny i nieśmiały. 

Choć to wspaniały myśliwy, wykorzystywany jest obecnie przede wszystkim jako pies sportowy (do wyścigów) oraz towarzysz rodziny. Polowanie z chartami jest w Polsce zabronione, należy też uzyskać formalne pozwolenie na prowadzenie hodowli lub posiadanie psa tej rasy.  

©Shutterstock

Podenco z Ibizy

Podenco z Ibizy wywodzi się od psa faraona. Rasa – wbrew nazwie – nie pochodzi wyłącznie z Ibizy, ale również z innych wysp archipelagu, takich jak m.in. Majorka i Minorka. Czworonogi te wykorzystywane były przede wszystkim jako psy myśliwskie do polowania na zające, ptactwo i inną drobną zwierzynę. Rasa nie jest bardzo popularna w Polsce. 

Podenco z Ibizy, nazywany w Hiszpanii m.in. psem z Balearów, jest psem uczuciowym, przywiązującym się do swojego właściciela i generalnie przyjaźnie nastawionym do wszystkich ludzi. Zdecydowanie jednak nie jest to typ kanapowca i przytulanki. Nie wymaga bezustannego zainteresowania opiekuna, ceni sobie niezależność. To pies dla osób doświadczonych. Cechuje się silnym instynktem łowieckim.

©Shutterstock

Gończy hiszpański

Gończy hiszpański to bardzo stara rasa, która dotarła na Półwysep Iberyjski najprawdopodobniej z Fenicjanami. Bardzo dobrze znana była już w czasach średniowiecza, wielokrotnie opisywana w księgach związanych z tematyką myśliwską. 

Pomimo tego, że gończy hiszpański nie jest czworonogiem pokaźnych rozmiarów, doskonale radzi sobie w polowaniu na grubą zwierzynę. W jego trakcie jest bardzo wytrwały i zawzięty. Cechuje się nie tylko odwagą, ale także inteligencją, oddaniem swojemu opiekunowi i czułością wobec bliskich.

W warunkach domowych ten pies gończy jest spokojny i opanowany – o ile oczywiście zapewniona mu zostanie odpowiednia dawka aktywności fizycznej i umysłowej. 

Hiszpański pies dowodny

Hiszpański pies wodny, zwany też hiszpańskim psem dowodnym, to czworonóg o wyjątkowym charakterze i równie interesującym wyglądzie. Rasa ta jest najpopularniejsza w Andaluzji. Choć nazwa wskazuje na aktywność związaną z wodą (i w istocie pies wykorzystywany jest m.in. w czasie polowań na ptactwo wodne i przy połowie ryb), to przede wszystkim wspaniały pies pasterski i stróżujący. 

Bardzo przyjazny charakter hiszpańskiego psa wodnego sprawia, że jest on doskonałym kandydatem na domowego pupila. Czworonóg ten jest bardzo łagodny i oddany swoim bliskim, ma niezwykle wesołe usposobienie. Jednocześnie jest inteligentny, czujny i nieufny wobec obcych (co czyni z niego świetnego stróża).

Nietypowa, kudłata szata psa wbrew pozorom wcale nie jest trudna w utrzymaniu. Może występować zarówno w umaszczeniu dwubarwnym i jednobarwnym.  

©Shutterstock

Wyżeł hiszpański z Burgos

Pochodzenie wyżła hiszpańskiego z Burgos nie jest potwierdzone. Przypuszcza się natomiast, że może on wywodzić się od gończego na kuropatwy znanego od czasów starożytnych. Wyżeł ten jest fantastycznym myśliwym, wykorzystywanym przede wszystkim w polowaniu na drobną zwierzynę, ale równie skuteczny i odważny jest także w czasie polowania na grubego zwierza. 

Choć podczas polowania wytrzymały i zacięty, w warunkach domowych wyżeł z Burgos jest psem bardzo spokojnym, cichym i zrównoważonym. Jest oddany swoim bliskim, łagodny i cierpliwy. 

Inne hiszpańskie rasy psów

Jak zostało nadmienione we wstępie, Hiszpania może się pochwalić aż kilkudziesięcioma rasami psów. Poza wyżej opisanymi warto wskazać również takie rasy jak m.in.:

Zobacz również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?