Choć podenco z Ibizy nie jest chartem, przypomina go chociażby z wyglądu. To pies myśliwski, urodzony biegacz, który tropi zdobycz za pomocą wysoko rozwiniętego zmysłu słuchu i węchu. W domu jest spokojny, ułożony i bardzo czuły. Świetnie sprawdzi się jako pies do towarzystwa, ale ufa tylko swojemu panu. Podenco Ibicenco to bardzo stara rasa, jej korzenie prawdopodobnie 4000 lat p.n.e.
Najważniejsze informacje o Podenco z Ibizy
Długość życia :
pomiędzy 10 i 12 lat
Charakter :
Inteligentny, Łowca
Rozmiar :
duży
Rodzaj szaty :
Krótka, Szorstkowłosy, Długa
Klasyfikacja FCI
Klasyfikacja FCI
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
Sekcja
Sekcja 7 : pierwotne psy myśliwskie
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka
pomiędzy 60 i 67 cm
Pies
pomiędzy 66 i 72 cm
Waga
Suka
pomiędzy 19 i 23 kg
Pies
pomiędzy 19 i 23 kg
Maść
Sierść może być biało-ruda bądź jednolicie biała lub ruda. Dopuszcza się kolor płowy z wyjątkiem osobników krótkowłosych.
Rodzaj szaty
Istnieją trzy odmiany szaty: krótka, szorstka i długa.
Osobniki krótkowłose mają gładką i błyszczącą, ale nie jedwabistą szatę. Psy szorstkowłose mają twardą i gęstą sierść. Osobniki długowłose (minimum 5 cm) mają miększy włos, szczególnie obfity na głowie.
Kolor oczu
Oczy są w kolorze jasnego bursztynu, kolor ten jest mniej lub bardziej intensywny w zależności od umaszczenia.
Opis
Podenco z Ibizy to pies o wyglądzie charta. Ma wąską głowę w kształcie ściętego stożka. Czaszka jest długa i płaska, czoło wąskie, stop słabo zaznaczony. Grzbiet nosa lekko wypukły. Oczy są skośne i małe. Uszy stojące, bardzo ruchome. Szyja jest długa, umięśniona i wygięta. Klatka piersiowa głęboka, wąska i długa, grzbiet prosty, lędźwie łukowate, a brzuch podciągnięty. Ogon jest długi, nisko osadzony, noszony sierpowato. Kończyny są długie, silne i szczupłe.
Podenco z Ibizy - charakter
Czuły
Jak wiele chartów (do których podenco jest bardzo podobny), pies ten uwielbia komfort i chętnie domaga się pieszczot od pana, gdy leży na kanapie. Natomiast wobec obcych okazuje dużą rezerwę. Zaufaniem obdarza dopiero wówczas, gdy okażemy mu szacunek i dużo czułości.
Lubi zabawę
Podenco przepada głównie za zabawami na inteligencję, stymulującymi jego węch (szukanie, mata węchowa itd.).
Spokojny
Pies ten w domu zachowuje się spokojnie, ale na zewnątrz to prawdziwy wulkan energii. Dzięki tej podwójnej naturze potrafi dostosować się zarówno do życia miejskiego psa do towarzystwa jak i polującego psa pracującego (w swojej ojczyźnie).
Inteligentny
Podenco z Ibizy jest bardzo bystry i ma niezwykle rozwinięte zmysły, dzięki czemu doskonale radzi sobie w wielu aktywnościach. Przy odpowiednim szkoleniu może brylować w zaproponowanych mu dyscyplinach sportowych.
Łowca
To pies myśliwski wykorzystywany do polowania na króliki, zające, kuropatwy, a czasem nawet na dużą zwierzynę. W odróżnieniu od chartów, które do polowania wykorzystują wzrok, podenco z Ibizy korzysta głównie z niezwykle rozwiniętego węchu.
W swoim kraju używany jest do polowania na króliki bez broni, ale ten proceder jest zakazany we Francji.
Strachliwy/nieufny wobec obcych
Pies ten jest dość zdystansowany i przeważnie ufa tylko swojemu panu. Wobec nieznajomych okazuje rezerwę.
Niezależny
Jak wiele pierwotnych ras, podenco ma niezależną naturę. Wobec swojego pana zachowuje jednak niezwykłą wierność i lojalność.
Zachowanie
Znoszenie samotności
Jeśli szczeniak od młodego wieku przyzwyczajony jest do nieobecności właściciela w stopniowy i pozytywny sposób, a okresy nieobecności nie są zbyt długie, jest w stanie znosić je spokojnie.
Posłuszny / łatwo się uczy
Podenco lubi się uczyć i szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, o ile stosujemy zasady pozytywnego szkolenia i nie zachowujemy się brutalnie.
Szczekliwy
Pies ten jest bardzo cichy, szczeka niezwykle rzadko i nigdy bez przyczyny.
Skłonność do ucieczek
Ze względu na silny instynkt myśliwski podenco chętnie rusza za tropem. Na spacerze należy więc zachować czujność i zabezpieczyć otoczenie domu. Uwaga, pies ten skacze niezwykle wysoko, ogrodzenie powinno mieć co najmniej 2 metry. Zwany jest przez to nieraz kangurem. Również przy polowaniu wykonuje niesamowite skoki.
Skłonność do niszczenia
To pies o zrównoważonym usposobieniu, który zachowuje się spokojnie, jeśli zaspokoimy wszystkie jego potrzeby.
Łakomczuch
Podobnie jak charty, podenco nie jest specjalnie żarłoczny.
Pies stróżujący
Ten zdystansowany pies nie nadaje się na stróża, ponieważ nie jest w stanie odstraszyć intruza wkraczającego na jego teren.
Pierwszy pies
Podenco jest jednocześnie spokojny i żywy, posłuszny i łatwy we współżyciu. Świetnie sprawdzi się zatem jako pierwszy pies.
Tryb życia
Podenco z Ibizy w mieszkaniu
Życie w mieszkaniu możliwe jest pod warunkiem, że zapewnimy psu kilka spacerów dziennie.
Dobrze sprawdzi się także dom z ogrodem, ale podenco nie może mieszkać wyłącznie na zewnątrz. Jest dobrze wychowany, czysty, cichy i zdystansowany, więc nie będzie sprawiał kłopotu w domu.
Potrzebuje ruchu i ćwiczeń
Ten wysportowany i aktywny pies potrzebuje dużo ruchu i nie zniesie siedzącego trybu życia, który może spowodować u niego zaburzenia zachowania (niszczenie, nadmierne szczekanie, pobudzenie itd.).
Zalecamy zapisanie go do klubu coursingu. Dyscyplina ta pozwoli psu wykorzystać cały jego potencjał. W przeciwnym razie należy zapewnić mu kilka spacerów dziennie, każdy trwający co najmniej pół godziny.
Podróże/łatwość przewożenia
By spokojnie towarzyszyć właścicielowi w podróży, ten nieśmiały pies potrzebuje odpowiedniej i łagodnej socjalizacji.
Współżycie z innymi
Podenco z Ibizy i koty
Mimo mocnego instynktu myśliwskiego pies ten może bez problemu dogadać się z kotem, jeśli zwierzęta razem dorastały.
Podenco z Ibizy i psy
Jeśli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią socjalizację od najmłodszego wieku, będzie mógł rozwinąć i wzmocnić psie kody komunikacyjne i spokojnie dogadać się ze swoimi współbraćmi.
Pamiętajmy jednak, że najczęściej poluje on w sforze złożonej przeważnie z samych suk lub suk i jednego samca, ponieważ psy tej rasy mają skłonność do walczenia.
Podenco z Ibizy i dzieci
Pies ten nie jest specjalnie zalecany dla dzieci, bo nie lubi się z nimi bawić. Odpowiednie zasady zapewnią jednak harmonijne współżycie. Dzieci muszą nauczyć się zostawiać psa w spokoju.
Podenco z Ibizy i osoby starsze
Jeśli właściciel ma wystarczająco dużo energii, by zaspokoić potrzeby psa, podenco sprawdzi się jako towarzysz starszych osób. Pamiętajmy jednak, że nie zniesie on siedzącego trybu życia.
Podenco z Ibizy - cena
Cena podenco z Ibizy zależy od jej pochodzenia, wieku i płci. Pies ten jest u nas mało popularny, brakuje więc wiarygodnych danych dotyczących jego ceny.
Średni miesięczny koszt utrzymania psa to około 150 zł.
Pielęgnacja
Podenco z Ibizy nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie sierści, by utrzymać ją w dobrym stanie.
Konieczna jest kontrola i systematyczne czyszczenie ruchliwych uszu psa, by uniknąć infekcji.
Linienie
Pies ten niemal nie traci sierści, zwłaszcza przy regularnym szczotkowaniu. Linienie jest bardzo słabe, a nawet nie występuje wcale.
Żywienie
W przypadku tego psa konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, by nie stał się on otyły, co spowoduje trudności podczas biegania.
Szczeniak powinien pozostawać pod kontrolą weterynarza, by zapewnić mu odpowiedni wzrost.
Posiłki nie mogą być zbyt obfite. Najlepiej podawać je wieczorem, by uniknąć skrętu żołądka, na który narażone są aktywne psy.
Ze względu na swoje pochodzenie podenco nie boi się upałów.
Odporność na zimno
Pies nie powinien nocować na zewnątrz, bo jego sierść nie zapewnia mu odpowiedniej ochrony przed chłodem, a ponadto potrzebuje on kontaktów z właścicielami.
Skłonność do tycia
Podenco jest bardzo aktywny i rzadko przybiera na wadze. W żadnym wypadku nie należy go jednak przekarmiać, powinien być szczupły i wysportowany.
Częste choroby
Ze względu na niewielką popularność w naszym kraju trudno byłoby sporządzić listę częstych chorób u psów tej rasy.
Ciekawostki
Podobnie jak chart hiszpański, podenco z Ibizy nie jest dobrze traktowany w swojej ojczyźnie. Psy tej rasy wykorzystuje się głównie do polowań i jeśli nie są wystarczająco wydajne, wiesza się je lub zabija strzelając do nich, za upokorzenie właściciela podczas polowania. Walczy z tym wiele europejskich stowarzyszeń.
Pochodzenie i historia
Podenco pochodzi prawdopodobnie od chartów, które tysiące lat temu przybyły w region Morza Śródziemnomorskiego wraz z Fenicjanami. Podobnie jak cirneco dell'Etna, który trafił na Sycylię, podenco wylądował na Balearach, gdzie przez wieki pozostał praktycznie niezmieniony.