Podenco z Ibizy

Inne nazwy: Podenco Ibicenco

Podenco z Ibizy

Choć podenco z Ibizy nie jest chartem, przypomina go chociażby z wyglądu. To pies myśliwski, urodzony biegacz, który tropi zdobycz za pomocą wysoko rozwiniętego zmysłu słuchu i węchu. W domu jest spokojny, ułożony i bardzo czuły. Świetnie sprawdzi się jako pies do towarzystwa, ale ufa tylko swojemu panu. Podenco Ibicenco to bardzo stara rasa, jej korzenie prawdopodobnie 4000 lat p.n.e.

Najważniejsze informacje o Podenco z Ibizy

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Podenco pochodzi prawdopodobnie od chartów, które tysiące lat temu przybyły w region Morza Śródziemnomorskiego wraz z Fenicjanami. Podobnie jak cirneco dell'Etna, który trafił na Sycylię, podenco wylądował na Balearach, gdzie przez wieki pozostał praktycznie niezmieniony.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 7 : pierwotne psy myśliwskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 67 cm

  Pies : pomiędzy 66 i 72 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 19 i 23 kg

  Pies : pomiędzy 19 i 23 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Podenco z Ibizy to pies o wyglądzie charta. Ma wąską głowę w kształcie ściętego stożka. Czaszka jest długa i płaska, czoło wąskie, stop słabo zaznaczony. Grzbiet nosa lekko wypukły. Oczy są skośne i małe. Uszy stojące, bardzo ruchome. Szyja jest długa, umięśniona i wygięta. Klatka piersiowa głęboka, wąska i długa, grzbiet prosty, lędźwie łukowate, a brzuch podciągnięty. Ogon jest długi, nisko osadzony, noszony sierpowato. Kończyny są długie, silne i szczupłe.

  Ciekawostki

  Podobnie jak chart hiszpański, podenco z Ibizy nie jest dobrze traktowany w swojej ojczyźnie. Psy tej rasy wykorzystuje się głównie do polowań i jeśli nie są wystarczająco wydajne, wiesza się je lub zabija strzelając do nich, za upokorzenie właściciela podczas polowania. Walczy z tym wiele europejskich stowarzyszeń.

  Podenco z Ibizy - charakter

  • 66%

   Czuły

   Jak wiele chartów (do których podenco jest bardzo podobny), pies ten uwielbia komfort i chętnie domaga się pieszczot od pana, gdy leży na kanapie. Natomiast wobec obcych okazuje dużą rezerwę. Zaufaniem obdarza dopiero wówczas, gdy okażemy mu szacunek i dużo czułości.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Podenco przepada głównie za zabawami na inteligencję, stymulującymi jego węch (szukanie, mata węchowa itd.).

  • 66%

   Spokojny

   Pies ten w domu zachowuje się spokojnie, ale na zewnątrz to prawdziwy wulkan energii. Dzięki tej podwójnej naturze potrafi dostosować się zarówno do życia miejskiego psa do towarzystwa jak i polującego psa pracującego (w swojej ojczyźnie).

  • 100%

   Inteligentny

   Podenco z Ibizy jest bardzo bystry i ma niezwykle rozwinięte zmysły, dzięki czemu doskonale radzi sobie w wielu aktywnościach. Przy odpowiednim szkoleniu może brylować w zaproponowanych mu dyscyplinach sportowych.

  • 100%

   Łowca

   To pies myśliwski wykorzystywany do polowania na króliki, zające, kuropatwy, a czasem nawet na dużą zwierzynę. W odróżnieniu od chartów, które do polowania wykorzystują wzrok, podenco z Ibizy korzysta głównie z niezwykle rozwiniętego węchu.
    
   W swoim kraju używany jest do polowania na króliki bez broni, ale ten proceder jest zakazany we Francji.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest dość zdystansowany i przeważnie ufa tylko swojemu panu. Wobec nieznajomych okazuje rezerwę.

  • 100%

   Niezależny

   Jak wiele pierwotnych ras, podenco ma niezależną naturę. Wobec swojego pana zachowuje jednak niezwykłą wierność i lojalność.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli szczeniak od młodego wieku przyzwyczajony jest do nieobecności właściciela w stopniowy i pozytywny sposób, a okresy nieobecności nie są zbyt długie, jest w stanie znosić je spokojnie.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Podenco lubi się uczyć i szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, o ile stosujemy zasady pozytywnego szkolenia i nie zachowujemy się brutalnie.

   • 33%

    Szczekliwy

    Pies ten jest bardzo cichy, szczeka niezwykle rzadko i nigdy bez przyczyny.

   • 100%