Alaskan malamute

Inne nazwy: Malamute de l’Alaska

#36

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Alaskan malamute
Alaskan malamute © Shutterstock

Alaskan malamute to jedna z najstarszych ras arktycznych. Ten pies zaprzęgowy używany był niegdyś do ciągnięcia ładunków. Obecnie funkcja ta nie ma już zastosowania, a współczesne zawody psów zaprzęgowych wymagają dużej szybkości, biorą w nich zatem udział bardziej zwinne i smukłe rasy (takie jak husky). Z tego powodu malamut to dzisiaj głównie pies do towarzystwa i wystawowy. Malamut jest wyjątkowo łagodny i czuły wobec swoich bliskich.

Najważniejsze informacje o Alaskan malamute

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Alaskan Malamute to jedna z najstarszych ras pierwotnych. Ten pochodzący z Alaski pies został „stworzony” przez plemię Malemutów, któremu zawdzięcza też nazwę. Plemię to polowało na karibu, zwierzęta, które opuściły te tereny krótko przed gorączką złota, zostawiając ludzi bez środków do życia. Pierwsi Amerykanie przybyli na Alaskę napotkali więc tylko kilka osobników tej rasy. Sprowadzili je do Stanów Zjednoczonych i zrekonstruowali rasę w znanej obecnie formie. FCI oficjalnie uznało rasę w 1953 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 1 : nordyckie psy zaprzęgowe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 58 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 63 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 34 i 38 kg

  Pies : pomiędzy 34 i 38 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Alaskan malamute to typowy arktyczny pies o wyraźnych cechach szpica. Ma silną i zwartą budowę, proste i mocne kończyny, ogon dobrze owłosiony, noszony nad grzbietem; przypomina powiewające pióro. Uszy są wyprostowane, szeroko rozstawione, lekko skierowane do przodu. Kufa jest długa, nigdy spiczasta. Oczy mają kształt migdała i są ukośnie osadzone. Malamut ma wiele wspólnego z huskym, jednak jest od niego masywniejszy, silniejszy i bardziej uparty. Husky jest szczuplejszy i szybszy, natomiast malamut charakteryzuje się większą wytrzymałością i potrafi ciągnąć cięższe ładunki na dłuższe dystanse.

  Ciekawostki

  Podczas gorączki złota w XIX w wykorzystywano malamuty  do przewożenia ogromnych ilości jedzenia i zaopatrzenia przez górskie przełęcze.

  W trakcie I wojny światowej 450 malamutów wysłano do Francji w celu dostarczenia żywności oddziałom francuskiego wojska przebywającym na górskich stanowiskach.

  Malamuty były także wykorzystywane podczas II wojny światowej do szukania min, noszenia broni i w ratownictwie.

  Alaskan malamute - charakter

  • 66%

   Czuły

   Alaskan malamute to czuły pies, wierny swojej grupie społecznej, choć czasem może sprawiać wrażenie zdystansowanego.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy przepadają za zabawą w wieku szczenięcym, nie jest to jednak ulubione zajęcie dorosłych osobników.

  • 100%

   Spokojny

   Malamut to bardzo spokojny pies, jednak o zdecydowanym temperamencie. Doskonale pasuje do niego określenie „siła spokoju”.

  • 66%

   Inteligentny

   Alaskan Malamute świetnie sprawdza się jako pies pracujący, jednak na co dzień jego inteligencja wyraża się głównie w różnych sztuczkach mających na celu uniknięcie wykonywania poleceń właściciela.

  • 100%

   Łowca

   Jak wiele pierwotnych ras psów malamut ma dość silny instynkt łowiecki. W przeszłości wykorzystywano go zresztą nie tylko jako psa pociągowego, ale też myśliwskiego.

   Obecnie alaskan malamute nie jest już używany przy polowaniach, bo słabo sprawdza się jako pomocnik. Woli polować samodzielnie, niż współpracować z człowiekiem.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Malamut to bardzo towarzyski pies, który z radością wita nawet nieznanych sobie gości. Psy nieprawidłowo zsocjalizowane mogą wykazywać dystans i nieufność wobec obcych.

  • 100%

   Niezależny

   Jak wszystkie rasy nordyckie, ta również charakteryzuje się niezależnością i niskim stopniem posłuszeństwa. To rasa, która została w niewielkim stopniu zmodyfikowana przez człowieka. Malamuty są wierne człowiekowi, ale wykazują sporą autonomiczność.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Mimo swej niezależności malamut jako pies tradycyjnie żyjący w stadzie nie lubi zostawać sam. Do dobrego samopoczucia potrzebuje towarzystwa.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ze względu na swój temperament i północne pochodzenie, pies ten może być trudny do ułożenia, jeśli nie rozpoczniemy szkolenia od razu, gdy trafi on do naszego domu.

    W żadnym wypadku nie należy stosować siły, bo może to zaburzyć relację pan-pies. Konieczna jest jednak stanowczość zapewniająca obustronny szacunek. 

    Malamuty nie są specjalnie posłuszne, nie ma więc co liczyć na to, że nauczymy ich cyrkowych sztuczek. Wystarczy, jeśli pies przyswoi sobie podstawy dobrego zachowania (przychodzenie na przywołanie, chodzenie na smyczy, pozostawanie bez ruchu). 

    Dzięki inteligencji i przyjaznemu nastawieniu psa lekcje mogą być prawdziwą przyjemnością, o ile będą one systematyczne, prowadzone konsekwentnie i w pozytywnym duchu.

   • 66%

    Szczekliwy

    Alaskan malamute niemal nie szczeka, komunikuje się jak wilk, wyjąc. Hałaśliwy bywa głównie wtedy, gdy zostaje sam i się nudzi.

   • 100%