Alaskan malamute

Inne nazwy: Malamute de l’Alaska

Alaskan malamute to jedna z najstarszych ras arktycznych. Ten pies zaprzęgowy używany był niegdyś do ciągnięcia ładunków. Obecnie funkcja ta nie ma już zastosowania, a współczesne zawody psów zaprzęgowych wymagają dużej szybkości, biorą w nich zatem udział bardziej zwinne i smukłe rasy (takie jak husky). Z tego powodu malamut to dzisiaj głównie pies do towarzystwa i wystawowy. Malamut jest wyjątkowo łagodny i czuły wobec swoich bliskich.

#36

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Alaskan malamute
Alaskan malamute © Shutterstock

Najważniejsze informacje o Alaskan malamute

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Alaskan Malamute to jedna z najstarszych ras pierwotnych. Ten pochodzący z Alaski pies został „stworzony” przez plemię Malemutów, któremu zawdzięcza też nazwę. Plemię to polowało na karibu, zwierzęta, które opuściły te tereny krótko przed gorączką złota, zostawiając ludzi bez środków do życia. Pierwsi Amerykanie przybyli na Alaskę napotkali więc tylko kilka osobników tej rasy. Sprowadzili je do Stanów Zjednoczonych i zrekonstruowali rasę w znanej obecnie formie. FCI oficjalnie uznało rasę w 1953 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 1 : nordyckie psy zaprzęgowe

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Alaskan malamute

  Suka : pomiędzy 58 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 63 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 34 i 38 kg

  Pies : pomiędzy 34 i 38 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Alaskan malamute to typowy arktyczny pies o wyraźnych cechach szpica. Ma silną i zwartą budowę, proste i mocne kończyny, ogon dobrze owłosiony, noszony nad grzbietem; przypomina powiewające pióro. Uszy są wyprostowane, szeroko rozstawione, lekko skierowane do przodu. Kufa jest długa, nigdy spiczasta. Oczy mają kształt migdała i są ukośnie osadzone. Malamut ma wiele wspólnego z huskym, jednak jest od niego masywniejszy, silniejszy i bardziej uparty. Husky jest szczuplejszy i szybszy, natomiast malamut charakteryzuje się większą wytrzymałością i potrafi ciągnąć cięższe ładunki na dłuższe dystanse.

  icon idea
  Ciekawostki

  Podczas gorączki złota w XIX w wykorzystywano malamuty  do przewożenia ogromnych ilości jedzenia i zaopatrzenia przez górskie przełęcze.

  W trakcie I wojny światowej 450 malamutów wysłano do Francji w celu dostarczenia żywności oddziałom francuskiego wojska przebywającym na górskich stanowiskach.

  Malamuty były także wykorzystywane podczas II wojny światowej do szukania min, noszenia broni i w ratownictwie.

  icon breed/personality
  Alaskan malamute - charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Alaskan malamute to czuły pies, wierny swojej grupie społecznej, choć czasem może sprawiać wrażenie zdystansowanego.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy przepadają za zabawą w wieku szczenięcym, nie jest to jednak ulubione zajęcie dorosłych osobników.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Malamut to bardzo spokojny pies, jednak o zdecydowanym temperamencie. Doskonale pasuje do niego określenie „siła spokoju”.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Alaskan Malamute świetnie sprawdza się jako pies pracujący, jednak na co dzień jego inteligencja wyraża się głównie w różnych sztuczkach mających na celu uniknięcie wykonywania poleceń właściciela.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Jak wiele pierwotnych ras psów malamut ma dość silny instynkt łowiecki. W przeszłości wykorzystywano go zresztą nie tylko jako psa pociągowego, ale też myśliwskiego.

   Obecnie alaskan malamute nie jest już używany przy polowaniach, bo słabo sprawdza się jako pomocnik. Woli polować samodzielnie, niż współpracować z człowiekiem.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Malamut to bardzo towarzyski pies, który z radością wita nawet nieznanych sobie gości. Psy nieprawidłowo zsocjalizowane mogą wykazywać dystans i nieufność wobec obcych.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Jak wszystkie rasy nordyckie, ta również charakteryzuje się niezależnością i niskim stopniem posłuszeństwa. To rasa, która została w niewielkim stopniu zmodyfikowana przez człowieka. Malamuty są wierne człowiekowi, ale wykazują sporą autonomiczność.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Mimo swej niezależności malamut jako pies tradycyjnie żyjący w stadzie nie lubi zostawać sam. Do dobrego samopoczucia potrzebuje towarzystwa.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ze względu na swój temperament i północne pochodzenie, pies ten może być trudny do ułożenia, jeśli nie rozpoczniemy szkolenia od razu, gdy trafi on do naszego domu.

    W żadnym wypadku nie należy stosować siły, bo może to zaburzyć relację pan-pies. Konieczna jest jednak stanowczość zapewniająca obustronny szacunek. 

    Malamuty nie są specjalnie posłuszne, nie ma więc co liczyć na to, że nauczymy ich cyrkowych sztuczek. Wystarczy, jeśli pies przyswoi sobie podstawy dobrego zachowania (przychodzenie na przywołanie, chodzenie na smyczy, pozostawanie bez ruchu). 

    Dzięki inteligencji i przyjaznemu nastawieniu psa lekcje mogą być prawdziwą przyjemnością, o ile będą one systematyczne, prowadzone konsekwentnie i w pozytywnym duchu.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Alaskan malamute niemal nie szczeka, komunikuje się jak wilk, wyjąc. Hałaśliwy bywa głównie wtedy, gdy zostaje sam i się nudzi.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Jeśli pies mieszka na zewnątrz, ogród powinien być dobrze ogrodzony. Potrzeba swobody, niezależność i silny instynkt drapieżny malamuta mogą bowiem skłonić go do samodzielnych wycieczek.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Pies źle znosi samotność i izolację, może więc wykazywać dużą skłonność do niszczenia, zwłaszcza jeśli podczas nieobecności właścicieli zostaje w zamkniętej przestrzeni, na przykład w mieszkaniu.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Malamut nie jest bardzo łakomy, ale z pewnością ucieszy się z psich przysmaków stosowanych jako nagroda przy szkoleniu. To zresztą dobre źródło motywacji dla tej upartej rasy.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Malamut jest z natury przyjaźnie nastawiony do człowieka, przez co nie sprawdzi się jako stróż. Jego wygląd może jednak odstraszyć osoby nieznające tej rasy, dzięki czemu pies może w pewnym stopniu bronić domu, nie jest to jednak jego główna funkcja.

    Jednak jeśli malamut poczuje, że jego bliscy są w niebezpieczeństwie, będzie próbował zrobić wszystko, by przyjść im z pomocą.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Mimo swej sympatycznej natury i licznych zalet, alaskan malamute nie jest psem dla każdego. Bywa uparty i nieposłuszny, z łatwością zdominuje niedoświadczone osoby. 

    Malamuty potrzebują doświadczonych, wysportowanych właścicieli, którzy będą w stanie zaspokoić ich liczne potrzeby.

    Alaskan malamute do adopcji

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Alaskan malamute w mieszkaniu

     Pies jest w stanie dostosować się do miejskiego życia, jeśli jego właściciele mogą wychodzić z nim kilka razy dziennie i zapewnić mu uprawianie psich sportów. Jego idealnym otoczeniem jest jednak wieś. 

     Malamut jest niezwykle wytrzymały i może mieszkać na zewnątrz nawet podczas złych warunkach pogodowych. Dom z ogrodem sprawdzi się zatem najlepiej.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Alaskan malamute to największy i najsilniejszy z psów zaprzęgowych, potrzebuje dużej dawki stymulacji fizycznej i umysłowej.

     Zwykłe spacery po osiedlu to dla niego za mało, z pewnością nie wystarczy mu też czas spędzany w zamkniętym ogrodzie. 

     Pies może uprawiać agility lub dog dancing, ale najlepiej sprawdzi się w sportach zaprzęgowych. Świetnie poradzi sobie również w dyscyplinach związanych z tropieniem. 

     Z uprawianiem sportów powinniśmy poczekać, aż szczeniak alaskan malamute skończy rosnąć, by uniknąć problemów z rozwojem fizycznym dotyczących dużych ras.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Rozmiary malamuta utrudniają podróżowanie i wymagają dobrej organizacji, a także odpowiedniej socjalizacji i edukacji naszego pupila.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Alaskan malamute i koty

      Ze względu na silny instynkt myśliwski psy tej rasy raczej nie są w stanie spokojnie współżyć z kotami.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Alaskan malamute i psy

      Wydaje się, że malamut jako pies żyjący w stadzie powinien dobrze dogadywać się ze swoimi współbraćmi. 

      W praktyce jednak osobniki tej samej płci miewają problem z komunikacją. W przypadku psów o silnym charakterze zaleca się kastrację przed osiągnięciem dojrzałości, by ograniczyć szkody i uniknąć konfliktów.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Alaskan malamute i dzieci

      Pies ten cierpliwie znosi obecność dzieci, chociaż nie przepada za zabawą z nimi. Ze względu na rozmiary psa uważajmy na małe dzieci, które mogą zachowywać się wobec naszego pupila zbyt gwałtownie.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Alaskan malamute i osoby starsze

      Ten silny, uparty pies o dużym zapotrzebowaniu na ruch absolutnie nie nadaje się do siedzącego trybu życia.

      %}

      icon breed/price
      Alaskan malamute - cena

      Cena alaskan malamuta zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi ok. 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 4500 zł.

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 250 zł.

      Pielęgnacja

      Pies ten jest czysty z natury i nie potrzebuje kąpieli. Konieczne jest natomiast częste szczotkowanie psa (średnio dwa razy w tygodniu), by nasz pupil zachował ochronne właściwości swej przepięknej sierści.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      W okresie linienia malamut ten traci ogromne ilości sierści. W tym czasie należy szczotkować psa codziennie, by usunąć jak najwięcej martwej sierści..

      Żywienie

      Najlepiej sprawdzą się posiłki przygotowywane w domu, złożone z surowego mięsa, zbóż i świeżych warzyw. Ich jakość i ilość należy dostosować do aktywności fizycznej psa, jego wieku i wagi. 

      Dobrym rozwiązaniem będzie nadzór weterynaryjny, dzięki czemu zapewnimy psu odpowiednią dawkę składników odżywczych. Konieczna jest też dokładna kontrola szczeniaka, ponieważ jak w przypadku wielu psów dużych rozmiarów, prawidłowy rozwój kości zależy u malamuta od odpowiedniej diety. 

      Najlepiej sprawdzą się dwa posiłki dziennie, lżejszy rano i bardziej obfity wieczorem, co zapewni psu lepsze trawienie.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia alaskan malamuta to około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Malamut to wiejski, niezwykle wytrzymały pies. 

      Odporność na upały

      Mimo że w lecie traci dużo sierści, pies ten kiepsko znosi duże upały. W tym okresie należy zatem zapewnić mu świeżą wodę i miejsce w cieniu.

      Odporność na zimno

      Dzięki grubej sierści malamut jest odporny na najtrudniejsze warunki pogodowe.

      Skłonność do tycia

      Ten aktywny i wysportowany pies nie będzie nadmiernie przybierał na wadze, o ile zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i właściwą dietę.

      Częste choroby

      • Dysplazja stawu biodrowego 
      • Lipoma (łagodny guz tkanki tłuszczowej)
      • Achondroplazja (karłowatość, deformacja kości długich)
      • Łysienie X
      • Polineuropatia (problem neurologiczny)
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz