Alaskan malamute
Inne nazwy: Malamute de l’Alaska
#36
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Alaskan malamute to jedna z najstarszych ras arktycznych. Ten pies zaprzęgowy używany był niegdyś do ciągnięcia ładunków. Obecnie funkcja ta nie ma już zastosowania, a współczesne zawody psów zaprzęgowych wymagają dużej szybkości, biorą w nich zatem udział bardziej zwinne i smukłe rasy (takie jak husky). Z tego powodu malamut to dzisiaj głównie pies do towarzystwa i wystawowy. Malamut jest wyjątkowo łagodny i czuły wobec swoich bliskich.
Najważniejsze informacje o Alaskan malamute
Pochodzenie i historia
Alaskan Malamute to jedna z najstarszych ras pierwotnych. Ten pochodzący z Alaski pies został „stworzony” przez plemię Malemutów, któremu zawdzięcza też nazwę. Plemię to polowało na karibu, zwierzęta, które opuściły te tereny krótko przed gorączką złota, zostawiając ludzi bez środków do życia. Pierwsi Amerykanie przybyli na Alaskę napotkali więc tylko kilka osobników tej rasy. Sprowadzili je do Stanów Zjednoczonych i zrekonstruowali rasę w znanej obecnie formie. FCI oficjalnie uznało rasę w 1953 roku.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
Sekcja
Sekcja 1 : nordyckie psy zaprzęgowe
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 58 i 63 cm
Pies : pomiędzy 58 i 63 cm
Waga
Suka : pomiędzy 34 i 38 kg
Pies : pomiędzy 34 i 38 kg
Maść
Dopuszczalne są wszystkie odcienie od szarego do czarnego, wyłącznie z białymi znaczeniami na kończynach, łapach i dolnej części tułowia. Głowa może mieć różne umaszczenia, ale powinny być zawsze symetryczne.
Rodzaj szaty
Malamut ma półdługą sierść.
Sierść jest gęsta i gruba z obfitym podszerstkiem.
Kolor oczu
Oczy są brązowe, jak najciemniejsze. Niebieskie oczy stanowią wadę.
Opis
Alaskan malamute to typowy arktyczny pies o wyraźnych cechach szpica. Ma silną i zwartą budowę, proste i mocne kończyny, ogon dobrze owłosiony, noszony nad grzbietem; przypomina powiewające pióro. Uszy są wyprostowane, szeroko rozstawione, lekko skierowane do przodu. Kufa jest długa, nigdy spiczasta. Oczy mają kształt migdała i są ukośnie osadzone. Malamut ma wiele wspólnego z huskym, jednak jest od niego masywniejszy, silniejszy i bardziej uparty. Husky jest szczuplejszy i szybszy, natomiast malamut charakteryzuje się większą wytrzymałością i potrafi ciągnąć cięższe ładunki na dłuższe dystanse.
Ciekawostki
Podczas gorączki złota w XIX w wykorzystywano malamuty do przewożenia ogromnych ilości jedzenia i zaopatrzenia przez górskie przełęcze.
W trakcie I wojny światowej 450 malamutów wysłano do Francji w celu dostarczenia żywności oddziałom francuskiego wojska przebywającym na górskich stanowiskach.
Malamuty były także wykorzystywane podczas II wojny światowej do szukania min, noszenia broni i w ratownictwie.