Dog kanaryjski

Dog kanaryjski
Dog kanaryjski © Shutterstock

Dog kanaryjski jest niezwykle pracowitym, użytkowym psem stróżującym i obronnym, niegdyś wykorzystywanym także w roli psa pasterskiego. W przeszłości wykorzystywany głównie do walk z psami, dopóki ta praktyka nie została zakazana. Ma gwałtowny temperament, jest bardzo odważny i niemal niewrażliwy na ból. Pośród rodziny potrafi być jednak zrównoważony i czuły. 

Najważniejsze informacje o Dog kanaryjski

Długość życia :

3

17

8

12

Charakter :

Pieszczoch

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa wywodzi się z Wysp Kanaryjskich - Teneryfy i Gran Kanarii, gdzie służył jako pies do walki. Jest potomkiem  agresywnych i wojowniczych, choć niewielkich rozmiarów, psów rasy bardino pochodzących z wyspy Fuerteventura. Dog kanaryjski swój rozmiar zawdzięcza skrzyżowaniu bardino z mastifem i innymi dużymi molosami występującymi na wyspach. Gdy w 1946 roku zakazano walk psów, rasie groziło wyginięcie. Dzięki zapałowi kilkorga entuzjastów oraz wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rybołówstwa Wysp Kanaryjskich, udało się doprowadzić do odtworzenia rasy. Ostatecznie rasa dog kanaryjski została zarejestrowana stosunkowo niedawno, w 2011 roku. 

Wygląd

  • Dog kanaryjski
    Dog kanaryjski

    Wysokość w kłębie Dog kanaryjski

    Suka : pomiędzy 56 i 62 cm

    Pies : pomiędzy 60 i 66 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 40 i 55 kg

    Pies : pomiędzy 50 i 65 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Dog kanaryjski to pies średniej wielkości, mocny i umięśniony, o masywnej prostokątnej głowie, krzepki i o harmonijnych proporcjach. Stosunek długości czaszki do długości kufy wynosi ok. 6 do 4. Górna warga jest obwisła i delikatnie opada na wargi dolne. Oczy są lekko owalne i średniej wielkości. Uszy, które są osadzone wysoko i szeroko, mogą być ułożone w kształt płatka róży. Szyja mocna, prosta, cylindryczna i dobrze umięśniona. Ogon osadzony wysoko, gruby u nasady, zwęża się ku końcowi. Brzuch delikatnie cofnięty, ale ostatnie żebra nie są wyraźne, co nadaje płyny kształt harfy.

    Ciekawostki

    Ze względu na wielkość i ognisty temperament, dog kanaryjski powinien zawsze pozostawać pod opieką. Opiekun musi być doświadczony, a przynajmniej pewny siebie i z wiedzą na temat układania psów. Należy pamiętać, że źle ułożony i nieprzywykły do ludzi pies może być potencjalnie bardzo groźny. Dog kanaryjski to jedna z 11 ras psów wpisanych do "Wykazu ras psów agresywnych" z 2003 r. 

    Charakter

    • 100%

      Czuły

      Co dość typowe dla psów o cechach stróżujących, dog kanaryjski jest wyjątkowo oddany swoim opiekunom.

    • 66%

      Lubi zabawę

      Psy tej rasy lubią zabawę, zwłaszcza z dziećmi, których towarzystwo bardzo sobie cenią. Niemniej jednak należy uważać, czy pies w trakcie zabawy nie upustu swojej sile w niewłaściwy sposób.

    • 66%

      Spokojny

      Szlachetny wygląd i wielka pewność siebie dają dogowi kanaryjskiemu wewnętrzny spokój, dzięki któremu może służyć swoim opiekunem jako świetny obrońca. W domu pozostaje zrównoważony, ale cały czas czujny.

    • 66%

      Inteligentny

      Dog kanaryjski jest psem o wielu umiejętnościach, zwłaszcza obrończych, lecz w przeszłości służył również do pilnowania stad bydła. Świadczy to o istotnych zdolnościach umysłowych i adaptacyjnych.

    • 33%

      Łowca

      Ponieważ dog kanaryjski nie ma instynktu łowieckiego, nie musimy się obawiać, że na przykład nagle rzuci się w pogoń za zwierzyną podczas spaceru w lesie. Można go swobodnie wypuszczać bez smyczy, ale musi umieć wracać na zawołanie.

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Jest bardzo przywiązany do opiekunów. Ponieważ ochronę i pilnowanie grupy ma we krwi, pozostaje nieufny w stosunku do obcych. Nigdy nie bywa strachliwy ani agresywny bez powodu. 

    • 100%

      Niezależny

      Psy z rodziny molosów, takie jak dog kanaryjski, przeważanie są samodzielne. Mimo wielkiego przywiązania do swojej grupy społecznej, spokojnie potrafią przebywać z dala od niej, przede wszystkim by „stać na czatach”. 

      Zachowanie

      • 66%

        Znoszenie samotności

        Dog kanaryjski dobrze znosi nieobecność opiekuna jedynie jeśli od małego był stopniowo przyzwyczajany do zostawania sam w domu. Najpierw kilka minut, w końcu kilka godzin. Niemniej pies nie powinien długo zostawać sam, a gdy taka sytuacja ma miejsce, musi mieć zapewnione jakieś zajęcie.

      • 100%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Pies tej rasy świetnie nadaje się do szkolenia, ponieważ jest zrównoważony i uważny. Zrobi wszystko, aby sprawiać przyjemność opiekunowi, ale pod warunkiem, że tresura odbywa się z szacunkiem dla psa.

        Kluczem do skutecznego ułożenia doga kanaryjskiego jest łagodność i cierpliwość. Socjalizację i wychowywanie należy rozpocząć jak tylko szczeniak pojawi się w domu.

        Socjalizacja jest konieczna, aby w każdym otoczeniu móc zapanować nad tym blisko 60-kilogramowym psem.

      • 66%

        Szczekliwy

        Szczeka głośno i niskim głosem, szczególnie, gdy jego stanowcza i wyprostowana w stanie gotowości postawa nie wystarcza, by odstraszyć niczego nieświadomego, zbliżającego się intruza.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Ze względu na nadmierne przywiązanie do grupy oraz wrodzoną potrzebę jej ochrony, psy tej rasy z reguły nie oddalają się z bliskiego otoczenia.

      • 33%

        Skłonność do niszczenia

        Dogi kanaryjskie w domu są bardzo spokojne i nie psocą, zwłaszcza jeśli od małego były bezstresowo przyzwyczajane do zostawania same w domu.

      • 66%

        Łakomczuch

        Choć może nie jest żarłoczny, ale nie pogardzi pełną miską ani smakołykiem. Co więcej, jedzenie może być dobrym narzędziem tresury psa tej rasy. 

      • 100%

        Pies stróżujący

        Pomimo opanowanie i zdecydowanej postawy, w chwili pobudzenia przechodzi przemianę i staje się bardzo zdecydowany i czujny.

        Zazwyczaj sama obecność psa wystarcza, aby odstraszyć osobę o złych zamiarach.

        Jednak nie trzeba w nim dodatkowo pobudzać agresji. Dog kanaryjski jest świetnym opiekunem i obrońcą bez doszkalania w tym kierunku.

      • 66%

        Pierwszy pies

        W Polsce dog kanaryjski jest jedną z ras uznawanych za niebezpieczne, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie na jego posiadanie. 

        Jeśli bierzemy pod swój dach silnego psa, a nie mamy doświadczenia i wiedzy, jak go prowadzić, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty.

        Jeśli zbudujemy mocny fundament wychowania, życie z tym psem jest bardzo przyjemne. Nie dość, że jest świetnym stróżem, to także wspaniały pies towarzysz.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 66%

          Dog kanaryjski w mieszkaniu

          O ile codziennie dostatecznie go "wybiegamy" i zapewnimy wystarczającą ilość bodźców, dog kanaryjski bez problemu może żyć w pomieszczeniu, również w mieszkaniu.

          Nie zapominajmy jednak o jego instynkcie psa-stróża, który może być kłopotliwy ze względu na sąsiadów. Dlatego psa trzeba od małego przyzwyczajać do wszelkich odgłosów sąsiedztwa i wspólnych przestrzeni.

          Mimo wszystko, psy tej rasy lepiej czują się w środowisku mieszkalnym zapewniającym otwartą przestrzeń na świeżym powietrzu. Ale pamiętajmy, że posiadanie przydomowego ogrodu nie oznacza, że nie trzeba codziennie z psem chodzić na spacery.

        • 100%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Dog kanaryjski jest bardzo wytrzymały i codziennie powinien mieć możliwość wybiegania. Potrzebuje intensywnego ruchu na dużych przestrzeniach, żeby wyładować energię i maksymalnie się zmęczyć.

          Musi mieć możliwość pełnego wyrażenia swoich umiejętności, zwłaszcza poprzez ruch, zabawę oraz zadania agility lub dog dancing. Może też towarzyszyć opiekunom podczas joggingu.  

          Niemniej jednak ze względu na delikatność psa w okresie wzrostu, trzeba uważać, żeby nie trenować go zbyt wcześnie. Najbardziej obciążające fizycznie ćwiczenia można rozpocząć, gdy osiągnie wiek 1,5 roku - 2 lata.

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Podróżowanie z dogiem kanaryjskim nie jest proste. Po pierwsze jest duży, a po drugie, jeśli się nie wie, że z natury jest dobry i łagodny, może się wydawać groźny.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Dog kanaryjski i koty

            Dog kanaryjski nie ma w sobie instynktu drapieżnika. Dlatego jeśli od szczenięctwa przyzwyczaimy go do towarzystwa kotów, bez problemu może mieszkać z nimi pod jednym dachem. 

          • 66%

            Dog kanaryjski i psy

            Na pierwszy rzut oka, dzielenie wspólnej przestrzeni doga kanaryjskiego z innym samcem może wydawać się niełatwe. Ale jeśli od małego był przyzwyczajany do obecności osobników swojego gatunku i nie dochodziło między nimi do starć, pieski mogą się nawet bardzo polubić.

          • 100%

            Dog kanaryjski i dzieci

            Ten imponujący mastif świetnie dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich łagodny, spokojny i cierpliwy. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich psów niezależnie od rasy, należy wprowadzić zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

            Dzieci muszą nauczyć się odnosić do psa z szacunkiem i na przykład nie przeszkadzać mu, gdy śpi oraz pamiętać, że jest żywą istotą, a nie zabawką.

          • 66%

            Dog kanaryjski i osoby starsze

            Ze względu na spokój i wyrównany temperament, dog kanaryjski może mieszkać ze starszą osobą. Niemniej jednak ponieważ jest bardzo silny, osoby słabsze mogą nie być w stanie nad nim zapanować.

            %}

            Cena

            Cena doga kanaryjskiego zależy od pochodzenia, wieku i płci. Kupując psa z rodowodem trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 - 4000 zł. 

            Na utrzymania psa tej wielkości trzeba przeznaczyć około 250 - 300 zł miesięcznie.
             

            Pielęgnacja

            Dog kanaryjski nie potrzebuje pielęgnacji. Aby pies zachował piękną sierść, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.

            Ponieważ ma zwisające uszy, trzeba je regularnie czyścić, aby uniknąć infekcji.

            Linienie

            Ponieważ ta rasa nie ma podszerstka, linienie jest bardzo niewielkie. Oprócz tego, dog kanaryjski prawie nie gubi sierści, szczególnie jeśli jest regularnie szczotkowany.

            Żywienie

            Dzienna porcja karmy powinna być ściśle dostosowana do wieku, wagi i codziennej aktywności fizycznej psa. Okres rozwoju szczeniaka jest kluczowy i wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na dietę. Dlatego dopóki pies rośnie, zaleca się karmienie zgodnie z zaleceniami weterynarza.

            Dog kanaryjski jest raczej niewybredny i zadowoli się dobrej jakości suchą karmą. Ale nie pogardzi też czymś lepszym, na przykład surowym mięsem czy posiłkami gotowanymi w domu.

            Zdrowie

            Długość życia

            Średnia długość życia wynosi 10 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            To bardzo wytrzymały pies. Niemniej jednak w okresie wzrostu trzeba go mocno nadzorować.

            Odporność na upały

            Dog kanaryjski jest z natury odporny na wysokie temperatury. Upały mu nie doskwierają.

            Odporność na zimno

            Ponieważ nie ma podszerstka, może odczuwać zimno, choć ogólnie jest raczej odporny.

            Skłonność do tycia

            Jeśli pies będzie codziennie miał odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, nie musimy się obawiać, że utyje. Ta rasa nie jest szczególnie łakoma, a w dodatku potrafi szybko spalać kalorie.

            Częste choroby

            -    Dysplazja stawu łokciowego
            -    Młodzieńcze zapalenie kości
            -    Choroba Königa (choroba stawu kolanowego)

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz