Dog kanaryjski

Dog kanaryjski
Dog kanaryjski © Shutterstock

Dog kanaryjski jest niezwykle pracowitym, użytkowym psem stróżującym i obronnym, niegdyś wykorzystywanym także w roli psa pasterskiego. W przeszłości wykorzystywany głównie do walk z psami, dopóki ta praktyka nie została zakazana. Ma gwałtowny temperament, jest bardzo odważny i niemal niewrażliwy na ból. Pośród rodziny potrafi być jednak zrównoważony i czuły. 

Najważniejsze informacje o Dog kanaryjski

Długość życia :

3

17

8

12

Charakter :

Pieszczoch

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa wywodzi się z Wysp Kanaryjskich - Teneryfy i Gran Kanarii, gdzie służył jako pies do walki. Jest potomkiem  agresywnych i wojowniczych, choć niewielkich rozmiarów, psów rasy bardino pochodzących z wyspy Fuerteventura. Dog kanaryjski swój rozmiar zawdzięcza skrzyżowaniu bardino z mastifem i innymi dużymi molosami występującymi na wyspach. Gdy w 1946 roku zakazano walk psów, rasie groziło wyginięcie. Dzięki zapałowi kilkorga entuzjastów oraz wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rybołówstwa Wysp Kanaryjskich, udało się doprowadzić do odtworzenia rasy. Ostatecznie rasa dog kanaryjski została zarejestrowana stosunkowo niedawno, w 2011 roku. 

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 56 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 66 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 55 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 65 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Dog kanaryjski to pies średniej wielkości, mocny i umięśniony, o masywnej prostokątnej głowie, krzepki i o harmonijnych proporcjach. Stosunek długości czaszki do długości kufy wynosi ok. 6 do 4. Górna warga jest obwisła i delikatnie opada na wargi dolne. Oczy są lekko owalne i średniej wielkości. Uszy, które są osadzone wysoko i szeroko, mogą być ułożone w kształt płatka róży. Szyja mocna, prosta, cylindryczna i dobrze umięśniona. Ogon osadzony wysoko, gruby u nasady, zwęża się ku końcowi. Brzuch delikatnie cofnięty, ale ostatnie żebra nie są wyraźne, co nadaje płyny kształt harfy.

  Ciekawostki

  Ze względu na wielkość i ognisty temperament, dog kanaryjski powinien zawsze pozostawać pod opieką. Opiekun musi być doświadczony, a przynajmniej pewny siebie i z wiedzą na temat układania psów. Należy pamiętać, że źle ułożony i nieprzywykły do ludzi pies może być potencjalnie bardzo groźny. Dog kanaryjski to jedna z 11 ras psów wpisanych do "Wykazu ras psów agresywnych" z 2003 r. 

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Co dość typowe dla psów o cechach stróżujących, dog kanaryjski jest wyjątkowo oddany swoim opiekunom.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy lubią zabawę, zwłaszcza z dziećmi, których towarzystwo bardzo sobie cenią. Niemniej jednak należy uważać, czy pies w trakcie zabawy nie upustu swojej sile w niewłaściwy sposób.

  • 66%

   Spokojny

   Szlachetny wygląd i wielka pewność siebie dają dogowi kanaryjskiemu wewnętrzny spokój, dzięki któremu może służyć swoim opiekunem jako świetny obrońca. W domu pozostaje zrównoważony, ale cały czas czujny.

  • 66%

   Inteligentny

   Dog kanaryjski jest psem o wielu umiejętnościach, zwłaszcza obrończych, lecz w przeszłości służył również do pilnowania stad bydła. Świadczy to o istotnych zdolnościach umysłowych i adaptacyjnych.

  • 33%

   Łowca

   Ponieważ dog kanaryjski nie ma instynktu łowieckiego, nie musimy się obawiać, że na przykład nagle rzuci się w pogoń za zwierzyną podczas spaceru w lesie. Można go swobodnie wypuszczać bez smyczy, ale musi umieć wracać na zawołanie.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jest bardzo przywiązany do opiekunów. Ponieważ ochronę i pilnowanie grupy ma we krwi, pozostaje nieufny w stosunku do obcych. Nigdy nie bywa strachliwy ani agresywny bez powodu. 

  • 100%

   Niezależny

   Psy z rodziny molosów, takie jak dog kanaryjski, przeważanie są samodzielne. Mimo wielkiego przywiązania do swojej grupy społecznej, spokojnie potrafią przebywać z dala od niej, przede wszystkim by „stać na czatach”. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Dog kanaryjski dobrze znosi nieobecność opiekuna jedynie jeśli od małego był stopniowo przyzwyczajany do zostawania sam w domu. Najpierw kilka minut, w końcu kilka godzin. Niemniej pies nie powinien długo zostawać sam, a gdy taka sytuacja ma miejsce, musi mieć zapewnione jakieś zajęcie.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pies tej rasy świetnie nadaje się do szkolenia, ponieważ jest zrównoważony i uważny. Zrobi wszystko, aby sprawiać przyjemność opiekunowi, ale pod warunkiem, że tresura odbywa się z szacunkiem dla psa.

    Kluczem do skutecznego ułożenia doga kanaryjskiego jest łagodność i cierpliwość. Socjalizację i wychowywanie należy rozpocząć jak tylko szczeniak pojawi się w domu.

    Socjalizacja jest konieczna, aby w każdym otoczeniu móc zapanować nad tym blisko 60-kilogramowym psem.

   • 66%

    Szczekliwy

    Szczeka głośno i niskim głosem, szczególnie, gdy jego stanowcza i wyprostowana w stanie gotowości postawa nie wystarcza, by odstraszyć niczego nieświadomego, zbliżającego się intruza.

   • 33%