Owczarek portugalski
Inne nazwy: Cão da Serra de Aires, Portuguese Sheepdog

Owczarek portugalski wykorzystywany jest do prowadzenia i pilnowania stad. To pies średnich rozmiarów, niezwykle inteligentny i zawsze czujny. Sprawdzi się również jako pies do towarzystwa.
Najważniejsze informacje o Owczarek portugalski
Pochodzenie i historia
Niektórzy uważają, że pies ten pochodzi od briarda, ale bardziej prawdopodobne są wspólne korzenie z owczarkiem katalońskim lub owczarkiem pirenejskim długowłosym, którego bardzo przypomina. Można zatem zakładać, że jego przodkami są psy sprowadzone do Portugalii przez Rzymian, te same co owczarka z Bergamo. Rasa rozpowszechniła się w Portugalii (w ramach psich wystaw) dopiero od 1957 roku. Wykorzystuje się ją głównie w regionie Alentejo do pilnowania stad.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
Sekcja
Sekcja 1 : owczarki
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 62 i 69 cm
Pies : pomiędzy 65 i 73 cm
Waga
Suka : pomiędzy 35 i 45 kg
Pies : pomiędzy 45 i 60 kg
Maść
Żółta, kasztanowa, płowa aż do czerwonej, szara z mniej lub bardziej wyraźnym podpalaniem.
Rodzaj szaty
Szata jest długa, a ponadto gładka lub lekko falista, gęsta, twarda w dotyku, kozia.
Kolor oczu
Oczy są ciemne.
Opis
Owczarek portugalski to średnich rozmiarów pies o wydłużonej sylwetce. Dzięki małpim ruchom w swoim kraju zyskał przydomek „psa-małpy”. Głowa jest mocna i szeroka, nos prosty lub lekko wypukły. Kufa krótka, stop dobrze zaznaczony, linie profilu rozbieżne. Oczy powinny być ciemne i okrągłe. Uszy są wysoko osadzone, nieprzycinane zwisają, przycinane stoją. Kończyny są mocne i idealnie pionowe. Ogon zwęża się, jest wysoko osadzony i ostro zakończony, sięga stawu skokowego.
Ciekawostki
Pies ten ma naturę owczarka i zbiera liczne pochwały za swoją pracę. Mówi się na przykład, że kiedy prowadzi stado do gospodarstwa wcześniej niż zwykle, to znaczy, że z pewnością zbliża się burza.