Mastif angielski - łagodny olbrzym

Inne nazwy : Dogue anglais, English mastiff

Zdjęcie: dorosły pies rasa Mastif angielski - łagodny olbrzym
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Mastif angielski - łagodny olbrzym średnio żyje od 10 do 11 lat

Charakter

Rozmiar

duży

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 66 i 75 cm
Pies pomiędzy 76 i 85 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 65 i 80 kg
Pies pomiędzy 85 i 100 kg
Kolor umaszczenia
Rude Kremowe
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Brązowe
Ciekawostki o rasie

Więcej informacji na temat rasy Mastif angielski - łagodny olbrzym

Historia rasy mastif angielski

Gdy w 55 w. p.n.e. legiony Cezara najechały Wyspy Brytyjskie, musiały zmierzyć się z dwoma rodzajami psów. Pierwszy z nich był krępy, z głową nieproporcjonalnie dużą w stosunku do ciała i krótką, ale mocną szczęką, o czym wkrótce przekonały się łydki nieszczęsnych legionistów. Pies ten był prawdopodobnie przodkiem buldoga, a więc po części i współczesnego bulmastifa. Drugi pies miał ogromne rozmiary, bardziej przypominał lwa. Był bezpośrednim potomkiem asyryjsko-babilońskich mastifów, prawdopodobnie sprowadzonych do Anglii przez Fenicjan 500 lat przed rzymską inwazją.

W stosunku do nich molosy z Epiru, które Rzymianie uważali za bardzo dobre psy wojenne, wydawały się małymi pieskami do towarzystwa. Po podbiciu Bretanii Rzymianie przywieźli ze sobą te ogromne angielskie psy i wykorzystywali je na arenach do walk z niedźwiedziami i innymi dzikimi zwierzętami. Mastif angielski to ich bezpośredni potomek. 

Miłośnikami rasy byli angielscy królowie – Ryszard Lwie Serce, Henryk VIII i Elżbieta I. W 1835 roku parlament brytyjski zakazał walk z udziałem zwierząt i popularność mastifów podupadła, jednak udało się ją reaktywować. 

Więcej o rasach psów pochodzących z Anglii przeczytasz tutaj.

Szkolenie psa rasy Mastif angielski - łagodny olbrzym

Mastif angielski nie jest zbyt posłuszny, ale potrafi opanować komendy, o ile szkolenie będzie stanowcze, konsekwentne i utrzymane w pozytywnym duchu. 

Ten ogromny molos nie zniesie żadnych przejawów brutalności ze strony właściciela i będzie zdecydowanie bardziej skory do współpracy, jeśli skupimy się na wzmacnianiu i nagradzaniu dobrego zachowania. 

Pies nie zawsze ma świadomość własnej siły, dlatego skupmy się przede wszystkim na nauce chodzenia na smyczy, by spacery z dorosłym osobnikiem były spokojne i przyjemne. 

Tak jak w przypadku każdego psa tych rozmiarów, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego trenera, który wesprze właściciela w szkoleniu pupila.

Hodowla i cena psa rasy mastif angielski

Cena mastifa zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3000 – 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 250 – 300 zł.

Planujesz zakup psa rasy Mastif angielski - łagodny olbrzym?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Mastif angielski - łagodny olbrzym ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Mastif angielski - łagodny olbrzym ...

Czy rasa Mastif angielski - łagodny olbrzym jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: