Mastif angielski

Mastif angielski to rasa idealna dla miłośników psów w rozmiarze XXL. Waży on niemal 100 kg, zaskakuje swoim rozmiarem i zachwyca przy bliższym poznaniu. Pies ten jest zrównoważonym, łagodnym zwierzęciem o sercu równie wielkim, co jego gabaryty. Czasem bywa nieco flegmatyczny, a przy swej niezwykłej uczuciowości nie zniósłby braku ludzi obok siebie.
Najważniejsze informacje o Mastif angielski
Pochodzenie i historia
Gdy w 55 w. p.n.e. legiony Cezara najechały Wyspy Brytyjskie, musiały zmierzyć się z dwoma rodzajami psów. Pierwszy z nich był krępy, z głową nieproporcjonalnie dużą w stosunku do ciała i krótką, ale mocną szczęką, o czym wkrótce przekonały się łydki nieszczęsnych legionistów. Pies ten był prawdopodobnie przodkiem buldoga, a więc po części i współczesnego bulmastifa. Drugi pies miał ogromne rozmiary, bardziej przypominał lwa. Był bezpośrednim potomkiem asyryjsko-babilońskich mastifów, prawdopodobnie sprowadzonych do Anglii przez Fenicjan 500 lat przed rzymską inwazją. W stosunku do nich molosy z Epiru, które Rzymianie uważali za bardzo dobre psy wojenne, wydawały się małymi pieskami do towarzystwa. Po podbiciu Bretanii Rzymianie przywieźli ze sobą te ogromne angielskie psy i wykorzystywali je na arenach do walki z dzikimi zwierzętami. Mastif angielski to ich bezpośredni potomek.
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 66 i 75 cm
Pies : pomiędzy 76 i 85 cm
Waga
Suka : pomiędzy 65 i 80 kg
Pies : pomiędzy 85 i 100 kg
Maść
Szata może być płowa, brzoskwiniowopłowa lub płowa pręgowana. Kufa, uszy i nos są czarne. Przewaga białego umieszczenia na ciele, piersi i łapach nie jest dopuszczona przez oficjalny wzorzec.
Rodzaj szaty
Mastif angielski ma krótką sierść. Szata mocno przylega do ciała. Na karku i barkach jest gęstsza.
Kolor oczu
Oczy są brązowe, jak najciemniejsze.
Opis
Ten ogromnych rozmiarów pies ma również charakterystyczny wygląd, który budzi respekt. Głowa jest kwadratowa w zarysie. Czaszka jest płaska i szeroka przy uszach. Charakterystyczne zmarszczki zmarszczki wokół głowy, oczu i pyska nadają mu poczciwy wygląd. Kufa jest krótka, tępa i szersza pod oczami. Stop jest dobrze zaznaczony, ale nie gwałtowny. Oczy są małe. Uszy również, poza tym cienkie, wysoko osadzone i przylegające. Sylwetka jest masywna, ale symetryczna. Ogon w spoczynku wisi prosto, przy pobudzeniu zakręca się nieco ku górze.
Ciekawostki
Rasa ta kilkakrotnie niemal wyginęła ze względu na wady powstałe w niektórych hodowlach, głównie przez rozmnażanie spokrewnionych ze sobą psów. Spowodowało to pewne problemy genetyczne, które współczesna selekcja stara się usunąć.
Pomimo wielu stereotypów mastif nie jest objęty ustawą dotyczącą niebezpiecznych psów. Nie jest on zaliczany do tej kategorii.