Mastif angielski

Mastif angielski

Mastif angielski to rasa idealna dla miłośników psów w rozmiarze XXL. Waży on niemal 100 kg, zaskakuje swoim rozmiarem i zachwyca przy bliższym poznaniu. Pies ten jest zrównoważonym, łagodnym zwierzęciem o sercu równie wielkim, co jego gabaryty. Czasem bywa nieco flegmatyczny, a przy swej niezwykłej uczuciowości nie zniósłby braku ludzi obok siebie.

Najważniejsze informacje o Mastif angielski

Długość życia :

5

16

10

11

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Gdy w 55 w. p.n.e. legiony Cezara najechały Wyspy Brytyjskie, musiały zmierzyć się z dwoma rodzajami psów. Pierwszy z nich był krępy, z głową nieproporcjonalnie dużą w stosunku do ciała i krótką, ale mocną szczęką, o czym wkrótce przekonały się łydki nieszczęsnych legionistów. Pies ten był prawdopodobnie przodkiem buldoga, a więc po części i współczesnego bulmastifa. Drugi pies miał ogromne rozmiary, bardziej przypominał lwa. Był bezpośrednim potomkiem asyryjsko-babilońskich mastifów, prawdopodobnie sprowadzonych do Anglii przez Fenicjan 500 lat przed rzymską inwazją. W stosunku do nich molosy z Epiru, które Rzymianie uważali za bardzo dobre psy wojenne, wydawały się małymi pieskami do towarzystwa. Po podbiciu Bretanii Rzymianie przywieźli ze sobą te ogromne angielskie psy i wykorzystywali je na arenach do walki z dzikimi zwierzętami. Mastif angielski to ich bezpośredni potomek.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 66 i 75 cm

  Pies : pomiędzy 76 i 85 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 65 i 80 kg

  Pies : pomiędzy 85 i 100 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten ogromnych rozmiarów pies ma również charakterystyczny wygląd, który budzi respekt. Głowa jest kwadratowa w zarysie. Czaszka jest płaska i szeroka przy uszach. Charakterystyczne zmarszczki zmarszczki wokół głowy, oczu i pyska nadają mu poczciwy wygląd. Kufa jest krótka, tępa i szersza pod oczami. Stop jest dobrze zaznaczony, ale nie gwałtowny. Oczy są małe. Uszy również, poza tym cienkie, wysoko osadzone i przylegające. Sylwetka jest masywna, ale symetryczna. Ogon w spoczynku wisi prosto, przy pobudzeniu zakręca się nieco ku górze.

  Ciekawostki

  Rasa ta kilkakrotnie niemal wyginęła ze względu na wady powstałe w niektórych hodowlach, głównie przez rozmnażanie spokrewnionych ze sobą psów. Spowodowało to pewne problemy genetyczne, które współczesna selekcja stara się usunąć. 

  Pomimo wielu stereotypów mastif nie jest objęty ustawą dotyczącą niebezpiecznych psów. Nie jest on zaliczany do tej kategorii.

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Mastif jest bardzo związany ze swoją grupą społeczną, czasem nawet bywa zbyt dużą przylepą. Za nieco flegmatycznym, a jednocześnie lekko przerażającym wyglądem kryje się niezwykle łagodny psiak. Ma ogromne serce i uwielbia wszelkie pieszczoty.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Mastif angielski lubi bawić się z dziećmi, chociaż skupia się przede wszystkim na ich pilnowaniu.  Lubi też zabawę z innymi psami, o ile zapewniliśmy mu odpowiednią socjalizację od pierwszych miesięcy życia. 

   Nie liczmy jednak na długie godziny zabawy – mastif szybko się męczy i nie lubi intensywnego wysiłku.

  • 100%

   Spokojny

   Na szczęście mastif angielski jest z natury spokojny. W przeciwnym razie ze względu na swoje rozmiary i siłę, siałby prawdziwe zniszczenie.

  • 66%

   Inteligentny

   Pies ten jest bardziej zabawny, niż inteligentny. Potrafi zabawnie reagować na niektóre zdarzenia czy polecenia. Mastif bowiem szybko przyswaja informacje, ale działa powoli. Na przykład gdy śpi i rozlegnie się hałas, minie chwila zanim dojdzie do wniosku, że warto zareagować. Gdyby świadczyłoby to o inteligencji, mastif byłby prawdziwym geniuszem. 

   Mówiąc serio, mastif nie jest może najinteligentniejszym z psów, ale cechuje go niezwykła lojalność. Ponadto zaskakuje ogromnym zmysłem obserwacji i umiejętności analizy sytuacji.

  • 33%

   Łowca

   Mastif angielski w żadnym wypadku nie będzie zainteresowany polowaniem. Ma bardzo słabo zaznaczony instynkt łowiecki.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten przeważnie okazuje obojętność wobec obcych. Nie powinien jednak być nieśmiały, jest to niezgodne ze wzorcem rasy.

   Jeśli natomiast wyczuje zagrożenie, bez wahania będzie bronił bliskich i odstraszał intruza samym swym wyglądem.

  • 66%

   Niezależny

   Mastif jest bardzo związany ze swoją rodziną, ale nie jest to pies jednego pana. 

   Pomimo ogromnych uczuć wobec bliskich, potrafi w razie potrzeby zachować dystans. Nigdy jednak nie należy wykluczać go z życia rodzinnego, bo może znieść to bardzo źle.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Mimo swych rozmiarów pies ten jest bardzo wrażliwy i nie lubi samotności. 
    Nawet jeśli żyje na zewnątrz, bardzo przywiązuje się do właścicieli i nie jest w stanie długo przebywać sam.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Mastif angielski nie jest zbyt posłuszny, ale potrafi opanować komendy, o ile szkolenie będzie stanowcze, konsekwentne i utrzymane w pozytywnym duchu. 

    Ten ogromny molos nie zniesie żadnych przejawów brutalności ze strony właściciela i będzie zdecydowanie bardziej skory do współpracy, jeśli skupimy się na wzmacnianiu i nagradzaniu dobrego zachowania. 

    Pies nie zawsze ma świadomość własnej siły, dlatego skupmy się przede wszystkim na nauce chodzenia na smyczy, by spacery z dorosłym osobnikiem były spokojne i przyjemne. 

    Tak jak w przypadku każdego psa tych rozmiarów, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego trenera, który wesprze właściciela w szkoleniu pupila.

   • 33%

    Szczekliwy

    Mastif nie musi szczekać, by zwrócić uwagę właściciela czy odstraszyć intruza. To cichy pies, lecz sama jego obecność wystarcza, by osiągnąć zamierzony cel.

   • 33%