Mastif angielski - łagodny olbrzym

Inne nazwy: Dogue anglais, English mastiff

Mastif angielski - łagodny olbrzym
mastif angielski

Mastif angielski to rasa idealna dla miłośników psów w rozmiarze XXL. Ten molos to jeden z największych psów na świecie — waży niemal 100 kg. Zaskakuje nie tylko swoim rozmiarem, ale i zachwyca charakterem przy bliższym poznaniu. Pies ten jest zrównoważonym, łagodnym zwierzęciem o sercu równie wielkim, co jego gabaryty. Czasem bywa nieco flegmatyczny, a przy swej niezwykłej uczuciowości nie zniósłby braku ludzi obok siebie.

Charakterystyka rasy mastif angielski

Długość życia :

5

16

10

11

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Historia rasy mastif angielski

Gdy w 55 w. p.n.e. legiony Cezara najechały Wyspy Brytyjskie, musiały zmierzyć się z dwoma rodzajami psów. Pierwszy z nich był krępy, z głową nieproporcjonalnie dużą w stosunku do ciała i krótką, ale mocną szczęką, o czym wkrótce przekonały się łydki nieszczęsnych legionistów. Pies ten był prawdopodobnie przodkiem buldoga, a więc po części i współczesnego bulmastifa. Drugi pies miał ogromne rozmiary, bardziej przypominał lwa. Był bezpośrednim potomkiem asyryjsko-babilońskich mastifów, prawdopodobnie sprowadzonych do Anglii przez Fenicjan 500 lat przed rzymską inwazją.

W stosunku do nich molosy z Epiru, które Rzymianie uważali za bardzo dobre psy wojenne, wydawały się małymi pieskami do towarzystwa. Po podbiciu Bretanii Rzymianie przywieźli ze sobą te ogromne angielskie psy i wykorzystywali je na arenach do walk z niedźwiedziami i innymi dzikimi zwierzętami. Mastif angielski to ich bezpośredni potomek. 

Miłośnikami rasy byli angielscy królowie – Ryszard Lwie Serce, Henryk VIII i Elżbieta I. W 1835 roku parlament brytyjski zakazał walk z udziałem zwierząt i popularność mastifów podupadła, jednak udało się ją reaktywować. 

Więcej o rasach psów pochodzących z Anglii przeczytasz tutaj.

Wzorzec rasy

  • Mastif angielski - łagodny olbrzym
    Mastif angielski - łagodny olbrzym

    Wysokość w kłębie Mastif angielski - łagodny olbrzym

    Suka : pomiędzy 66 i 75 cm

    Pies : pomiędzy 76 i 85 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 65 i 80 kg

    Pies : pomiędzy 85 i 100 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Ten ogromnych rozmiarów pies ma również charakterystyczny wygląd, który budzi respekt. Głowa jest kwadratowa w zarysie. Czaszka jest płaska i szeroka przy uszach. Charakterystyczne zmarszczki zmarszczki wokół głowy, oczu i pyska nadają mu poczciwy wygląd. Kufa jest krótka, tępa i szersza pod oczami. Stop jest dobrze zaznaczony, ale nie gwałtowny. Oczy są małe. Uszy również, poza tym cienkie, wysoko osadzone i przylegające. Sylwetka jest masywna, ale symetryczna. Ogon w spoczynku wisi prosto, przy pobudzeniu zakręca się nieco ku górze.

    Ciekawostki o rasie

    • Rasa ta kilkakrotnie niemal wyginęła ze względu na wady powstałe w niektórych hodowlach, głównie przez rozmnażanie spokrewnionych ze sobą psów. Spowodowało to pewne problemy genetyczne, które współczesna selekcja stara się usunąć. 
    • Pomimo wielu niesprawiedliwych stereotypów, które narosły wokół rasy, mastif nie jest objęty ustawą dotyczącą niebezpiecznych psów. Nie jest on zaliczany do tej kategorii.
    • Saba (słowo oznaczające lwa w języku arabskim) z powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza to prawdopodobnie przedstawiciel rasy mastif angielski.  Ten wierny towarzysz bohaterów książki był maści beżowej, a pysk miał "podpalany". Z wyglądu przypominał lwa bez grzywy.

    Mastif angielski – charakter

    • 66%

      Czuły

      Mastif jest bardzo związany ze swoją grupą społeczną, czasem nawet bywa zbyt dużą przylepą. Za nieco flegmatycznym, a jednocześnie lekko przerażającym wyglądem kryje się niezwykle łagodny psiak. Ma ogromne serce i uwielbia wszelkie pieszczoty.

    • 66%

      Lubi zabawę

      Mastif angielski lubi bawić się z dziećmi, chociaż skupia się przede wszystkim na ich pilnowaniu.  Lubi też zabawę z innymi psami, o ile zapewniliśmy mu odpowiednią socjalizację od pierwszych miesięcy życia. 

      Nie liczmy jednak na długie godziny zabawy – mastif szybko się męczy i nie lubi intensywnego wysiłku.

    • 100%

      Spokojny

      Na szczęście mastif angielski jest z natury spokojny. W przeciwnym razie ze względu na swoje rozmiary i siłę, siałby prawdziwe zniszczenie.

    • 66%

      Inteligentny

      Pies ten jest bardziej zabawny, niż inteligentny. Potrafi zabawnie reagować na niektóre zdarzenia czy polecenia. Mastif bowiem szybko przyswaja informacje, ale działa powoli. Na przykład gdy śpi i rozlegnie się hałas, minie chwila zanim dojdzie do wniosku, że warto zareagować. Gdyby świadczyłoby to o inteligencji, mastif byłby prawdziwym geniuszem. 

      Mówiąc serio, mastif nie jest może najinteligentniejszym z psów, ale cechuje go niezwykła lojalność. Ponadto zaskakuje ogromnym zmysłem obserwacji i umiejętności analizy sytuacji.

    • 33%

      Łowca

      Mastif angielski w żadnym wypadku nie będzie zainteresowany polowaniem. Ma bardzo słabo zaznaczony instynkt łowiecki.

    • 66%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Pies ten przeważnie okazuje obojętność wobec obcych. Nie powinien jednak być nieśmiały, jest to niezgodne ze wzorcem rasy.

      Jeśli natomiast wyczuje zagrożenie, bez wahania będzie bronił bliskich i odstraszał intruza samym swym wyglądem.

    • 66%

      Niezależny

      Mastif jest bardzo związany ze swoją rodziną, ale nie jest to pies jednego pana. 

      Pomimo ogromnych uczuć wobec bliskich, potrafi w razie potrzeby zachować dystans. Nigdy jednak nie należy wykluczać go z życia rodzinnego, bo może znieść to bardzo źle.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Mimo swych rozmiarów pies ten jest bardzo wrażliwy i nie lubi samotności. 
        Nawet jeśli żyje na zewnątrz, bardzo przywiązuje się do właścicieli i nie jest w stanie długo przebywać sam.

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Mastif angielski nie jest zbyt posłuszny, ale potrafi opanować komendy, o ile szkolenie będzie stanowcze, konsekwentne i utrzymane w pozytywnym duchu. 

        Ten ogromny molos nie zniesie żadnych przejawów brutalności ze strony właściciela i będzie zdecydowanie bardziej skory do współpracy, jeśli skupimy się na wzmacnianiu i nagradzaniu dobrego zachowania. 

        Pies nie zawsze ma świadomość własnej siły, dlatego skupmy się przede wszystkim na nauce chodzenia na smyczy, by spacery z dorosłym osobnikiem były spokojne i przyjemne. 

        Tak jak w przypadku każdego psa tych rozmiarów, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego trenera, który wesprze właściciela w szkoleniu pupila.

      • 33%

        Szczekliwy

        Mastif nie musi szczekać, by zwrócić uwagę właściciela czy odstraszyć intruza. To cichy pies, lecz sama jego obecność wystarcza, by osiągnąć zamierzony cel.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Ze względu na silny instynkt stróżujący, skłonność do ucieczek nie leży w charakterze mastifa angielskiego. Bez bliskich sobie osób nie będzie miał ochoty wyruszyć po przygody.

      • 66%

        Skłonność do niszczenia

        Szczeniak mastifa angielskiego może okazywać pewną skłonność do niszczenia, gdy się nudzi lub gdy wyrzynają mu się zęby. 

        Pies może też zacząć niszczyć przedmioty, jeśli nie zadbamy o jego potrzeby lub będziemy zostawiać go samego na długie godziny

      • 100%

        Łakomczuch

        Oczywiście pies tych rozmiarów nie ograniczy się do drobnych przekąsek. To ogromny łakomczuch, ale nie należy dokarmiać go między posiłkami, by nie stał się otyły.

      • 100%

        Pies stróżujący

        Mastif to typowy pies stróżujący. Potrafi odstraszyć intruza, ale nie jest agresywny. Sama jego obecność wystarczy, by nieproszony gość pospiesznie się oddalił. 

        Nie obawiajmy się jednak – jeśli tylko zapoznamy psa z mile widzianymi gośćmi, zostaną oni powitani z entuzjazmem.

      • 33%

        Pierwszy pies

        Tak ogromne zwierzę nie jest najlepszym wyborem dla osób bez doświadczenia. Nie poleca się go początkującym miłośnikom psów. 

        Pies ten ma przyjazną naturę, ale jest dość uparty i obdarzony ogromną siłą. Braki w wychowaniu mogą mieć katastrofalne skutki. 

        Idealnym właścicielem dla mastifa jest osoba doświadczona, nieuległa i o żelaznej ręce.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 33%

          Mastif angielski - łagodny olbrzym w mieszkaniu

          Dla psa ważącego blisko 100 kg życie w mieszkaniu nie jest łatwe. Mimo spokojnego usposobienia i cichej natury potrzebuje on przestrzeni. 

          Może żyć w ogrodzie, ale by czuć się dobrze, potrzebuje też miejsca w cieple, blisko swojej rodziny. 

          Dostęp do ogrodu nie zwalnia właściciela z obowiązku wychodzenia z psem kilka razy dziennie na spacer. Są one niezbędne do utrzymania równowagi fizycznej i psychicznej psa.

        • 33%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Ze względu na duży rozmiar i szybki wzrost, mastif angielski nie jest typem sportowca, podobnie jak inne psie olbrzymy. W okresie wzrostu, czyli przed ukończeniem przez psa 2 roku życia, zakazane są jakiekolwiek intensywne ćwiczenia. 

          Konieczne jest jednak zapewnienie psu codziennych spacerów, by zaspokoić jego potrzeby fizyczne, węchowe i społeczne.

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Ten olbrzymi pies nie jest dobrym towarzyszem podróży. Nie da się go dyskretnie przewieźć pociągiem czy metrem. Jest też typem domatora, lubi swoje otoczenie i drobne przyzwyczajenia, nie przepada za zmianami. 

          Jednak miłość do właściciela może go zmotywować do podjęcia pewnego wysiłku. Na pewno chętniej wyjedzie z nim na wakacje niż zostanie w hotelu dla psów przez czas, który wyda mu się wiecznością.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Mastif angielski - łagodny olbrzym i koty

            Dzięki wczesnej socjalizacji mastif potrafi dogadać się ze wszystkimi członkami swojej grupy społecznej – ludźmi, psami i kotami. Oczywiście porozumienie będzie łatwiejsze, jeśli zwierzęta wychowają się razem.

          • 66%

            Mastif angielski - łagodny olbrzym i psy

            Pies ten zasadniczo dobrze dogaduje się z innymi psami. Jednak jego rozmiary mogą przerażać innych właścicieli czworonogów, którzy mogą nie chcieć, by ich pupil biegał między łapami olbrzyma.

            Jeśli zadbamy o dobrą socjalizację szczeniaka w ciągu pierwszych miesięcy życia i o regularne spotkania z innymi psami, z pewnością nie będzie żadnych problemów.

                

          • 100%

            Mastif angielski - łagodny olbrzym i dzieci

            Mastif angielski jest cierpliwy wobec dzieci, więc świetnie nadaje się na psa dla rodziny. Nie wolno jednak doprowadzać go do ostateczności, sprawdzając granice jego cierpliwości. Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, a psu spokój, koniecznie należy wprowadzić określone zasady współżycia z czworonogiem.

          • 33%

            Mastif angielski - łagodny olbrzym i osoby starsze

            Wydawać by się mogło, że ze względu na spokojny charakter mastifa angielskiego, jest to idealny pies dla starszych osób, ale to nieprawda. Nie będzie szczęśliwy z właścicielem, któremu zabraknie sił, by codziennie wyprowadzać go poza teren ogrodu.

            %}

            Hodowla i cena psa rasy mastif angielski

            Cena mastifa zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3000 – 4000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 250 – 300 zł.

            Pielęgnacja

            Pielęgnacja tego olbrzyma nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy szczotkować jego sierść raz w tygodniu. Mastif uwielbia pieszczoty, więc jest to bardzo łatwa i przyjemna czynność. 

            Powinniśmy starannie kontrolować i czyścić uszy oraz oczy psa za pomocą soli fizjologicznej lub specjalnych produktów (nie należy używać patyczków do uszu, lepsze są sterylne kompresy). Konieczne jest też obcinanie pazurów co najmniej raz w miesiącu.

            Linienie

            Mastif traci umiarkowaną ilość sierści, lecz przybiera to na sile w okresie wiosennego i jesiennego linienia. W tym czasie konieczne jest codzienne szczotkowanie.

            Żywienie

            Żywienie musi być dostosowane do budowy, wieku i kondycji fizycznej psa.

            Częstym problemem ras olbrzymich jest skręt żołądka. Dlatego też przed i po posiłku pies powinien być spokojny. 

            Na rynku dostępna jest sucha karma odpowiednia dla psów wielkich ras, ale najlepiej sprawdzą się posiłki domowe, które ten łakomczuch z pewnością doceni. 

            W okresie wzrostu psa wskazana jest kontrola weterynaryjna. Weterynarz powinien także zatwierdzić posiłki przygotowywane w domu. 

            Ze względu na rozmiary psa dobrze jest podzielić dzienną porcję na dwa posiłki: mniejszy rano i większy wieczorem. Zapewni to lepsze trawienie. 

            Konieczne będą podwyższane miski, by mastif nie musiał schylać się przy jedzeniu.

            Zdrowie

            Ile żyje mastif angielski?

            Długość życia mastifa angielskiego to około 11 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Jest to dość wytrzymały pies, który jednak boryka się z pewnymi problemami zdrowotnymi, głównie ze względu na swój rozmiar.

            Odporność na upały

            Podczas upałów powinniśmy zapewnić psu świeżą wodę i miejsce w cieniu lub w środku domu.

            Odporność na zimno

            Pies ma gęstą sierść na niektórych częściach ciała, ale nie jest odporny na ekstremalne temperatury. Nie powinien nocować zimą na zewnątrz.

            Skłonność do tycia

            Odpowiednie żywienie i codzienne spacery zapewnią psu odpowiednią formę. 

            Częste choroby

            • problemy ortopedyczne (ze względu na szybki wzrost),
            • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
            • zerwanie więzadeł krzyżowych,
            • zespół skręcenia / rozszerzenia żołądka,
            • osteosarcoma (rak kości),
            • psia wieloogniskowa retinopatia (choroba oczu),
            • cystinuria (niewydolność nerek),
            • kardiomiopatia,
            • entropium,
            • nadczynność tarczycy.
            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz