Owczarek kataloński

Inne nazwy: Gos d’Atura Catala, Perro de Pastor Catalan, Catalan Sheepdog

Owczarek kataloński
Owczarek kataloński

Owczarek kataloński początkowo wykorzystywany był do prowadzenia stad. Potrafi posłusznie spełniać polecenia swojego pana, a jednocześnie podejmować inicjatywę. Dzięki swej wielkiej odwadze nadaje się na psa stróżującego, ale jego liczne zalety sprawiają, że świetnie sprawdzi się również jako pies do towarzystwa.

Podstawowe informacje o owczarku katalońskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych hiszpańskich ras pasterskich, o której pochodzeniu niemal nic nie wiadomo. Przez długi czas owczarek kataloński żył w izolacji na terenie regionu swojego pochodzenia - Katalonii.  Przypuszcza się, że rasa wywodzi się od teriera tybetańskiego. FCI oficjalnie uznała rasę w 1929 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 45 i 53 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 55 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 16 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 18 i 26 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek kataloński to średniej wielkości, żywy pies o harmonijnej budowie. Głowa jest mocna, szeroka u podstawy. Kufa dość krótka, stożkowata, z prostym grzbietem nosowym. Stop jest dobrze widoczny, ale słabo zaznaczony. Oczy szeroko otwarte, wyraziste, ustawione frontalnie. Uszy wysoko osadzone, trójkątne, delikatne i zaostrzone na końcach. Wiszą blisko przy głowie. Tułów jest średniej długości, klatka piersiowa dobrze umięśniona. Kończyny silne i proste. Ogon osadzony raczej nisko i dość długi, ale zdarzają się osobniki pozbawione ogona.

  Ciekawostki

  Owczarek kataloński wciąż jeszcze wykorzystywany jest jako pies pasterski w niektórych regionach Hiszpanii. Dzięki swojej inteligencji nie tylko podąża za pasterzem, ale często go zastępuje i sam prowadzi stado. W innych krajach służy głównie jako pies do towarzystwa i wystawowy. Zasługuje jednak na większą popularność. 

  Katalończyk był oficjalną maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie, maskotkę zaprojektował hiszpański artysta Javier Mariscala.

  Owczarek kataloński - charakter

  • 66%

   Czuły

   To dobry pies do towarzystwa mocno związany ze swoją rodziną i lubiący obecność ludzi. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Owczarek kataloński nigdy nie odmówi zabawy, ale potrafi też spokojnie leżeć na miejscu, jeśli nie zostanie do niej zaproszony. 

  • 100%

   Spokojny

   To prawdziwa siła spokoju. Owczarek kataloński jest niezwykle zrównoważony i nigdy nie zachowuje się gwałtownie. Potrzebuje czasu, żeby przeanalizować sytuację i odpowiednio zareagować. 

  • 100%

   Inteligentny

   To wszechstronny i bystry pies, na którego można liczyć. 

  • 33%

   Łowca

   Owczarek kataloński pozbawiony jest instynktu drapieżnika. Woli chronić niż ścigać. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten z natury jest nieufny w stosunku do obcych, bo mogą oni stanowić zagrożenie dla jego bliskich. Nigdy jednak nie okazuje agresji bez powodu. 

  • 66%

   Niezależny

   Podczas pracy owczarek kataloński chętnie podejmuje inicjatywę, jeśli stado się rozprasza, a prowadzący nie zwraca na to uwagi. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Gdy właścicieli nie ma w domu, pies ten z oddaniem pełni rolę stróża. Zapewnia mu to zajęcie, dzięki czemu czeka na powrót bliskich, nie nudząc się. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szczeniak wymaga wczesnego, stanowczego i przyjaznego szkolenia. Nie jest ono jednak skomplikowane, bo owczarek kataloński jest bardzo pojętny i szybko rozumie, czego od niego oczekujemy.

   • 33%

    Szczekliwy

    Pies ten szczeka niewiele, sama jego obecność wystarczy zazwyczaj, by odstraszyć intruza. 

   • 33%