Owczarek szkocki długowłosy

Inne nazwy: collie długowłosy, Rough Collie

#50

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek szkocki długowłosy
Owczarek szkocki długowłosy

Owczarek szkocki długowłosy ma takie same cechy jak jego bliski kuzyn, owczarek szkocki krótkowłosy, różni się od niego wyłącznie długością sierści. Rasa początkowo była wykorzystywana jako pies pasterski szkockich pasterzy. To bardzo inteligentny i wszechstronny pies, obecnie wykorzystywany między innymi jako przewodnik osób niewidomych. Prawdopodobnie najbardziej znanym psem tej rasy jest bohater książki i filmu "Lassie wróć".

Najważniejsze informacje o owczarku szkockim długowłosym

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, ukształtowała się w Anglii i Szkocji pod koniec XIX wieku. Psa rozsławiła w latach 60. XIX wieku królowa Wiktoria, dla której rasa ta była prawdziwą pasją. Po raz pierwszy psa tej rasy zaprezentowano na oficjalnej wystawie psów rasowych w 1860 roku w Birmingham w Anglii.

W 1881 r. komitet Collie Club opracował pierwszy wzorzec („Breed Standard”) collie długowłosych (rough collie) i collie krótkowłosych (smooth collie). Pies ten jest prawdopodobnie krzyżówką charta rosyjskiego borzoja, któremu zawdzięcza smukłość (podobieństwo u collie krótkowłosych jest uderzające) i setera irlandzkiego. Rasa bardzo zmieniła się w czasie, by spełnić kryteria estetyczne.

Pierwsze owczarki szkockie w Polsce pojawiły się w 1924 roku.

Więcej o szkockich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 51 i 56 cm

  Pies : pomiędzy 56 i 61 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 17 i 26 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 28 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek szkocki długowłosy to piękny pies średnich rozmiarów, którego budowa ma świadczyć o jego sile i zwinności. Nie może być ociężały. Głowa ma kształt klina, górne linie czaszki i kufy są równoległe, stop słabo zaznaczony, ale widoczny. Oczy mają łagodny wyraz, są skośne, ciemnobrązowe, z wyjątkiem osobników o umaszczeniu marmurkowym, które mogą mieć jedno lub dwoje oczu w kolorze niebieskim. Uszy są małe, mniej więcej dwie trzecie stoją, a jedna trzecia opada do przodu.

  Ciekawostki

  Ze względu na długą sierść i czasochłonną pielęgnację collie długowłosy wybierany jest jako pies do pełnienia zadań użyteczności publicznej rzadziej niż owczarek niemiecki.

  Owczarek szkocki długowłosy - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarek szkocki długowłosy collie to łagodny i przyjacielski pies, idealny dla całej rodziny.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pies tej rasy zawsze jest gotowy na zabawę ze swoimi właścicielami. Wspólna zabawa to doskonały sposób na umocnienie więzi między psem, a opiekunem.

  • 66%

   Spokojny

   Owczarek szkocki długowłosy lubi zarówno ruch na świeżym powietrzu, jak i pieszczoty na kanapie.

  • 100%

   Inteligentny

   To bardzo inteligentny i wszechstronny pies, który może wykonywać różne prace, np. służyć jako pies przewodnik dla niewidomych.

  • 33%

   Łowca

   Pies tej rasy to stróż, nie myśliwy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Collie długowłosy bywa nieco nieśmiały, dlatego potrzebuje jak najwcześniejszych pozytywnych kotaktów z innymi psami i ludźmi, by cecha ta nie stała się problemem.

  • 33%

   Niezależny

   Pies ten do dobrego samopoczucia potrzebuje regularnych kontaktów z bliskimi. To lojalny i wierny pies, który najchętniej będzie towarzyszył wszędzie swojemu opiekunowi.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Collie długowłosy nie lubi zostawać sam i źle znosi nieobecność właścicieli. Należy zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności przed i po okresie samotności, a także zostawić mu zabawki, a przede wszystkim, nigdy nie zostawiać samego na zbyt długo.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Collie długowłosy jest nieco mniej posłuszny niż jego krótkowłosy kuzyn, ale mimo wszystko łatwo się szkoli, jeśli naukę rozpoczniemy, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu.

   • 66%

    Szczekliwy

    Odmiana długowłosa jest mniej szczekliwa niż krótkowłosa.

   • 33%