Reklama

Lassie: niesamowita historia suczki, która oczarowała Hollywood
© pas_films - Instagram

Lassie: niesamowita historia suczki, która oczarowała Hollywood

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Lassie jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych psich bohaterek kultury masowej. Jak powstała książka i filmy o Lassie? Wyjaśniamy.

 

Suczka Lassie to jedna z najsłynniejszych psich bohaterek literackich i filmowych.

Kim była suczka, która zainspirowała autora powieści? Jakie psy wcieliły się w rolę Lassie w filmach? Odpowiadamy.

Kim była suczka z książki "Lassie, wróć!"?

Ta czworonożna bohaterka z pięknym umaszczeniem narodziła się dzięki pisarzowi Tomowi Knightowi, który w 1938 roku opublikował gazecie Saturday Evening Post historię swojego dzieciństwa, w którym ważną rolę odegrała suczka rasy owczarek szkocki o imieniu Toots.

Następnie w 1940 roku na podstawie opublikowanej noweli autor wydał powieść pod tytułem "Lassie, wróć!". Szybko okazała się bestsellerem i do dziś uchodzi za klasykę literatury dziecięco-młodzieżowej. Prawa do powieści zostały kupione przez studio MGM, dzięki czemu historia trafiła na ekrany i zyskała jeszcze większy rozgłos.

"Lassie, wróć!" - ekranizacja powieści

Czy w 1943 roku podejrzewano, że losy Lassie zdobędą taką popularność? Zdecydowanie nie. Aktorzy występujący w ekranizacji powieści nie byli jeszcze gwiazdami. Elizabeth Taylor i Roddy McDowell dopiero zaczynali karierę. Pies Lassie był w rzeczywistości samcem o imieniu Pal. Zbił fortunę dzięki swojemu właścicielowi i trenerowi, aktorowi Rudd’zie Weatherwaxie. 

Poznajcie niesamowitą historię Lassie, najsłynniejszego owczarka szkockiego wszech czasów. 

Jakiej rasy była Lassie?

Lassie to długowłosy collie (owczarek szkocki). Psy tej rasy są czułe, miłe, lojalne, odważne, inteligentne i opiekuńcze. Te cechy zostały odzwierciedlone na ekranie dzięki różnym produkcjom, które przez dziesięciolecia odtwarzały postać Lassie.

Dowiedz się więcej o rasie owczarek szkocki długowłosy 

Lassie - jeden z najsłynniejszych psów na świecie

W 2005 roku Lassie została umieszczona w rankingu „100 ikon stulecia” magazynu „Variety”. Co istotne, jest jedynym zwierzęciem na tej liście! 

"Kiedy w 1943 roku na ekranach pojawił się film o Lassie, a był to wówczas jedyny film z psem w roli głównej, sprzedaż owczarków szkockich collie znacząco wzrosło i ten trend utrzymywał się jeszcze przez 15 do 20 lat po premierze"  - powiedział profesor psychologii Brooklyn College Stefano Ghirlanda w rozmowie z Washington Post.

Do tej pory hasło "lassie rasa" jest wpisywane do wyszukiwarek w Polsce około 2000 razy miesięcznie!

Pies Lassie - debiut kinowy

Po sukcesie powieści Erica Knight, prawa autorskie do ekranizacji „Lassie wróć” wykupiło studio MGM. W "ludzkich" rolach głównych wystąpili Elizabeth Taylor i Roddym McDowell.

Ogromny sukces tego filmu skłonił twórców do wyprodukowania sequeli: „Syn Lassie” (1945), „Odwaga Lassie” (1946) i „Wzgórza domu” (1948). 

Przebieg kariery: pies Lassie w serialu telewizyjnym

Od 1946 do 1949 roku program radiowy opowiadał o przygodach słynnej suczki, a od 1954 roku telewizja przejęła kontrolę nad tą historia i nadała jej wymiar globalny. Podobnie jak produkcja filmowa, serial opowiadał o przygodach Lassie, uroczej collie, która cieszy się życiem ze swoim opiekunem, psotnym chłopcem, uwielbiającym wpakować się w tarapaty. Serial emitowano w niedzielny wieczór przez 18 lat. 

W 1972 roku ABC nakręciło nową serię odcinków, a w końcu, w 1989 roku, trzeci serial został nakręcony i wyemitowany pod tytułem „The new Lassie”. 

Dzięki tym wszystkim produkcjom, Lassie stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w historii telewizji.

W tym czasie jej postać zagrało ponad dwadzieścia psów.

Czy Lassie to pies, czy suczka?

Co zaskakujące, postać Lassie zawsze była grana przez samców, pomimo tego, że fikcyjna postać była suczką. Również w filmie wystąpił pies, a nie samiczka.

Rud Weatherwax, trener, który przygotowywał psich aktorów powiedział wówczas, że płeć nie jest tutaj przypadkowa. Owczarek szkocki collie to długowłosa rasa, która dość mocno linieje wiosną i latem, czyli w okresie, w którym najczęściej filmowano przygody Lassie. Według Weatherwax'a samiec owczarka szkockiego collie ma grubszą sierść i w okresie linienia nie wygląda „tak mizernie” jak suczki.

Pal, pies, który ożywił Lassie

Prawdziwe imię psa grającego Lassie w filmie to Pal.

Ten piękny owczarek szkocki długowłosy nie miał nic wspólnego ze światem kina. Pies został zawieziony do Rudda Weatherwaxa na szkolenie, ponieważ nieustannie gonił za motorowerami. Trenerowi nie udało się oduczyć czworonoga tego zachowania. Wtedy niezadowolony właściciel odmówił zapłaty i zostawił owczarka Weatherwax’owi. W tamtym czasie nikt nie przypuszczał, że właśnie ten pies zagra rolę najsłynniejszego collie na świecie.

Do roli głównej "przesłuchano kilkaset owczarków szkockich. Pal został wybrany na jednego z dublerów. Ale kiedy główna suczka odmówiła zagrania sceny, w której musiała przepłynąć rzekę, Rudd Weatherwax został poproszony o przyprowadzenie Pala. Pies bez wahania wskoczył do wody. 

W ten sposób zdetronizował gwiazdę filmu, ku wielkiej radości swojego trenera i opiekuna.

„Do wody wszedł jako Pal, ale wyszedł z niej jako Lassie” - powiedział dyrektor MGM, Louis B. Mayer.

Owczarek został gwiazdą i zarobił miliony dolarów dla rodziny Weatherwax’a.

Jak zginął Pal - psi bohater filmu "Lassie, wróć"? 

Życie Pala było bardzo intensywne, ale krótkie. Piesek odszedł na drugą stronę tęczowego mostu w wieku zaledwie 6 lat. Przyczyną śmierci był rak. 

Według kronik z tamtych czasów dostępnych w Internecie, wielu fanów serialu wiedziało, że coś jest z psem nie tak. Mówiono, że czworonóg nie miał już takiej energii jak we wcześniejszych odcinkach produkcji. 

Po śmierci Pala producenci serialu postanowili obsadzić w tej roli jego szczenięta. Ponad 10 różnych collie zastąpiło słynnego pupila w roli Lassie.

Jedynym problemem był fakt, że Pal miał charakterystyczną białą łatę na czole. Zazwyczaj zaradzano temu, domalowując białe łatki na czołach kolejnych psów występujących w roli Lassie.

Ile jest filmów o Lassie?

Istnieje wiele filmów Lassie, a także seriali telewizyjnych i przeróbek. Poniżej, w porządku chronologicznym, wszystkie klasyczne produkcje Metro Goldwyn Mayer:

 • „Lassie, wróć!” (1943)
 • „Syn Lassie” (1945)
 • „Odwaga Lassie” (1946)
 • „Domowe wzgórza” (1948)
 • „Słońce zawsze wschodzi” (1949)
 • „Wyzwanie dla Lassie” (1949)
 • „Lassie z malowanych wzgórz” (1951)
 • „Lassie's Great Adventure” (1963)
 • „The Magic of Lassie” (1978)
 • „Lassie” (1994)
 • „Lassie” (2005)
 • „Lassie, wróć!” (2020)

„Lassie, wróć!” (2020)

Niemiecka produkcja „Lassie, wróć!” z 2020 roku została nakręcona została przez Hanno Olderdissena. Film przedstawia historię najsłynniejszego psa w historii kina i adaptuje ją do współczesnych realiów. 

Z powodu trudności finansowych rodzina Flo jest zmuszona do przeprowadzki i rozstania z ukochanym psem Lassie. Jednak owczarek nie chce żyć bez przyjaciela i wyrusza w pełną przygód podróż, aby powrócić do chłopca. Czy mu się to uda? Istnieje wersja filmu z polskim dubbingiem, także serdecznie zachęcamy do seansu z całą rodziną!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Did you use to watch Lassie on TV?
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?