Reklama

Filmy o psach - czy znasz je wszystkie?

Lassie
© Shutterstock

Każdy wie o tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jak się okazuje, jest też najlepszym przyjacielem… reżyserów, scenarzystów i producentów filmowych! Rozmaite historie o czworonogach wielokrotnie już były przenoszone na ekrany kinowe i telewizyjne, zapewniając ich twórcom nie tylko sławę, ale również doskonałe źródło dochodu. Oto najciekawsze i najsłynniejsze filmy o psach, które warto dodać do swojej listy „do obejrzenia”. 

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:53

101 dalmatyńczyków

101 dalmatyńczyków to doskonale wszystkim znana produkcja. Film powstał w 1996 roku i jest to remake filmu animowanego dla dzieci z 1961 roku. Oba zostały stworzone na podstawie powieści dla dzieci 101 dalmatyńczyków z 1956 roku autorstwa Dodie Smith. 

Jak sama nazwa wskazuje, głównymi psimi bohaterami są psy rasy dalmatyńczyk. Mama-pies, tata-pies i 99 małych piesków, które zostały uprowadzone przez porywaczy na zlecenie okrutnej Cruelli De Mon planującej przerobić je… na futro! Choć film ma już trochę lat, ukazane w nim zabawne perypetie i zwroty akcji rozśmieszają dzieci i dorosłych po dziś dzień. 

W 2000 roku powstał sequel filmu – 102 dalmatyńczyki, gdzie w rolę charakterystycznej i przerażającej Cruelli ponownie wcieliła się niezawodna Glenn Close. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ?????????????????????????? (@onehundredandonedalmatians) on

Beethoven

I ten film familijny z 1992 roku zapewne nikomu nie jest obcy. Niesforny, zachowujący się jak słoń w składzie porcelany pies rasy bernardyn o imieniu Beethoven zawsze wpakuje siebie i swoich bliskich w jakieś kłopoty! Film odniósł tak ogromny sukces, że już zaledwie rok po jego premierze wypuszczono Beethovena 2, a w kolejnych latach następne cztery filmy, z czego ostatni w 2008 roku. 

Cała seria Beethovena to wyjątkowo sympatyczna komedia familijna, którą warto obejrzeć na poprawę humoru!

Lassie wróć

Lassie wróć to cudowny film familijny z 1943 roku opowiadający o niezwykłej miłości i psim oddaniu, który do dnia dzisiejszego wzrusza odbiorców na całym świecie. Film jest adaptacją powieści Erica Knighta o tym samym tytule. Głównym psim bohaterem jest owczarek szkocki collie o imieniu Lassie. Co ciekawe, choć tytułowy pies jest suczką, w jego rolę wcielił się… pies!


Film z 1943 roku to nie jedyna adaptacja. W kolejnych latach powstało wiele innych produkcji o przygodach Lassie i jej najbliższych, w tym film z 1994 i najnowszy z 2005 roku, oba o tytule Lassie. Ponadto powstało kilka seriali telewizyjnych i ponad 60 książek, w których pojawia się Lassie. Słynny czworonóg ma nawet swoją własną gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Gwiazd…

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by chervona (@snail2969) on

Scooby-Doo 

Tego zwariowanego czworonoga i jego najbliższych przyjaciół (Kudłaty, Daphne, Velma i Fred) na pewno nikomu nie trzeba przedstawiać! Scooby-Doo, wyjątkowo łakomy i strachliwy dog niemiecki, jest przede wszystkim znanym bohaterem dziecięcych kreskówek, ale nie brakuje też filmów aktorskich z jego udziałem. Pierwszy z nich – Scooby-Doo – powstał w 2002 roku. Następne odniosły równie wielki sukces, a należą do nich:
•    Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie z 2004;
•    Scooby-Doo: Strachy i patałachy z 2009;
•    Scooby-Doo: Klątwa potwora z głębin jeziora z 2010;
•    Daphne i Velma z 2018.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Scooby-Doo (@scoobydoo) on

Po raz pierwszy poznaliśmy go w 1969 roku, kiedy to ukazał się serial Scooby-Doo, gdzie jesteś? składający się z 25 odcinków. Po nim nakręconych zostało kolejne kilkanaście seriali (łącznie ponad 400 odcinków, a w każdym nowa, fascynująca zagadka i pełno zabawnych zwrotów akcji!) oraz aż 45 filmów animowanych. 

Kudłaty zaprzęg

To, w porównaniu z poprzednimi filmami o psach i z psami w roli głównej, stosunkowo „świeża” propozycja, bo z 2008 roku. Zabawny film familijny opowiada o perypetiach szczeniaków rasy golden retriever. Pusia, Kolo, Tarzan, Bamberiks i Budda wciąż wpadają w niezłe tarapaty. Zatrzaskują się w samochodzie z lodami i lądują… na Alasce! Poznają tam psa rasy husky i tworzą z nim psi zaprzęg. 


Zabawne psiaki można obejrzeć także w takich produkcjach jak m.in. Gwiezdny zaprzęg i Świąteczne psiaki. Mnóstwo śmiechu i doskonałej zabawy dla całej rodziny gwarantowane!

Inne znane psy z filmów i seriali telewizyjnych

Wyżej wymienione to oczywiście nie wszystkie najlepsze filmy o psach. Urocze czworonogi zagrały w licznych innych filmach (nie zawsze jako główny bohater, ale do dnia dzisiejszego pamięta o nich każdy), serialach telewizyjnych i bajkach. Oto kolejne przykłady:


•    Bella i Sebastian – jest to francuski dramat przygodowy z 2013 roku opowiadający o losach kilkuletniego chłopca Sebastiana i Belli – pirenejskiego psa górskiego. W 2015 roku powstała druga część;
•    Biały kieł – film przygodowy z 1991 roku opowiadający o perypetiach poszukiwacza złota i uratowanego przez niego tytułowego Białego Kła. W 1994 roku powstała druga część;
•    Cziłała z Beverly Hills – pierwszy z serii trzech filmów powstał w 2008 roku. Opowiada o licznych przygodach psów rasy chihuahua i nie tylko;
•    Hotel dla psów – film komediowy z 2009 roku, opowiada o przygodach brata i siostry oraz psów, którym próbują pomóc;
•    Garfield – film familijny z 2004 roku. Oczywiście głównym bohaterem jest tutaj kot, ale każdy, kto go zna, zna także Odiego, z którym Garfield mieszka pod jednym dachem. W 2006 powstała druga część;
•    Świat według Bundych – to jeden z popularniejszych seriali lat 90. ubiegłego wieku. Niepoprawny i kontrowersyjny, ale przy tym wybitnie śmieszny. W niemal każdym odcinku zwariowanej rodzince Bundych towarzyszy pies Buck – owczarek francuski briard, kiedy zaś umiera, jego miejsce zajmuje Lucky, spaniel będący reinkarnacją Bucka;
•    Przygody psa Cywila – na naszej liście naturalnie nie mogło zabraknąć polskiej produkcji. Jest to kilkuodcinkowy serial nakręcony w latach 1968-1970;
•    Czterej pancerni i pies – i tego serialu nie mogło zabraknąć. Każdy doskonale zna owczarka niemieckiego Szarika! 

Decydując się na „psie kino”, z pewnością nie można się nudzić. Zdecydowana większość filmów z psami w roli głównej to filmy komediowe i familijne, przy których można nieco oderwać się od codziennych spraw i doskonale bawić z najbliższymi!