Reklama

psy z bajek

Bajki z psami

© KremArt/Shutterstock

Psy z bajek: 14 kreskówek z psami w rolach głównych

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Goszcząc na ekranach kin i telewizorów,  psy bawią, wzruszają i uczą kolejne pokolenia. Oto najsłynniejsze psy z bajek, które zna chyba każdy. Jeśli ich nie kojarzysz, czas nadrobić braki! 

Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Są nieocenionymi przyjaciółmi, powiernikami i „pracownikami”, bez których trudno obecnie byłoby sobie wyobrazić nasze istnienie. 

Nie dziwi zatem fakt, że nasze ukochane czworonogi są także bohaterami wielu bajek dla dzieci.

Psy z bajek — sprawdź, czy je znasz

Każdy ze starszych czytelników pamięta Reksia czy psa Pluto. Dziś dzieciom towarzyszy ekipa "Psiego patrolu".

Oto najsłynniejsze czworonogi, które znamy z kreskówek. Czy znasz je wszystkie?

1. Scooby Doo i Scrappy Doo

Czy wiesz, że słynny Scooby Doo naprawdę ma na imię… Scoobert? Sympatyczny, wiecznie głodny i wyjątkowo strachliwy Scooby jest dogiem niemieckim. Podobnie jak Scrappy Doo, jego siostrzeniec, zdecydowanie bardziej odważny i zadziorny.

 Scooby Doo jest bohaterem wielu seriali i filmów animowanych, jak również filmów aktorskich. Pierwszy raz poznajemy go w serialu z 1969 roku. 

Pierwszy film animowany opowiadający o przygodach Scooby’ego i jego przyjaciół ukazał się w 1979 roku, zaś pierwszy film aktorski nakręcono w 2002 roku. W rolach głównych wystąpili znani aktorzy, jak m.in. Freddie Prinze Jr i Sarah Michelle Gellar. Ponadto w filmie pojawia się m.in. Rowan Atkinson, któremu największą sławę przyniosła rola Jasia Fasoli.

2. Pongo i Czika ze "101 dalmatyńczyków"

To chyba najbardziej znana na świecie parka psich rodziców 99 maleńkich, słodkich dalmatyńczyków. Razem z nimi tworzą… 101 dalmatyńczyków! Tę bajkę z całą pewnością zna każdy. Film animowany, oparty na powieści Dodie Smith, ukazał się w 1961 roku. W 2003 roku powstała kontynuacja. 

3. Psy z kresówek Walta Disney'a - czwornożni przyjaciele Myszki Miki

Goofy i...

Goofy jest już bardzo „sędziwym” czworonogiem, bo pierwszy raz wystąpił w 1932 roku! Jest on dobrym przyjacielem równie znanych postaci, takich jak Kaczor Donald i Myszka Miki. Poza tym, że regularnie można go oglądać u ich boku w różnych produkcjach, Goofy ma także własny serial Goofy i inni. Ponadto wystąpił w filmach Goofy na wakacjach i Goofy w college’u

Pluto

Pluto jest ukochanym pupilem Myszki Miki. Wiele osób do dnia dzisiejszego zastanawia się, jak to możliwe, że ten fajtłapowaty i niezmiernie strachliwy pies z bajki jest pupilem myszy i dlaczego nie mówi tak jak np. Goofy.

Trudno ocenić, jakiej rasy przedstawicielem jest Pluto. Istnieją sugestie, że może być jednym z owczarków lub – co bardziej prawdopodobne – bloodhoundem. Najpewniej jednak jest psem nierasowym, czyli tzw. mieszańcem. Pluto pojawił się w kreskówkach Walta Disneya pierwszy raz w 1932 roku. 

4. Charlie B. Barkin i A’psik Kichacz

To główni bohaterowie filmu animowanego Wszystkie psy idą do nieba, który ukazał się w 1989 roku. Kontynuacja filmu powstała w 1996 roku. W tym samym roku stworzono także serial animowany pod tym samym tytułem składający się z 40 odcinków. 

5. Tramp i Lady — zakochane psy z bajki Disney'a

To główni bohaterowie bajki Zakochany kundel, produkcji Walta Disneya z 1955 roku. Nawet ten, kto nie oglądał bajki, z całą pewnością kojarzy słynną scenę z romantycznej kolacji Trampa (pies nierasowy) i Lady (cocker spaniel), w czasie której jedzą spaghetti z klopsikami! 

6. Balto

Pies Balto istniał naprawdę. Film animowany z roku 1995, jak również kolejne części, Balto II: Wilcza wyprawa z 2002 roku i Balto III: Wicher zmian z 2004, opowiadają o dzielnym psie rasy husky syberyjski

W 1925 roku w niewielkim mieście na Alasce dzieci zachorowały na błonicę. Trudne warunki pogodowe uniemożliwiały transport leku samolotem lub drogą morską ze szpitala oddalonego o blisko 1600 km. 

Zdecydowano się na niezwykle trudną i niebezpieczną wyprawę psimi zaprzęgami.

Liderem jednego z zaprzęgów był właśnie Balto. Kiedy w drodze powrotnej maszer (przewodnik psiego zaprzęgu) zapadł na ślepotę śnieżną, musiał zdać się całkowicie na Balto. Ten bezpiecznie doprowadził wszystkich do domu i uratował dzieci, dostarczając lek na czas. Całą trasę pokonał w zaledwie 6 dni, choć przypuszczano, że może ona zająć aż 13 dni!

7. Pies Huckelberry

Pies Huckelberry jest głównym bohaterem serialu o tym samym tytule, który został wyprodukowany przez słynne studio filmów animowanych Hanna-Barbera. Charakterystyczny niebieski pies bawi z ekranów telewizorów dzieci i dorosłych już od 1958 roku.

Co ciekawe, to właśnie w tym serialu zadebiutował równie słynny Miś Yogi, ale stanowił wówczas postać drugoplanową. Spodobał się tak bardzo, że już w 1961 „dostał” swój własny serial. 

W 1988 Huckelberry wystąpił w pełnometrażowym filmie animowanym pt. Złych czterech i pies Huckelberry. 

8. Reksio - najsłynniejszy czworonożny bohater polskiej kreskówki

Omawiając bajki z psami, zdecydowanie nie możemy pominąć tak kultowego serialu jak nasz polski Reksio! Bajka ta powstała w 1967 roku i była produkowana w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej do 1990 roku. Ze studia tego wyszły także takie bajki jak m.in. Bolek i Lolek czy Porwanie Baltazara Gąbki

Łącznie stworzono 65 standardowych odcinków i 3 odcinki specjalne o przygodach sympatycznego psiaka, którego pierwowzorem była suczka rasy foksterier szorstkowłosy należąca do pierwszego scenarzysty, Lechosława Marszałka. 

9. Astro - pies z bajki Jetsonowie

Astro to ukochany pupil rodziny Jetsonów, którzy pierwotnie w Polsce występowali pod nazwiskiem Odrzutowscy. Bajka ta ukazała się pierwszy raz w 1962 roku, a następnie – po 22 latach przerwy – produkowano ją od 1984 do 1988 roku.

Jetsonowie, żyjący w roku 2061, są przeciwieństwem równie słynnych Flintstonów żyjących w czasach prehistorycznych. 

10. Dino - pupil Flinstonów

Dino, pupil wyżej wymienionych Flintstonów, co prawda nie jest psem a dinozaurem, ale w serialu o niezwykle komicznych przygodach Freda, Wilmy, Barney’a i Betty pełni rolę psa. I

 zdecydowanie zachowuje się jak na psa z prawdziwego zdarzenia przystało! 

11. Spike i Tyke - słynne psy z bajki Tom i Jerry

Spike, pies rasy buldog amerykański, oraz jego uroczy synek Tyke na pewno są wszystkim doskonale znani z serialu animowanego Tom i Jerry. Występują także w późniejszych Szczenięcych latach Toma i Jerry’ego oraz we własnym serialu pod tytułem Spike i Tyke

Spike nie cierpi Toma i wiecznie wchodzą ze sobą w konflikt. Pies jest wyjątkowo wrażliwy na punkcie swojego małego, bezbronnego synka. Tom równie mocno nie lubi Spike’a i kiedy tylko ma możliwość, porządnie mu dokucza, co jednak nigdy nie kończy się dla niego dobrze! 

12. Droopy 

I tego czworonoga na pewno każdy kojarzy. Droopy to wyjątkowo powolny pies rasy basset hound o charakterystycznym wyrazie pyska, balansującym pomiędzy smutkiem a totalną obojętnością. Droopy pierwszy raz pojawia się na ekranie już w 1943 roku. Swoje słynne imię zyskuje jednak dopiero w produkcjach od 1945.

Następnie Droopy pojawia się w cyklu Droopy i Dripple, który wchodzi w skład Szczenięcych lat Toma i Jerry’ego. Psy za każdym razem stykają się ze złym wilkiem. 

W 1993 roku powstał kolejny serial o przygodach zabawnego psa – Droopy, superdetektyw

13. Łepek

Łepek (w niektórych wersjach zwany też Mądrusiem czy Mądraskiem) jest psem Penny i słynnego inspektora Gadżeta. W przeciwieństwie do swojego pana, jest bardzo inteligentnym i rozgarniętym stworzeniem.

Wraz z Penny pomaga inspektorowi (z ukrycia) w każdej misji i dba o to, aby ten nie popadł w kłopoty, do których – jak doskonale wszyscy wiemy – Gadżet ma niebywały talent!

14. Słynne psy z kreskówek, czyli ekipa Psiego Patrolu

Dzielne pieski z ekipy "Psiego patrolu" cieszą się od kilku lat popularnością wśród dzieci na całym świecie. Pierwsze odcinki tej kanadyjskiej kreskówki zostały wyprodukowane w 2013 r. dla kanału Nickelodeon.

Odważne pieski i ich opiekun Ryder są zawsze gotowe, by śpieszyć z pomocą. Ekipa psiego patrolu to:

Wyżej wymienione to tylko niektóre bajki o psach i z psami, które – nawet jeśli nie są głównymi bohaterami – stanowią integralną część fabuły.

Zdecydowanie warto w wolnej chwili usiąść i obejrzeć kilka bajek z czworonogami, by nabrać nieco dystansu i świetnie się bawić! 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?