Reklama

Najsłynniejsi bohaterowie bajek – te psy musisz znać!

psy z bajek

Bajki z psami

© Shutterstock

Goszcząc na ekranach kin i telewizorów,  psy bawią, wzruszają i uczą kolejne pokolenia. Oto najsłynniejsze psy z bajek, które zna chyba każdy. Jeśli ich nie kojarzysz, czas nadrobić braki! 

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Są nieocenionymi przyjaciółmi, powiernikami i „pracownikami”, bez których trudno obecnie byłoby sobie wyobrazić nasze istnienie. Nie dziwi zatem fakt, że nasze ukochane czworonogi są także bohaterami wielu bajek dla dzieci. Każdy ze starszych czytelników pamięta Reksia. Dziś dzieciom towarzyszy zespół "Psiego patrolu".

Oto kilka najsłynniejszych czworonogów, które znamy z kreskówek.

1. Scooby Doo i Scrappy Doo

Czy wiesz, że słynny Scooby Doo naprawdę ma na imię… Scoobert? Sympatyczny, wiecznie głodny i wyjątkowo strachliwy Scooby jest dogiem niemieckim. Podobnie jak Scrappy Doo, jego siostrzeniec, zdecydowanie bardziej odważny i zadziorny. Scooby Doo jest bohaterem wielu seriali i filmów animowanych, jak również filmów aktorskich. Pierwszy raz poznajemy go w serialu z 1969 roku. 

Pierwszy film animowany opowiadający o przygodach Scooby’ego i jego przyjaciół ukazał się w 1979 roku, zaś pierwszy film aktorski nakręcono w 2002 roku. W rolach głównych wystąpili znani aktorzy, jak m.in. Freddie Prinze Jr i Sarah Michelle Gellar. Ponadto w filmie pojawia się m.in. Rowan Atkinson, któremu największą sławę przyniosła rola Jasia Fasoli.

2. Pongo i Czika ze "101 dalmatyńczyków"

To chyba najbardziej znana na świecie parka psich rodziców 99 maleńkich, słodkich dalmatyńczyków. Razem z nimi tworzą… 101 dalmatyńczyków! Tę bajkę z całą pewnością zna każdy. Film animowany, oparty na powieści Dodie Smith, ukazał się w 1961 roku. W 2003 roku powstała kontynuacja. 

3. Goofy

Goofy jest już bardzo „sędziwym” czworonogiem, bo pierwszy raz wystąpił w 1932 roku! Jest on dobrym przyjacielem równie znanych postaci, takich jak Kaczor Donald i Myszka Miki. Poza tym, że regularnie można go oglądać u ich boku w różnych produkcjach, Goofy ma także własny serial Goofy i inni. Ponadto wystąpił w filmach Goofy na wakacjach i Goofy w college’u

4. Pluto


Pluto jest ukochanym pupilem Myszki Miki. Wiele osób do dnia dzisiejszego zastanawia się, jak to możliwe, że ten fajtłapowaty i niezmiernie strachliwy pies z bajki jest pupilem myszy i dlaczego nie mówi tak jak np. Goofy. Trudno ocenić, jakiej rasy przedstawicielem jest Pluto. Istnieją sugestie, że może być jednym z owczarków lub – co bardziej prawdopodobne – bloodhoundem. Najpewniej jednak jest psem nierasowym, czyli tzw. mieszańcem. Pluto pojawił się w kreskówkach Walta Disneya pierwszy raz w 1932 roku. 

5. Charlie B. Barkin i A’psik Kichacz

To główni bohaterowie filmu animowanego Wszystkie psy idą do nieba, który ukazał się w 1989 roku. Kontynuacja filmu powstała w 1996 roku. W tym samym roku stworzono także serial animowany pod tym samym tytułem składający się z 40 odcinków. 

6. Lady i Tramp

To główni bohaterowie bajki Zakochany kundel, produkcji Walta Disneya z 1955 roku. Nawet ten, kto nie oglądał bajki, z całą pewnością kojarzy słynną scenę z romantycznej kolacji Trampa (pies nierasowy) i Lady (cocker spaniel), w czasie której jedzą spaghetti z klopsikami! 

7. Balto

Pies Balto istniał naprawdę. Film animowany z roku 1995, jak również kolejne części, Balto II: Wilcza wyprawa z 2002 roku i Balto III: Wicher zmian z 2004, opowiadają o dzielnym psie rasy husky syberyjski. W 1925 roku w niewielkim mieście na Alasce dzieci zachorowały na błonicę. Trudne warunki pogodowe uniemożliwiały transport leku samolotem lub drogą morską ze szpitala oddalonego o blisko 1600 km. 
Zdecydowano się na niezwykle trudną i niebezpieczną wyprawę psimi zaprzęgami.

Liderem jednego z zaprzęgów był właśnie Balto. Kiedy w drodze powrotnej maszer (przewodnik psiego zaprzęgu) zapadł na ślepotę śnieżną, musiał zdać się całkowicie na Balto. Ten bezpiecznie doprowadził wszystkich do domu i uratował dzieci, dostarczając lek na czas. Całą trasę pokonał w zaledwie 6 dni, choć przypuszczano, że może ona zająć aż 13 dni!

8. Pies Huckelberry

Pies Huckelberry jest głównym bohaterem serialu o tym samym tytule, który został wyprodukowany przez słynne studio filmów animowanych Hanna-Barbera. Charakterystyczny niebieski pies bawi z ekranów telewizorów dzieci i dorosłych już od 1958 roku. Co ciekawe, to właśnie w tym serialu zadebiutował równie słynny Miś Yogi, ale stanowił wówczas postać drugoplanową. Spodobał się tak bardzo, że już w 1961 „dostał” swój własny serial. 

W 1988 Huckelberry wystąpił w pełnometrażowym filmie animowanym pt. Złych czterech i pies Huckelberry. 

9. Reksio 

Omawiając bajki z psami, zdecydowanie nie możemy pominąć tak kultowego serialu jak nasz polski Reksio! Bajka ta powstała w 1967 roku i była produkowana w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej do 1990 roku. Ze studia tego wyszły także takie bajki jak m.in. Bolek i Lolek czy Porwanie Baltazara Gąbki

Łącznie stworzono 65 standardowych odcinków i 3 odcinki specjalne o przygodach sympatycznego psiaka, którego pierwowzorem była suczka rasy foksterier szorstkowłosy należąca do pierwszego scenarzysty, Lechosława Marszałka. 

 

Ależ się ten Reksio urządził :)

Posted by Pewex on Friday, December 27, 2019

10. Astro

Astro to ukochany pupil rodziny Jetsonów, którzy pierwotnie w Polsce występowali pod nazwiskiem Odrzutowscy. Bajka ta ukazała się pierwszy raz w 1962 roku, a następnie – po 22 latach przerwy – produkowano ją od 1984 do 1988 roku. Jetsonowie, żyjący w roku 2061, są przeciwieństwem równie słynnych Flintstonów żyjących w czasach prehistorycznych. 

11. Dino

Dino, pupil wyżej wymienionych Flintstonów, co prawda nie jest psem a dinozaurem, ale w serialu o niezwykle komicznych przygodach Freda, Wilmy, Barney’a i Betty pełni rolę psa. I zdecydowanie zachowuje się jak na psa z prawdziwego zdarzenia przystało! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Existe alguém que nunca assistiu Os Flinstones? 🦕🦖

A post shared by Um Geek Nerd (@umgeeknerd) on

12. Spike i Tyke

Spike, pies rasy buldog amerykański, oraz jego uroczy synek Tyke na pewno są wszystkim doskonale znani z serialu animowanego Tom i Jerry. Występują także w późniejszych Szczenięcych latach Toma i Jerry’ego oraz we własnym serialu pod tytułem Spike i Tyke


Spike nie cierpi Toma i wiecznie wchodzą ze sobą w konflikt. Pies jest wyjątkowo wrażliwy na punkcie swojego małego, bezbronnego synka. Tom równie mocno nie lubi Spike’a i kiedy tylko ma możliwość, porządnie mu dokucza, co jednak nigdy nie kończy się dla niego dobrze! 

13. Droopy 

I tego czworonoga na pewno każdy kojarzy. Droopy to wyjątkowo powolny pies rasy basset hound o charakterystycznym wyrazie pyska, balansującym pomiędzy smutkiem a totalną obojętnością. Droopy pierwszy raz pojawia się na ekranie już w 1943 roku. Swoje słynne imię zyskuje jednak dopiero w produkcjach od 1945. Następnie Droopy pojawia się w cyklu Droopy i Dripple, który wchodzi w skład Szczenięcych lat Toma i Jerry’ego. Psy za każdym razem stykają się ze złym wilkiem. 

W 1993 roku powstał kolejny serial o przygodach zabawnego psa – Droopy, superdetektyw

14. Łepek

Łepek (w niektórych wersjach zwany też Mądrusiem czy Mądraskiem) jest psem Penny i słynnego inspektora Gadżeta. W przeciwieństwie do swojego pana, jest bardzo inteligentnym i rozgarniętym stworzeniem. Wraz z Penny pomaga inspektorowi (z ukrycia) w każdej misji i dba o to, aby ten nie popadł w kłopoty, do których – jak doskonale wszyscy wiemy – Gadżet ma niebywały talent!

Wyżej wymienione to tylko niektóre bajki o psach i z psami, które – nawet jeśli nie są głównymi bohaterami – stanowią integralną część fabuły. Zdecydowanie warto w wolnej chwili usiąść i obejrzeć kilka bajek z czworonogami, by nabrać nieco dystansu i świetnie się bawić! 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz