Reklama

Scooby doo
© Shutterstock

Sławne psy - poznaj psie legendy!

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Jest kilka takich psów, które doskonale zna większość ludzi na całym świecie. Część z nich odegrała znaczącą rolę w historii, część to czworonożni aktorzy, a jeszcze inne, to postacie z bajek. Oto 5 zwierzaków, które zdobyły sławę i uznanie.

1. Łajka

Ta suczka zasłynęła jako pierwsza żywa istota umieszczona na orbicie okołoziemskiej. Radzieccy naukowcy wystrzelili Łajkę w satelicie Sputnik II w 1957 roku. Od początku nie przewidywano jej powrotu na Ziemię. Łajka poniosła śmierć już po kilku godzinach lotu z powodu stresu i przegrzania.

Miała wtedy zaledwie 2 lata. Jej śmierć nie poszła jednak na marne. Dzięki temu doświadczeniu udało się zbadać, jak zachowuje się żywy organizm w tak trudnych warunkach, a wyniki pomogły w planowaniu podróży kosmicznych z udziałem ludzi. Łajka zaś stała się nieśmiertelnym symbolem podboju kosmosu.

©Shutterstock

2. Szarik

W czasach PRL-u Szarik był niewątpliwlie najsłynniejszym psem w naszym kraju! Mało kto o tym wie, ale postać niezłomnego psa Szarika z serialu „Czterej pancerni i pies” grały tak naprawdę aż trzy owczarki niemieckie: Trymer, Spik i Atak. Ten ostatni był najsilniejszy i pojawiał się w scenach wymagających najwięcej energii i kondycji. Ponieważ wyglądem różnił się od przebywającego najwięcej na planie filmowym Trymera, Atak trafiał przed zdjęciami do charakteryzatora.

Słowo szarik w języku rosyjskim oznacza podwórkowego burka lub kuleczkę. Być może imię psa wzięło się stąd, że w pierwszym odcinku serialu owczarek był jeszcze puszystym szczeniaczkiem.

3. Lassie - sławny owczarek szkocki

Lassie to bodaj najsłynniejszy pies będący przedstawicielem rasy owczarek szkocki długowłosy. Jest bohaterką książki, a później filmu „Lassie, wróć!”. Przedstawiona w nich historia jest dość dramatyczna. Z powodu złej sytuacji materialnej rodziny, w której do tej pory mieszkała, suczka owczarka zostaje sprzedana. Jednak wkrótce ucieka od nowego właściciela, by wrócić do domu, a po drodze przeżywa wiele przygód. W pierwszym z filmów o Lassie, grał ją pies z podłużną białą łatą na czole.

Dlatego czworonogom, które później odtwarzały tę postać, malowano farbą charakterystyczną białą plamę na pysku. Co ciekawe, w rolę Lassie zazwyczaj wcielały się samce owczarka szkockiego, gdyż suczki są mniej podatne na szkolenie.

4. Pluto - sławny pies z bajki Disney'a

Pluto to chyba najsłynniejszy pies z kreskówki. Występuje w bajkach Walta Disney’a już od 86 lat! Niektóre odcinki sugerują, że czworonożny przyjaciel Kaczora Donalda i Myszki Miki jest owczarkiem, jednak w rzeczywistości Pluto to typowy mieszaniec. Ma pomarańczową sierść, długie czarne uszy i taki sam ogon.

Pluto, w przeciwieństwie do innego disneyowskiego psa - Goofy'ego - nie zachowuje się jak człowiek. Szczeka, chodzi na czterech łapach, je z miski i jest wyprowadzany przez swojego pana na spacery. To pies o dobrym sercu, jednak niezbyt rozgarnięty, przez co często wpada w tarapaty. 

 

5. Scooby Doo - sławny psi detektyw

Jeszcze mniej odważny i bardziej pechowy niż Pluto, jest Scooby Doo. Ten kreskówkowy słynny pies został stworzony w latach 70.  dla studia Hanna-Barbera. W przeciwieństwie do kolegi z bajek Disney’a, Scooby mówi i jest pełnoprawnym członkiem grupy nastolatków, która jeździ po świecie i rozwiązuje zagadki kryminalne.

W przypadku tego czworonoga nie ma też wątpliwości co do rasy – jest to typowy przedstawiciel doga niemieckiego o brązowej, nakrapianej sierści. Jedną z charakterystycznych cech Scooby’ego jest wykonywane na końcu każdego odcinka zawołanie: Scooby-Dooby-Doo!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?