Reklama

piosenki o psach
© Shutterstock

Piosenki o psach: 20 popularnych utworów z czworonogami w rolach głównych

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Psy są naszymi przyjaciółmi od wieków – nic dziwnego, że stały się bohaterami wielu utworów literackich i muzycznych. Artyści inspirują się ich przyjaźnią i wiernością od wieków i nie inaczej jest dziś. A czy Ty znasz wszystkie hity muzyki współczesnej, których bohaterami są psy?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który wiernie towarzyszy opiekunowi na dobre i na złe. Nic dziwnego, że czworonogi są bohaterami wielu popularnych przebojów. Przedstawiamy utwory muzyczne, w których głównym bohaterem jest pies. Playlista do słuchania i tańczenia razem z czworonogiem!

Zagraniczne piosenki o psach

Cat Stevens, Elvis Presley, Paul McCartney, Dolly Parton… To tylko niektórzy artyści, którzy napisali piosenki o wyjątkowych psach. Sprawdź naszą listę utworów, w których występują psi bohaterowie!

„I Love My Dog” – Cat Stevens

Ta piosenka o zabarwieniu folkowym poświęcona jest miłości do zwierząt. Cat Stevens śpiewa tu o miłości do psa równie silnej jak do kobiety… a może w końcu nawet silniejszej?

„Martha My Dear” – The Beatles

Ten utwór grupy The Beatles z albumu „The Beatles” (1968) napisał Paul McCartney. Inspiracją do stworzenia tej piosenki stała się suczka McCartneya rasy owczarek staroangielski o imieniu Martha – piosenkę interpretuje się jako hołd dla tego psa.

„Old Shep” – Elvis Presley

To piękna, klasyczna rockowa ballada dedykowana Old Shepowi – psu, którym Elvis opiekował się jako dziecko. To wzruszająca piosenka opowiadająca o przyjaźni chłopca i psa, o ich wspólnym życiu i wspólnym dorastaniu. To jednocześnie wielki hit króla rock and rolla –wspiął się na 4. miejsce listy Billboard Hot 100 w 1956 r.

„The Reason A Dog” – Aerosmith

„Pies ma tylu przyjaciół, bo macha ogonem, a nie językiem” – tak między innymi Steven Tyler z kolegami z Aerosmith tłumaczy, dlaczego psy mogą być lepszymi przyjaciółmi niż ludzie. Piosenka w dobrze znanym stylu zespołu w oryginalny sposób ukazuje więź psa z człowiekiem i rolę, jaką zwierzę może odegrać w życiu każdego z nas.

„Atomic Dog” – George Clinton

Funkowa piosenka o psie wykonana przez ojca rapu (zresztą nie jedyna – ten hit był pierwszą z serii piosenek o psach stworzonych przez Clintona) – to przepis na sukces! Ten hit lat 80. do dziś jest chętnie grany przez stacje radiowe. 

„Cracker Jack” – Dolly Parton

Piękna piosenka opowiadająca o psie imieniem Cracker Jack, który był wiernym towarzyszem artystki.

„Gypsy, Joe And Me” – Dolly Parton

Kolejna piosenka Dolly Parton z psim bohaterem to prawdziwy wyciskacz łez. Opowiada o podwójnej stracie – najpierw ukochanego psa, a potem ukochanego mężczyzny.

„Old Blue” – The Byrds

Ta wzruszająca piosenka z akcentem country ma formę wspomnienia. Autor opowiada o psie imieniem Blue, przywołuje jego cechy i wspólnie spędzone chwile i czeka na moment, kiedy w niebie spotka go ponownie.

„My Dog and Me” – John Hiatt

Słowa tej piosenki opowiadają, jak silna jest przyjaźń między człowiekiem i jego psem. Chwile spędzone sam na sam z psem są synonimem wolności, a opiekun jest pewien swego przyjaciela jak nikogo na świecie – wie, że pies poświęciłby dla niego nawet swoje życie.

„How Much is That Doggie in the Window?” – Patti Page

Ta piosenka ma zupełnie inny charakter niż wzruszające ballady – opowiada o dzieciństwie i dziecięcym marzeniu o psie. Niezwykle chwytliwy utwór, był hitem 1953 roku. Przedstawia historię dziewczynki, która pragnie kupić szczeniaczka, którego zobaczyła w witrynie.

„Seamus the Dog” – Pink Floyd

Jak mówili sami muzycy Pink Floyd, utwór o psie Seamusie powstał bardzo szybko i przysporzył im mnóstwo radości… choć już przez fanów i krytyków nie został odebrany dobrze.

Według Nicka Masona Seamus był psem, którym opiekował się wówczas David Gilmour (a który należał do Steve’a Marriotta, wokalisty grupy Small Faces and Humble Pie). Zwierzak był obecny w studio podczas nagrań. Podobno szczekał za każdym razem, gdy tylko usłyszał fragment muzyki lub wybrzmiały pierwsze akordy na gitarze…

„Bron-Y-Aur Stomp” – Led Zeppelin

Chociaż nie ma pewności, czy jeden z hitów Led Zeppelin, „Black Dog” faktycznie opowiada o psie, to już bohater „Bron-Y-Aur-Stomp” bez wątpienia zainspirowany został psią postacią. Był to pies rasy collie o imieniu Strider, należący do Roberta Planta. Piosenka powstała w 1970 r. i opowiada o tym, jak Plant przechadza się po wsi wraz ze swym czworonożnym przyjacielem.

„Man of the Hour” – Norah Jones

W tym kawałku Norah Jones ma dokonać wyboru partnera – wybierając między weganinem a nałogowym miłośnikiem trawki decyduje się w końcu na… psa. Psa, który jest niezawodny, wierny i bardziej wartościowy niż ci mierni kandydaci. Pies, o którym jest mowa w utworze, to pupil wokalistki, pudel Ralphie.

„I Love My Dog” – Sublime

To utwór w rozbujanym klimacie reggae, poświęcony pewnemu wyjątkowemu dalmatyńczykowi – czworonóg zresztą doczekał się aż kilku piosenek na swoją cześć. „I Love My Dog” powstał natomiast w wyjątkowych okolicznościach – dokładnie w czasie, kiedy  pupil całej kapeli zaginął na tydzień. Warto przy okazji obejrzeć też teledysk do tej piosenki – jest uroczy!

„Who Let The Dogs Out?” – Baha Men

Chyba niewiele jest osób, które nie kojarzyłyby tego pytania (połączonego z „wyszczekaniem” słowa „who”) powtarzanego w energicznej piosence Baha Men z 2000 r. Jest to opowieść o grupie psów, które kochają imprezować i właśnie zostały wypuszczone na zewnątrz, aby się dobrze bawić.  

Najpopularniejsze polskie piosenki o psach

Piosenki o psach pojawiają się także wśród utworów polskich muzyków i tekściarzy.

„Mały biały pies” – Bogusław Mec

Melancholijną piosenkę „Mały biały pies” słyszał pewnie każdy z nas. To piękny, wpadający w ucho i pełen uczuć utwór, który powinien znać każdy miłośnik zwierząt.

„Do serca przytul psa” – Jan Kaczmarek

Piosenka kabaretu Elita również znana jest w całej Polsce i przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom psów, ale i innych czworonogów (dalej tekst mówi w końcu o wzięciu na kolana kota). To uniwersalny, pełen wartości utwór z przesłaniem.

„Psie serce” – Maria Pakulnis

Sympatyczna piosenka o psiej naturze pochodząca z filmu o tym samym tytule. Bardzo optymistyczna, przyjemna i wpadająca w ucho! 

„Puszek okruszek” - Natalia Kukulska

Jeśli urodziliście się w latach 80-ych, z pewnością z zapałem śpiewaliście ten przebój razem z Natalią Kukulską. Został wydany w 1986 r. na debiutanckim albumie dziesięcioletniej wówczas Natalii. Muzykę skomponował Jarosław Kukulski, a autorem tekstu jest Jerzy Dąbrowski.

„Kochaj czworonogi” – Majka Jeżowska

Tak jak większość piosenek Majki Jeżowskiej, „Kochaj czworonogi” powstała z myślą o młodych odbiorcach, ale myślę, że spodoba się każdemu niezależnie od wieku. Do pełen humoru utwór o psio-ludzkiej przyjaźni.

„Jak rozmawiać trzeba z psem”

Na koniec nie sposób zapomnieć o piosence z „Akademii Pana Kleksa”. Tekst Jana Brzechwy jest ponadczasowy i z pewnością może stać się świetnym przewodnikiem po relacji z psem dla najmłodszych zwierzolubów!

Przeczytaj również: 
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?