Reklama

pies-przyjacielem-człowieka
© Shutterstock

Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka? Poznaj 7 powodów!

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Jeśli masz psa, nie musimy Ci tego zresztą tłumaczyć – to się po prostu czuje. Jeśli zaś dopiero zastanawiasz się nad przygarnięciem pod swój dach czworonożnego kumpla, nie wahaj się. Oto kilka powodów, dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka! 

Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat i trudno dziś wyobrazić sobie, by mogło być inaczej.

Popularne stwierdzenie „pies najlepszym przyjacielem człowieka” nie jest tylko pustym sloganem – psy to naprawdę niezrównani przyjaciele, którzy nigdy nie zawodzą i zostają przy Tobie na zawsze.

1. Pies kocha Cię bezwarunkowo

Zawsze marzyłeś o relacji, w której ktoś nie będzie widział świata poza Tobą i w której to Ty będziesz najważniejszy? W świecie ludzi niełatwo znaleźć takiego towarzysza... Pies jednak jest w stanie Ci to zapewnić!

Dla Twojego pupila to Ty jesteś centrum wszechświata – kocha Cię dokładnie takim, jakim jesteś, i nawet za wszystkie pyszne smakołyki świata nie wymieniłby Cię na lepszy model.

Niezależnie więc od tego, co się dzieje i z jakimi problemami musisz się mierzyć na co dzień, możesz mieć pewność, że jest ktoś, kto Cię uwielbia i dla kogo jesteś absolutnie najlepszy i niezastąpiony. Czy to nie wspaniałe uczucie?

2. Nikt tak jak on nie cieszy się na Twój widok

Powiedzieliśmy już o bezwarunkowej miłości psa do swojego właściciela. Istnieje mnóstwo różnych psich sposobów okazywania tego uczucia. Jednym z nich jest dzika radość na Twój widok, gdy wracasz do domu – nieważne, czy wyszedłeś tylko na kilka minut po bułki, czy na kilka godzin do pracy.

Ekscytacja, tańce, podskoki, całuski i lizanie po rękach: repertuar psich powitań jest naprawdę szeroki! Często zresztą wszystkie te czynności wykonywane są jednocześnie w szale radości, że wreszcie jesteś. Żadne ludzkie reakcje nigdy tego nie przebiją.

3. Przebywanie z psem rozładowuje stres i napięcie

©Shutterstock

Nasze spotkania z przyjaciółmi często mają jeden podstawowy cel: wreszcie się wyluzować i odstresować. Możesz wierzyć lub nie, ale i na tym polu psy biją ludzi na głowę.

Rozmowa z czworonożnym przyjacielem, który ZAWSZE Cię wysłucha, głaskanie go i przytulanie to najlepsza z możliwych technik relaksacyjnych, jaką można sobie wyobrazić.

Co więcej, masz ją zawsze na wyciągnięcie ręki – nie musisz umawiać się w kawiarniach czy restauracjach, ubierać, jechać autobusem na drugi koniec miasta. Nie – Twój najlepszy przyjaciel jest zawsze blisko Ciebie. W najgorszym przypadku słodko drzemie w pokoju obok.

4. Doskonale odczytuje Twój nastrój

U przyjaciół szukamy przede wszystkim zrozumienia – stąd długie, często całonocne rozmowy i próby dokładnego wyjaśnienia, o co nam chodzi. Okazuje się, że psom wielu rzeczy nie trzeba tłumaczyć – świetnie rozumieją nasze emocje i to, przez co przechodzimy. Jak to możliwe? Testy, które przeprowadzono jakiś czas temu na grupie ludzi i psów udowodniły, że ich mózgi bardzo podobnie reagują na emocje.

W trakcie słuchania przeróżnych dźwięków – jak płacz, śmiech, skowyt czy radosne szczekanie – w mózgach ludzi i psów rozświetlały się te same obszary. Oznacza to, że odbieramy konkretne emocje w bardzo podobny sposób i podobnie na nie reagujemy.

Dlatego też możesz być pewien, że pies zauważy Twój smutek (i postara się go rozgonić!), ale też nigdy nie przepuści okazji do zabawy, gdy wyczuje, że jesteś w radosnym nastroju.

5. Pies dba o Twoje zdrowie i kondycję

©Shutterstock

Choć sam zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, Twój pies ma niezwykle dobroczynny wpływ na Twoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Wyniki wielu badań naukowych dowodzą, że już samo przebywanie w towarzystwie zwierząt przyczynia się do spowolnienia tętna i obniżenia ciśnienia krwi, co z kolei jest równoznaczne z bardziej efektywnym wypoczynkiem.

Nie do przecenienia w dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie! Co więcej, wykazano też, że pewne specyficzne reakcje, które zachodzą w naszym organizmie podczas kontaktu z psem, zwiększają naszą odporność na stres.

To nie wszystko. Jedną z podstawowych czynności związanych z opieką nad psem są bowiem codzienne spacery. Uwierz, że nie ma skuteczniejszej motywacji, by w końcu zacząć się ruszać! Regularne, długie spacery z psem znacznie poprawiają kondycję fizyczną, dzięki czemu zaczynasz czuć się o wiele lepiej na co dzień. Aktywny i pełen energii pies motywuje zresztą często do podjęcia treningów biegowych. Możesz mu być za to naprawdę wdzięczny.

6. Pomaga Ci nawiązywać nowe znajomości

Wielu dorosłych ludzi zastanawia się, jak właściwie w ich wieku poznaje się nowych ludzi. W szkole było łatwo – po prostu proponowało się wspólną zabawę albo rozwiązywanie razem lekcji. A w dorosłym życiu?

Pewnie istnieją i inne sposoby, ale zasługi psów na tym polu są niezastąpione... Bo to właśnie Wasze wspólne spacery stanowią niepowtarzalną okazję do poznawania interesujących ludzi z sąsiedztwa! I to jak różnorodnych – pies pomoże Ci się zaprzyjaźnić z właścicielami swoich własnych nowych kolegów, ale też z miłośnikami czworonogów, którzy na jego widok zatrzymają się i wydadzą okrzyk zachwytu.

A to jeszcze nie koniec... Twój pupil może Ci pomóc przełamywać towarzyskie lody nawet wtedy, kiedy nie ma go u Twojego boku. Miłość do zwierząt i zabawne anegdoty z ich życia to bowiem doskonały temat do rozmowy z nowymi znajomymi. Nie musisz dziękować!

7. Jest niewyczerpanym źródłem rozrywki

©Shutterstock

Życie z psem nigdy nie jest nudne. Jeśli już masz psa, wiesz o tym doskonale, jeśli dopiero zamierzasz zostać psim opiekunem, przyszykuj się na wiele niespodzianek. Psy, niezwykle ciekawe świata i nieznoszące nudy, a przy tym odznaczające się jedynym w swoim rodzaju charakterem, nawet po wielu latach potrafią nas czymś zaskoczyć – reakcją na nową zabawkę, śmiesznym wyrazem pyszczka czy dziwaczną akrobacją na widok nowego, pysznego smakołyka.

Dzięki temu Twój pies zapewnia Ci nie tylko ogrom miłości, dobre zdrowie, terapię antystresową i udane życie towarzyskie, ale też niekończące się źródło rozrywki, wciągające znacznie bardziej niż nawet najlepsze seriale!

korzysci z posiadania zwierzat domowych
©Wamiz
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?