Reklama

pies przed oknem
© Liga Petersone/Shutterstock

Jak nauczyć psa sygnalizowania, że chce wyjść?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

 Jak nauczyć psa sygnalizowania tego, że musi wyjść i czy trzeba to robić? Dowiedz się więcej!

Każdy pies powinien mieć zapewnioną możliwość kilkukrotnego wyjścia na zewnątrz w ciągu dnia w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jeśli Twój pupil może na to liczyć, to świetnie! 

Zdarza się jednak, że czworonóg odczuwa potrzebę wyjścia pomiędzy planowymi spacerami.

Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb? 

Regularne, częste wychodzenie z psem na spacer, w trakcie którego może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia „wypadku” w domu. Wielokrotne wyjścia, odbywające się w niedługim odstępie czasu są szczególnie ważne w przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się czystości. 

Pytanie, czy musi odbywać się to w taki sposób, czy można nauczyć podopiecznego tego, aby sygnalizował potrzebę wyjścia poza ustalonymi porami spacerów?

Tak, możesz to zrobić. Wykorzystaj do tego celu np. specjalne akcesoria dla psów, jak:

  • dzwonek treningowy (przeznaczony do położenia na podłodze lub montowany do ściany) 
  • albo zawieszka z dzwoneczkami, którą umieszcza się na klamce drzwi wyjściowych.

Wykonaj następujące działania.

Zapoznaj psa z przedmiotem

Dzwonek to coś nowego, co w dodatku wydaje dźwięk, dlatego pies musi mieć możliwość obwąchania go i przyjrzenia się mu w bezpiecznych warunkach. 

Pamiętaj o tym, że jeśli się go wystraszy, może nie zechcieć z nim „współpracować”. Chwal i nagradzaj pupila za spokojne zachowanie w obecności akcesorium. 

Uwarunkuj dzwonek

Ustaw dzwonek w docelowym miejscu, najlepiej w pobliżu drzwi wyjściowych, i konsekwentnie dzwoń za każdym razem, gdy wychodzisz z psem na spacer. 

Psy to niezwykle mądre zwierzęta, które łatwo i chętnie się uczą – w szczególności przez skojarzenia. Dlatego właśnie zapewne już po kilku dniach pupil doskonale będzie wiedział, że dźwięk dzwonka stanowi zapowiedź spaceru

UWAGA! Nie dzwoń, gdy nie zamierzasz wyjść z psem. Ustaw sprzęt w miejscu, w którym nie istnieje ryzyko jego przypadkowego użycia. 

Jeśli w domu są małe dzieci, koniecznie wytłumacz im, że dzwonek to nie zabawka i nie mogą do dotykać. Pamiętaj o tym, że jeśli dźwięk dzwonka będzie pojawiał się w zupełnie przypadkowych momentach i nie zawsze będzie zwiastował spacer, szybko przestanie mieć dla psa jakiekolwiek znaczenie. 

Naucz psa posługiwania się dzwonkiem

Kiedy pupil zrozumie już, że dzwonek oznacza wyjście, przejdź do kolejnego etapu – naucz go obsługi dzwonka. W zależności od modelu i lokalizacji może „uruchamiać” go nosem lub łapką. Chcąc zachęcić go do tego, by dotknął urządzenie, możesz położyć na nim smakołyk. 

Kiedy psiak dotknie dzwonek, od razu zaznacz to zachowanie klikerem (ewentualnie markerem słownym) i nagrodź, ćwicz regularnie. Wychodź z podopiecznym, gdy zadzwoni. 

Sygnalizacja dzwonkiem – czy jest konieczna, czym może grozić?

Opisana metoda sygnalizowania chęci wyjścia jest prosta i wydawałoby się, że wprost genialna. A jak jest w rzeczywistości? Tu wiele zależy od samego psa, a musisz wiedzieć, że gatunek ten jest niezwykle zmyślny... 

Jeśli czworonóg uwielbia spacery, a Ty każdorazowo po usłyszeniu dźwięku faktycznie będziesz wychodzić, może on zacząć to wykorzystywać nie po to, aby skorzystać z toalety, ale po prostu, aby spędzić czas na zewnątrz. 

Z drugiej strony, jeżeli przestaniesz reagować na dźwięk i wychodzić z pupilem co pół godziny, pies szybko zaniecha stosowania dzwonka. 

pies chce wyjść
©Kristesoro/Shutterstock

Sygnalizowanie potrzeby wyjścia  przez psa – czy pupil na pewno tego nie robi?

Większość psów dość wyraźnie i jednoznacznie daje znać swoim opiekunom, że koniecznie musi wyjść. Problem tak naprawdę nie polega więc na tym, że zwierzę nie sygnalizuje, a na tym, że to człowiek nie jest w stanie rozszyfrować sygnałów wysyłanych przez podopiecznego lub bagatelizuje je. 

Jakie to sygnały? Należą do nich m.in.:

  • szczekanie;
  • piszczenie;
  • niespokojne chodzenie;
  • drapanie drzwi.

Pies przejawia wszystkie te zachowania zazwyczaj w pobliżu wyjścia z domu. Oczywiście są czworonogi, które nie sygnalizują potrzeby w żaden sposób, ale w ich przypadku problem zazwyczaj stanowi fakt, że nie wiedzą, że muszą to robić, bo nie odebrały gruntownej nauki czystości. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na owej nauce. 

Jak nauczyć psa sygnalizowania, że chce wyjść? Podsumowanie

Jeśli masz czas i ochotę, możesz nauczyć psa posługiwania się np. dzwonkiem w celu sygnalizowania wyjścia na zewnątrz. Kiedy już to zrobisz, obserwuj pupila i oceń, czy nie wykorzystuje nabytej umiejętności w niewłaściwy sposób. 

Zwracaj uwagę na inne sygnały mogące świadczyć o tym, że naprawdę musi wyjść. Postępuj konsekwentnie i rozważnie, a z pewnością znajdziesz sposób na jak najlepszą komunikację z podopiecznym! 

  1. Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb?, Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb? - WARSAW DOG, data dostępu: 16.05.2024
  2. Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb?, Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb? - Butchers (butcherspetcare.com), data dostępu: 16.05.2024
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?