Reklama

Jak głaskać psa?
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock/Prostock-studio

Jak głaskać psa? Poznaj podstawowe zasady!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Dowiedz się, jak głaskać psa, aby rzeczywiście sprawiało mu to radość. Sprawdź też, kiedy i jak tego nie robić!

 

Głaskanie psa to bardzo przyjemna czynność. A przynajmniej tak większości z nas się wydaje, bo czy masz pewność, że czworonóg, któremu oferujesz taki rodzaj „atrakcji”, jest zadowolony?

Nie każdy pies lubi być głaskany, a jeśli nawet, to może mieć w tym względzie określone wymagania i upodobania.

Czy psy lubią być głaskane?

Istnieje wiele psów, które wprost kochają, gdy się je głaska, a nawet obejmuje i przytula. Same do tego zachęcają i co więcej… chętnie tego rodzaju pieszczoty przyjmują nawet od zupełnie obcych ludzi, gdy ocenią, że nic im z ich strony nie grozi. Musisz jednak mieć świadomość tego, że są także takie czworonogi, które głaskania, ani żadnej innej formy kontaktu fizycznego, nie lubią. Nawet jeśli na ów kontakt nie reagują próbą ucieczki czy agresją, bo cierpliwie go znoszą i czekają na oddalenie się „intruza”, który narusza ich strefę komfortu, nie oznacza to, że czynność ta sprawia im przyjemność.

Niektóre psy nie są szczególnie towarzyskie, skore do okazywania uczuć i przyjmowania wyrazów czułości, nawet jeżeli próbuje im ją okazać ich opiekun. Oczywiście nie oznacza to, że taki pupil nie jest związany ze swoim właścicielem i nie jest mu oddany.

Istnieje wiele ras niezależnych, zdystansowanych, które zwyczajnie nie czują potrzeby bardzo bliskich interakcji, w tym głaskania i przytulania. I to jednak nie znaczy, że pies powinien być pozostawiony sam sobie. Jako istota żywa, społeczna pies potrzebuje kontaktu z człowiekiem – nawet wówczas, gdy ma się on sprowadzać wyłącznie do przebywania w jego obecności i obserwowania. 

Kiedy pies lubi być głaskany?

O ile w ogóle lubi i akceptuje tę czynność, to na pewno wyłącznie w sytuacji, gdy czuje się bezpiecznie. Pies zaś będzie czuł się bezpiecznie dopiero wtedy, gdy pozna intencje danej osoby oraz zaufa jej choćby w najmniejszym stopniu. Dlatego, o ile większość psiaków lubi, gdy pieszczotami obdarzają je opiekunowie i inne znane im, lubiane osoby, o tyle próby głaskania przez obcych mogą wywoływać duży dyskomfort.

Pies może się też przestraszyć do tego stopnia, że będzie próbował uciec lub – jeśli nie będzie miał możliwości ucieczki – będzie atakować, chcąc się bronić. 

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do newslettera

Jak głaskać psa?

Większość psów lubi być głaskana pod pyskiem ©Shutterstock

Przede wszystkim świadomie i rozważnie. Nie ma bowiem jednej sprawdzonej „instrukcji obsługi” głaskania psa. Każdy psiak jest inny, może mieć inne obawy, preferencje i potrzeby. Istnieje jednak kilka warunków, o których koniecznie musisz pamiętać. Jeśli je spełnisz, pies będzie zadowolony, a Tobie nie będzie grozić np. pogryzienie!

Podstawą jest wcześniej wspomniane poczucie bezpieczeństwa psa. Twoją rolą jest mu je zapewnić. Możesz tego dokonać m.in. poprzez odpowiednie podejście do czworonoga. Jeśli nie zaskoczysz psa, „naskakując” na niego nagle, od tyłu, ale podejdziesz po łuku, kucniesz i będziesz głaskać go od dołu, spokojnym ruchem dłoni, powinien on czuć się komfortowo – o ile oczywiście generalnie akceptuje głaskanie.

Kolejną kwestią jest zapewnienie czworonogowi bezpiecznej przestrzeni. Jeśli będzie mógł w każdej chwili po prostu odejść na bezpieczną dla siebie odległość (nie będzie np. na krótkiej smyczy, w małym, zamkniętym pomieszczeniu), nie powinien czuć silnego stresu i strachu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zaczekanie na to, aż pies sam podejdzie, wykazując tym samym chęć interakcji.

Następna sprawa to „bezpieczne miejsca” do głaskania. Naturalnie u każdego czworonoga mogą być inne. Niemniej psy zazwyczaj lubią być głaskane m.in.:

  • pod pyskiem i szyją,
  • za uszami,
  • u nasady ogona,
  • w okolicy łopatek.

Jeżeli pies nie ma pełnego zaufania do osoby głaskającej, może czuć się niekomfortowo, jeśli ta zechce dotykać np. jego brzuch, łapy lub będzie próbowała głaskać psa po głowie od góry. 

Kiedy wiadomo, że pies lubi głaskanie?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy psu głaskanie sprawia przyjemność, musisz poznać choćby podstawy psiej mowy ciała. Jeszcze raz warto to powtórzyć – to, że pies nie ucieka lub nie jest agresywny w stosunku do „głaskacza”, nie oznacza, że dobrze się czuje w zaistniałej sytuacji.

O przyjemności świadczy natomiast przede wszystkim zrelaksowana postawa ciała. Pies nie napina mięśni, nie ma szeroko otwartych oczu, nie jest czujny, nie obserwuje każdego ruchu Twojej ręki, nie unika jej w żaden sposób. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że nie do końca jest tak, jakby tego sobie życzył. 

Kiedy i jak nie głaskać psa?

Nie głaskaj psa, gdy jest ewidentnie zestresowany i unika kontaktu. Nie rób tego, gdy pies je lub śpi. Nie głaskaj go, nie przytulaj, nie drap i nie przytrzymuj, gdy szuka drogi wyjścia. Zrezygnuj z głaskania wrażliwych części ciała, jak okolice genitaliów, brzuch, głowa, łapy, ogon.

Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy pies nie zna Cię dobrze i Ty także nie wiesz, jak może zareagować. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie podnoś głosu. 

Co zrobić, gdy pies nie chce być głaskany?

Pies jest żywą istotą i ma prawo do zachowania własnej przestrzeni. Jeśli jesteś opiekunem czworonoga, który nie przepada za pieszczotami, zwyczajnie pogódź się z tym i uszanuj to, że nie potrzebuje takiej formy kontaktu.

Pamiętaj, że to nie znaczy, że nie zależy mu na Twojej obecności! Możesz spędzać czas na wiele różnych sposobów, np. ćwicząc i ucząc go nowych rzeczy, a nie tylko leżąc na kanapie i drapiąc go za uchem. 

Co zrobić, gdy ktoś chce pogłaskać Twojego psa?

Jeśli Twój podopieczny nie lubi głaskania i już samo zbliżanie się do niego nieznanej osoby wywołuje u niego dyskomfort oraz powoduje czujność, zadbaj o to, aby obcy nie podchodzili. Gdy zauważysz, że ktoś zbliża się do Twojego pupila z wyraźnym zamiarem pogłaskania go, grzecznie, ale stanowczo powiedz, że nie może tego zrobić. Nie przejmuj się tym, że ktoś się obrazi lub zdenerwuje. P

ies to nie zabawka, natomiast Ty, jako odpowiedzialny opiekun, musisz troszczyć się o jego dobro! 

Gdy z kolei masz pewność, że pupil lubi głaskanie i drapanie, bo sam szuka kontaktu z ludźmi, obserwuj, jak ktoś się zachowuje. Wiesz już, jak głaskać psa i czego nie robić. Dlatego, gdy zobaczysz, że osoba głaskająca robi coś nieprawidłowo, wytłumacz jej, jak powinna postępować, aby nie narazić psa na stres a siebie na pogryzienie!

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz