Reklama

piosenki o kotach
© Shutterstock/PakulinSergei

Piosenki o kotach - czy znasz je wszystkie?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Koty towarzyszą nam od wieków – to naturalne, że stały się tematem wielu dzieł sztuki, utworów literackich, a także muzycznych. Koty inspirowały już klasycznych kompozytorów. Możemy znaleźć też „kocią” tematykę wśród współczesnych piosenek.

Oto zestawienie najbardziej znanych i najpiękniejszych – według nas – piosenek o kotach, bądź w których przynajmniej przewija się kocia tematyka. Czy znasz je wszystkie?

Zagraniczne piosenki o kotach

Bardzo wielu popularnych piosenkarzy było lub jest miłośnikami kotów. Piosenki dla swoich pupili napisali między innymi Freddy Mercury, Elton John i Syd Barrett z Pink Floyd. 

1. Utwory z musicalu „Koty”

„Koty” („Cats”) to najdłużej wystawiany musical Andrew Lloyd Webbera. Powstał w latach 80. XX wieku, a za bazę libretta posłużyły wiersze T. S. Eliota z tomu „Old Possum’s Book of Practical Cats” (pol. „Wiersze o kotach”, 1970; „Koty”, 2005) oraz niektóre inne utwory Eliota.

Piosenki prezentują całą gamę kocich charakterów, natomiast najsłynniejsza jest zdecydowanie „Memory” – punkt kulminacyjny musicalu. Piosenka leciwej kotki wykonywana była m.in. przez Barbrę Streisand.

2. „Delilah” – Queen

Tę piosenkę z albumu „Innuendo” (1991) grupy Queen stworzył Freddie Mercury, dedykując ją swojej kotce – jednej ze stadka mieszkającego z artystą. Piosenka jest lżejsza niż pozostałe utwory z albumu, wesoła, mocno nawiązująca do kociej natury, i nawet zawierająca „kocie” kwestie („meow!”).

3. „All Dead, All Dead” – Queen

„Delilah” jest tak bardzo „kocia”, że nie budzi wątpliwości, komu jest dedykowana. Nie każdy jednak wie, że kot pojawił się już w znacznie starszej piosence Queen.

„All Dead, All Dead” z albumu „News of the World” z 1977 r. to ballada na fortepian i gitarę napisana ku pamięci zmarłego w tym czasie kota gitarzysty Briana Maya. Znając już kontekst tej piosenki, docenicie ją znacznie bardziej – zwłaszcza jeśli straciliście kiedyś czworonożnego przyjaciela.

4. „Lucifer Sam” – Pink Floyd

Kolejny utwór dedykowany kotu artysty to „Lucifer Sam” pochodzący z debiutanckiego albumu Pink Floyd z 1967 r. („The Piper At The Gates Of Dawn”).

Utwór napisał Syd Barrett i poświęcony jest jego kotu Samowi. Sam był jednym z wielu kotów syjamskich należących do Barretta (a kolejne dwa nosiły imiona… Pink i Floyd).

5. „My Cat’s Name Is Maceo” – Jane’s Addiction

Piosenka pochodząca z albumu „Kettle Whistle” z 1997 r. jest kolejnym utworem dedykowanym konkretnemu kotu.

Maceo był pupilem Perry’ego Farrella, a imię otrzymał na cześć saksofonisty Maceo Parkera. Co ciekawe, grupie udało się później poprosić samego Parkera, aby zagrał partię saksofonową tej piosenki.

6. Piosenka o bezdomnych kotach: „Stray Cat Strut” – Stray Cats

„Koci spacer” w rytmie rockowo-bluesowym, który doskonale pasuje do opowieści o życiu kota ulicznego. Piosenka jest bardzo charakterna, jak na utwór o zawadiackich kotach przystało. Idealnie oddaje kocią osobowość.

7. Piosenka o czarnym kocie: „Black Cat” – Janet Jackson 

Ta piosenka z 1989 r. jest jednym z najsłynniejszych utworów Janet Jackson. Opowiada o kobiecie, która walczy o przetrwanie wśród mnóstwa niebezpieczeństw, a jej jedynym przyjacielem jest czarny kot.

8. „Cat's in the Cradle” – Harry Chapin

Piosenka z 1974 r., Harry’ego Chapina, która doczekała się kilku coverów, w tym w wykonaniu Johnny’ego Casha czy Ugly Kid Joego. Nie jest to piosenka mówiąca wprost o kotach, natomiast prezentuje kocie zachowania metaforycznie.

Kocia zabawa ma tu ilustrować temat rodzicielstwa i dzieciństwa: relacja człowieka z kotem może tu być porównana do relacji ojca z synem, którzy nigdy nie mają dla siebie czasu. Sam tytuł piosenki nawiązuje do rymowanki dla dzieci o kocie w kołysce.

9. „Phenomenal Cat” – The Kinks

Tytułowy „fenomenalny kot” to zwierzak leniwy, który uwielbia „tarzać się przez cały dzień”. To szczęśliwy kot, u którego na pierwszym miejscu zawsze jest jedzenie, dzięki któremu jest taki tłuściutki.

W tekście piosenki kot wyjaśnia, że dawniej był szczupły, ale podczas podróży do Hongkongu poznał „sekret życia”. Porzucił dietę i uznał, że najlepiej jest żyć po prostu w zgodzie ze sobą. Piosenkę można interpretować zarówno dosłownie, jako historię kota, jak i metaforycznie.
    
Większą część tekstu piosenki śpiewa Ray Davies, natomiast kwestie wypowiadane przez kota wykonuje „przyspieszonym” głosem Dave Davies.

10. „They Call Her the Cat” – Elton John

Kot w tytule żywiołowej piosenki Eltona Johna jest metaforą dziewczyny – piosenka nie opowiada więc wprost o kotach, ale trudno nie wliczyć jej w poczet tej listy.

Koty i kobiety przyrównywane są w końcu od wieków – i w tym utworze zmysłowa kobieta przypomina jedną z najpiękniejszych istot na świecie, czyli kota.

11. „Honky Cat” – Elton John

„Honky Cat” Eltona Johna pochodzi z albumu „Honky Château” nagranego w 1972 r. Tutaj również artysta posłużył się kotem jako metaforą.

„Honky cat” to pejoratywne określenie używane w USA na określenie osób o białym kolorze skóry. Ów „kot” jest znużony życiem w mieście i pragnie powrotu na wieś – choć wcześniej uciekał z rodzinnych stron i marzył o miejskim życiu. 

12. „Like a Cat” – Cyndi Lauper

Kolejny utwór, który chwytliwie porównuje kobietę i kota. „Like a Cat” to opowieść o związku, w którym jedna osoba uważa, że ma prawo kontrolować tę drugą. Podporządkowana strona związku pozostaje w cieniu partnera, ale nie ma zamiaru stać się jego własnością.

Kot jest tutaj symbolem niezależności i umiejętności wychodzenia cało z opresji. Artystka doskonale uchwyciła w swej piosence kota jako uosobienie wolności – której pragnie bohaterka.

13. „Cat People (Putting Out Fire)” – David Bowie

Piosenka nawiązująca do kotów w sposób metaforyczny, napisana w 1982 r. na potrzeby filmu pod tym samym tytułem, a później wzięta na warsztat przez Quentina Tarantino w „Bękartach wojny”. 

14. „Siamese Cat Song” z filmu Disneya „Zakochany kundel” 

Ta pełna uroku piosenka wykonywana jest przez dwa koty – ten styl wokalny naprawdę zapada w pamięć!

15. „Everybody Wants To Be A Cat” – z filmu „Aryskotraci”

Kolejny koci hit Disneya jest doskonałą piosenką oddającą charakter tych zwierząt – i przy okazji stanowi znakomity wstęp do świata muzyki jazzowej dla młodych widzów. 

16. „The Lovecats” – The Cure

Na bazie piosenki z „Aryskotratów” powstał utwór The Cure – chwytliwy motyw na rockowo z charakterystycznym wokalem to coś, czego trzeba posłuchać.

Polskie piosenki o kotach

W polskim rocku nie mamy zbyt wiele piosenek o kotach, ale kilkorgu artystów udało się nawiązać do tych zwierząt w swej twórczości. Oto kilka polskich utworów poświęconych mruczącym czworonogom.

17. „Kot bez ogona” – Varius Manx & Kasia Stankiewicz

„Kot bez ogona” to wesoła, zabawna piosenka, która osiągnęła status platynowego singla!

18. „Koty” – Kuba Kawalec

Ta „kocia” piosenka dla odmiany jest smutna, melancholijna. Ukazuje metaforę ludzkich losów porównywanych do życia kotów. Piękne słowa, muzyka i teledysk tworzą spójny, świetny utwór.

19. „Nie oddam kota” – Czarno-Czarni

Ta piosenka z kolei ukazuje w oryginalny sposób relacje kocio-ludzkie. Bardzo pozytywna, optymistyczna, uzmysławia nam, jak koty potrafią obudzić w nas to, co najlepsze.

A ten przegląd kocich piosenek nie byłby pełen bez tej najbardziej nam w Polsce znanej – „Wlazł kotek na płotek” to utwór, który każdy słyszał jako dziecko. Pochodzi z XVIII w. i do dziś doczekała się mnóstwa różnych wersji.

Przeczytaj również:
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?