Reklama

filmy o kotach
© Shutterstock/ Krotnakro

Najlepsze kocie historie na dużym ekranie, czyli filmy o kotach, które warto obejrzeć

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Jeśli i koty i kino to Twoja pasja, to sprawdź, czy wszystkie poniższe produkcje masz na liście obejrzanych. Przedstawiamy 20 propozycji filmowych dla miłośników kotów. 

Choć na Youtube uwielbiamy oglądać śmieszne koty, to króciutkie amatorskie filmiki są jedynie przedsmakiem tego, co może nam zafundować X muza.

I choć koty nie są tak rozpowszechnione w kinematografii jak psy, to w historii kina znajdziemy mnóstwo ciekawych filmów, gdzie kitku grają role pierwszo- i drugoplanowe. 

"Kedi - sekretne życie kotów" 

Zdecydowanie najbardziej obecnie znany film o kotach, który jest zrealizowany w formie dokumentu. Jest w nim przedstawiony Stambuł i jego wyjątkowi mieszkańcy - bezdomne koty, bez których miasto nie byłoby takie same.

Siedmiu bohaterów tego nietypowego obrazu (Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak) oprowadza nas po Stambule, w którym powoli się zakochujemy. 

"Kot Bob i ja"

Wzruszający film opowiadający prawdziwą historię przyjaźni między muzykiem (James Bowen) a kotem. James przez lata był uzależniony od narkotyków i zarabiał na życie grając na ulicy.

Twierdzi, że dopiero spotkanie z kotem sprawiło, że zadbał o siebie. Ekranizacja książki Bowena zyskała dużą popularność i polecamy ją głównie tym, którzy lubią wzruszać się przed ekranem. 

"Keanu "

Zabawny film, w którym dwóch kumpli próbuje odbić gangsterom słodkiego kociaka. W główne role wcielił się duet komików (Kay i Peele) a tytułowy Keanu nie daje się nie kochać.  

"Oko kota" - scenariusz Stephen King

Ten horror z 1985 roku składa się z trzech opowieści, w których pojawia się kot - przybłęda. Każda z nowelek ma za zadanie straszyć, ale w XXI wieku efekty specjalne sprzed blisko 50 lat raczej bawią i dla współczesnych widzów nie są przerażające. Jeśli jednak jesteś fanem Kinga, to zdecydowanie warto go obejrzeć. 

"Kot"

Polski film z 2022 roku, w którym, choć głównym bohaterem jest nastolatka, kot odgrywa niebagatelną rolę, bo to on jest inicjatorem wydarzeń, które prowadzą do ujawnienia skrywanej w domu przez lata tajemnicy. 

"Jak zostać kotem"

Główny bohater, bogaty biznesmen, zostaje uwięziony w ciele kota. Jak się domyślacie, mogą z tego wyniknąć niemałe perypetie. 

"Garfield"

Ten rudy kot znany jest na całym świecie. I choć komiks jest uwielbiany, to jego filmowa adaptacja spotkała się z ogniem krytyki. Nie przeszkodziło to twórcom animacji wyprodukować już dwa filmy o przygodach tego nieco grubego i cynicznego kota o mimo wszystko wielkim sercu.

W pierwszym Garfield postanawia ratować Odiego, którego sam wcześniej chciał się pozbyć z domu. W drugiej części rusza do Wielkiej Brytanii, gdzie omyłkowo zostaje uznany za spadkobiercę ogromnego majątku. 

"Kot w butach"

Mimo tego, że film ma już ponad 10 lat (2011), to wcale się nie zestarzał! Animacja powstała jako spin-off Shreka i choć nie spotkamy się w niej z zielonym ogrem, to przygody jego przyszłego przyjaciela oglądamy z takim samym rozbawieniem. Teraz na ekrany wchodzi kolejna część - Kot w butach: ostatnie życzenie. Czy naszemu bohaterowi uda się odzyskać 9 żyć? 

Koty z bajek - czy je wszystkie znasz? 

"Narzeczona dla kota" - anime

W tej japońskiej bajce z 2002 roku śledzimy losy Haru i kota, któremu dziewczynka uratowała życie. Okazuje się, że nie jest to zwykły kot, lecz książę... 

"Kot Fritz"  i "Dziewięć żywotów kota Fritza" - animacja dla dorosłych

Tytułowy bohater jest antroporficzny, a cały film jest satyrą na amerykańskie społeczeństwo epoki rewolucji seksualnej. Film kierowany do zdecydowanie nieco starszych widzów powstał na podstawie postaci stworzonej przez Roberta Crumba. Jego komiks należał na najważniejszych publikacji undergroundowej sceny amerykańskiej lat 70-tych.

Budżet animacji był niewielki i wynosił niecały 1 milion $. Do dziś, ten pochodzący z 1972 roku film zarobił ich prawie 200!

Dwa lata po premierze Fritza powstała druga część filmu, w której dachowiec Fritz, który obecnie ma już rodzinę  próbując znaleźć odskocznię od nudnego życia, zapala skręta i przenosi się w narkotycznych wizjach do innych światów. Dokąd zabierze go nałóg? Obejrzyjcie sami. 

"Aryskotraci" - animacja Disneya

Ta już ponad półwieczna, bo pochodząca z 1970 roku kreskówka była drugim pełnometrażowym filmem animowanym w wytwórni Disney'a. Fabuła opowiada o perypetiach kotki z trojgiem dzieci, która w spadku dziedziczy fortunę po opiekunce.

Chciwy lokaj chce zagarnąć spadek i postanawia pozbyć się kociej rodziny, która trafia na wieś i poznaje kocura wagabundę, który pomaga im znaleźć się z powrotem w domu opiekunki w Paryżu. Ta ciepła opowieść o kocich perypetiach do dziś zdobywa nowych wielbicieli. Film zarobił już dla wytwórni prawie 40 mln$. 

"Zadziwiający kot Maurycy"

Koci film drogi, w którym główny bohater ratuje wioski przed rzekomą plagą szczurów. W rzeczywistości gang Maurycego wymyślił sposób na łatwy zarobek.

W kolejnym miasteczku napotkają jednak na niespodziewane problemy. 

Filmy z kotami w rolach drugoplanowych 

Myśląc o kotach w kinematografii, nie sposób zapomnieć o filmach, w których koty wprawdzie nie były bohaterami pierwszoplanowymi, ale bez nich cała fabuła albo nie miałaby sensu, albo wiele by straciła. Miłośnicy kotów na pewno również docenią te tytuły: 

Sabrina, nastoletnia czarownica 

Domowy kocur głównej bohaterki okazuje się magiczny. Salem umie mówić i doradza jej w wykorzystaniu nowo nabytych magicznych mocy. Pełnometrażowa adaptacja tego serialu dla nastolatków zabrała jednak kotu głos. 

Siedem życzeń

Jedyna polska produkcja w tym zestawieniu.  Jest to serial telewizyjny z lat 80-tych, w którym pojawia się magiczny czarny kot Rademens. Muzyka z tego filmu zyskała ogromną popularność. 

Łut szczęścia 

Nowa komedia animowana, w której dziewczynka o imieniu Sam musi zjednoczyć swoje siły z kotem o imieniu Bob, by doznać w życiu nieco szczęścia. 

Filmy inspirowane kotami 

Kolejna kategoria filmów o których warto wspomnieć, to filmy inspirowane kotami. Należą do nich między innymi: "Ludzie-koty" - horror z 1982 roku,  w którym  główna bohaterka należy do rasy ludzi - leopardów. Inspiracją obrazu był o 40 lat starszy projekt zrealizowany pod tym samym tytułem. 

Inny film, w którym mamy kocią inspirację to "Duch i mrok", w którym postrachem głównych bohaterów są afrykańskie lwy. Nie ma tu może naszych kochanych dachowców, lecz ich dumni kuzyni, ale jeśli kochacie kotowate, to ten film również może wam się spodobać. Podobnie rzecz ma się z kultową animacją Disneya, "Król Lew"

W historii kinematografii znajdziemy jeszcze wiele innych filmów, seriali i animacji, w których możemy obserwować koty i kotowate. Jeśli lubicie tego typu filmy,  sięgnąć do klasyki i sprawdzić zagraniczne, mniej znane produkcje, takie jak francuski Kot Rabina z 2011 roku czy niemiecki animowany thiller  Felidae z 1994. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?