Reklama

Koty z bajek – czy znasz je wszystkie?

Koty z bajek – czy znasz je wszystkie?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Bajki, baśnie, filmy i seriale animowane – we wszystkich bardzo często występują zwierzęta, a koty, obok psów, należą do najpopularniejszych bajkowych zwierzaków. Czy znasz wszystkie bajkowe koty spośród wymienionych w poniższym tekście?

Kot w butach – najsprytniejszy i… najbardziej uroczy

Listę bajkowych kotów otwiera najstarszy – Kot w butach, znany najlepiej z kart zbioru baśni Charles’a Perraulta z końca XVII w. Jego rodowód jest jednak znacznie dłuższy – kot wywodzi się z Włoch, a najstarsza znana nam zapisana wersja opowieści o nim pochodzi z XVI w. Kot w butach jest sprytny, przebiegły, bardzo inteligentny – dzięki tym cechom zdobywa dla swojego pana, uczciwego na wskroś najmłodszego syna młynarza, bogactwo i królewnę za żonę. Morał – kot jest najlepszym możliwym spadkiem!

Nowa odsłona Kota w butach pojawiła się w drugiej części przygód ogra Shreka. Kot Puszek Okruszek wpierw zostaje wynajęty do zabicia Shreka, wkrótce jednak dołącza do niego i Osła. Ogromne, prosząco-roztapiające serce oczy to jego znak firmowy.

Tom i Sylwester

Tom i Jerry oraz Sylwester i Tweety – to pary znane większości dzieci. Zarówno Tom, jak i Sylwester, to koty dość naiwne i nie grzeszące inteligencją w porównaniu z małymi, ale przebiegłymi adwersarzami. I podczas gdy kanarek Tweety wzbudza sympatię swoim powiedzeniem „niedobry kotecek”, mysz Jerry jawi się niekiedy jako wyjątkowy… sadysta. Tak przynajmniej wiele osób zaczyna odbierać bajkę z wiekiem, stając po stronie wzbudzającego litość, wiecznie przegrywającego kota.

Filemon i Bonifacy – koty polskiej wsi

Ciekawy świata, żywiołowy, przemiły, biały kociak Filemon oraz starszy, doświadczony, czarny kocur Bonifacy, który uwielbia drzemać na zapiecku – to koty, które znamy od lat 70. ubiegłego wieku. Koty mieszkają w chacie wraz z Babcią i Dziadkiem, a ich przygody filmowane były przez 9 lat. Animacje powstały w łódzkiej wytwórni Se-ma-for, w Łodzi też można obejrzeć rzeźby serialowych kotów. Bajka, choć już ma swoje lata, jest ponadczasowa i idealna dla dzieci w każdym wieku.

Aryskotraci – dachowiec wśród wyższych sfer

Disneyowska bajka o kotach powstała w 1970 r. Opowiada o rasowej kotce Duchessie i trojgu jej kociąt, którym bogata opiekunka zapisała w testamencie cały swój majątek. Lokaj opiekunki próbuje pozbyć się kotów, aby samemu położyć rękę na spadku. Wyrafinowanej kociej damie przychodzi z pomocą Thomas, dachowiec-włóczęga, i jego przyjaciele.

Oliver – kociak, którego wychowały uliczne psy

„Oliver i spółka” to kolejny „koci” film Disneya, wyprodukowany w 1988 r. Nawiązuje do powieści Charlesa Dickensa „Oliver Twist”, choć tu rolę głównych postaci odgrywają zwierzęta. Oliver jest bezdomnym, rudym kociakiem z charakterystyczną grzywką. Nikt nie chciał go przygarnąć, a pomoc zaofiarował mu dopiero uliczny pies, który przyjął go do swojej kompanii. Po wielu perypetiach Oliver znajduje jednak dom.

Felix – dziadek kotów kreskówkowych

Czarno-biały kot Felix to postać starsza od Myszki Mickey! Pierwsze kreskówki z Felixem powstały w 1919 r., a łącznie do roku 1936 powstało kilkaset filmów. Pierwsze kreskówki były nieme. W późniejszych dekadach nakręcono jeszcze kilka filmów i seriali z Felixem – ostatni w 2004 r. pt. „Kot Felix ratuje Święta”. Kot Felix stał się ponadto w 1992 r. bohaterem gry na konsolę Nintendo.

Garfield – sarkastyczny miłośnik lazanii

Tego kota, stworzonego przez Jima Davisa w 1978 r., nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Leniwy, sarkastyczny, wiecznie głodny i zawsze gotów dociąć swemu opiekunowi, Jonowi, bądź zrobić psikusa niezbyt rozgarniętemu psu Odiemu – rudy Garfield zdobył przez ponad 40 lat rzesze fanów.

Garfield to przede wszystkim bohater komiksów, publikowanych w formie pasków komiksowych w gazetach, zebranych w zeszytach i tomikach komiksowych, publikowanych również na oficjalnej stronie internetowej Garfielda. Powstał jednak również serial animowany z Garfieldem w roli głównej oraz dwa filmy fabularne, w których aktorami są zwierzęta – poza samym Garfieldem, stworzonym komputerowo. W polskiej wersji językowej Garfieldowi podłożył głos Marek Kondrat.

Klakier – pomocnik Gargamela

Rudobrązowy kot Klakier to pomocnik czarownika Gargamela, którego życiowym celem jest odnalezienie wioski Smerfów i konsumpcja jej mieszkańców. Kot popada często w tarapaty przez swojego pana. Największą rolę kocur otrzymał w odcinku „Smerfów”, w którym występuje rysica, w której Klakier zakochał się. Rysica zostaje uratowana przed myśliwymi dzięki zadurzonemu kocurowi.

Kot z Cheshire

Kot z Cheshire to bohater powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrola oraz filmów animowanych i fabularnych stworzonych na podstawie tej powieści. Kot pomaga głównej bohaterce i jako jedyna postać nigdy nie zachowuje się wobec niej niegrzecznie, nie strofuje jej i nie krytykuje. Potrafi na zawołanie znikać – po kawałku, a na samym końcu znika zawsze jego szeroki uśmiech.

Heathcliff (Łebski Harry) i koci gang

Heathcliff, czyli w polskiej wersji językowej Łebski Harry, to rudy kot przypominający Garfielda, choć nie dorównujący mu poziomem ironii (i tuszą). Często stara się skraść jakieś smakołyki, mimo że ma kochających opiekunów. Jest ciekawy świata, sprytny, ale potrafi też wykazać się wrażliwością. Kreskówki francusko-amerykańskiej produkcji podzielone były zawsze na dwie części – pierwsza opowiadała przygodę Harry’ego, druga – kociego gangu Riff-Rafa.

To nie wszystko : inne koty z bajek…

Kocich bohaterów bajek, filmów animowanych, kreskówek, można naliczyć znacznie więcej. Chociażby drugoplanowe bohaterki nowych hitów Disneya – pulchna, leniwa Chloe z „Sekretnego życia zwierzaków domowych” czy zupełnie inna, energiczna i sprytna Marlena z „Pioruna”, która pomaga psu, głównemu bohaterowi filmu, wrócić do domu. Odrobinę starsi widzowie z kolei pamiętają na pewno dwie kotki z popularnego anime „Czarodziejka z księżyca”.

Studio Hanna-Barbera wyprodukowała z kolei swoją kreskówkę o wesołym gangu kotów ulicznych – „Kot Tip Top” („Top Cat”) to tytułowy bohater serii i szef gangu złożonego z pięciu kotów o różnych charakterach. Kot Jinx, również postać z tego studia, jest natomiast odpowiednikiem Toma, z tym że jemu dokuczają aż dwie myszy – Pixie i Dixie.

Najmłodsi widzowie z pewnością znają czarno-białego kociaka Figaro z kreskówek z Myszką Mickey i psem Pluto, oraz Jessa – kota listonosza Pata. Warto szczególnie zwrócić uwagę na bajki ze zwierzętami w roli głównej przeznaczone dla najmłodszych dzieci, którym te filmy pomogą w kształtowaniu pozytywnego nastawienia do istot żywych.
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?