Bernardyn
Inne nazwy: St. Bernhardshund, Bernhardiner, bernard

Bernardyn jest molosem w typie górskim, charakteryzuje się masywną budową ciała. Z uwagi na swoje pochodzenie i predyspozycje jest świetnym psem stróżującym. Na co dzień to bardzo spokojny czworonóg, który doskonale czuje się towarzystwie innych psów. Akceptuje także koty.
Decydując się na zakup lub adopcję bernardyna, należy jednak pamiętać, że jego utrzymanie psa tej rasy jest dość kosztowne. Na szczęście poniesione wydatki rekompensują wierność i przywiązanie pupila, które czynią z niego wiernego towarzysza, szczerze oddanego wszystkim członkom rodziny.
Podstawowe informacje o bernardynie
Pochodzenie i historia
Historia bernardynów sięga prawdopodobnie czasów starożytnych. Ich przodkami były dogi tybetańskie. Kiedy psy te dotarły do Europy, zaczęto krzyżować je z miejscowymi rasami, zapoczątkowując w ten sposób rasy psów pasterskich, z których wywodzą się bernardyny. Czworonogi te kojarzone są głównie jako górskie psy ratownicze – faktycznie tę funkcję pełniły już w XVII i XVIII wieku. Obecnie są głównie psami zaprzęgowymi oraz do towarzystwa.
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 65 i 80 cm
Pies : pomiędzy 70 i 90 cm
Waga
Suka : pomiędzy 50 i 75 kg
Pies : pomiędzy 55 i 90 kg
Maść
Zazwyczaj trójkolorowa: biel, brąz i mahoń.
Rodzaj szaty
Długość włosa:
- krótki i gęsty – odmiana krótkowłosa
- długi prosty lub falowany – odmiana długowłosa
Rodzaj sierści:
- krótka lub długa
- gęsta
- błyszcząca
Kolor oczu
Oczy są ciemnobrązowe lub orzechowe.
Opis
Bernardyn to pies o imponujących rozmiarach, energiczny i muskularny. Jego czaszka jest masywna i szeroka, lekko wypukła. Skóra na czole tworzy grube i wyraźne fałdy, które zbiegają się w kierunku przedniej zmarszczki. Średniej wielkości, głęboko osadzone oczy nadają psom tej rasy inteligentny i przyjazny wyraz. Uszy bernardyna są obwisłe, a ogon długi i ciężki.
Ciekawostki
- Obecnie o wiele częściej występują bernardyny długowłose, które w porównaniu z krótkowłosymi są większe, a to dzięki domieszce krwi nowofundlanda.
- Pierwsze bernardyny były o wiele mniejsze i bardziej zwinne niż obecne osobniki.