Bernardyn

Inne nazwy: St. Bernhardshund, Bernhardiner, bernard

Bernardyn
Bernardyn © Shutterstock

Bernardyn jest molosem w typie górskim, charakteryzuje się masywną budową ciała. Z uwagi na swoje pochodzenie i predyspozycje jest świetnym psem stróżującym. Na co dzień to bardzo spokojny czworonóg, który doskonale czuje się towarzystwie innych psów. Akceptuje także koty.

Decydując się na zakup lub adopcję bernardyna, należy jednak pamiętać, że jego utrzymanie psa tej rasy jest dość kosztowne. Na szczęście poniesione wydatki rekompensują wierność i przywiązanie pupila, które czynią z niego wiernego towarzysza, szczerze oddanego wszystkim członkom rodziny.

Podstawowe informacje o bernardynie

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Historia bernardynów sięga prawdopodobnie czasów starożytnych. Ich przodkami były dogi tybetańskie. Kiedy psy te dotarły do Europy, zaczęto krzyżować je z miejscowymi rasami, zapoczątkowując w ten sposób rasy psów pasterskich, z których wywodzą się bernardyny. Czworonogi te kojarzone są głównie jako górskie psy ratownicze – faktycznie tę funkcję pełniły już w XVII i XVIII wieku. Obecnie są głównie psami zaprzęgowymi oraz do towarzystwa.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 65 i 80 cm

  Pies : pomiędzy 70 i 90 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 50 i 75 kg

  Pies : pomiędzy 55 i 90 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bernardyn to pies o imponujących rozmiarach, energiczny i muskularny. Jego czaszka jest masywna i szeroka, lekko wypukła. Skóra na czole tworzy grube i wyraźne fałdy, które zbiegają się w kierunku przedniej zmarszczki. Średniej wielkości, głęboko osadzone oczy nadają psom tej rasy inteligentny i przyjazny wyraz. Uszy bernardyna są obwisłe, a ogon długi i ciężki.

  Ciekawostki

  • Obecnie o wiele częściej występują bernardyny długowłose, które w porównaniu z krótkowłosymi są większe, a to dzięki domieszce krwi nowofundlanda. 
  • Pierwsze bernardyny były o wiele mniejsze i bardziej zwinne niż obecne osobniki.

  Odmiany

  bernardyn krótkowłosy

  bernardyn długowłosy

  Bernardyn - charakter

  • 66%

   Czuły

   Bernardyny charakteryzują się spokojnym usposobieniem. Potrafią być niezwykle czułe i opiekuńcze w stosunku do swoich właścicieli. Lubią pieszczoty i potrzebują częstego kontaktu z domownikami.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Bernardyn – wbrew pozorom – jest dość aktywny i lubi się bawić. Trzeba jednak pamiętać, że to on powinien decydować o ilości ruchu, który jest mu potrzebny. Nie można zmuszać psa do forsownych treningów, gdyż nadmierna aktywność fizyczna może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.

  • 100%

   Spokojny

   Bernardyn jest psem bardzo spokojnym i zrównoważonym. Trudno wymusić na nim zachowania agresywne. Jeśli będzie zaczepiany przez inne zwierzę lub człowieka, początkowo zignoruje przeciwnika. Gdy to nie pomoże, potrafi się skutecznie bronić.

  • 100%

   Inteligentny

   Psy tej rasy są niezwykle inteligentne. Szybko się uczą - nie bez powodu są wspaniałymi psami ratownikami. Mają dobrze rozwinięty instynkt stróżujący. Poza tym potrafią opiekować się zarówno mniejszymi zwierzętami, jak i ludźmi.

  • 33%

   Łowca

   Bernardyn nie jest ani dobrym łowcą ani myśliwym. Ze względu na łagodne usposobienie nie nadaje się na towarzysza polowań. Bernardyn od samego początku był wykorzystywany przede wszystkim do stróżowania, opieki i dotrzymywania towarzystwa. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bernardyny zachowują się raczej spokojnie w stosunku do obcych, nie są bojaźliwe, choć mogą być nieufne. Należy pamiętać, że w sytuacjach zagrożenia, zmuszone do obrony, mogą zachowywać się agresywnie, co przy ich wielkości może mieć poważne konsekwencje dla intruza.

  • 66%

   Niezależny

   Bernardyn jest niezależny, co nie oznacza, że nie może być psem posłusznym. Będzie, ale pod warunkiem, że już jako szczeniak zostanie poddawany szkoleniu pod okiem doświadczonego instruktora. Gdy zaniedbamy jego wychowanie, musimy liczyć się z tym, że może stać się trudny w ułożeniu.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Charakter bernardyna cechuje się przede wszystkim silną potrzebą kontaktu z ludźmi. Dlatego pies nie nadaje się do życia w samotności i źle ją znosi.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Bernardyn jest bardzo inteligentnym psem, skorym do zabawy, co można wykorzystać w trakcie nauki posłuszeństwa metodami pozytywnymi. Dobrze wychowany pies, pomimo swojej niezależności, będzie oddany i posłuszny.

   • 100%

    Szczekliwy

    Szczekanie jest dla tego psa skutecznym sposobem zniechęcania nieproszonych gości przed wejściem do domu. Bernardyn szczeka najczęściej w sytuacjach zagrożenia i do tego bardzo głośno. Warto wiedzieć, że jego warczenie przypomina ryk lwa.

   • 33%