Chart rosyjski borzoj

Inne nazwy: russkaya psovaya borzaya

Chart rosyjski borzoj
Chart rosyjski borzoj

Chart rosyjski borzoj to wspaniały pies myśliwski, który przez wiele wieków wykorzystywany był do polowań. Jest czuły, spokojny, zrównoważony i bardzo oddany swemu przewodnikowi. Dlatego właśnie coraz częściej występuje w roli psa towarzysza. Polowania z chartami są obecnie zabronione w Polsce, ale naturalne predyspozycje psa można wykorzystać na wiele innych sposobów, czyniąc z niego wspaniałego czworonoga dla aktywnej rodziny!

Podstawowe informacje o charcie rosyjskim borzoj

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Nazwa rasy pochodzi od rosyjskiego słowa borzoj, co oznacza charta. W swoim kraju uważany jest bowiem za doskonałego przedstawiciela tej grupy. To stara rasa, która istniała już prawdopodobnie w XI wieku. Pochodzi ona ze skrzyżowania chartów rosyjskich z chartami górskimi i krymskimi.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 1 : charty długowłose

Wygląd

 • Chart rosyjski borzoj
  Chart rosyjski borzoj
 • Chart rosyjski borzoj
  Chart rosyjski borzoj
 • Chart rosyjski borzoj
  Chart rosyjski borzoj
 • Chart rosyjski borzoj
  Chart rosyjski borzoj

  Wysokość w kłębie Chart rosyjski borzoj

  Suka : pomiędzy 68 i 78 cm

  Pies : pomiędzy 75 i 85 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 35 i 45 kg

  Pies : pomiędzy 35 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Wielkość borzoja jest imponująca – to jeden z najwyższych psów. Osiąga wysokość w kłębie do 70 cm. Borzoj ma wyjątkowo szlachetny, wręcz arystokratyczny wygląd. Głowa jest długa i wąska, z płaską i szeroką czaszką. Długość kufy od stopu do końca nosa jest równa bądź nieznacznie większa od długości czaszki od guza potylicznego do stopu. Głowa ma typowy dla tej rasy profil ze słabo zaznaczonym stopem. Oczy są duże i podłużne, o żywym, ale łagodnym wyrazie. Uszy osadzone wysoko i z tyłu, stosunkowo małe, cienkie i wąskie, spiczasto zakończone. Kiedy pies jest w spoczynku, uszy kierują się w stronę szyi. Prostują się, gdy zwierzę jest pobudzone. Klatka piersiowa jest głęboka i długa, dość szeroka, ale nie szersza od zadu. Ogon jest sierpowaty lub szablasty, nisko osadzony i dosyć długi. Kończyny są długie i szczupłe, proste i dobrze umięśnione.

  Ciekawostki

  Borzoj dawniej był psem należącym do wyższych sfer. Zwierzę tej rasy miały m.in. księżna Newcastle i królowa Wiktoria, a także sam Piotr Wielki czy Iwan Groźny.

  Chart rosyjski borzoj - charakter

  • 66%

   Czuły

   Chart rosyjski borzoj charakter ma wyjątkowo uroczy. Pomimo tego, że sprawia wrażenie psiego arystokraty, czemu „winna” jest m.in. mocna i harmonijna budowa ciała, borzoj jest czworonogiem bardzo czułym i oddanym swym opiekunom. Potrzebuje kontaktu z człowiekiem i z pewnością będzie o niego zabiegał.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Chart rosyjski borzoj jest typem sportowca, więc chętnie podejmie różnego rodzaju aktywności – o ile będą one dla niego wystarczająco atrakcyjne. Świetnie sprawdzą się np. wszelkie zabawy stymulujące węch. 

  • 100%

   Spokojny

   Borzoj to pies bardzo zrównoważony i spokojny. W codziennym życiu, w domowym zaciszu, nie powinien narzucać się i sprawiać jakichkolwiek trudności. Kiedy jednak zobaczy potencjalną ofiarę, może działać szybko i gwałtownie.

  • 66%

   Inteligentny

   To pies o myśliwskich korzeniach, który szybko analizuje sytuację i działa natychmiastowo. Jest czworonogiem bardzo bystrym i spostrzegawczym – ma fantastyczny wzrok! Jak wszystkie charty, jest dalekowidzem.

  • 100%

   Łowca

   Początkowo ten chart rosyjski wykorzystywany był do polowania na wilki, ale obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie zakazane jest polowanie z chartami.

   Zakaz ten oczywiście nie ma wpływu na instynkt psa, który posiada niewiarygodny węch, doskonały wzrok i niezwykłą zdolność tropienia.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jak większość chartów, borzoj jest zdystansowany i nieufny wobec obcych. Nie jest jednak strachliwy.

  • 66%

   Niezależny

   Chart rosyjski borzoj jest w pewnym stopniu niezależny, za co odpowiada jego instynkt myśliwski, ale bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i nie potrafiłby funkcjonować bez jego obecności przez dłuższy czas.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Borzoj dobrze znosi samotność, pod warunkiem, że ma zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności przed i po naszej nieobecności, a ona sama nie trwa zbyt długo i nie zdarza się zbyt często. 

    Zanim pozostawimy go samego, musimy zadbać o to, aby pies wyszedł na spacer nie tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale również po to, by mógł spożytkować swoją energię, np. eksplorując otoczenie.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To pies o silnym charakterze i instynkcie myśliwskim, z którym niedoświadczonemu przewodnikowi będzie trudno sobie poradzić. Szkolenie charta rosyjskiego wymaga cierpliwości, stanowczości i konsekwencji. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że borzoj jest wrażliwy i nie zniesie brutalności. 

    Najważniejsza jest nauka przychodzenia na zawołanie, która pozwoli zachować kontrolę nad psem, bo ten... chętnie pobiegnie za wszystkim, co się rusza! 

   • 33%

    Szczekliwy

    Borzoj to co do zasady bardzo cichy pies. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie szczeka. 

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Niesamowity węch psa sprawia, że z pewnością ruszy on za tropem, jeśli jego otoczenie nie będzie zabezpieczone.

   • 33%

    Skłonność do niszczenia

    Borzoj to wyjątkowo spokojny i zrównoważony pies, który – o ile zostanie właściwie wychowany od szczeniaka – co do zasady nie powinien przejawiać skłonności do niszczenia.

    Pewne epizody mogą się natomiast zdarzać, jeśli czworonóg będzie znudzony i sfrustrowany. Dlatego warto zadbać o odpowiednią porcję aktywności, zabaw umysłowych i odpowiednich akcesoriów, które zajmą psa na czas naszej nieobecności.

   • 33%

    Łakomczuch

    Smakołyki nie są dobrym źródłem motywacji podczas szkolenia, pies ten nie jest łakomy i jedzenie niespecjalnie go interesuje.

   • 100%

    Pies stróżujący

    Dzięki naturalnej nieufności wobec obcych borzoj jest dobrym stróżem, który już samym swoim wyglądem może odstraszyć intruza.

   • 33%

    Pierwszy pies

    Charty zdecydowanie nie są polecane nowicjuszom ze względu na nietypowe usposobienie, które czasem trudno zrozumieć. Borzoj to pies o silnym, niezależnym charakterze, a jednocześnie bardzo wrażliwy. Bez wątpienia wymaga on doświadczonego przewodnika.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     Chart rosyjski borzoj w mieszkaniu

     Chart ten jest w stanie przyzwyczaić się do życia w mieszkaniu, o ile będzie mógł codziennie spożytkować swoją energię na otwartym terenie. 

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Borzoj to pies, który potrafi zachowywać się w domu spokojnie i być niemal niezauważalnym, ale jednocześnie jest pełen energii, która musi znaleźć ujście. Do dobrego samopoczucia potrzebuje codziennego biegania. W jego wypadku najlepiej sprawdzi się właściciel prowadzący bardzo aktywny tryb życia.
      
     Można zaproponować mu różne aktywności, ale najbardziej zalecany jest coursing. 

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ze względu na duże rozmiary psa i jego wrażliwość podróże mogą być problematyczne – szczególnie te środkami komunikacji publicznej. Oczywiście psa można przyzwyczaić do podróżowania samochodem, ale naukę należy rozpocząć możliwie najwcześniej, metodą małych kroków, by czworonóg się nie zraził.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      Chart rosyjski borzoj i koty

      Ze względu na silny instynkt myśliwski pies może potraktować kota jak potencjalną ofiarę. Lepiej więc by nie mieszkał z nim pod jednym dachem.

     • 66%

      Chart rosyjski borzoj i psy

      Jeśli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią socjalizację, będzie potrafił porozumieć się ze swoimi współbraćmi, a nawet zamieszkać z nimi, jeśli dorastał u ich boku. Jednak i tu istnieje ryzyko, że mniejsze psy będzie traktował jako swoje „ofiary” i będzie chciał na nie polować.

     • 66%

      Chart rosyjski borzoj i dzieci

      Pies ten może być członkiem rodziny z dziećmi. Znany jest bowiem ze swojego zrównoważonego charakteru i cierpliwości wobec maluchów. Ale pamiętajmy o tym, że nie zniesie on gwałtownego zachowania z ich strony.

     • 33%

      Chart rosyjski borzoj i osoby starsze

      Ze względu na to, że chart rosyjski jest psem wyjątkowo aktywnym, o silnym instynkcie myśliwskim, nie nadaje się na towarzysza starszych osób. 

      %}

      Chart rosyjski borzoj - cena

      Cena borzoja zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 3500 do 4500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. 

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 200 zł.

      Pielęgnacja

      Długą szatę charta należy szczotkować co najmniej raz w tygodniu, by utrzymać ją w odpowiednim stanie. Jeśli pies każdego dnia dużo czasu spędza na łąkach, w lasach i zaroślach, warto robić to częściej, by na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń z sierści.

      Linienie

      W okresie linienia pies traci bardzo dużo sierści. Wymaga wówczas regularnej i intensywnej pielęgnacji.

      Żywienie

      Chart rosyjski borzoj powinien mieć zapewnioną zbilansowaną dietę opartą o najwyższej jakości składniki. Może być karmiony zarówno karmą gotową, jak i samodzielnie przygotowywanymi posiłkami. Należy zwrócić uwagę na to, iż dieta psów intensywnie trenujących powinna być odmienna od tej oferowanej psom, które nie są poddawane intensywnemu wysiłkowi. Najlepiej w tej kwestii skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym.

      Zdrowie

      Długość życia

      Średnia długość życia psów tej rasy to 9 lat. 

      Odporność/wytrzymałość

      To wytrzymały pies, który cieszy się dość dobrym zdrowiem - mimo tego, że nie jest długowieczny.

      Odporność na upały

      Podczas upałów należy ograniczyć aktywność naszego pupila.

      Odporność na zimno

      Borzoj lubi domowy komfort, nie powinien nocować na zewnątrz.

      Skłonność do tycia

      Chart ten ma bardzo szczupłą sylwetkę, którą należy utrzymać, jeśli chcemy, by odpowiadała oficjalnemu wzorcowi. Nie będzie to zadanie szczególnie trudne, bo rasa nie ma skłonności do tycia, za to bardzo lubi aktywność fizyczną.

      Częste choroby

      • retinopatia (choroba siatkówki oka)
      • zapalenie ścięgien,
      • napięcie mięśniowe,
      • problemy z kośćmi.
        
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz