Chart rosyjski borzoj

Inne nazwy: russkaya psovaya borzaya

Chart rosyjski borzoj
Chart rosyjski borzoj

Chart rosyjski borzoj to wspaniały pies myśliwski, który przez wiele wieków wykorzystywany był do polowań. Jest czuły, spokojny, zrównoważony i bardzo oddany swemu przewodnikowi. Dlatego właśnie coraz częściej występuje w roli psa towarzysza. Polowania z chartami są obecnie zabronione w Polsce, ale naturalne predyspozycje psa można wykorzystać na wiele innych sposobów, czyniąc z niego wspaniałego czworonoga dla aktywnej rodziny!

Podstawowe informacje o charcie rosyjskim borzoj

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Nazwa rasy pochodzi od rosyjskiego słowa borzoj, co oznacza charta. W swoim kraju uważany jest bowiem za doskonałego przedstawiciela tej grupy. To stara rasa, która istniała już prawdopodobnie w XI wieku. Pochodzi ona ze skrzyżowania chartów rosyjskich z chartami górskimi i krymskimi.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 1 : charty długowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 68 i 78 cm

  Pies : pomiędzy 75 i 85 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 35 i 45 kg

  Pies : pomiędzy 35 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Wielkość borzoja jest imponująca – to jeden z najwyższych psów. Osiąga wysokość w kłębie do 70 cm. Borzoj ma wyjątkowo szlachetny, wręcz arystokratyczny wygląd. Głowa jest długa i wąska, z płaską i szeroką czaszką. Długość kufy od stopu do końca nosa jest równa bądź nieznacznie większa od długości czaszki od guza potylicznego do stopu. Głowa ma typowy dla tej rasy profil ze słabo zaznaczonym stopem. Oczy są duże i podłużne, o żywym, ale łagodnym wyrazie. Uszy osadzone wysoko i z tyłu, stosunkowo małe, cienkie i wąskie, spiczasto zakończone. Kiedy pies jest w spoczynku, uszy kierują się w stronę szyi. Prostują się, gdy zwierzę jest pobudzone. Klatka piersiowa jest głęboka i długa, dość szeroka, ale nie szersza od zadu. Ogon jest sierpowaty lub szablasty, nisko osadzony i dosyć długi. Kończyny są długie i szczupłe, proste i dobrze umięśnione.

  Ciekawostki

  Borzoj dawniej był psem należącym do wyższych sfer. Zwierzę tej rasy miały m.in. księżna Newcastle i królowa Wiktoria, a także sam Piotr Wielki czy Iwan Groźny.

  Chart rosyjski borzoj - charakter

  • 66%

   Czuły

   Chart rosyjski borzoj charakter ma wyjątkowo uroczy. Pomimo tego, że sprawia wrażenie psiego arystokraty, czemu „winna” jest m.in. mocna i harmonijna budowa ciała, borzoj jest czworonogiem bardzo czułym i oddanym swym opiekunom. Potrzebuje kontaktu z człowiekiem i z pewnością będzie o niego zabiegał.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Chart rosyjski borzoj jest typem sportowca, więc chętnie podejmie różnego rodzaju aktywności – o ile będą one dla niego wystarczająco atrakcyjne. Świetnie sprawdzą się np. wszelkie zabawy stymulujące węch. 

  • 100%

   Spokojny

   Borzoj to pies bardzo zrównoważony i spokojny. W codziennym życiu, w domowym zaciszu, nie powinien narzucać się i sprawiać jakichkolwiek trudności. Kiedy jednak zobaczy potencjalną ofiarę, może działać szybko i gwałtownie.

  • 66%

   Inteligentny

   To pies o myśliwskich korzeniach, który szybko analizuje sytuację i działa natychmiastowo. Jest czworonogiem bardzo bystrym i spostrzegawczym – ma fantastyczny wzrok! Jak wszystkie charty, jest dalekowidzem.

  • 100%

   Łowca

   Początkowo ten chart rosyjski wykorzystywany był do polowania na wilki, ale obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie zakazane jest polowanie z chartami.

   Zakaz ten oczywiście nie ma wpływu na instynkt psa, który posiada niewiarygodny węch, doskonały wzrok i niezwykłą zdolność tropienia.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jak większość chartów, borzoj jest zdystansowany i nieufny wobec obcych. Nie jest jednak strachliwy.

  • 66%

   Niezależny

   Chart rosyjski borzoj jest w pewnym stopniu niezależny, za co odpowiada jego instynkt myśliwski, ale bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i nie potrafiłby funkcjonować bez jego obecności przez dłuższy czas.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Borzoj dobrze znosi samotność, pod warunkiem, że ma zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności przed i po naszej nieobecności, a ona sama nie trwa zbyt długo i nie zdarza się zbyt często. 

    Zanim pozostawimy go samego, musimy zadbać o to, aby pies wyszedł na spacer nie tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale również po to, by mógł spożytkować swoją energię, np. eksplorując otoczenie.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To pies o silnym charakterze i instynkcie myśliwskim, z którym niedoświadczonemu przewodnikowi będzie trudno sobie poradzić. Szkolenie charta rosyjskiego wymaga cierpliwości, stanowczości i konsekwencji. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że borzoj jest wrażliwy i nie zniesie brutalności. 

    Najważniejsza jest nauka przychodzenia na zawołanie, która pozwoli zachować kontrolę nad psem, bo ten... chętnie pobiegnie za wszystkim, co się rusza! 

   • 33%

    Szczekliwy

    Borzoj to co do zasady bardzo cichy pies. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie szczeka. 

   • 100%