Chart arabski

Inne nazwy: sloughi, arabski greyhound, chart z Maghrebu

Chart arabski
Chart arabski

Chart arabski, zwany sloughi, to bardzo stara rasa wywodząca się z czasów starożytnych. Pochodzi z Afryki Północnej. Na tle innych chartów jest absolutnie wyjątkowy. Choć w żyłach sloughi płynie krew najprawdziwszego charta, jest to czworonóg wyjątkowo wierny, przywiązujący się do opiekuna i… dość szczekliwy, co u chartów jest raczej rzadkością.

Podstawowe informacje o charcie arabskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chart arabski pochodzi z Afryki Północnej. Do Europy, a dokładniej do Francji, dotarł dopiero na początku XX wieku. Obecnie najwięcej chartów arabskich żyje w Maroku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 61 i 68 cm

Pies : pomiędzy 66 i 72 cm

Waga

Suka : pomiędzy 19 i 22 kg

Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

Maść

Czekoladowe/ brązowe
Kremowe

Rodzaj szaty

Bardzo krótka

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Chart perski sloughi prezentuje się wyjątkowo elegancko. Jego szlachetna sylwetka jest delikatna, wyraźnie widać suchość mięśni. Głowa sloughi jest dość duża, ale elegancka i szczupła. Stop jest nieznacznie zaznaczony. Oczy są ciemne, duże, głęboko osadzone, o łagodnym wyrazie. Nos zawsze duży i czarny, niezależnie od umaszczenia. Wysoko osadzone, trójkątne uszy są opadają i przylegają do czaszki. Ogon sloughi jest cienki i zakręcony ku górze.

Ciekawostki

Chart arabski w Afryce Północnej już w dawnych czasach był ceniony równie mocno co konie arabskie. Kiedy pies umierał, opłakiwano go niemal jak człowieka.

Charakter

 • 33%

  Czuły

  Charty arabskie są psami czułymi, bardzo wiernymi i oddanymi opiekunowi. Co w przypadku chartów nie należy do normy… Sloughi nie jest natomiast typowym kanapowcem, który będzie narzucał się swemu właścicielowi i domagał od niego pieszczot.

 • 33%

  Lubi zabawę

  Chart arabski to pies dość towarzyski i lubiący zabawę. Nie będzie o nią jakoś szczególnie zabiegał, ale na pewno nie odmówi aktywności z właścicielem – zwłaszcza gdy będzie ciekawa.

 • 66%

  Spokojny

  Chart ten, jeśli tylko od okresu szczenięcego będzie właściwie socjalizowany i szkolony, będzie psem umiejącym zachować spokój w warunkach domowych. Z natury jest dość niezależny (jak wszystkie charty!) i nie zaznacza usilnie swojej obecności. Oczywiście wszystkie jego potrzeby muszą być zaspokajane w prawidłowy sposób.

 • 66%

  Inteligentny

  Chart arabski jest psem inteligentnym i niezależnym. Wymaga więc przewodnika konsekwentnego, stanowczego, ale łagodnego zarazem.

 • 100%

  Łowca

  Chart arabski jest doskonałym myśliwym – do tego celu został stworzony. Ma silny instynkt łowiecki, w czasie pracy jest bardzo wytrwały i zacięty (poluje przede wszystkim wzrokiem). Obecnie jednak (poza regionem swojego pochodzenia) częściej pełni funkcję psa do towarzystwa niż pomocnika myśliwego. W Polsce polowanie z chartami jest zabronione.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Sloughi zdecydowanie nie jest psem strachliwym. Jest natomiast nieufny. Dopóki bliżej nie pozna obcej osoby, trzyma ją na dystans i wcale nie zamierza się spoufalać.  

 • 100%

  Niezależny

  Jak każdy chart, sloughi jest psem niezależnym. Nie należy więc zmuszać go do kontaktu, przytulania czy wspólnej zabawy. Musi mieć przestrzeń dla siebie. Z drugiej strony przywiązuje się do swoich najbliższych i nie będzie czuł się dobrze, jeśli zostanie całkowicie pozbawiony ich uwagi.

  Zachowanie

  • 100%

   Znoszenie samotności

   Chart arabski może pozostawać sam w domu, bez szkód dla otoczenia, jeśli zostanie na tego typu sytuacje dobrze przygotowany.

  • 33%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Sloughi bez wątpienia jest psem inteligentnym, łatwo przyswajającym wiedzę, ale należy zdać sobie sprawę z tego, że nigdy nie będzie on bezwarunkowo posłuszny. To niezależny chart, który czasem musi podążać własnymi ścieżkami. Warto mieć tego świadomość, przed nabyciem psa tej rasy. Wszelkie próby „złamania” jego charakteru w celu wywołania pełnego posłuszeństwa skończą się tragicznie – przede wszystkim dla psychiki tego wspaniałego zwierzęcia.

  • 33%

   Szczekliwy

   Co ciekawe, chart arabski – w odróżnieniu od innych chartów – jest czworonogiem dość szczekliwym. Nie chcąc, by rozszczekał się na dobre, warto nauczyć go np. komendy „cisza”.

  • 100%

   Skłonność do ucieczek

   Sloughi wykorzystywany był od początku głównie do polowania na antylopy czy gazele. Na polskim podwórku raczej nie będzie miał okazji wykazać się w tej kwestii, co jednak nie zmienia faktu, że ma bardzo silny instynkt. Może zechcieć pobiec za każdym szybko poruszającym się przedmiotem, w tym np. kotem sąsiada… Dlatego na nieogrodzonym terenie lepiej trzymać go na smyczy. Pomimo najlepszego szkolenia z posłuszeństwa i przywołania może „ogłuchnąć” na polecenia, gdy będzie spuszczony ze smyczy.

  • 100%