Chart arabski

Inne nazwy: sloughi, arabski greyhound, chart z Maghrebu

Chart arabski
Chart arabski

Chart arabski, zwany sloughi, to bardzo stara rasa wywodząca się z czasów starożytnych. Pochodzi z Afryki Północnej. Na tle innych chartów jest absolutnie wyjątkowy. Choć w żyłach sloughi płynie krew najprawdziwszego charta, jest to czworonóg wyjątkowo wierny, przywiązujący się do opiekuna i… dość szczekliwy, co u chartów jest raczej rzadkością.

Podstawowe informacje o charcie arabskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chart arabski pochodzi z Afryki Północnej. Do Europy, a dokładniej do Francji, dotarł dopiero na początku XX wieku. Obecnie najwięcej chartów arabskich żyje w Maroku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 61 i 68 cm

Pies : pomiędzy 66 i 72 cm

Waga

Suka : pomiędzy 19 i 22 kg

Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Chart perski sloughi prezentuje się wyjątkowo elegancko. Jego szlachetna sylwetka jest delikatna, wyraźnie widać suchość mięśni. Głowa sloughi jest dość duża, ale elegancka i szczupła. Stop jest nieznacznie zaznaczony. Oczy są ciemne, duże, głęboko osadzone, o łagodnym wyrazie. Nos zawsze duży i czarny, niezależnie od umaszczenia. Wysoko osadzone, trójkątne uszy są opadają i przylegają do czaszki. Ogon sloughi jest cienki i zakręcony ku górze.

Ciekawostki

Chart arabski w Afryce Północnej już w dawnych czasach był ceniony równie mocno co konie arabskie. Kiedy pies umierał, opłakiwano go niemal jak człowieka.

Charakter

 • 33%

  Czuły

  Charty arabskie są psami czułymi, bardzo wiernymi i oddanymi opiekunowi. Co w przypadku chartów nie należy do normy… Sloughi nie jest natomiast typowym kanapowcem, który będzie narzucał się swemu właścicielowi i domagał od niego pieszczot.

 • 33%

  Lubi zabawę

  Chart arabski to pies dość towarzyski i lubiący zabawę. Nie będzie o nią jakoś szczególnie zabiegał, ale na pewno nie odmówi aktywności z właścicielem – zwłaszcza gdy będzie ciekawa.

 • 66%

  Spokojny

  Chart ten, jeśli tylko od okresu szczenięcego będzie właściwie socjalizowany i szkolony, będzie psem umiejącym zachować spokój w warunkach domowych. Z natury jest dość niezależny (jak wszystkie charty!) i nie zaznacza usilnie swojej obecności. Oczywiście wszystkie jego potrzeby muszą być zaspokajane w prawidłowy sposób.

 • 66%

  Inteligentny

  Chart arabski jest psem inteligentnym i niezależnym. Wymaga więc przewodnika konsekwentnego, stanowczego, ale łagodnego zarazem.

 • 100%

  Łowca

  Chart arabski jest doskonałym myśliwym – do tego celu został stworzony. Ma silny instynkt łowiecki, w czasie pracy jest bardzo wytrwały i zacięty (poluje przede wszystkim wzrokiem). Obecnie jednak (poza regionem swojego pochodzenia) częściej pełni funkcję psa do towarzystwa niż pomocnika myśliwego. W Polsce polowanie z chartami jest zabronione.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Sloughi zdecydowanie nie jest psem strachliwym. Jest natomiast nieufny. Dopóki bliżej nie pozna obcej osoby, trzyma ją na dystans i wcale nie zamierza się spoufalać.  

 • 100%

  Niezależny

  Jak każdy chart, sloughi jest psem niezależnym. Nie należy więc zmuszać go do kontaktu, przytulania czy wspólnej zabawy. Musi mieć przestrzeń dla siebie. Z drugiej strony przywiązuje się do swoich najbliższych i nie będzie czuł się dobrze, jeśli zostanie całkowicie pozbawiony ich uwagi.

  Zachowanie

  • 100%

   Znoszenie samotności

   Chart arabski może pozostawać sam w domu, bez szkód dla otoczenia, jeśli zostanie na tego typu sytuacje dobrze przygotowany.

  • 33%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Sloughi bez wątpienia jest psem inteligentnym, łatwo przyswajającym wiedzę, ale należy zdać sobie sprawę z tego, że nigdy nie będzie on bezwarunkowo posłuszny. To niezależny chart, który czasem musi podążać własnymi ścieżkami. Warto mieć tego świadomość, przed nabyciem psa tej rasy. Wszelkie próby „złamania” jego charakteru w celu wywołania pełnego posłuszeństwa skończą się tragicznie – przede wszystkim dla psychiki tego wspaniałego zwierzęcia.

  • 33%

   Szczekliwy

   Co ciekawe, chart arabski – w odróżnieniu od innych chartów – jest czworonogiem dość szczekliwym. Nie chcąc, by rozszczekał się na dobre, warto nauczyć go np. komendy „cisza”.

  • 100%