Chart polski

Inne nazwy: Polish greyhound

Chart polski jest bardzo starą rasą, której początki datuje się na XII-XIII wiek. Niegdyś był on jednym z najbardziej cenionych psów myśliwskich. To wyjątkowo szybki i samodzielny w działaniu czworonóg, który jednak – choć tego nie okazuje wylewnie – ceni sobie kontakt z człowiekiem. Obecnie chart polski nie należy do najpopularniejszych ras – głównie dlatego, że w Polsce polowanie z chartami jest zabronione, a na posiadanie rasy należy uzyskać pozwolenie.

Chart polski
Chart polski SO SWEET MK Sighthounds © Luise Kalarus

Podstawowe informacje o charcie polskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Chart polski to bardzo stara rasa, powstała najprawdopodobniej na przełomie XII/XIII wieku. Jego przodkami są najpewniej charty azjatyckie, w szczególności zaś chart perski – saluki. Od początku istnienia chart polski specjalizował się w polowaniach na drobną zwierzynę, w szczególności na dropie, zające, lisy. Ze względu na swoje wyjątkowe cechy i przydatność podczas polowań był ulubionym psem szlachty. Kiedy wprowadzono zakaz polowań z chartami, rasa niemal wyginęła. Odtworzenie rasy nastąpiło w latach 70 ubiegłego wieku.

Więcej o polskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

icon breed/physic
Wygląd

Wysokość w kłębie Chart polski

Suka : pomiędzy 68 i 75 cm

Pies : pomiędzy 70 i 80 cm

Waga

Suka : pomiędzy 35 i 45 kg

Pies : pomiędzy 35 i 45 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

icon breed/brown-eye
Brązowe

Opis

Chart polski to duży, muskularny pies o mocnym kośćcu, jednocześnie jednak nie jest ciężki. Rasa ta posiada wiele cech wyglądu chartów azjatyckich, w szczególności charta perskiego (saluki). Głowa jest mocna, z wąską i długą kufą. Stop jest bardzo słabo zaznaczony. Oczy są duże i przenikliwe. Uszy średniej wielkości są wąskie, osadzone na wysokości oczu. Ogon charta polskiego, zakończony charakterystycznym piórem, jest mocny i długi.

icon idea
Ciekawostki

Chart polski to rasa, na posiadanie której – godnie z prawem – należy posiadać zezwolenie, bowiem jest on traktowany jako „broń biała”. Nie chodzi wyłącznie o prowadzenie hodowli, ale o posiadanie charta w ogóle. Dlatego też chart polski nie cieszy się obecnie dużą popularnością. Nawet osoby, które posiadają stosowne zezwolenie, nie mogą polować z chartem, bowiem polowanie z chartami jest całkowicie zabronione.

icon breed/personality
Chart polski - charakter

 • 33%

  icon breed/temperament/dog-affectionate

  Czuły

  Chart polski jest psem niezależnym i dość powściągliwym w okazywaniu uczuć. Pomimo tego, że – jak każdy czworonóg – przywiązuje się do właściciela i ceni sobie jego obecność, nie będzie tego okazywał zbyt wylewnie.

 • 66%

  icon breed/temperament/dog-playful

  Lubi zabawę

  Chart polski jest psem bardzo zręcznym i szybkim, wymagającym sporej dawki aktywności. Chętnie podejmie każdą ciekawą, dobrze zaaranżowaną zabawę, by pozytywnie spożytkować nagromadzoną energię.

 • 66%

  icon breed/temperament/dog-calmness

  Spokojny

  Jeśli wszystkie potrzeby charta polskiego zostaną zaspokojone, powinien on umieć zachować spokój w domu. Aby tak się jednak stało, koniecznie musi on mieć zapewnioną codzienną solidną porcję aktywności umysłowej i fizycznej.

 • 66%

  icon breed/temperament/dog-cleverness

  Inteligentny

  Chart polski jest psem wyjątkowo pojętnym i samodzielnym w działaniu. Chętnie i szybko się uczy, jeśli szkolenie dostosowane jest do jego potrzeb i możliwości.

 • 100%

  icon breed/temperament/dog-hunter

  Łowca

  Chart polski jest stworzony do polowań. W dawnych czasach był ulubionym psem szlachty i niemal żadne polowanie nie mogło odbyć się bez niego. Podczas pracy jest wyjątkowo wytrzymały i zawzięty. Obecnie jednak w Polsce polowania z chartami są zabronione. Dlatego też należy znaleźć inny sposób spędzania czasu z psem i zaspokojenia jego potrzeb. Świetnie odnajduje się w coursingach i wyścigach torowych.

 • 100%

  icon breed/temperament/dog-wariness

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Chart polski jest psem bardzo zrównoważonym, odważnym i pewnym siebie. Ze względu na silny instynkt stróżowania wykazuje wrodzoną nieufność wobec obcych, ale nigdy strach. Zarówno nieśmiałość, strachliwość czy nieuzasadniona agresywność traktowane są jako niezgodne ze wzorcem i dyskwalifikują psa.

 • 66%

  icon breed/temperament/dog-independence

  Niezależny

  Chart polski – jako urodzony myśliwy – choć słucha poleceń opiekuna i podąża za jego wskazówkami, jest psem bardzo niezależnym i samodzielnym w pracy. Chcąc ułożyć dobre relacje z tym czworonogiem, szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej.

  icon breed/personality
  Zachowanie

  • 100%

   icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

   Znoszenie samotności

   Chart polski – poza tym, że jest urodzonym myśliwym – jest też świetnym stróżem. Dlatego chętnie odda się zadaniu pilnowania domu podczas nieobecności właściciela. Jak każdy pies musi jednak najpierw nauczyć się zasad samodzielnego pozostawania w domu. Nieodpowiednie wychowanie lub zaniechanie szkolenie może pociągnąć za sobą problemy wychowawcze.

  • 66%

   icon breed/behaviors/dog-obedience

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Chart polski, pomimo tego, że jest psem niezależnym, łatwo i chętnie się uczy, jeśli tylko wiedza będzie przekazywana przez właściciela w odpowiedniej dla niego formie. Szkolenie trzeba zacząć jak najwcześniej. O ile w domu pies będzie posłuszny, może „ogłuchnąć” na polecenia opiekuna, gdy spuszczony ze smyczy złapie na zewnątrz ciekawy trop. W przypadku chartów szczególnie ważna jest zatem nauka posłuszeństwa w zakresie przywołania.  

  • 33%

   icon breed/behaviors/dog-talkative

   Szczekliwy

   Chart polski nie należy do bardzo hałaśliwych psów. Może natomiast alarmować, jeśli w jego otoczeniu pojawią się nieoczekiwane zmiany.

  • 100%

   icon breed/behaviors/dog-runaway

   Skłonność do ucieczek

   Jak każdy chart, także chart polski ma duszę myśliwego. Dlatego jeśli złapie interesujący trop, może za nim podążyć.

  • 33%

   icon breed/behaviors/dog-destroyer

   Skłonność do niszczenia

   Jeśli potrzeby charta polskiego nie będą zaspokojone w wystarczającym stopniu, może on przejawiać skłonność do niszczenia swojego otoczenia.

  • 33%

   icon breed/behaviors/dog-gluttony

   Łakomczuch

   Jak większość psów, chart polski lubi jeść, ale nie jest typem łakomczucha.

  • 33%

   icon breed/behaviors/dog-watchdog

   Pies stróżujący

   Chart polski wykazuje silny instynkt stróżujący i zachowania terytorialne. Co ciekawe, o ile u tej rasy przejawiają się one często, o tyle u chartów w ogóle są one rzadką cechą.

  • 66%

   icon breed/behaviors/dog-first-dog

   Pierwszy pies

   Chart polski to wspaniała rasa psa z rodzimego podwórka. Niestety w żadnym wypadku nie nadaje się ona dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia. To pies niezależny, uparty, odważny i zacięty. Wymaga przewodnika doświadczonego, konsekwentnego, doskonale znającego potrzeby rasy nie tylko w teorii.

   Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

   Tryb życia

   • 33%

    icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

    Chart polski w mieszkaniu

    Pomimo tego, że podczas polowania czy innej aktywności pies jest szybki, energiczny i wytrzymały, w domu lub mieszkaniu umie zachować spokój. Chart polski może zatem żyć w mieszkaniu, o ile wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone.

   • 100%

    icon breed/lifestyle/dog-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Chart polski to „pies rakieta”. Potrzebuje mnóstwa aktywności fizycznej każdego dnia. Świetnie sprawdzi się w wyścigach na torze, a na co dzień może np. biegać z właścicielem. Jeśli nie jest doskonale wyszkolony, nie należy spuszczać go ze smyczy na otwartej przestrzeni.

   • 33%

    icon breed/lifestyle/dog-travelling

    Podróże/łatwość przewożenia

    Podróż z chartem polskim może nastręczyć pewnych trudności w przypadku publicznych środków transportu, bo jest to duży pies. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany do podróżowania, z powodzeniem może jeździć z opiekunem samochodem. Należy jednak zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, jak np. specjalna klatka do przewozu lub szelki.

    Współżycie z innymi

    • 66%

     icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

     Chart polski i koty

     Ze względu na bardzo silny instynkt myśliwski chart polski nie powinien przebywać pod jednym dachem i w najbliższym otoczeniu z mniejszymi zwierzętami, w tym z kotami, bo może uznać je za cel polowania.

    • 66%

     icon breed/compatibility/dogs-sociability

     Chart polski i psy

     Chart polski, pomimo tego, że jest psem zrównoważonym i nieagresywnym, może sprawiać problemy w kontaktach z innymi czworonogami, bowiem ma silny, dominujący charakter.

    • 100%

     icon breed/compatibility/dog-children-sociability

     Chart polski i dzieci

     Chart polski jest czworonogiem łagodnym i bardzo cierpliwym w kontaktach z dziećmi. Mimo to nie poleca się go osobom mającym małe pociechy, szczególnie jeśli właściciel nie jest doświadczony i nie posiada całej niezbędnej wiedzy na temat rasy.

    • 66%

     icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

     Chart polski i osoby starsze

     Chart polski zdecydowanie nie jest typem czworonoga dla osób starszych. Wymaga tak dużo ruchu i rozmaitych aktywności, że jego potrzeby są w stanie zaspokoić wyłącznie osoby z zacięciem sportowym.

     %}

     icon breed/price
     Chart polski - cena

     Jeśli chodzi o rasę chart polski cena zależy m.in. od renomy hodowli, wieku i płci czworonoga. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 5000 zł i więcej.
      
     Średni miesięczny koszt utrzymania charta polskiego wynosi około 200 zł.

     Pielęgnacja

     Chart polski nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego w tym zakresie jest zwierzęciem raczej bezproblemowym w utrzymaniu. Oczywiście na bieżąco należy sprawdzać stan oczu, uszu, pazurów – szczególnie, gdy pies aktywnie spędza czas na otwartej przestrzeni, np. w lesie.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Wypadanie sierści u charta polskiego jest niewielkie. Wystarczy szczotkować psa raz na jakiś czas, by pozbyć się martwego włosa.

     Żywienie

     Żywienie charta polskiego nie jest skomplikowane. Może on przyjmować gotową karmę – musi ona jednak cechować się najlepszą jakością. W przypadku psów biorących udział w różnych dyscyplinach sportowych warto skonsultować dietę z dietetykiem zwierzęcym, aby pies otrzymywał niezbędną dawkę energii, jednocześnie nie tyjąc.

     icon breed/care
     Zdrowie

     Długość życia

     Długość charta polskiego szacuje się na około 12-15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Chart polski to pies bardzo zdrowy i wytrzymały. Nie jest podatny na żadne konkretne choroby.

     Odporność na upały

     Chart polski całkiem dobrze znosi wysokie temperatury, choć oczywiście w czasie upału nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie słońca przez długi czas.

     Odporność na zimno

     Chart polski dobrze znosi zimno – zwłaszcza podczas intensywnego ruchu. Nie może jednak mieszkać na zewnątrz, bo w czasie spoczynku wymaga zapewnienia ciepła.

     Skłonność do tycia

     Chart polski nie należy do psów obciążonych predyspozycjami do tycia. Nawet jeśli będzie „dobrze” karmiony, szybko spali nadprogramowe kalorie, bo jest urodzonym sportowcem, który ruch „ma w genach”. Oczywiście opiekun powinien psu zapewnić możliwość owego ruchu.

     Częste choroby

     Chart polski jest psem silnym, wytrzymałym i zdrowym, zahartowanym przez trudne warunki, w jakich funkcjonował przez wieki w czasie polowań. U psów tej rasy nie stwierdza się żadnych typowych chorób dziedzicznych.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz