Chart polski

Inne nazwy: Polish greyhound

Chart polski
Chart polski SO SWEET MK Sighthounds © Luise Kalarus

Chart polski jest bardzo starą rasą, której początki datuje się na XII-XIII wiek. Niegdyś był on jednym z najbardziej cenionych psów myśliwskich. To wyjątkowo szybki i samodzielny w działaniu czworonóg, który jednak – choć tego nie okazuje wylewnie – ceni sobie kontakt z człowiekiem. Obecnie chart polski nie należy do najpopularniejszych ras – głównie dlatego, że w Polsce polowanie z chartami jest zabronione, a na posiadanie rasy należy uzyskać pozwolenie.

Podstawowe informacje o charcie polskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chart polski to bardzo stara rasa, powstała najprawdopodobniej na przełomie XII/XIII wieku. Jego przodkami są najpewniej charty azjatyckie, w szczególności zaś chart perski – saluki. Od początku istnienia chart polski specjalizował się w polowaniach na drobną zwierzynę, w szczególności na dropie, zające, lisy. Ze względu na swoje wyjątkowe cechy i przydatność podczas polowań był ulubionym psem szlachty. Kiedy wprowadzono zakaz polowań z chartami, rasa niemal wyginęła. Odtworzenie rasy nastąpiło w latach 70 ubiegłego wieku.

Więcej o polskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 68 i 75 cm

Pies : pomiędzy 70 i 80 cm

Waga

Suka : pomiędzy 35 i 45 kg

Pies : pomiędzy 35 i 45 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Chart polski to duży, muskularny pies o mocnym kośćcu, jednocześnie jednak nie jest ciężki. Rasa ta posiada wiele cech wyglądu chartów azjatyckich, w szczególności charta perskiego (saluki). Głowa jest mocna, z wąską i długą kufą. Stop jest bardzo słabo zaznaczony. Oczy są duże i przenikliwe. Uszy średniej wielkości są wąskie, osadzone na wysokości oczu. Ogon charta polskiego, zakończony charakterystycznym piórem, jest mocny i długi.

Ciekawostki

Chart polski to rasa, na posiadanie której – godnie z prawem – należy posiadać zezwolenie, bowiem jest on traktowany jako „broń biała”. Nie chodzi wyłącznie o prowadzenie hodowli, ale o posiadanie charta w ogóle. Dlatego też chart polski nie cieszy się obecnie dużą popularnością. Nawet osoby, które posiadają stosowne zezwolenie, nie mogą polować z chartem, bowiem polowanie z chartami jest całkowicie zabronione.

Chart polski - charakter

 • 33%

  Czuły

  Chart polski jest psem niezależnym i dość powściągliwym w okazywaniu uczuć. Pomimo tego, że – jak każdy czworonóg – przywiązuje się do właściciela i ceni sobie jego obecność, nie będzie tego okazywał zbyt wylewnie.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Chart polski jest psem bardzo zręcznym i szybkim, wymagającym sporej dawki aktywności. Chętnie podejmie każdą ciekawą, dobrze zaaranżowaną zabawę, by pozytywnie spożytkować nagromadzoną energię.

 • 66%

  Spokojny

  Jeśli wszystkie potrzeby charta polskiego zostaną zaspokojone, powinien on umieć zachować spokój w domu. Aby tak się jednak stało, koniecznie musi on mieć zapewnioną codzienną solidną porcję aktywności umysłowej i fizycznej.

 • 66%

  Inteligentny

  Chart polski jest psem wyjątkowo pojętnym i samodzielnym w działaniu. Chętnie i szybko się uczy, jeśli szkolenie dostosowane jest do jego potrzeb i możliwości.

 • 100%

  Łowca

  Chart polski jest stworzony do polowań. W dawnych czasach był ulubionym psem szlachty i niemal żadne polowanie nie mogło odbyć się bez niego. Podczas pracy jest wyjątkowo wytrzymały i zawzięty. Obecnie jednak w Polsce polowania z chartami są zabronione. Dlatego też należy znaleźć inny sposób spędzania czasu z psem i zaspokojenia jego potrzeb. Świetnie odnajduje się w coursingach i wyścigach torowych.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Chart polski jest psem bardzo zrównoważonym, odważnym i pewnym siebie. Ze względu na silny instynkt stróżowania wykazuje wrodzoną nieufność wobec obcych, ale nigdy strach. Zarówno nieśmiałość, strachliwość czy nieuzasadniona agresywność traktowane są jako niezgodne ze wzorcem i dyskwalifikują psa.

 • 66%

  Niezależny

  Chart polski – jako urodzony myśliwy – choć słucha poleceń opiekuna i podąża za jego wskazówkami, jest psem bardzo niezależnym i samodzielnym w pracy. Chcąc ułożyć dobre relacje z tym czworonogiem, szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej.

  Zachowanie

  • 100%

   Znoszenie samotności

   Chart polski – poza tym, że jest urodzonym myśliwym – jest też świetnym stróżem. Dlatego chętnie odda się zadaniu pilnowania domu podczas nieobecności właściciela. Jak każdy pies musi jednak najpierw nauczyć się zasad samodzielnego pozostawania w domu. Nieodpowiednie wychowanie lub zaniechanie szkolenie może pociągnąć za sobą problemy wychowawcze.

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Chart polski, pomimo tego, że jest psem niezależnym, łatwo i chętnie się uczy, jeśli tylko wiedza będzie przekazywana przez właściciela w odpowiedniej dla niego formie. Szkolenie trzeba zacząć jak najwcześniej. O ile w domu pies będzie posłuszny, może „ogłuchnąć” na polecenia opiekuna, gdy spuszczony ze smyczy złapie na zewnątrz ciekawy trop. W przypadku chartów szczególnie ważna jest zatem nauka posłuszeństwa w zakresie przywołania.  

  • 33%

   Szczekliwy

   Chart polski nie należy do bardzo hałaśliwych psów. Może natomiast alarmować, jeśli w jego otoczeniu pojawią się nieoczekiwane zmiany.

  • 100%