Chart perski

Inne nazwy: Saluki

Chart perski
Chart perski

Chart perski saluki to prawdopodobnie jedna z najstarszych ras psów pochodzących z krajów arabskich. Cechuje się on niezwykle majestatycznym wyglądem. Jest piękny, zwinny i wytrwały. Może sprawiać wrażenie niedostępnego. Nie jest i nigdy nie będzie typowym psem do towarzystwa, ale tak naprawdę jest wrażliwy i przywiązuje się do swojego opiekuna.

Podstawowe informacje o charcie perskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Originally called the Gazelle Hound, or the Persian Greyhound, the Saluki is understood to be an ancient breed, possibly dating back to the first dogs known to man. Images of dogs that have the appearance of a Saluki appeared on the tombs in Egypt, dating back some 4000 years to 2100BC.

Egyptian Pharaohs used Salukis for hunting hares and gazelles, often working alongside falcons. Many mummified Salukis have been discovered showing how honoured they were as a breed. The first dogs to have been noted in the UK arrived around 1840, however they weren’t recognised as a breed until after the First World War, when many officers brought them home from the Middle East, as their pets.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 1 : charty długowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 58 i 71 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 71 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 15 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Chart perski w żadnym wypadku nie powinien być masywny. Jest sylwetka musi być harmonijna, wdzięczna, świadcząca o dużej wytrzymałości i prędkości. Saluki, podobnie jak większość chartów, ma wąską i długą głowę. Stop jest delikatnie zaznaczony. Oczy charta perskiego są owalne i duże, mają łagodny wyraz. Wysoko osadzone uszy są długie, zwisające – w przypadku odmiany długowłosej porośnięte długim włosem. Długi ogon saluki jest osadzony nisko i naturalnie zakręcony. Włosy na nim są jedwabiste, nie może być puszysty. U odmiany długowłosej charakterystyczne frędzle.

  Ciekawostki

  Saluki pochodzi z Bliskiego Wschodu. Do dnia dzisiejszego wykorzystywany jest tam do polowań, bowiem jest fantastycznym myśliwym. W Polsce polowanie z chartami jest zabronione. Pierwsze okazy saluki pojawiły się w Europie dopiero w okresie średniowiecznych wypraw krzyżowych. Zainteresowanie Kennel Clubu zyskały dopiero w 1874 roku. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1923 roku.

  Odmiany

  Short Haired Saluki

  Long haired Saluki

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Chart perski jest psem niezależnym, o arystokratycznym wyglądzie, podchodzącym do ludzi z dość dużą rezerwą (zwłaszcza obcych). Może przez to wydawać się nieczuły i niedostępny. Na pewno nie będzie entuzjastycznie okazywał czułości jak typowe psy do towarzystwa, ale to nie znaczy, że nie przywiązuje się do swojego opiekuna.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Saluki to typ sportowca. Uwielbia aktywność, w tym różnego rodzaju zabawy. Nie należy go natomiast zmuszać na siłę do zabawy, na której podjęcie nie ma ochoty. Jest to pies bardzo wrażliwy, który nie zniesie przymusu i presji.

  • 100%

   Spokojny

   Chart ten jest psem zrównoważonym i spokojnym. Na co dzień nie będzie sprawiał problemów wychowawczych i nie będzie natrętnie zabiegał o uwagę, jeśli tylko jego potrzeby zostaną zaspokojone. Każdego dnia potrzebuje sporej dawki ruchu. Uwielbia biegać i robi to naprawdę szybko!

  • 66%

   Inteligentny

   Saluki to bardzo inteligentny pies. Ceni sobie kontakt z człowiekiem, uczy się szybko i chętnie, jeśli ma odpowiednią motywację i szkolenie jest dostosowane do jego potrzeb.

  • 100%

   Łowca

   Chart perski jest wybitnym myśliwym. Ma ogromny instynkt pogoni i nie zawaha się, jeśli złapie interesujący trop. Warto pamiętać o tym, że w Polsce polowanie z chartami jest zabronione. Poza tym, żeby posiadać charta, trzeba mieć specjalne zezwolenie.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Chart ten jest nieufny wobec obcych, co czyni z niego dobrego stróża – na pewno zaalarmuje, gdy w jego otoczeniu będzie działo się coś niepokojącego. Nie jest natomiast strachliwy.

  • 100%

   Niezależny

   Saluki jest psem niezależnym. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Wręcz przeciwnie. Ceni sobie obecność właściciela, jeśli ten traktuje go odpowiednio i zapewnia kreatywne szkolenie. Niemniej należy mieć na względzie to, że chart perski nigdy nie będzie w stu procentach posłuszny.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Chart perski jest psem niezależnym, który potrzebuje własnej przestrzeni, ale nie powinien być pozostawiony sam sobie. Dobrze będzie znosił krótkie okresy nieobecności właścicieli, jeśli zostanie odpowiednio do tego przygotowany.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Saluki to pies inteligentny, który przyswaja wiedzę z łatwością. Bywa jednak uparty i jest bardzo wrażliwy, dlatego trzeba ostrożnie i z wyczuciem wybierać metody szkolenia. Jako chart nigdy nie będzie natomiast bezwarunkowo posłuszny – każdy właściciel saluki powinien mieć tę świadomość i w pełni zaakceptować charakter tego psa.

   • 33%

    Szczekliwy

    Chart perski nie należy do psów bardzo hałaśliwych. Na pewno natomiast zaalarmuje, gdy coś go zaniepokoi.

   • 100%