Chart afrykański

Inne nazwy: azawakh

Chart afrykański
Azawakh

Ten krótkowłosy chart używany jest w swojej ojczyźnie do polowania na bardzo szybką zwierzynę. Nadaje się również do stróżowania oraz jako pies do towarzystwa dla osób uprawiających sport. Jest jednak niezależny, zdystansowany i niezbyt towarzyski

Najważniejsze informacje o Chart afrykański

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chart afrykański jest też nazywany psem Tuaregów. Najprawdopodobniej, tak jak inne orientalne charty, ma on azjatyckie korzenie. Prawdopodobnie Tuaregowie przybyli właśnie z Azji i zamieszkali w południowej części Sahary. Do Europy rasa trafiła w latach siedemdziesiątych XX wieku. Trafił tu z Republiki Mali, w szczególności z doliny rzeki Azawakh, od której zyskał nazwę. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 70 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 74 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten smukły i elegancki pies sprawia wrażenie nadzwyczaj subtelnego. Głowa jest długa i szczupła, delikatnie rzeźbiona; dość wąska, ale nie przesadnie. Bardzo słabo zaznaczony stop. Oczy mają kształt migdałów, są dość duże. Uszy osadzone wysoko, cienkie, opadające i płaskie. U podstawy są szerokie, przylegają do czaszki i nie powinny mieć kształtu pączka róży. Ogon jest osadzony nisko, długi, cienki i zwężający się ku końcowi. Zakończony niewielkim pióropuszem.

  Ciekawostki

  Chart afrykański potrafi rozwijać prędkość do 64 km/h.

   

  Chart afrykański - charakter

  • 66%

   Czuły

   Pies ten jest czuły wyłącznie dla osób, które uznaje za przyjaciół.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Dorosły chart afrykański nie jest zbyt dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci, natomiast potrafi doskonale bawić się z innymi psami.

  • 66%

   Spokojny

   Jeżeli zaspokoimy potrzeby naszego pupila, w domu będzie zachowywał się w sposób zrównoważony i spokojny.

  • 100%

   Inteligentny

   Chart afrykański jest niezwykle bystry. Szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, ale współpracuje wyłącznie, jeśli uzna polecenia za sensowne, a jego właściciel zachowuje się konsekwentnie.

  • 100%

   Łowca

   To doskonały pies myśliwski polujący na szybką zwierzynę (gazele, zające, strusie). W naszym kraju jednak zakazane jest polowanie z chartami. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest niezwykle zdystansowany i nieufny w stosunku do obcych. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej socjalizacji, może nawet zachowywać się agresywnie.

  • 100%

   Niezależny

   Chart afrykański jest bardzo niezależny, co nie ułatwia jego wyszkolenia.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Azawakh może zostawać sam, jeśli wyprowadzimy go wcześniej na długi spacer, podczas którego będzie mógł swobodnie i szybko biegać.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie należy rozpocząć bardzo wcześnie i z ogromnym zaangażowaniem, by szczeniak nie nabrał złych nawyków. Ten niezależny pies o silnym charakterze wymaga stanowczych metod, ale pozbawionych brutalności, ponieważ jest niezwykle wrażliwy i nie zniesie niesprawiedliwego traktowania. 

   • 33%

    Szczekliwy

    To pies, który szczeka bardzo mało.

   • 66%