Chart afrykański
Inne nazwy: azawakh

Ten krótkowłosy chart używany jest w swojej ojczyźnie do polowania na bardzo szybką zwierzynę. Nadaje się również do stróżowania oraz jako pies do towarzystwa dla osób uprawiających sport. Jest jednak niezależny, zdystansowany i niezbyt towarzyski
Najważniejsze informacje o Chart afrykański
Pochodzenie i historia
Chart afrykański jest też nazywany psem Tuaregów. Najprawdopodobniej, tak jak inne orientalne charty, ma on azjatyckie korzenie. Prawdopodobnie Tuaregowie przybyli właśnie z Azji i zamieszkali w południowej części Sahary. Do Europy rasa trafiła w latach siedemdziesiątych XX wieku. Trafił tu z Republiki Mali, w szczególności z doliny rzeki Azawakh, od której zyskał nazwę.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 10 - Charty
Sekcja
Sekcja 3 : charty krótkowłose
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 60 i 70 cm
Pies : pomiędzy 64 i 74 cm
Waga
Suka : pomiędzy 15 i 20 kg
Pies : pomiędzy 20 i 25 kg
Maść
Płowa (pręgowana lub nie), od jasnopiaskowej do ciemnopłowej.
Rodzaj szaty
Delikatna, brzuch niemal nieowłosiony.
Kolor oczu
Ciemne
Opis
Ten smukły i elegancki pies sprawia wrażenie nadzwyczaj subtelnego. Głowa jest długa i szczupła, delikatnie rzeźbiona; dość wąska, ale nie przesadnie. Bardzo słabo zaznaczony stop. Oczy mają kształt migdałów, są dość duże. Uszy osadzone wysoko, cienkie, opadające i płaskie. U podstawy są szerokie, przylegają do czaszki i nie powinny mieć kształtu pączka róży. Ogon jest osadzony nisko, długi, cienki i zwężający się ku końcowi. Zakończony niewielkim pióropuszem.
Ciekawostki
Chart afrykański potrafi rozwijać prędkość do 64 km/h.