Greyhound

Greyhound
Greyhound © Shutterstock

Greyhound, zwany też chartem angielskim, jest psem dystyngowanym i pełnym elegancji. Wyjątkowo spokojny, zrównoważony, łagodny i wierny, nie należy do psów wylewnych, ale w stosunku do najbliższych potrafi być bardzo czuły. Niegdyś charty pełniły wyłącznie funkcję psów myśliwskich, lecz dziś sprawdzają się przede wszystkim jako psy do towarzystwa, psy wystawowe i wyścigowe. 

Najważniejsze informacje o Greyhound

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Wydaje się, że podobnie jak wszystkie charty, greyhound przybył do Europy wiele wieków temu z krajów Bliskiego Wschodu lub z Afryki. Najwcześniej pojawił się w Grecji. W istocie nazwa greyhound pochodzi od angielskiego terminu « Greekhound » (chart grecki). Przypuszcza się, że charty te na teren Europy Zachodniej sprowadzili Celtowie, Krzyżowcy lub (co jest najbardziej prawdopodobną hipotezą) Fenicjanie. W Anglii greyhound pojawiał się tylko w majątkach szlacheckich i był wykorzystywany wyłącznie jako pies myśliwski. FCI oficjalnie uznała tę rasę w 1955 r. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

  • Greyhound
    Greyhound

    Wysokość w kłębie Greyhound

    Suka : pomiędzy 68 i 71 cm

    Pies : pomiędzy 71 i 76 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 28 i 33 kg

    Pies : pomiędzy 28 i 33 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Greyhound jest dużym, krzepkim i silnym psem o wspaniałych proporcjach, rozwiniętej muskulaturze i symetrycznej budowie. Cechują go ogromna żywiołowość oraz odporność: jego opływowa sylwetka oraz długi krok pozwalają mu pokonywać znaczne odległości i rozwijać dużą szybkość. Jego głowa jest długa, umiarkowanej wielkości, z płaską czaszką i nieznacznym stopem. Oczy są błyszczące, o mądrym wyrazie. Greyhound ma uszy małe i delikatne, w kształcie płatka róży. Jego szyja jest długa, umięśniona i elegancko wygięta. Grzbiet jest długi i szeroki, dolna linia tułowia wysoko wysklepiona. Długi ogon zwęża się ku końcowi. Kończyny są długie, o mocnym kośćcu i idealnie proste. 

    Ciekawostki

    Niestety psy wyścigowe często są mocno eksploatowane, a po zakończeniu kariery czeka je mało chwalebny koniec. W niektórych krajach istnieją komitety broniące tych psów, podejmujące się znalezienia im rodzin zdolnych obdarzyć je miłością, na którą z pewnością zasługują.  

    Greyhound - charakter

    • 33%

      Czuły

      Jak większość chartów greyhound nie należy do najbardziej wylewnych przedstawicieli swojego gatunku. Ostrożny wobec obcych, podchodzi do nich z rezerwą, a zaufanie okazuje jedynie nielicznym, którzy udowodnili, że na nie zasługują. Oczywiście wobec najbliższych potrafi być bardzo czuły. 

    • 66%

      Lubi zabawę

      Greyhound zamiłowanie do biegania ma we krwi. Ogromną przyjemność sprawiają mu więc gry i zabawy pościgowe. Należy jednak zachować umiar, bo tego typu aktywności mogą przesadnie wzmocnić jego instynkt łowiecki, w konsekwencji czego pies może wymykać się spod kontroli, co będzie kłopotliwe podczas spacerów.  

    • 66%

      Spokojny

      Chart angielski to duży pies uwielbiający aktywność fizyczną, w domu potrafi jednak zachować spokój i nie rzucać się w oczy – oczywiście, jeśli wszystkie jego potrzeby będą zaspokajane.

    • 66%

      Inteligentny

      Greyhound to rasa inteligentna, która stosunkowo szybko się uczy i łatwo dostosowuje się do zmieniających warunków. Te bardzo bystre psy są jednak jednocześnie wrażliwe, dlatego szkolenie powinno być prowadzone w sposób konsekwentny i łagodny jednocześnie. 

    • 100%

      Łowca

      Pomimo tego, że polowanie z chartami nie jest obecnie dozwolone, nadal są one pierwszorzędnymi psami myśliwskimi, które charakteryzuje duża wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do wykonania zadania.  

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Chart angielski nie jest ani bojaźliwy, ani agresywny, natomiast wobec obcych zachowuje dystans. W żadnym wypadku nie należy zmuszać go do nawiązania relacji, jeśli nie jest na nie gotowy, gdyż takie działanie może wystraszyć tego wrażliwego psa. 

    • 33%

      Niezależny

      Chart angielski jest psem wiernym i posłusznym swojemu opiekunowi, choć zachowuje powściągliwość w okazywaniu uczuć. Pomimo tego, że z natury jest zdystansowany, pies tej rasy niewątpliwie potrzebuje uwagi i uczucia ze strony właściciela. 

      Zachowanie

      • 66%

        Znoszenie samotności

        Jeśli chart angielski będzie od szczeniaka przyzwyczajany do pozostawania samemu w domu, a proces ten będzie się odbywał stopniowo i opierał na wzmocnieniu pozytywnym, dorosły greyhound powinien dobrze znosić kilkugodzinną samotność. By tak było w istocie, konieczne będzie również wcześniejsze zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. 

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Do szkolenia tego bardzo wrażliwego czworonoga należy podchodzić łagodnie, co nie oznacza, że powinno mu się na wszystko pozwalać. Metody stosowane w jego wychowaniu muszą być przede wszystkim dostosowane do jego specyficznej natury. Pies ten nie zaakceptuje najmniejszych oznak przemocy i szybko straci zaufanie do przewodnika stosującego środki przymusu. Aby chart angielski współpracował ze swoim instruktorem, konieczne jest rozwinięcie między nimi relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu.  

      • 33%

        Szczekliwy

        Greyhound jest psem bardzo cichym, mało szczeka.

      • 100%

        Skłonność do ucieczek

        Gdy tylko chart angielski wpadnie na interesujący trop, będzie za nim podążał godzinami bez opamiętania, nie zwracając najmniejszej uwagi na przywołujące go komendy. Dlatego ważne jest, aby podczas spacerów spuszczać go ze smyczy tylko w dobrze znanej okolicy. Dodatkowo ogród powinien być otoczony wysokim i solidnym ogrodzeniem. 

      • 33%

        Skłonność do niszczenia

        To pies o podwójnej osobowości. W domu jest spokojny, ale lubi się wyszaleć w biegu na wolnej przestrzeni. Bardzo rzadko zdarza się, by dorosły greyhound niszczył przedmioty, czy inne elementy znajdujące się w jego najbliższym środowisku – o ile nie cierpi na lęk separacyjny, nie jest znudzony i sfrustrowany.

      • 33%

        Łakomczuch

        Chart angielski nie jest łakomy, wręcz przeciwnie. Nie należy oczekiwać, że pies ten da się zjednać podsuniętym mu pod nos smakołykiem. Tym sposobem na pewno nie można go przekupić. 

      • 33%

        Pies stróżujący

        Greyhound nie ma silnego instynktu stróżującego. Gdy wyczuwa zbliżającego się intruza, zachowuje wobec niego dystans i najchętniej go unika.  

      • 33%

        Pierwszy pies

        Przed podjęciem decyzji o adopcji charta należy bardzo dobrze zaznajomić się z cechami charakterystycznymi psów tej rasy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w opiece nad psem. Greyhound zdecydowanie nie będzie dla nich dobrym wyborem, gdyż potrzebuje on odpowiedniego szkolenia.

        Bezpiecznie będzie czuł się tylko u boku osoby pewnej siebie, zrównoważonej, która w sposób rzetelny i konsekwentny będzie podchodzić do jego wychowania. Ponadto należy pamiętać o tym, iż w Polsce wymagane jest zezwolenie na posiadanie charta – hodowla czy posiadanie chartów bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. 

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 33%

          Greyhound w mieszkaniu

          Greyhound potrzebuje dużo przestrzeni. Może mieszkać w domu, ale koniecznie należy zadbać o jego codzienny wysiłek, dużą dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych. Życie w mieszkaniu nie będzie dla niego dobrym rozwiązaniem, gdyż zwykle jest ono równoznaczne z mieszkaniem w mieście, do którego ten bardzo wrażliwy pies nie jest przystosowany. Na pewno chętniej zamieszka na wsi, w domu z dużym, solidnie ogrodzonym ogrodem. 

        • 100%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Greyhound jest niekwestionowanym mistrzem torów wyścigowych. Obserwujący go kibice uczestniczą w prawdziwym spektaklu, w którym jego główny bohater może osiągnąć prędkość nawet ponad 70 km/h. Niewyobrażalnym jest więc traktowanie przedstawiciela tej rasy wyłącznie jako psa do towarzystwa. Potrzebuje on przynajmniej dwóch godzin intensywnego ruchu każdego dnia. Jego opiekun powinien być osobą bardzo aktywną, która będzie mogła poświęcić mu odpowiednio dużo czasu i uwagi. 

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Chart angielski jest dużym psem, przez co podróżowanie z nim – szczególnie publicznymi środkami komunikacji – może być utrudnione. Oczywiście pies ten może odbywać podróże, ale musi być do nich odpowiednio przygotowany.

          Współżycie z innymi

          • 33%

            Greyhound i koty

            Bardzo rozwinięty instynkt łowiecki charta angielskiego sprawia, że nie może on mieszkać pod jednym dachem z kotem, bo będzie go traktował jak potencjalną ofiarę. 

          • 33%

            Greyhound i psy

            Greyhound z natury jest raczej samotnikiem, nie czuje się swobodnie w towarzystwie innych psów. Aby spotkania z nimi nie budziły jego niepokoju, powinien od szczeniaka być poddany odpowiedniej socjalizacji, dzięki której będzie mógł ze spokojem tolerować obecność innych przedstawicieli swojego gatunku. 

          • 66%

            Greyhound i dzieci

            Jak wszystkie charty greyhound jest wrażliwy i może być towarzyszem dla rodziny z dziećmi, o ile uszanują one potrzebę spokoju tego dość powściągliwego psa i nie będą go do niczego zmuszać (do zabawy, do znoszenia ich, pieszczot, itp.) Łagodny i delikatny greyhound okaże się czułym i oddanym pupilem dzieci, które będą podchodzić do niego z odpowiednim szacunkiem i zapewniać mu tak potrzebną strefę komfortu. 

          • 66%

            Greyhound i osoby starsze

            Ten spokojny i powściągliwy czworonóg może być odpowiednim towarzyszem dla osób starszych, o ile są one wystarczająco sprawne i mają dość energii, by zapewnić mu regularne spacery, podczas których będzie mógł spożytkować swoją energię.

            %}

            Greyhound - cena

            Cena greyhounda zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 2000 do nawet 8000 zł. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać rzeczoną cenę 8000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 150 – 200 zł.

            Pielęgnacja

            Sierść charta angielskiego jest krótka, zatem jej pielęgnacja jest dość prosta. Nie trzeba jej myć, wystarczy regularne szczotkowanie. Należy sprawdzać stan łap i skóry greyhounda po powrocie ze spacerów. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie odkryć ewentualne skaleczenia i zapobiec rozwojowi infekcji. 

            Linienie

            U psów tej rasy sezonowe linienie jest prawie niezauważalne. 

            Żywienie

            Dieta greyhounda, szczególnie jeśli jest psem wyścigowym, powinna być opracowana z pomocą lekarza weterynarii i dietetyka, by była zbilansowana i dostosowana do jego codziennych aktywności. Pies może zadowolić się gotową karmą wysokiej jakości, ale na pewno bardziej doceni posiłki przygotowane na bazie surowego mięsa. Charty angielskie należy karmić minimum dwa razy dziennie. Pies powinien spożywać posiłki w spokoju, unikając wszelkiego pobudzenia bezpośrednio przed i po jedzeniu.  

            Zdrowie

            Długość życia

            Średnia długość życia charta angielskiego to 10 lat.

            Odporność/wytrzymałość

            Greyhound jest psem odpornym i wytrzymałym, ale jako że może źle znosić niskie temperatury, należy chronić go przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Powinno się też zwracać uwagę na wszelkie kontuzje, których może doznać w trakcie biegu. Zdarzają mu się lekkie skaleczenia, które należy natychmiast opatrzyć, aby nie wdało się zakażenie. 

            Odporność na upały

            Jako że upał może bardzo szybko dać się we znaki greyhoundowi, jego codzienne aktywności (szczególnie bieganie) powinny być dostosowane do panujących na zewnątrz temperatur. 

            Odporność na zimno

            Bardzo rzadka sierść charta angielskiego nie chroni go przed niepogodą, nie można więc pozostawiać go na noc na zewnątrz.

            Skłonność do tycia

            Ten aktywny, wysportowany i wytrzymały pies zazwyczaj cieszy się smukłą i umięśnioną sylwetką, o ile jego potrzeby są zaspokajane, w tym ma zapewnioną właściwą dawkę ruchu.

            Częste choroby

            -    Polineuropatia – choroba dziedziczna chartów angielskich
            -    Postępujący zanik siatkówki
            -    Syndrom rozszerzenia żołądka
            -    Niedoczynność tarczycy

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz