Greyhound

Greyhound
Greyhound © Shutterstock

Greyhound, zwany też chartem angielskim, jest psem dystyngowanym i pełnym elegancji. Wyjątkowo spokojny, zrównoważony, łagodny i wierny, nie należy do psów wylewnych, ale w stosunku do najbliższych potrafi być bardzo czuły. Niegdyś charty pełniły wyłącznie funkcję psów myśliwskich, lecz dziś sprawdzają się przede wszystkim jako psy do towarzystwa, psy wystawowe i wyścigowe. 

Najważniejsze informacje o Greyhound

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Wydaje się, że podobnie jak wszystkie charty, greyhound przybył do Europy wiele wieków temu z krajów Bliskiego Wschodu lub z Afryki. Najwcześniej pojawił się w Grecji. W istocie nazwa greyhound pochodzi od angielskiego terminu « Greekhound » (chart grecki). Przypuszcza się, że charty te na teren Europy Zachodniej sprowadzili Celtowie, Krzyżowcy lub (co jest najbardziej prawdopodobną hipotezą) Fenicjanie. W Anglii greyhound pojawiał się tylko w majątkach szlacheckich i był wykorzystywany wyłącznie jako pies myśliwski. FCI oficjalnie uznała tę rasę w 1955 r. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 68 i 71 cm

  Pies : pomiędzy 71 i 76 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 28 i 33 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 33 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Greyhound jest dużym, krzepkim i silnym psem o wspaniałych proporcjach, rozwiniętej muskulaturze i symetrycznej budowie. Cechują go ogromna żywiołowość oraz odporność: jego opływowa sylwetka oraz długi krok pozwalają mu pokonywać znaczne odległości i rozwijać dużą szybkość. Jego głowa jest długa, umiarkowanej wielkości, z płaską czaszką i nieznacznym stopem. Oczy są błyszczące, o mądrym wyrazie. Greyhound ma uszy małe i delikatne, w kształcie płatka róży. Jego szyja jest długa, umięśniona i elegancko wygięta. Grzbiet jest długi i szeroki, dolna linia tułowia wysoko wysklepiona. Długi ogon zwęża się ku końcowi. Kończyny są długie, o mocnym kośćcu i idealnie proste. 

  Ciekawostki

  Niestety psy wyścigowe często są mocno eksploatowane, a po zakończeniu kariery czeka je mało chwalebny koniec. W niektórych krajach istnieją komitety broniące tych psów, podejmujące się znalezienia im rodzin zdolnych obdarzyć je miłością, na którą z pewnością zasługują.  

  Greyhound - charakter

  • 33%

   Czuły

   Jak większość chartów greyhound nie należy do najbardziej wylewnych przedstawicieli swojego gatunku. Ostrożny wobec obcych, podchodzi do nich z rezerwą, a zaufanie okazuje jedynie nielicznym, którzy udowodnili, że na nie zasługują. Oczywiście wobec najbliższych potrafi być bardzo czuły. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Greyhound zamiłowanie do biegania ma we krwi. Ogromną przyjemność sprawiają mu więc gry i zabawy pościgowe. Należy jednak zachować umiar, bo tego typu aktywności mogą przesadnie wzmocnić jego instynkt łowiecki, w konsekwencji czego pies może wymykać się spod kontroli, co będzie kłopotliwe podczas spacerów.  

  • 66%

   Spokojny

   Chart angielski to duży pies uwielbiający aktywność fizyczną, w domu potrafi jednak zachować spokój i nie rzucać się w oczy – oczywiście, jeśli wszystkie jego potrzeby będą zaspokajane.

  • 66%

   Inteligentny

   Greyhound to rasa inteligentna, która stosunkowo szybko się uczy i łatwo dostosowuje się do zmieniających warunków. Te bardzo bystre psy są jednak jednocześnie wrażliwe, dlatego szkolenie powinno być prowadzone w sposób konsekwentny i łagodny jednocześnie. 

  • 100%

   Łowca

   Pomimo tego, że polowanie z chartami nie jest obecnie dozwolone, nadal są one pierwszorzędnymi psami myśliwskimi, które charakteryzuje duża wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do wykonania zadania.  

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Chart angielski nie jest ani bojaźliwy, ani agresywny, natomiast wobec obcych zachowuje dystans. W żadnym wypadku nie należy zmuszać go do nawiązania relacji, jeśli nie jest na nie gotowy, gdyż takie działanie może wystraszyć tego wrażliwego psa. 

  • 33%

   Niezależny

   Chart angielski jest psem wiernym i posłusznym swojemu opiekunowi, choć zachowuje powściągliwość w okazywaniu uczuć. Pomimo tego, że z natury jest zdystansowany, pies tej rasy niewątpliwie potrzebuje uwagi i uczucia ze strony właściciela. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli chart angielski będzie od szczeniaka przyzwyczajany do pozostawania samemu w domu, a proces ten będzie się odbywał stopniowo i opierał na wzmocnieniu pozytywnym, dorosły greyhound powinien dobrze znosić kilkugodzinną samotność. By tak było w istocie, konieczne będzie również wcześniejsze zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Do szkolenia tego bardzo wrażliwego czworonoga należy podchodzić łagodnie, co nie oznacza, że powinno mu się na wszystko pozwalać. Metody stosowane w jego wychowaniu muszą być przede wszystkim dostosowane do jego specyficznej natury. Pies ten nie zaakceptuje najmniejszych oznak przemocy i szybko straci zaufanie do przewodnika stosującego środki przymusu. Aby chart angielski współpracował ze swoim instruktorem, konieczne jest rozwinięcie między nimi relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu.  

   • 33%

    Szczekliwy

    Greyhound jest psem bardzo cichym, mało szczeka.

   • 100%