Chart hiszpański

Inne nazwy: Galgo, Glago espagnol

Chart hiszpański
Chart hiszpański

Chart hiszpański wykorzystywany jest w swojej ojczyźnie wyłącznie jako pies myśliwski. Jeśli okaże się niewystarczająco szybki podczas polowania, często spotyka się z przemocą. Uważa się go za zwykłe narzędzie – jeśli nie spełnia wymogów, bywa źle traktowany, a nawet zabijany. Liczne europejskie stowarzyszenia próbują ocalić te psy o szlachetnym wyglądzie i łagodnym usposobieniu. Jednocześnie energiczny i cichy chart hiszpański sprawdzi się w wielu rodzinach. Ma reputację niedostępnego, ale potrafi okazywać uczucia. 

Podstawowe informacje o charcie hiszpańskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Hiszpańska nazwa rasy to galgo. Być może jest to skrót od słowa „gallicus”. Istnieją pewne teorie, iż przodkiem charta hiszpańskiego był chart galijski, który trafił do Hiszpanii przez Francję wraz z Celtami w VI w. p.n.e. We Francji nie pozostały jednak po nim żadne ślady, co podważa tę teorię. Bardziej prawdopodobne jest, że chart hiszpański pochodzi od wschodnich chartów, przybyłych do Hiszpanii przez Afrykę. Być może ma również domieszkę krwi greyhounda (do którego jest bardzo podobny).

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

 • Chart hiszpański
  Chart hiszpański

  Wysokość w kłębie Chart hiszpański

  Suka : pomiędzy 60 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 62 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Chart hiszpański to pies o zwartym kośćcu oraz długiej i wąskiej głowie, pojemnej klatce piersiowej, podkasanym brzuchu i dość długim ogonie. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, długa i wąska. Linie kufy i czaszki są rozbieżne. Oczy są małe, ukośnie osadzone, kształtu migdałowego. Uszy szerokie u nasady, wysoko osadzone, w spoczynku mają kształt płatka róży. Gdy pies jest pobudzony, mogą być częściowo stojące. Ogon jest mocny u nasady, nisko osadzony, noszony prosto między kończynami, jego koniec niemal dotyka ziemi. Jest to jedna z najbardziej typowych cech rasy. Kończyny są proste, cienkie i równoległe.

  Ciekawostki

  Psy te jeszcze kilka lat temu były praktycznie nieznane. Pojawiają się już na wystawach, ale nadal są mało popularne. Szczeniaka należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem lub zgłosić się do stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem dorosłych osobników.

  Chart hiszpański - charakter

  • 66%

   Czuły

   Chart hiszpański ma typowe dla chartów zdystansowane usposobienie. Jest ceniony za powściągliwość i szczerą, ale nie przesadną uczuciowość wobec właściciela.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Pies lubi ciekawe i stymulujące zabawy, takie jak tropienie.

  • 66%

   Spokojny

   To spokojny, ułożony i łagodny pies. Mimo swych rozmiarów potrafi zachowywać się spokojnie i być niemal niezauważalny. Na spacerach może jednak wykazywać ogromną energię, zwłaszcza gdy zauważy potencjalną ofiarę, którą zechce za wszelką cenę upolować.

  • 66%

   Inteligentny

   W przypadku charta hiszpańskiego ciężko uzyskać dobre efekty w niektórych psich aktywnościach wymagających koncentracji i dyscypliny, takich jak np. dog dancing. Ma on jednak spore zdolności, które potrafi wykorzystać, jeśli właściciel traktuje go z szacunkiem i pozwala realizować potrzeby typowe dla rasy.

  • 100%

   Łowca

   Chart hiszpański został stworzony jako pies do polowania na zające, ale używano go również do polowania na lisy, króliki czy dziki. W Hiszpanii nadal hodowany jest wyłącznie do polowań. Wiąże się to z licznymi problemami, bo jeśli psy nie osiągają odpowiednich wyników, często są bardzo źle traktowane lub porzucane. Liczne stowarzyszenia walczą w obronie tej rasy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Chart hiszpański jest zdystansowany i wyniosły wobec obcych. Ich obecność z pewnością nie sprawia mu przyjemności.
    
   Nieufność w żadnym wypadku nie oznacza jednak agresywności. Pies ten będzie raczej ignorował gości i trzymał się z daleka.

  • 33%

   Niezależny

   Uważa się, że chart hiszpański jest niezależny, podobnie jak inne psy z tej grupy. Wielu właścicieli przeżywa zaskoczenie, poznając jego prawdziwe usposobienie.
    
   Pies ten bowiem uwielbia kontakt z ludźmi i oferowane przez nich aktywności. Potrafi jednak trzymać się spokojnie na uboczu.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli przyzwyczaimy psa do samodzielnego pozostawania od młodego wieku, bez problemu zniesie nieobecność właściciela. Jednak mimo jego spokojnej i ułożonej natury powinniśmy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej, by pies się nie nudził.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Psy te nie są zbyt popularne poza Hiszpanią. Adopcja psa często odbywa się za pośrednictwem stowarzyszeń walczących w ich obronie. Szkolenie wygląda zatem inaczej niż w przypadku słodkiego szczeniaka, który nie przeżył żadnej traumy.
     
    W celu wyszkolenia charta hiszpańskiego musimy uzbroić się w cierpliwość i biorąc pod uwagę jego przeszłość, postępować łagodnie, zapewnić mu stabilne i bezpieczne otoczenie, zaspokoić jego zapotrzebowanie na ruch i nigdy nie używać przemocy.
     
    Oprócz często bolesnej przeszłości psy te mają również silny temperament wymagający zdecydowania i konsekwencji.

   • 33%

    Szczekliwy

    Chart hiszpański jest cichy i szczeka bardzo niewiele.

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Instynkt drapieżnika i szybkość galgo sprawiają, że jest to prawdziwy uciekinier. Potrafi on również bardzo wysoko skakać, jeśli więc mieszka w domu z ogrodem, konieczne będzie odpowiednio wysokie ogrodzenie.

   • 33%

    Skłonność do niszczenia

    Chart hiszpański w domu zachowuje się bardzo spokojnie i nie ma skłonności do niszczenia, zwłaszcza jeśli zapewnimy mu odpowiednią stymulację fizyczną i umysłową na co dzień.

   • 33%

    Łakomczuch

    Pies jest przyzwyczajony do niedożywienia będącego elementem przemocy wobec tej rasy, nie jest też żarłoczny. Zadowoli się wszystkim.

   • 33%

    Pies stróżujący

    Ten zdystansowany wobec obcych pies nie nadaje się na stróża. Nie zaalarmuje właściciela o obecności intruza, raczej schowa się w kąt, czekając, aż obcy odejdzie.

   • 100%

    Pierwszy pies

    Ten jednocześnie łagodny i energiczny zwierzak nadaje się na pierwszego psa. Należy jednak dobrze poznać cechy rasy, bo usposobienie charta nie każdemu się spodoba.
     
    Ponadto jeśli adopcja odbywa się za pośrednictwem stowarzyszenia, przyda się pomoc behawiorysty zajmującego się terapią psów po ciężkich przejściach.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     Chart hiszpański w mieszkaniu

     Dzięki łagodnemu usposobieniu pies może żyć w mieszkaniu. Konieczne jednak będą częste spacery na otwartych przestrzeniach.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Bez względu na to, czy pies żyje w mieszkaniu, czy też w domu z ogrodem, potrzebuje on codziennego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni.
      
     Miejsce spacerów musi być bezpieczne (brak zwierzyny), tak byśmy mogli spokojnie spuścić psa ze smyczy.
      
     Instynkt drapieżnika może utrudniać swobodne spacery, psu można zatem zaproponować psie aktywności, takie jak wspólne bieganie.

     Sprawdzą się wszystkie aktywności stymulujące psi węch.

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Duży rozmiar charta hiszpańskiego może utrudniać podróżowanie, zwłaszcza środkami transportu publicznego. Jeśli jednak zadbamy o odpowiednią socjalizację, pies może towarzyszyć nam niemal wszędzie.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      Chart hiszpański i koty

      Ze względu na silny instynkt myśliwski psa mieszkanie pod jednym dachem z kotami jest odradzane.

     • 66%

      Chart hiszpański i psy

      Przy odpowiedniej socjalizacji chart hiszpański dogada się ze swoimi współbraćmi, pamiętajmy jednak o jego wrażliwej naturze, może więc mieć trudności w zaakceptowaniu czworonogów o gwałtownym temperamencie.

     • 66%

      Chart hiszpański i dzieci

      Pies okazuje dzieciom cierpliwość, choć nie przepada za wspólną zabawą.

     • 66%

      Chart hiszpański i osoby starsze

      Chart hiszpański sprawdzi się jako towarzysz dla starszej osoby. Jeśli jednak właściciel nie jest już wystarczająco aktywny, konieczne będzie skorzystanie z usług osób zajmujących się wyprowadzaniem psów.

      %}

      Chart hiszpański - cena

      Cena charta hiszpańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Ciężko określić cenę szczeniaka, ponieważ poza Hiszpanią są one praktycznie niedostępne.
       
      Istnieją natomiast liczne stowarzyszenia zajmujące się sprowadzaniem dorosłych, maltretowanych lub porzuconych chartów hiszpańskich. Ceny różnią się w zależności od stowarzyszenia, przeszłości psa, przebytej traumy i kosztów opieki weterynaryjnej.
       
      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 150-200 zł. Konieczne jest doliczenie kosztów ewentualnej opieki weterynaryjnej i terapii behawioralnej, jeśli pies był maltretowany.

      Pielęgnacja

      Chart hiszpański nie potrzebuje strzyżenia ani częstych kąpieli. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie sierści.

      Linienie

      Zaletą charta hiszpańskiego jest to, że traci on bardzo niewiele sierści. Ze względu na brak podszerstka linienie jest bardzo słabe.

      Żywienie

      Charty hiszpańskie, często wychudzone przez złe traktowanie, potrzebują zdrowego, zrównoważonego żywienia dostosowanego do ich codziennej dawki ruchu.
       
      Psu wystarczy sucha karma. Musi być ona jednak wysokiej jakości, unikajmy zatem produktów marketowych.
       
      W okresie rozwoju szczeniaka konieczny jest nadzór weterynaryjny.

      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia charta hiszpańskiego to około 12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      To wytrzymały pies, który jednak źle znosi niskie temperatury.

      Odporność na upały

      Chart hiszpański przyzwyczajony jest do upałów, więc radzi sobie z nimi świetnie.

      Odporność na zimno

      Pies ten nie znosi zimna, zwłaszcza ze względu na brak podszerstka. Podczas zimowych spacerów z pewnością przyda się płaszczyk.

      Skłonność do tycia

      Jeśli pies biega codziennie, nie będzie przybierał na wadze. Częściej zresztą bywa za chudy niż za gruby.

      Częste choroby

      Rasa ta nie boryka się ze specjalnymi problemami zdrowotnymi mimo z pozoru delikatnego wyglądu.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz