Chart hiszpański

Inne nazwy: Galgo, Glago espagnol

Chart hiszpański
Chart hiszpański

Chart hiszpański wykorzystywany jest w swojej ojczyźnie wyłącznie jako pies myśliwski. Jeśli okaże się niewystarczająco szybki podczas polowania, często spotyka się z przemocą. Uważa się go za zwykłe narzędzie – jeśli nie spełnia wymogów, bywa źle traktowany, a nawet zabijany. Liczne europejskie stowarzyszenia próbują ocalić te psy o szlachetnym wyglądzie i łagodnym usposobieniu. Jednocześnie energiczny i cichy chart hiszpański sprawdzi się w wielu rodzinach. Ma reputację niedostępnego, ale potrafi okazywać uczucia. 

Podstawowe informacje o charcie hiszpańskim

Długość życia :

5

19

10

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Hiszpańska nazwa rasy to galgo. Być może jest to skrót od słowa „gallicus”. Istnieją pewne teorie, iż przodkiem charta hiszpańskiego był chart galijski, który trafił do Hiszpanii przez Francję wraz z Celtami w VI w. p.n.e. We Francji nie pozostały jednak po nim żadne ślady, co podważa tę teorię. Bardziej prawdopodobne jest, że chart hiszpański pochodzi od wschodnich chartów, przybyłych do Hiszpanii przez Afrykę. Być może ma również domieszkę krwi greyhounda (do którego jest bardzo podobny).

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 62 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Chart hiszpański to pies o zwartym kośćcu oraz długiej i wąskiej głowie, pojemnej klatce piersiowej, podkasanym brzuchu i dość długim ogonie. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, długa i wąska. Linie kufy i czaszki są rozbieżne. Oczy są małe, ukośnie osadzone, kształtu migdałowego. Uszy szerokie u nasady, wysoko osadzone, w spoczynku mają kształt płatka róży. Gdy pies jest pobudzony, mogą być częściowo stojące. Ogon jest mocny u nasady, nisko osadzony, noszony prosto między kończynami, jego koniec niemal dotyka ziemi. Jest to jedna z najbardziej typowych cech rasy. Kończyny są proste, cienkie i równoległe.

  Ciekawostki

  Psy te jeszcze kilka lat temu były praktycznie nieznane. Pojawiają się już na wystawach, ale nadal są mało popularne. Szczeniaka należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem lub zgłosić się do stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem dorosłych osobników.

  Chart hiszpański - charakter

  • 66%

   Czuły

   Chart hiszpański ma typowe dla chartów zdystansowane usposobienie. Jest ceniony za powściągliwość i szczerą, ale nie przesadną uczuciowość wobec właściciela.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Pies lubi ciekawe i stymulujące zabawy, takie jak tropienie.

  • 66%

   Spokojny

   To spokojny, ułożony i łagodny pies. Mimo swych rozmiarów potrafi zachowywać się spokojnie i być niemal niezauważalny. Na spacerach może jednak wykazywać ogromną energię, zwłaszcza gdy zauważy potencjalną ofiarę, którą zechce za wszelką cenę upolować.

  • 66%

   Inteligentny

   W przypadku charta hiszpańskiego ciężko uzyskać dobre efekty w niektórych psich aktywnościach wymagających koncentracji i dyscypliny, takich jak np. dog dancing. Ma on jednak spore zdolności, które potrafi wykorzystać, jeśli właściciel traktuje go z szacunkiem i pozwala realizować potrzeby typowe dla rasy.

  • 100%

   Łowca

   Chart hiszpański został stworzony jako pies do polowania na zające, ale używano go również do polowania na lisy, króliki czy dziki. W Hiszpanii nadal hodowany jest wyłącznie do polowań. Wiąże się to z licznymi problemami, bo jeśli psy nie osiągają odpowiednich wyników, często są bardzo źle traktowane lub porzucane. Liczne stowarzyszenia walczą w obronie tej rasy.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Chart hiszpański jest zdystansowany i wyniosły wobec obcych. Ich obecność z pewnością nie sprawia mu przyjemności.
    
   Nieufność w żadnym wypadku nie oznacza jednak agresywności. Pies ten będzie raczej ignorował gości i trzymał się z daleka.

  • 33%

   Niezależny

   Uważa się, że chart hiszpański jest niezależny, podobnie jak inne psy z tej grupy. Wielu właścicieli przeżywa zaskoczenie, poznając jego prawdziwe usposobienie.
    
   Pies ten bowiem uwielbia kontakt z ludźmi i oferowane przez nich aktywności. Potrafi jednak trzymać się spokojnie na uboczu.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli przyzwyczaimy psa do samodzielnego pozostawania od młodego wieku, bez problemu zniesie nieobecność właściciela. Jednak mimo jego spokojnej i ułożonej natury powinniśmy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej, by pies się nie nudził.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Psy te nie są zbyt popularne poza Hiszpanią. Adopcja psa często odbywa się za pośrednictwem stowarzyszeń walczących w ich obronie. Szkolenie wygląda zatem inaczej niż w przypadku słodkiego szczeniaka, który nie przeżył żadnej traumy.
     
    W celu wyszkolenia charta hiszpańskiego musimy uzbroić się w cierpliwość i biorąc pod uwagę jego przeszłość, postępować łagodnie, zapewnić mu stabilne i bezpieczne otoczenie, zaspokoić jego zapotrzebowanie na ruch i nigdy nie używać przemocy.
     
    Oprócz często bolesnej przeszłości psy te mają również silny temperament wymagający zdecydowania i konsekwencji.

   • 33%

    Szczekliwy

    Chart hiszpański jest cichy i szczeka bardzo niewiele.

   • 100%