Reklama

Szczeniak w domu
© Shutterstock

Pies w domu - jak się przygotować? Jakie potrzeby ma nowy lokator?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Pojawienie się w domu nowego lokatora, jakim jest pies, jest wydarzeniem niezwykłym i na równi ekscytującym dla człowieka oraz zwierzaka. Jak przygotować się na przyjęcie w domu nowego mieszkańca, by nie było to dla niego stresujące i by można było już od pierwszych chwil cieszyć się wzajemną obecnością?

 

Pies w domu – jak się przygotować?

Nowe miejsce, nowe twarze i zapachy powodują, że psi lokator czuje się zagubiony i może odczuwać lęk. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i miejsca, w którym się znalazł. Opiekun czworonoga powinien zapewnić mu przede wszystkim bezpieczny i przytulny dom. Poniżej znajdziecie rady, dzięki którym dowiecie się, jak najlepiej przygotować się na przybycie nowego domownika.

Określ jasne zasady

Pierwsze dni psa w nowym domu są szczególnie ważne, dlatego zaleca się, by możliwie jak najwięcej czasu poświęcić wtedy czworonogowi. Jeżeli pies trafił do Was z innego miejsca, np. schroniska lub od poprzedniego właściciela, warto zadbać, by zabrać również jego ulubioną zabawkę lub kocyk, by czuł znajomy zapach.

Należy pamiętać, że do prawidłowej adaptacji w nowym miejscu,  zwierzęciu potrzebna jest stabilizacja i jasne zasady. Stabilizacja nie wiąże się jedynie z regularnością spacerów lub podawania jedzenia, ale przede wszystkim z egzekwowaniem tego, co psu wolno, a czego nie.

Jeśli od pierwszych dni opiekunowie pupila pokażą mu, że może np. spać w ich łóżku lub wskakiwać na kanapę, pies nauczy się, że takie zachowanie jest akceptowane. Nagła zmiana decyzji człowieka może być dla zwierzaka niezrozumiała, stąd trzeba konsekwentnie pokazywać mu, jakie zasady panują w domu.

Przygotuj bezpieczną przestrzeń

©Shuttertsock

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o przestrzeń, w której będzie się poruszał Wasz nowy członek rodziny. Naturalnym zachowaniem psa w nowym miejscu jest eksploracja nieznanych mu miejsc, dlatego zadbanie o bezpieczeństwo w domu, w którym pojawi się zwierzę, jest niezwykle ważne. Zwracać na ten aspekt uwagę należy szczególnie przy szczeniętach, które są niezwykle żywiołowe i ciekawskie otaczającego je świata.

Usuńcie drobne elementy, które pies, szczególnie szczeniak, mógłby połknąć oraz przedmioty niestabilne typu wazony, itp. Pod wpływem nowych bodźców zwierzę może taki przedmiot strącić i wyrządzić szkody lub zranić się.

Dla szczenięcia szczególnie niebezpieczne są kable, które może gryźć podczas wymiany zębów mlecznych na stałe, dlatego trzeba zadbać, by wszystkie wystające elementy odpowiednio zabezpieczyć.  Pies gryzie różne przedmioty również po to, by się odstresować, dlatego cenne rzeczy należy trzymać z dala od psiego zasięgu – szczególnie, gdy jest on ciekawym świata szczenięciem.

Czego potrzebuje pies w domu?

©Shutterstock

Zapraszając nowego domownika, należy zadbać o to, by pies w domu czuł się komfortowo i bezpiecznie. Oto podstawowe akcesoria, których będzie potrzebował Wasz nowy przyjaciel.

  • Miski

Niezbędnymi elementami, które powinny czekać na psa, są miski na wodę i pokarm. Bardzo ważny jest odpowiedni ich dobór – dla mniejszych pupili miska powinna mieć do 0,7 litra pojemności, dla większych od ok. 1 do 1,5 litra, zaś dla największych ras do 3 litrów. Dla zwierzaka z długimi uszami warto wybrać miskę, która jest wysoka i ma stożkowaty kształt, by zwierzak nie brudził sobie uszu podczas jedzenia lub nie moczył ich w wodzie.

  •  Legowisko

Kolejną ważną rzeczą, która powinna znaleźć się w domu jest legowisko dla psa. Najlepiej wybrać takie, które łatwo wyprać i ustawić je w miejscu, w którym przebywają domownicy, np. w kącie sypialni, by zwierzę było blisko Was. Więcej o tym, gdzie najlepiej umiejscowić legowisko, aby pies czuł się komfortowo i bezpiecznie przeczytasz tutaj

  •  Akcesoria do pielęgnacji i zabawy

Rolą opiekuna jest również pielęgnacja psa, dlatego w domu powinny znaleźć się szczotki, szampony oraz środki higieniczne dla czworonogów. Nie należy zapominać o zabawkach i przedmiotach, które będą stymulowały zwierzaka do poznawania nowych rzeczy i ruchów. Takie przedmioty, jak np. kong, sprawdzą się w przypadku, kiedy w późniejszym okresie pies będzie zostawał w domu sam.

  • Smycz lub szelki

Pozostają jeszcze spacery – obroża lub szelki i smycz, a do tego adresatka, to przedmioty niezbędne.

Pierwsze dni psa w domu

©Shutterstock

Skoro wiadomo, jak powinno się postępować z nowym domownikiem i czego będzie potrzebował, kolejnym ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednią socjalizację psa.

Zwierzę reaguje na bodźce, których w nowym domu będzie miał wiele, dlatego nie należy przytłaczać go nowościami i pozwolić mu na dokładne zapoznanie się z terenem. Piesek nie musi już od pierwszych dni wchodzić w interakcję ze wszystkimi lokatorami. Stopniowo będzie poznawał wszystkich domowników.

Pupila warto obserwować, by nauczyć się, na jakie bodźce reaguje. Wiele psów boi się np. burzy, czy reaguje na włączony odkurzacz. Odpowiednie reagowanie na stresujące psa dźwięki jest ważne.

Kluczowe są również pierwsze spacery z czworonogiem. W pierwszych dniach opieki nad nowym przyjacielem nie wiecie jeszcze, jak zachowuje się on w stosunku do innych ludzi, psów, czy jak reaguje na przejeżdżający samochód lub rower. Dlatego pod żadnym pozorem w początkowym okresie nie wolno spuszczać psa ze smyczy.

Szczególną uwagę trzeba zachować również przy doborze karmy. Może okazać się, że wybrana przez Was karma zwierzęciu nie smakuje lub zawiera alergeny. Jeśli pod Wasz dach trafił czworonóg przewlekle chory, stosujcie odpowiednią dla niego, weterynaryjną karmę.

W przypadku zmiany sposobu karmienia psa stosuje się tzw. okres przejściowy, trwający średnio 10 dni. Jeżeli przez ten czas zwierzę dobrze będzie reagowało na przyjmowany pokarm i będzie go jadło, można pozostać przy wybranej diecie.

Pierwsze wspólne dni z nowym psem w domu mogą być niezwykle emocjonujące, jednak przede wszystkim zadbajcie o to by pies poczuł się w nim komfortowo. Wszelkie niedogodności związane są z poznawaniem siebie wzajemnie oraz uczeniem się terenu wynagrodzi Wam późniejsze przywiązanie i lojalność pupila.

Odpowiednie przygotowanie wspólnej przestrzeni i socjalizacja czworonoga mogą być początkowo trudne, jednak trud ten jest absolutnie warty jest podjęcia!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?