Reklama

pies pod sklepem
© Shutterstock

Dlaczego nie należy zostawiać psa samego pod sklepem?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Czasami, będąc na spacerze z psem, przypominamy sobie, że mieliśmy coś kupić. Wielu opiekunów w takiej sytuacji idzie po sprawunki z czworonogiem. To duża oszczędność czasu, a pozostawienie psa pod sklepem na kilka minut nie powinno przecież stanowić problemu. Ale czy na pewno?

Wiele osób bagatelizuje problem pozostawiania psa pod sklepem lub w ogóle go nie dostrzega. Jednak, gdy się dobrze zastanowić, nie zostawilibyśmy pod marketem małego dziecka czy roweru bez zapięcia.

Dlaczego więc ufamy ludziom na tyle, by zostawić bez opieki nasze ukochane zwierzę? Zwłaszcza jeśli oddalamy się na kilkanaście minut i dłużej, bo okazało się, że w sklepie są kolejki. 

Pies przed sklepem przeżywa wielki stres

Pies przed sklepem przywiązany tak, że nie może się obrócić ani położyć, zostawiony sam na hałaśliwej ulicy, gdzie co chwilę mijają go obce osoby, przeżywa niewyobrażalny stres. Zwierzę nie ma poczucia upływającego czasu, nie wie, gdzie poszedł właściciel i czy w ogóle po nie wróci.

 Dodatkowo często jest zaczepiane przez obcych ludzi, na przykład próbujące pogłaskać je dzieci, co tylko potęguje jego strach.

Jeśli pies szczeka pod sklepem i się boi, może być agresywny i ugryźć kogoś, kto do niego podejdzie. Niestety, za taki wypadek odpowiada właściciel, który pozostawił psa pod sklepem bez nadzoru. Ktoś może też odwiązać naszego pupila ze źle pojętej litości. Zestresowany czworonóg może wtedy uciec i w najgorszym scenariuszu – wpaść pod samochód.

To wszystko może mieć miejsce, kiedy my będziemy robić zakupy, a stojąc w kolejce, nie będziemy mieć nawet pojęcia, że dzieje się coś bardzo złego. Chyba nikt nie chciałby świadomie zapewnić swojemu psu i sobie takich traumatycznych przeżyć.

Kradzieże psów pozostawionych pod sklepem

Pozostawienie psa pod sklepem tworzy dla złodzieja świetną okazję. W Internecie nie brakuje ogłoszeń zrozpaczonych właścicieli o poszukiwanych czworonogach, które „zniknęły” spod sklepu. Szczególnie narażone na kradzieże są psy ładne i rasowe oraz szczenięta.

Po co komuś cudzy pupil? Można go korzystnie sprzedać, użyć do pseudohodowli lub zatrzymać dla siebie. Niestety, w większości przypadków nie odzyskamy już naszego przyjaciela.

Mandat za pozostawienie psa pod sklepem

Za przywiązanie zwierzęcia na ulicy straż miejska może ukarać właściciela upomnieniem lub mandatem. Od kwietnia 2021 roku obowiązuje rozporządzenie rządu dotyczące m.in. wysokości mandatu za pozostawianie zwierzęcia bez opieki w miejscu publicznym.

Od tego momentu za brak nadzoru nad psem, a więc także w sytuacji zostawienia go samego przed sklepem, właściciel może spodziewać się nawet 500 zł mandatu.

W większych miejscowościach niektóre lokale, w tym duże markety, kawiarnie czy restauracje, reklamują się jako miejsca przyjazne psom. Oznacza to, że można do nich bez problemu wejść ze swoim czworonożnym przyjacielem. Często znajdują się w nich też udogodnienia dla zwierząt, na przykład miski z wodą. Jednak nawet do takich miejsc nie wolno przyprowadzać psów agresywnych.

Podsumowując, idąc do sklepu, lepiej zostawić psa w domu. Wyobraźmy sobie, co czuje zwierzę przywiązane na ulicy i nie narażajmy go na taki stres. A jeśli postaramy się lepiej zorganizować sobie czas, nie będzie potrzeby zabierania psa na zakupy.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?