Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Na czym polega i jakie płyną korzyści z czipowania psa?

Jamnik u weterynarza advice
© Shutterstock

Znakowanie zwierząt wciąż nie jest zbyt powszechną praktyką. Wielu błędnie uważa, że ten środek bezpieczeństwa jest przeznaczony głównie dla rasowych czworonogów. Zastanawiasz się nad tym, czy czipowanie rzeczywiście daje gwarancję odnalezienia Twojego pupila w przypadku jego zagubienia? Obawiasz się, że czipowanie psa wiąże się z dużym wydatkiem? Sądzisz, że zabieg może być bolesny lub jego efekt nie będzie skuteczny? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Przez Inessa Ormańczyk

Na czym polega czipowanie psa?

Czipowanie zwierząt polega na wszczepieniu w ich ciało mikroprocesora, w którym znajduje się kod w postaci numeru identyfikacyjnego składającego się z piętnastu cyfr. Urządzenie mieści się w szklanej kapsułce i ma wielkość porównywalną do ziarna ryżu. 

Zabieg znakowania psa przypomina wykonanie zastrzyku. Czip umieszczany jest zazwyczaj na szyi lub między łopatkami czworonoga. Czip zakłada się tylko raz w życiu zwierzaka. Urządzenie nie ma żadnego terminu przydatności. Oznacza to, że mikroprocesor działa tak długo, jak żyje pies. 

Jak działa czip dla psa?

Niekwestionowaną przewagą czipowania psów nad tradycyjnymi metodami znakowania zwierząt (np. obroże z wygrawerowanym adresem właścicieli), jest to, że wszczepiony w ich ciało mikroprocesor pozostaje tam zawsze i nie może się zgubić. Jeśli zaginiony pies zostanie odnaleziony przez służby porządkowe i odtransportowany do schroniska, podstawową procedurą jaką muszą wykonać jego pracownicy jest sprawdzenie, czy zwierzę posiada czip, a  następnie jego odczytanie. W znaczny sposób ułatwia to rozpoczęcie poszukiwań właścicieli psa i zwiększa szanse powodzenia takiego działania. 

Warto wiedzieć, że czipowanie zwierząt nie jest równoznaczne z możliwością śledzenia ich lokalizacji GPS na mapie. Do tego służą specjalne obroże wyposażone w funkcję GPS. Wiele osób wciąż myli ze sobą te akcesoria. Mikroprocesor znajdujący się w ciele psa zawiera jedynie unikalny kod, który następnie zostaje zarejestrowany w specjalnej bazie danych, dzięki czemu wskutek jego odczytania można odnaleźć właścicieli zaginionego czworonoga. 

Czy zakładanie czipa boli naszego pupila?

Poziom bolesności zabiegu czipowania psa, jest porównywalny do szczepienia i o wiele mniej nieprzyjemny od tatuowania zwierząt, które często niesłusznie traktowane jest jako humanitarna alternatywa dla wszczepienia czipu. Mikroprocesor wprowadzany jest pod skórę zwierzęcia przy pomocy strzykawki. Zabieg nigdy nie trwa dłużej niż kilka minut i nie powoduje późniejszych dolegliwości bólowych. 

W dobrych klinikach weterynaryjnych dodatkowo stosuje się specjalistyczne środki do znieczulenia miejsca, gdzie dokonywany jest zastrzyk. Działanie to ma na celu wyciszyć zwierzę i wyeliminować stres związany z wbiciem igły. 

Co zawiera czip dla psa?

Czip zawiera mikroprocesor z przypisanym do niego 15-cyfrowym kodem. Urządzenie znajduje się w szklanej powłoce i ma wielkość kilku milimetrów. 

W jakim wieku założyć czipa?

Czipowanie psa jest możliwe zarówno w okresie szczenięcym, jak i wtedy, gdy zwierzę dorośnie. Wiek czworonoga nie ma żadnego znaczenia dla przeprowadzenia zabiegu. 

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?

W przypadku zwierząt, które nigdy nie opuszczają granic Polski, czipowanie nie jest obowiązkowe. Jeśli planujemy wybranie się z naszym psem w zagraniczną podróż, wymagane jest, aby pupil posiadał własny paszport. Wówczas podstawą do jego wyrobienia jest czip lub tatuaż. 

Czy czip jest bezpieczny dla psa?

Czipy są produkowane z materiałów, które nie wywołują reakcji alergicznych ani żadnych innych dolegliwości. Obecność mikroprocesora w ciele zwierzęcia nie powoduje uczucia dyskomfortu zwierzęcia i nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. 

Ile kosztuje założenie czipa?

Cena czipowania psa różni się w zależności od województwa, w którym wykonywany jest zabieg. Zazwyczaj mieści się ona w widełkach od 50 do 120 zł.