Reklama

czipowanie psa u weterynarza
© Shutterstock

Czipowanie psa – na czym polega i ile kosztuje?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Zastanawiasz się nad tym, czy czipowanie rzeczywiście daje gwarancję odnalezienia Twojego pupila w przypadku jego zagubienia? Obawiasz się, że czipowanie psa wiąże się z dużym wydatkiem? Sądzisz, że zabieg może być bolesny lub jego efekt nie będzie skuteczny? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czipowanie psów i kotów wciąż nie jest zbyt powszechną praktyką. Wielu błędnie uważa, że ten środek bezpieczeństwa jest przeznaczony głównie dla rasowych czworonogów.

Absolutnie tak nie jest. Zabieg ten jest najskuteczniejszą metodą na odnalezienie psa w razie kradzieży lub zagubienia, dlatego gorąco zachęcamy do jego wykonania!

Czipowanie psa – na czym polega zabieg znakowania?

Czipowanie osa polega na wszczepieniu w ciało zwierzęcia mikroprocesora, w którym znajduje się kod w postaci numeru identyfikacyjnego składającego się z piętnastu cyfr. Urządzenie mieści się w szklanej kapsułce i ma wielkość porównywalną do ziarna ryżu. Stosowane w Polsce mikroczipy spełniają normy ISO. 

Zabieg znakowania psa przypomina wykonanie zastrzyku. Czip umieszczany jest zazwyczaj na szyi lub między łopatkami czworonoga. Czip zakłada się tylko raz w życiu zwierzaka. Urządzenie nie ma żadnego terminu przydatności. Oznacza to, że mikroprocesor działa tak długo, jak żyje pies. 

Jak działa czip dla psa?

Czip (chip) u psa działa na zasadzie fal radiowych. Mikroprocesor nie ma swojego źródła zasilania (jest pasywnym tagiem), którego dane odbierane są za pomocą specjalnego czytnika.

Kiedy w jego pobliżu pojawi się urządzenie emitujące odpowiednie fale radiowe o niskiej częstotliwości, czip zostaje aktywowany i przekazuje do czytnika numer. Ten numer jest następnie sprawdzany w bazie i na tej podstawie pozyskiwane są informacje o zwierzęciu. 

czip dla psa
Odczyt danych z czipa pozwala zlokalizować opiekuna ©Shutterstock

Rejestracja w bazie danych

Po umieszczeniu czipa w ciele psa konieczne jest rejestracja chipa psa. Oznacza to, że lekarz weterynarii musi umieścić numer mikroczipa w odpowiedniej bazie danych.

Nie istnieje jedna wielka wspólna baza danych dla wszystkich zwierząt – jest ich kilka. Niektóre maja status lokalny, inne krajowy, a jeszcze inne europejski. Najpowszechniejsza i najwięsza z nich to safe-animal.eu (Międzynaradowa Bada Danych Zwierząt) . Jest to baza, z której korzysta większość lecznic weterynaryjnych i hodowców.

Wpis do bazy zwierząt jest z reguły płatny – zazwyczaj jest to opłata jednorazowa i wynosi około 30-50 zł.

Niekiedy organizacja deklaruje, że wpis jest bezpłatny, ale trzeba ponieść koszt rejestracji konta (co w praktyce sprowadza się do tego samego). Bywa, że oznakowane zwierzę rejestruje sam weterynarz, a usługa rejestracji jest wliczona w cenę zabiegu. Istnieje też kilka bezpłatnych baz danych, w których można zarejestrować zwierzę. 

Minusem całego systemu jest to, że nie ma jednej wspólnej bazy oznakowanych elektronicznie zwierząt. Dlatego chcąc znaleźć właściciela po odczytaniu numeru mikroczipa znalazca musi sprawdzić wszystkie bazy danych. Niektóre wyszukiwarki (np. Europetnet) współpracują z kilkunastoma bazami danych. 

Uwaga: dobre hodowle dla psów czipują psy przed ich sprzedażą.

Czy chip u psa działa jak GPS?

Warto wiedzieć, że czipowanie zwierząt nie jest równoznaczne z możliwością śledzenia ich lokalizacji GPS na mapie. Do tego służą specjalne obroże wyposażone w funkcję GPS. Wiele osób wciąż myli ze sobą te akcesoria.

Mikroprocesor znajdujący się w ciele psa zawiera jedynie unikalny kod, który następnie zostaje zarejestrowany w specjalnej bazie danych, dzięki czemu wskutek jego odczytania można odnaleźć właścicieli zaginionego czworonoga. 

Sprzedaż / oddanie zaczipowanego zwierzęcia

Jeśli z jakichś powodów nie możemy opiekować się psem i decydujemy się go przekazać nowej rodzinie, w bazie danych wystarczy zmienić dane osobowe właściciela. Bazy danych umożliwiają taką zmienne bezpłatnie. 

Czip dla psa – dlaczego warto? 

Niekwestionowaną przewagą czipowania psów nad tradycyjnymi metodami znakowania zwierząt (np. obroże z wygrawerowanym adresem właścicieli), jest to, że wszczepiony w ich ciało mikroprocesor pozostaje tam zawsze i nie może się zgubić.

Jeśli zaginiony pies zostanie odnaleziony przez służby porządkowe i odtransportowany do schroniska, podstawową procedurą jaką muszą wykonać jego pracownicy jest sprawdzenie, czy zwierzę posiada czip, a następnie jego odczytanie. W znaczny sposób ułatwia to rozpoczęcie poszukiwań właścicieli psa i zwiększa szanse powodzenia takiego działania. 

Czip ma tez przewagę nad tatuażem – po pierwsze taką, że zabieg jest mimo wszystko mniej bolesny, a po drugie tatuaż z czasem może stracić na wyrazistości, a czip będzie działał przez całe życie zwierzęcia. 

Czy czipowanie jest dostępne tylko dla psów rasowych? 

Zdecydowanie nie! Zaczipować można każdego psa i kota! 

Czy zakładanie czipa boli naszego pupila?

Poziom bolesności zabiegu czipowania psa, jest porównywalny do szczepienia i o wiele mniej nieprzyjemny od tatuowania zwierząt, które często niesłusznie traktowane jest jako humanitarna alternatywa dla wszczepienia czipu. Mikroprocesor wprowadzany jest pod skórę zwierzęcia przy pomocy strzykawki. Zabieg nigdy nie trwa dłużej niż kilka minut i nie powoduje późniejszych dolegliwości bólowych. 

Jak przebiega chipowanie psa? 

Wszczepienia czipa przeprowadza lekarz weterynarii. Mikroprocesor wprowadzany jest pod skórę zwierzęcia przy pomocy strzykawki. Zabieg nigdy nie trwa dłużej niż kilka minut i nie powoduje późniejszych dolegliwości bólowych. 

W dobrych klinikach weterynaryjnych dodatkowo stosuje się specjalistyczne środki do znieczulenia miejsca, gdzie dokonywany jest zastrzyk. Działanie to ma na celu wyciszenie zwierzęcia i eliminację stresu związanego z wbiciem igły. 

Ile kosztuje założenie czipa u psa?

Cena czipowania psa różni się w zależności od województwa, w którym wykonywany jest zabieg i prestiżu gabinetu, dlatego (jeśli cena jest dla nas istotna) warto sprawdzić kilka miejsc w swoim regionie. Zazwyczaj mieści się ona w widełkach od 50 do 120 zł. Oczywiście zabieg powinien przeprowadzić wykwalifikowany lekarz weterynarii.

To, ile kosztuje chip dla psa będzie też zależeć od tego, czy w cenie jest już rejestracja psa w bazie danych. Jeśli lekarz nie rejestruje psa, to taką procedurę trzeba będzie zrobić samodzielnie. 

Jeśli cena za zaczipowanie psa jest dla Ciebie za wysoka, warto śledzić informacje na stronach internetowych miast. Wiele z nich okresowo, dzięki różnym dotacjom bądź wsparciu fundacji, prowadzi akcje czipowania psów i kotów za darmo. 

Niestety są to akcje dość rzadkie, dlatego warto się zdecydować na wszczepienie czipa nawet jeśli wiąże się to z kosztami, gdyż jest to wydatek jednorazowy, na całe życie psa. 

Co zawiera czip dla psa?

Czip zawiera mikroprocesor z przypisanym do niego 15-cyfrowym kodem. Urządzenie znajduje się w szklanej, biokompatybilnej powłoce pokrytej specjalną warstwą zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi i ma wielkość kilku milimetrów. 

Sam chip zawiera jedynie unikalny numer, z którego część cyfr to oznaczenie kraju lub producenta czipu. Poza numerem czipa mikroprocesor nie przechowuje żadnych innych danych. Dopiero podczas rejestracji podaje się dane osobowe właściciela, informacje o chorobach czy szczepieniach zwierzęcia. 

W jakim wieku założyć czipa?

Czipowanie psa jest możliwe zarówno w okresie szczenięcym, jak i wtedy, gdy zwierzę dorośnie. Wiek czworonoga nie ma żadnego znaczenia dla przeprowadzenia zabiegu. 

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?

W przypadku zwierząt, które nigdy nie opuszczają granic Polski, czipowanie nie jest obowiązkowe. Jeśli planujemy wybranie się z naszym psem w zagraniczną podróż, wymagane jest, aby pupil posiadał własny paszport. Wówczas podstawą do jego wyrobienia jest czip lub tatuaż. 

Jest to jednak najskuteczniejszy sposób na odnalezienie pupila w przypadku jego zagubienia lub kradzieży. Dlatego gorąco zachęcamy do zaczipowania swojego pupila. Warto wiedzieć, że istnieją również programy bezpłatnego czipowania zwierząt prowadzone przez gminy.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy czip jest bezpieczny dla psa?

Czy chip u psa jest wyczuwalny?

Gdzie zaczipować psa za darmo?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?