Reklama

paszport dla psa

Paszport dla psa: jak go wyrobić, ile to trwa i jaka jest cena?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Coraz więcej opiekunów chce podróżować ze swoimi pupilami. Aby wybrać się z psem zagranicę, trzeba najpierw wyrobić mu paszport. Jak długo trwa wyrobienie paszportu dla psa, ile kosztuje i jak to zrobić?

Paszport dla psa - czym jest? 

Paszport dla psa to dokument uprawniający zwierzę do przekraczania granicy państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu, Monako, Watykanu, Andory i Islandii.

Zastępuje on Międzynarodową Książeczkę o Zdrowiu Psa i Kota. Raz wydany, obowiązuje przez całe życie zwierzaka, nie trzeba więc wymieniać dokumentu co kilka lat. Wystarczy jedynie pilnować wprowadzania dat ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie i ewentualnej aktualizacji danych.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że każdy kraj ma swoje własne przepisy regulujące możliwość wwiezienia psa na jego terytorium. Warto więc zapoznać się z nimi np. na stronie ambasady danego państwa oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jakie informacje są zawarte w psim paszporcie?

W paszporcie dla zwierząt towarzyszących zawarte muszą być następujące informacje:

  • Umiejscowienie czipa oraz data jego wszczepienia, a także zawarty w identyfikatorze kod alfanumeryczny.
  • Szczegółowe dane dotyczące psa: imię, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzin. W tej rubryce podaje się ponadto osobliwe cechy zwierzęcia i znaki szczególne.
  • Imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis właściciela psa.
  • Imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii upoważnionego do wystawienia lub uzupełnienia dokumentu identyfikacyjnego psa.
  • Data szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz informacja, czy jest to pierwsze szczepienie czy kontynuacja szczepień.
  • Data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
  • Informacje o zastosowaniu wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych dotyczących chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna.
  • Inne istotne informacje o stanie zdrowia psa.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Ponieważ paszport dla psa wyrobić można wyłącznie u uprawnionych lekarzy, formalności należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej placówki weterynaryjnej.

Na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod tym linkiem znajdują się listy lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych.

Dalsze kroki, już w gabinecie weterynaryjnym, to zaczipowanie i zaszczepienie pupila.

Jeśli pies został zaczipowany już wcześniej, nie ma konieczności ponownego znakowania czworonoga. Od 3 lipca 2011 jedynym stosowanym sposobem identyfikacji zwierząt jest wprowadzanie mikrochipów.

Ważne, aby numer identyfikacyjny został nadany psu przed szczepieniem przeciwko wściekliźnie, w przeciwnym wypadku szczepienie może zostać uznane za nieważne. W przypadku psów młodych, szczepionych po raz pierwszy, ważność szczepionki obowiązuje po okresie 21 dni od podania jej szczeniakowi.

W przypadku psów, u których następuje kontynuacja szczepień przeciwko wściekliźnie, szczepienie zyskuje ważność w trybie natychmiastowym, o ile nie upłynął więcej niż  rok od poprzedniego szczepienia. Jeśli ciągłość szczepień nie została zachowana, kolejną szczepionkę traktuje się jako pierwszą i trzeba odczekać 21 dni, by móc podróżować za granicę z czworonogiem.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?

Wyrobienie paszportu dla psa jest stosunkowo proste. Tak naprawdę, przy dobrej organizacji, można wyrobić dokument w ciągu jednego dnia. Jeśli pies jest już zaszczepiony przeciwko wściekliźnie oraz zachipowany, cała procedura wyrobienia psiego paszportu trwa tyle czasu, ile lekarz weterynarii potrzebuje na wypisanie danych w dokumencie.

Jeśli planujemy podróż z czworonogiem do kraju, który nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, trzeba dokonać legalizacji paszportu dla psa. W tym celu należy udać się – wraz z kompletem dokumentów (oryginał paszportu, dokumenty poświadczające stan zdrowia zwierzęcia, dane identyfikacyjne psa, wypełniony wniosek o legalizację paszportu dla zwierzęcia) – do siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Wniosek zostanie rozpatrzony na miejscu. Chyba że z jakiegoś powodu Powiatowy Lekarz Weterynarii odmówi zalegalizowania dokumentu, wówczas w ciągu 14 dni można odwołać się do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Paszport dla psa - cena

Koszt paszportu dla psa wynosi 100 zł, o ile mówimy o wyrobieniu samego dokumentu. W tej cenie zawarta jest opłata manipulacyjna wynosząca 30 zł oraz wynagrodzenie dla uprawnionego do wystawienia paszportu lekarza weterynarii (w wysokości 70 zł). Cena paszportu dla psa nie obejmuje kosztów znakowania zwierzęcia oraz obowiązkowych szczepień. 

Jeśli pies nie jest odpowiednio oznakowany, musimy mu wszczepić mikrochip, to koszt ok. 70-100 zł.

Cena szczepienia przeciwko wściekliźnie waha się w granicach 30-40 zł.

Trzeba pamiętać też o tym, że jeśli wybieramy się do kraju spoza Unii Europejskiej, paszport dla psa wymaga legalizacji u Powiatowego Lekarza Weterynarii – koszt usługi wynosi 26 zł.

Przy założeniu, że paszport psa wyrabiamy zaczynając od podstaw, musimy liczyć się z kosztem ok. 230-250 zł.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?