Reklama

Pies w mieście - czy pies musi być na smyczy i mieć kaganiec?

pies w mieście © Shutterstock

Choć niektóre rasy psów zdecydowanie najlepiej czują się na otwartych przestrzeniach, większość czworonogów doskonale dostosowuje się również do życia w mieście, jeśli tylko ich potrzeby są spełnione.  Dowiedz się, jak zadbać o psa w mieście i jakie obowiązki na Tobie spoczywają!

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Odpowiednia dawka ruchu, pieszczoty, zabawy i zrównoważone, smaczne jedzenie to podstawowe elementy potrzebne do psiego szczęścia. Jako właściciel czworonoga mieszkającego w mieście, masz jednak również pewne obowiązki, o których powinieneś wiedzieć.

Miasto to dla psa mnóstwo głośnych, stresujących dźwięków, a także nieprzyjemnych zapachów, np. spalin, które Twój pupil wyczuwa znacznie mocniej niż Ty. Smog i spaliny są nie tylko nieprzyjemne dla psiego nosa, przede wszystkim są szkodliwe dla jego zdrowia (długotrwała ekspozycja na smog może wywołać alergie i problemy z układem oddechowym). Dlatego kiedy to tylko możliwe staraj się zabierać czworonoga do parków i okolicznych lasów.

Na szczęście w większości dużych miast istnieją tereny zielone, na których pies może zażyć odpowiedniej dawki ruchu. A przynajmniej teoretycznie.

Wyprowadzanie psa - przepisy

Czy w mieście pies musi być na smyczy?

Przepisy ogólne nie określają wyraźnie, czy pies powinien być zawsze wyprowadzany na smyczy. Art. 77 Kodeksu Wykroczeń mówi jednak, że jeżeli właściciel nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, naraża się na grzywnę w wysokości 250 złotych bądź karę nagany.

W art. 10a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt czytamy, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. 

Co oznacza wzmianka o środkach ostrożności i jak miałyby one wyglądać? Mandatem są zagrożone sytuacje, gdy:

  • pies nie jest na smyczy w miejscach, w których gmina tego wymaga;
  • spuszczając psa ze smyczy nie jesteśmy w stanie go kontrolować (np. przywołać, bo się nas nie słucha).

Aby dowiedzieć się więcej o dokładnych wytycznych, należy sięgnąć do lokalnych zapisów prawnych. Większość miast narzuca trzymanie psa na smyczy, z wyjątkiem miejsc mało uczęszczanych. Jednak nawet jeśli dane miasto nie precyzuje kwestii trzymania psa na smyczy, warto zrobić to przynajmniej w zatłoczonych miejscach.

pies w mieście
©Shutterstock

Obowiązek sprzątania po psie

Bezwzględne jest natomiast prawo dotyczące załatwiania potrzeb psa w mieście. Właściciel zawsze ma obowiązek posprzątać po swoim pupilu. W niektórych miastach wskazuje się również konkretne miejsca, w których należy wyrzucić torebkę. Mogą to być wyłącznie specjalne kosze lub również te służące do wyrzucania odpadów mieszanych.

Szczepienia

Pies mieszkający w mieście powinien mieć również wszystkie aktualne szczepienia. To niezwykle ważne, ponieważ czasem trudno upilnować pupila, który ma stały kontakt z innymi czworonogami oraz z różnymi ludźmi.

Najtrudniejsze są przypadki psich bójek, podczas których może dojść do zranienia, a także ewentualne incydenty z udziałem przechodniów. Nawet najspokojniejszemu zwierzęciu, gdy zostanie sprowokowane, zdarza się ugryźć, a wtedy konieczne może być okazanie książeczki aktualnych szczepień.

Warto również zaczipować swojego pupila. Zawsze może się zdarzyć, że pies się zgubi lub ucieknie, a dzięki identyfikatorowi istnieje znacznie większa szansa na jego odnalezienie.

Czy pies musi mieć kaganiec na spacerze?

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa wyprowadzania psa w różnych miastach zwykle skupiają się na trzymaniu pupila na smyczy, jednak niektóre z nich zwracają również uwagę na kaganiec. Zazwyczaj odnoszą się one w szczególności do psów należących do ras uznanych za niebezpieczne.

Co więcej, według lokalnych przepisów, powinny być one wyprowadzane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Takie prawo nie obowiązuje jednak w każdej gminie, dlatego w tej sytuacji również należy sięgnąć do miejscowych przepisów, aby uniknąć grzywny. Warto natomiast pamiętać, że pies powinien mieć założony kaganiec, jeśli zdecydujemy się przewieźć go komunikacją miejską.

Czy pies może spacerować bez smyczy na zamkniętym osiedlu?

Wiele osób ma wątpliwości, jak wygląda sytuacja psa w mieście na osiedlu zamkniętym. Tutaj również z pomocą przyjdą nam lokalne przepisy. Ogrodzone osiedle w dalszym ciągu jest miejscem publicznym, a nie naszym własnym podwórkiem i tak właśnie należy je traktować.

Niestety, jeżeli miejscowe przepisy odwołują się do pojęcia miejsc mało uczęszczanych, czasem trudno jest ustalić, czy dane osiedle właśnie do takich należy. Osoby mieszkające na obrzeżach miast, a także te lubiące wycieczki ze swoim pupilem, powinny jeszcze zwrócić uwagę na jeden fakt. Wielu właścicieli spuszcza psa ze smyczy na terenach leśnych, jednak według prawa wolno tak robić wyłącznie w przypadku psów uczestniczących w polowaniu. W innej sytuacji opiekun naraża się na karę grzywny lub nagany.

W przypadku niedoprecyzowanych przepisów dotyczących psów w mieście wiele zależy również od samego czworonoga i jego właściciela. Dobrze zsocjalizowany, ułożony i przyjazny pupil raczej nie powinien wzbudzać niepokoju, nawet prowadzony bez smyczy. Dlatego należy zadbać o to już od szczeniaka. Miasto to miejsce pełne bodźców, które mogą wystraszyć pieska. Tylko dzięki przyzwyczajaniu go do nich można zapewnić mu spokojne i przyjemne życie w betonowej dżungli.

Podatek od posiadania psa 

Podatek od posiadania psa  jest wprowadzany przez radę gminy - może ona, ale nie musi wprowadzić w danej gminie taki podatek. Oznacza to, że w niektórych gminach w ogóle taki podatek nie obowiązuje.

Również rada gminy określa jego wysokość. Kwota podatku od psa nie może przekraczać kwoty ustanowionej na mocy obwieszczenia Ministra Finansów - w 2021 roku wynosi ona 130,30 zł.

Podatek od psa płacony jest co roku, zwykle do 30 kwietnia. 

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz