Reklama

Codzienna opieka nad psem - o czym powinieneś pamiętać?

Szczęśliwy pies
© Shutterstock

Wielu osobom – a w szczególności tym, które z psami się wychowały i którym od lat w codziennym życiu towarzyszą czworonogi – temat ten wyda się banalny. Świeżo upieczeni właściciele psów mogą jednak nie wiedzieć, jak powinna wyglądać codzienna opieka nad pupilem i jakimi zasadami należy się w niej kierować. Ty także dopiero zaczynasz swoją przygodę z czworonogiem pod jednym dachem? Spokojnie – to nic trudnego! Szybko nauczysz się wszystkiego, co najważniejsze.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Codzienna opieka nad psem

To oczywistość, jednak warto o niej przypomnieć na wstępie -  każdy właściciel psa musi mieć świadomość, że opieka nad psem to duża odpowiedzialność i sporo obowiązków, w których wykonywaniu niezwykle ważna jest regularność. Na co dzień musisz zapewnić swojemu pupilowi nie tylko mnóstwo miłości, zabawy i pieszczot, ale też zaspokoić wszystkie jego najważniejsze potrzeby. Zanim więc weźmiesz do domu psa, dokładnie rozważ wszystkie aspekty, o których będzie mowa w tym artykule i zdecyduj, czy będziesz w stanie otoczyć psiaka troskliwą opieką każdego dnia.

Spacery z psem

Shutterstock

Do podstawowych obowiązków właściciela psa należą oczywiście regularne spacery, podczas których pies może załatwić swoje potrzeby (nie tylko fizjologiczne, ale też np. potrzebę węszenia), zażyć świeżego powietrza i niezbędnej dawki ruchu. Absolutnym minimum wydają się trzy spacery dziennie – rano po przebudzeniu, po południu i wieczorem przed snem – ale jeśli tylko masz taką możliwość (np. w weekendy i dni wolne od pracy), postaraj się wychodzić z psem jeszcze częściej. Weź pod uwagę także to, że niektóre rasy, jak np. border collie, potrzebują dużo więcej ruchu niż inne i by mogły być w pełni szczęśliwe, muszą mieć go pod dostatkiem. Pamiętaj również, by sprzątać po swoim psie – zaopatrz się w woreczki i małą szufelkę. Zawsze przed wyjściem na spacer sprawdzaj, czy masz je ze sobą.

Zbilansowana dieta

Odpowiedzialna opieka nad psem oznacza też przemyślane i dostosowane do jego potrzeb karmienie. Istnieją różne szkoły związane z karmieniem psa – na ten temat pisaliśmy więcej w artykule "co powinna zawierać najlepsza karma dla psa?".

Warto pamiętać o tym, by nie przekarmiać psa, bo prowadzi to do nadwagi i otyłości, których – zupełnie jak u człowieka – trudno się później pozbyć i które stają się przyczyną poważnych chorób (jak m.in. cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów, itd.). Dorosłe psy powinny spożywać średnio dwa posiłki dziennie, szczenięta zaś dzienną dawkę pożywienia powinny dostawać w co najmniej 3-4 porcjach. Wskazówki co do wielkości porcji (uwzględniające wagę psa, a czasami także jego poziom aktywności) znajdują się na opakowaniach karmy. Oczywiście zasada ta dotyczy psów zdrowych. Jeśli pies choruje, lekarz weterynarii może zalecić, by podawać mu np. 5-6 posiłków w mniejszych porcjach.

Zdrowie pod lupą

Prawidłowa opieka nad psem wymaga ponadto regularnych wizyt u weterynarza. By pies mógł zachować dobre zdrowie i odporność, powinien być regularnie szczepiony i odrobaczany. Nadzór weterynarza i badania okresowe pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych dolegliwości i chorób Twojego psa, dzięki czemu możliwa będzie szybka reakcja i wdrożenie leczenia.

Miłość i poczucie bezpieczeństwa

Shutterstock

Pamiętaj też o emocjonalnych potrzebach swojego pupila. Będzie szczęśliwy i spełniony, jeśli poświęcisz mu czas i uwagę. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o wychodzenie z psem na spacer, ale także o zabawy domowe i szkolenie z podstaw posłuszeństwa (metodami pozytywnymi!), dzięki któremu nabędzie nowych umiejętności i zwiększy pewność siebie.

Psy lubią stałość i zasady, bo wówczas czują się bezpieczne. W związku z tym zawsze postępuj konsekwentnie. Każdy domownik powinien traktować psa w taki sam sposób. W przeciwnym wypadku, gdy pies będzie otrzymywał sprzeczne sygnały (np. jeden z domowników pozwoli psu spać w łóżku, a inny będzie go z niego wyganiał), poczuje się sfrustrowany, a to prosta droga do problemów wychowawczych.

Pies powinien mieć swoje własne miejsce w domu, w którym będzie mógł spokojnie wypocząć. Koniecznie zadbaj o wygodne legowisko dla psa – powinno ono znajdować się w zacisznym miejscu, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał.

Opieka nad szczeniaczkiem

Shutterstock

Znacznie bardziej wymagająca niż opieka nad psem dorosłym okazuje się opieka nad szczeniaczkiem. Nie powinno to dziwić – wszak to małe psie dziecko, które we wszystkim musi polegać na swoich troskliwych opiekunach.

Wspomnieliśmy już o tym, że szczenię powinno jeść częściej niż dorosły pies – co najmniej 3 razy dziennie w małych porcjach. Potrzebuje też częściej niż dorosły pies wychodzić na zewnątrz – wszystkie procesy trawienne zachodzą w jego małym ciałku dużo szybciej niż w przypadku dorosłego psa. Już od pierwszych dni obecności szczeniaka w domu warto poświęcić czas na trening czystości, by szczenię nauczyło się załatwiać swoje potrzeby poza domem. Jak to zrobić?

Nauka czystości

Przede wszystkim musisz dokładnie obserwować i reagować na wysyłane sygnały. Szczeniak raczej nie podejdzie do drzwi, nie usiądzie przy nich i nie zaszczeka, a tym bardziej nie przyniesie Ci smyczy, ale rozpoznanie tego, że potrzebuje wyjść, nie jest trudne. Zapewne nie będzie mógł znaleźć sobie miejsca, zacznie się nerwowo poruszać i węszyć. Sygnały te możesz utrwalić, nagradzając pożądane zachowanie np. smakołykami i pochwałami. Kiedy maluch załatwi swoje potrzeby na zewnątrz, także natychmiast to nagradzaj. Dzięki temu piesek zorientuje się, co powinien robić w danej sytuacji. Wykaż się cierpliwością i wyrozumiałością, jeśli czasem zapomni się i załatwi się w domu – w żadnym wypadku go nie karć. Najlepiej po prostu ignoruj zachowanie niepożądane.

Lepiej zapobiegać…

Gdy w domu pojawia się szczeniak, niezwykle ważne jest zabezpieczenie różnych potencjalnie niebezpiecznych dla niego miejsc, kabli (które mógłby zechcieć pogryźć) czy środków chemicznych, których ewentualne spożycie może się zakończyć tragicznie. Ciekawość świata i obolałe z powodu ząbkowania dziąsła sprawiają, że szczenię często zaczyna gryźć wszystko, co wpada mu do pyszczka.

Poza tym każdy pies wykazuje naturalną potrzebę żucia i gryzienia, która jest m.in. strategią radzenia sobie ze stresem. By zapobiec zniszczeniom w mieszkaniu, podsuwaj maluchowi zabawki z wytrzymałych materiałów (np. grube sznurki), gryzaki, itp. Skupi się wówczas na nich i nie powinien wykazywać zainteresowania meblami czy domowymi dekoracjami. Pamiętaj o tym, by wybierać zabawki dedykowane właśnie szczeniętom. Dostosuj zabawkę do wielkości psa, jego potrzeb i możliwości.

Dobre relacje i zaufanie to podstawa

Shutterstock

Opieka nad psem, a w szczególności szczeniakiem, poza zaspokojeniem podstawowych życiowych potrzeb, powinna dążyć przede wszystkim do wytworzenia więzi między psem a właścicielem. Dlatego koniecznie zwróć uwagę nie tylko na ilość poświęcanego psu czasu, ale też na jakość. Pies doceni Twoje zaangażowanie w Wasze relacje i Twój aktywny udział we wspólnej zabawie. Nagradzaj psa za każde pożądane zachowanie, bo dzięki temu będzie się ono utrwalać. Nigdy natomiast nie karć go, bowiem metody awersyjne wywołują agresję i zupełnie niszczą zaufanie psa do przewodnika.

Komu powierzyć opiekę nad psem pod nieobecność?

To także niezmiernie ważny aspekt posiadania psa. Od czasu do czasu zdarza się, że musisz wyjechać i nie zawsze możesz zabrać swojego pupila ze sobą. Co zrobić w takiej sytuacji? Idealnie byłoby powierzyć opiekę nad psem zaufanej osobie z rodziny lub bliskim przyjaciołom, którzy dobrze go znają. Nie zawsze jest to jednak możliwe – wtedy rozwiązaniem może być profesjonalny hotel dla zwierząt.

Niezwykle ważny jest rozsądny wybór takiego miejsca – powinno ono być prowadzone przez doświadczonych specjalistów, którzy będą w stanie zminimalizować stres psa związany z rozłąką z właścicielem i odpowiednio zadbać o wszystkie jego codzienne potrzeby. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź opinię wcześniejszych klientów, by mieć pewność, że zostawiasz zwierzę w dobrych rękach.