Posiadanie zwierzęcia to nie tylko wielka radość i przyjemność, ale również duża odpowiedzialność. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na osobę kupującą lub adoptującą czworonoga określone obowiązki wobec psa.
Obowiązki właściciela psa
Trzeba upewnić się, że podstawowe potrzeby zwierzęcia są zaspokojone, czyli, że zapewniamy mu:
- dostęp do czystej wody i odpowiedniego pożywienia,
- codzienną dawkę ruchu. Jeśli nie trzymamy psa luźno na ogrodzonej posesji, musimy go regularnie wyprowadzać na spacery bez względu na pogodę. Pamiętajmy, że obowiązki opiekuna psa nakazują trzymać go na smyczy i sprzątać po nim nieczystości.
- ochronę przed bólem, cierpieniem i chorobami. Obejmuje to regularnie szczepienia profilaktyczne (obowiązkowo na wściekliznę) i odrobaczanie. Póki co czipowanie zwierząt nie jest w Polsce obligatoryjne.
Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i zabiegach hignienicznych, dostosowanych do rasy, stanu zdrowia, trybu życia i wieku psa.
Powinniśmy też dawać czworonogowi możliwość zabawy z innym zwierzętami (o ile nie jest agresywny) oraz kontaktu z ludźmi. Pies jest zwierzęciem stadnym i pozostawianie go samego przez wiele godzin jest wobec niego nie w porządku. Ktoś, kto pracuje całymi dniami poza domem, po prostu nie powinien mieć psa.
Każdy czworonóg, podobnie jak człowiek, wymaga stymulacji zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Cieszy się treningiem i grami typu agility, ale oprócz zabawy i ćwiczeń, potrzebuje też odpoczynku, ciszy i spokoju. Dlatego powinien mieć własną bezpieczną przestrzeń, budę lub posłanie, gdzie nikt mu nie będzie przeszkadzać. Jeżeli pies jest trzymany na zewnątrz, trzeba zapewnić mu ocieplane i dobrze izolowane schronienie zarówno przed zimnem, jak i przed upałami.
Obowiązki opiekuna psa na posesji
Polskie prawo określa również obowiązki właściciela psa na posesji.
- Wymagane jest takie zabezpieczenie terenu, by zwierzę nie mogło z niego uciec, czyli najprościej mówiąc, solidne ogrodzenie.
- Kolejny z obowiązków właścicieli psów mówi, że przy wejściu na posesję powinna znajdować się tabliczka "Uwaga pies" informująca o obecności czworonoga. Za jej brak można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, ale ważniejsze jest, że jeśli jej nie ma, ewentualne pogryzienie kogoś na posesji może mieć przykre konsekwencje dla właściciela psa.
- Naturalną rzeczą jest też, że zwierzęta potrafią hałasować. Jednak ciągłe szczekanie lub wycie potrafi być bardzo uciążliwe dla innych. Jeśli pies nieustannie hałasuje przez dłuższy czas, zwłaszcza w godzinach nocnych, sąsiedzi mają prawo wezwać policję.
- Długotrwałe wycie może też spowodować, że losem zwierzęcia zainteresuje się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dlatego czworonóg, który ma tendencję do szczekania, nie powinien być zostawiany na zewnątrz, a w przezwyciężeniu złych nawyków mogą mu pomóc wizyty u behawiorysty zwierzęcego.
Podsumowując, wszystkie zwierzęta potrzebują naszej opieki, miłości i szacunku. Jeśli znamy obowiązki właścicieli psów i uważamy, że jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby swojego pupila, to prawdopodobnie jesteśmy gotowy na nowego, czworonożnego członka rodziny. W zamian pies podzieli się z nami swoją radością życia, czułością i lojalnością.
Przeczytaj również: