Reklama

Jakie obowiązki ma każdy właściciel psa?

Spacer z psem © Shutterstock

Dzielenie życia z psem jest wyjątkowo satysfakcjonujące. Zwierzę ofiaruje nam swoją miłość i lojalność, poprawi nam humor i zadba o naszą aktywność. Wiele osób traktuje swojego czworonożnego przyjaciela jak członka rodziny, a więź między właścicielem i psem może być silniejsza niż między ludźmi. Jednak wyjątkowe są również potrzeby czworonogów. Jakie w związku z tym są obowiązki właścicieli psów?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Posiadanie zwierzęcia to nie tylko wielka radość i przyjemność, ale również duża odpowiedzialność. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na osobę kupującą lub adoptującą czworonoga określone obowiązki wobec psa.

Obowiązki właściciela psa

Trzeba upewnić się, że podstawowe potrzeby zwierzęcia są zaspokojone, czyli, że zapewniamy mu:

Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i zabiegach hignienicznych, dostosowanych do rasy, stanu zdrowia, trybu życia i wieku psa.

©Shutterstock

Powinniśmy też dawać czworonogowi możliwość zabawy z innym zwierzętami (o ile nie jest agresywny) oraz kontaktu z ludźmi. Pies jest zwierzęciem stadnym i pozostawianie go samego przez wiele godzin jest wobec niego nie w porządku. Ktoś, kto pracuje całymi dniami poza domem, po prostu nie powinien mieć psa.

Każdy czworonóg, podobnie jak człowiek, wymaga stymulacji zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Cieszy się treningiem i grami typu agility, ale oprócz zabawy i ćwiczeń, potrzebuje też odpoczynku, ciszy i spokoju. Dlatego powinien mieć własną bezpieczną przestrzeń, budę lub posłanie, gdzie nikt mu nie będzie przeszkadzać. Jeżeli pies jest trzymany na zewnątrz, trzeba zapewnić mu ocieplane i dobrze izolowane schronienie zarówno przed zimnem, jak i przed upałami.

Obowiązki opiekuna psa na posesji

Polskie prawo określa również obowiązki właściciela psa na posesji.

  • Wymagane jest takie zabezpieczenie terenu, by zwierzę nie mogło z niego uciec, czyli najprościej mówiąc, solidne ogrodzenie.
  • Kolejny z obowiązków właścicieli psów mówi, że przy wejściu na posesję powinna znajdować się tabliczka "Uwaga pies" informująca o obecności czworonoga. Za jej brak można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, ale ważniejsze jest, że jeśli jej nie ma, ewentualne pogryzienie kogoś na posesji może mieć przykre konsekwencje dla właściciela psa.
  • Naturalną rzeczą jest też, że zwierzęta potrafią hałasować. Jednak ciągłe szczekanie lub wycie potrafi być bardzo uciążliwe dla innych. Jeśli pies nieustannie hałasuje przez dłuższy czas, zwłaszcza w godzinach nocnych, sąsiedzi mają prawo wezwać policję.
  • Długotrwałe wycie może też spowodować, że losem zwierzęcia zainteresuje się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dlatego czworonóg, który ma tendencję do szczekania, nie powinien być zostawiany na zewnątrz, a w przezwyciężeniu złych nawyków mogą mu pomóc wizyty u behawiorysty zwierzęcego.

Podsumowując, wszystkie zwierzęta potrzebują naszej opieki, miłości i szacunku. Jeśli znamy obowiązki właścicieli psów i uważamy, że jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby swojego pupila, to prawdopodobnie  jesteśmy gotowy na nowego, czworonożnego członka rodziny. W zamian pies podzieli się z nami swoją radością życia, czułością i lojalnością.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz