Reklama

Mężczyzna z psem z widokiem na miasto
© Shutterstock

Podatek od posiadania psa w 2021 roku - najważniejsze informacje

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Jeśli zastanawiasz się, czym jest podatek od psa, ile wynosi w 2021 r. i czy ta opłata jest obowiązkowa, tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Przeczytaj całość i dowiedz się więcej!

Podatek od psa może być kłopotliwą kwestią dla wielu właścicieli psów, którzy nie są pewni, kiedy i czy w ogóle powinni wnosić jakąkolwiek opłatę. A jeśli tak - ile ona wynosi?

Podatek od posiadania psa - najważniejsze informacje

Podatek za psa w 2020 roku wynosił maksymalnie 125,40 zł rocznie (od jednego zwierzęcia), w 2021 roku maksymalna wysokość podatku od psa wynosi 130,30 zł. 

Warto wiedzieć, że kwota podatku jest ustalana indywidualnie przez każdą gminę. To oznacza, że nie ma stałej, jednolitej stawki dla wszystkich właścicieli psów w Polsce, a na dodatek może ona zmieniać się co roku. Wysokość podatku różni się w zależności od miejsca zamieszkania. 

Podatek od psa w 2021 w największych polskich miastach*:

 • Podatek od psa Warszawa - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Kraków - podatek od posiadania psa w 2021 roku wynosi 36 zł, płatny do 31 maja
 • Podatek od psa Poznań - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Wrocław - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Łódź - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Gdańsk - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Bydgoszcz - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Szczecin - podatek od posiadania psa w 2021 roku wynosi  50 zł, płatne każdego roku do 31 marca
 • Podatek od psa Katowice - podatek ten nie został ustanowiony
 • Podatek od psa Ruda Śląska -w 2021 roku podatek od posiadania psa wynosi 70 zł, płatne każdego roku do 31 marca.  

*źródło: tvn24.pl

Aby uzyskać informację na temat podatku w Twoim mieście, warto zadzwonić do urzędu gminy lub urzędu miasta lub odwiedzić jego stronę internetową. Podatek za psa można uregulować w kasie urzędu miasta lub gminy, a także przelewem na konto gminy lub u inkasenta, którego wyznaczyła gmina. Niekiedy istnieje możliwość zapłacenia w siedzibach Towarzystw Opieki nad Zwierzętami.

Czy wiesz, że…
W Polsce podatek od posiadania psa został wprowadzony w 1991 roku, a po raz pierwszy na świecie pojawił się w Królestwie Prus w 1810 roku jako jeden z tzw. podatków od luksusu! 

Czy podatek od posiadania psa jest obowiązkowy?

©Shutterstock

Tak - jeśli nasza gmina przewiduje opłaty za posiadanie czworonogów, jesteśmy zobowiązani do jej uiszczenia, o ile przepisy nie mówią inaczej.

Opłatę wnosi się za każdego psa, co oznacza, że jeśli w naszej gminie podatek wynosi 100 zł, właściciel dwóch psów zapłaci 200, a właściciel trzech czworonogów - 300 zł.

Kiedy należy zapłacić? Opłata jest pobierana raz w roku, a o dokładnym terminie decyduje gmina (zwykle jest to 30 kwietnia). Jeśli nasz pies urodził się w drugiej połowie roku, podatek będzie wynosił połowę stawki przewidzianej na ten rok.

Kto jest zwolniony z płacenia podatku od posiadania psa?

Ustawowo osoby zwolnione z płacenia podatku za psa (we wszystkich gminach w Polsce) to:

 • osoby niepełnosprawne oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoby powyżej 65. roku życia, które prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe,
 • osoby posiadające tzw. psa asystenta czy też psa przewodnika,
 • rolnicy, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy (opłata jest pobierana za trzeciego i każdego kolejnego psa),
 • osoby wchodzące w skład personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami Polski i nie jest to ich stałe miejsce pobytu.
Wiele gmin promuje adopcję psów i zapobieganie bezdomności poprzez zwalnianie z obowiązku płacenia podatku tych właścicieli, którzy adoptowali psa ze schroniska lub zaczipowali swojego czworonoga.

Warto dowiedzieć się, czy takie ulgi oferuje także nasza gmina. Wówczas jednorazowe zaczipowanie czworonoga może nie tylko uchronić go przed zgubieniem, ale także sprawi, że nie będziemy musieli wnosić corocznej opłaty za posiadanie psa.


Czy trzeba płacić podatek za inne zwierzęta?

Za posiadanie kota nie musimy płacić podatku ©Shutterstock

Okazuje się, że nie. Właściciele kotów, ptaków, rybek, gryzoni lub królików nie są zobowiązani do uiszczania opłaty za ich posiadanie. Ustawa o podatkach wymienia tylko psy. Na szczęście coraz więcej miast znosi obowiązkowy podatek dla właścicieli tych czworonogów.


Podatek od psa — trudności, przeznaczenie i dyskusje

Wiele gmin ma problem ze skutecznym egzekwowaniem opłat za posiadanie psa, bo właściciele uchylają się od tego obowiązku, mimo że opłaty nie są wygórowane. To jeden z powodów, dla których coraz większa ich liczba wycofuje się z pobierania tego podatku, w niektórych gminach wnoszenie corocznej opłaty jest fakultatywne.

Zwyczajowo podatek od psów jest przeznaczany na sprzątanie nieczystości po czworonogach, tworzenie i utrzymywanie wybiegów dla psów, wsparcie schronisk oraz opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, czasem także na akcje czipowania lub sterylizacji zwierząt oraz pojemniki i woreczki na psie odchody.

To sprawia, że właścicielom psów teoretycznie powinno zależeć na uiszczeniu niewysokiej opłaty, aby przyczynić się do polepszenia losu bezdomnych zwierząt oraz uzyskać w swojej gminie lepszą infrastrukturę dla miłośników psów. Niestety — praktyka wygląda zupełnie inaczej.

Wśród właścicieli psów i mieszkańców miast, którzy nie lubią zwierząt, podatek od posiadania psa budzi wiele skrajnych emocji. Miłośnicy zwierząt uważają, że opłata jest złym pomysłem, który nie rozwiązuje problemów, a przeciwnicy psów twierdzą, że opłaty są zdecydowanie za niskie!

Można przyznać, że każda strona ma trochę racji - właściciele psów mogą czuć się poszkodowani, gdy wypełniają swoje obowiązki, a wielu innych opiekunów zwierząt niszczy dobrą opinię właścicieli psów, nie sprzątając po swoim zwierzęciu, nie rejestrując go w gminie ani nie pilnując podczas spacerów. Gdy widzimy takich właścicieli, przestaje dziwić negatywne nastawienie osób, które nie lubią zwierząt.

Pamiętajmy, że każdy opiekun czworonoga może zmieniać sposób postrzegania miłośników psów. Warto zadbać o nieco lepszy wizerunek opiekunów psów - z pewnością wszyscy na tym skorzystają.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?