Reklama

Gdzie przygotować psu legowisko?

legowisko dla psa
© Shutterstock

Nowy, czworonożny członek rodziny, często wymarzony i wyczekany zwłaszcza przez dzieci, to bez wątpienia ogromny powód do radości. Adopcja psa wymaga jednak pewnych przygotowań. Pewne kwestie warto przemyśleć i zaplanować zawczasu, mimo iż mogą wydawać się oczywiste. Kluczowe w zapewnieniu zwierzakowi komfortu i dobrego samopoczucia jest przygotowanie dla niego legowiska.

Wielkość i rodzaj legowiska – nad którymi zazwyczaj zastanawiamy się w pierwszej kolejności – są ważne, ale wbrew pozorom nie najważniejsze. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, gdzie przygotować psu legowisko, aby możliwie najlepiej spełniło ono swoją rolę i zyskało aprobatę naszego pupila.

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Legowisko dla psa – coś więcej niż miejsce do spania

Kiedy już zdecydujemy się na przygarnięcie czworonoga, będziemy musieli odpowiednio przygotować dom na jego przybycie. Ważne jest nie tylko skompletowanie wyprawki, ale także zorganizowanie odpowiedniego miejsca do spania. Legowisko jest ważne nie tylko ze względów praktycznych. Nie wszyscy świeżo upieczeni właściciele czworonogów zdają sobie sprawę z tego, że stworzenie miejsca odpoczynku nowo przybyłemu czworonogowi umożliwi mu szybsze zaaklimatyzowanie się w nowym domu. Zwierzę nabierze pewności siebie i poczuje się „jak u siebie”, jeśli stworzymy mu bezpieczną przestrzeń i damy do zrozumienia, że należy ona do niego.
 
Jeśli zależy nam na tym, aby nasz pupil szybko nauczył się spać na legowisku, powinniśmy przyzwyczajać go do tego od pierwszych chwil, gdy pojawi się w naszym domu. Im szybciej zapozna się z miejscem odpoczynku, tym łatwiej też przyzwyczai się do nowej sytuacji. Choć wielu właścicieli rezygnuje z legowiska, pozwalając zwierzętom wylegiwać się na kanapie i spać w łóżku razem z nimi, zalecamy, aby nawet w takim przypadku zorganizować psu legowisko, z którego będzie mógł korzystać, kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Rozwiązanie to może być pomocne szczególnie w sytuacji, gdy nie będzie nas w domu lub gdy pies będzie chciał odpocząć od domowego zgiełku.

Gdzie powinien spać pies?

Psie legowisko warto umieścić nieco na uboczu, w cichym i spokojnym zakątku.©Shutterstock

Na pewno nie w miejscu, w którym dochodzi do dużych wahań temperatury. Legowisko musi znajdować się z dala od grzejnika, okien lub drzwi. Kluczowe jest też wybranie tej części domu, w której panuje spokój, by pies nie był niepokojony w trakcie odpoczynku. Unikajmy ciągów komunikacyjnych (jak np. przedpokój), a także miejsc, w pobliżu których znajduje się pralka, radio lub telewizor. Pamiętajmy o tym, że zwierzęta cenią sobie ciszę i unikają hałasu. Legowisko warto więc umieścić nieco na uboczu, w cichym i spokojnym zakątku, z dala od rozpraszających bodźców.

Oczywiście nie oznacza to, że pies powinien przebywać w miejscu całkowicie odizolowanym od reszty domu i domowników. Wręcz przeciwnie – psy to zwierzęta niezwykle towarzyskie, które nieustannie potrzebują kontaktu z człowiekiem i lubią uczestniczyć we wszystkim, co się dzieje dookoła nich. Ważne jest zatem, aby legowisko dla psa znalazło się w miejscu, z którego swobodnie będzie mógł wyjść, by dołączyć do rodziny.

Pozory mylą…

Wielu właścicieli popełnia jeden podstawowy błąd – w wyniku obserwacji tego, gdzie pies kładzie się najczęściej i najchętniej w ciągu dnia, postanawiają właśnie tam umieścić legowisko, czyli np. w ciągu komunikacyjnym (w przedpokoju, w przejściu), skąd pies może obserwować, co się dzieje w domu i utrzymywać kontakt wzrokowy ze wszystkimi domownikami. Nie jest to jednak dobra przestrzeń na legowisko, które ma być swego rodzaju azylem, do którego pies udaje się, gdy chce odpocząć w absolutnej ciszy i w samotności.

Choć psy dużo drzemią w ciągu dnia, często właśnie w ciągach komunikacyjnych i w przejściach, nie oznacza to, że te miejsca są właściwe do faktycznego snu. Pies musi mieć swoją własną przestrzeń, do której się udaje, gdy naprawdę chce być sam i gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał!