Reklama

Ile śpi pies? Jak zapewnić psu zdrowy sen?
© Shutterstock

Ile śpi pies? Jak zapewnić psu zdrowy sen?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Nie trzeba być wprawnym obserwatorem, aby zauważyć, że psy śpią zdecydowanie więcej niż ludzie. Pies to żywy organizm, który także potrzebuje snu i odpoczynku. To jedna z absolutnie podstawowych potrzeb, która – jak się okazuje – nie zawsze może być przez czworonoga w pełni zaspokojona. Dlaczego tak się dzieje?

Ile śpią psy? Jakie jest zapotrzebowanie na sen w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół? Poznaj podstawowe fakty!

Ile śpi pies? A raczej ile snu naprawdę potrzebuje?

Co do zasady zdrowy, dorosły pies potrzebuje 12-14 godzin snu na dobę.

Tak postawione pytanie jest bowiem bardziej trafne niż to pod tytułem „ile śpi pies”. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że nie zawsze to, ile śpią psy, pokrywa się z tym, ile faktycznie spać powinny…

Zapotrzebowanie na sen jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną, w dużej mierze uzależnioną między innymi od wieku psa, jego kondycji, zdrowia, trybu życia, rasy i wynikających z niej predyspozycji, etc. Zapotrzebowanie to będzie się zmieniać z biegiem czasu lub/i w zależności od określonych okoliczności.

Tak, jak w przypadku ludzi, u psów również zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem i stanem zdrowia.

Więcej snu potrzebują szczenięta, ciężarne suki czy psy starsze, schorowane niż w pełni zdrowe dorosłe psy.

Pomimo tego, że nasze domowe czworonogi nie zapadają w sen zimowy niczym jeże czy borsuki, łatwo zauważyć, że wiele z nich w okresie jesienno-zimowym nieco „zwalnia obroty” i więcej czasu poświęca na drzemki niż na szeroko pojęte aktywności.

Ile śpi szczeniak?

Liczby są oczywiście przybliżone, bo pies to żywe stworzenie, którego nie da się zaprogramować na konkretny czas snu, ale szczenięta – jeśli tylko mają taką możliwość – poświęcają na drzemki i sen nawet do 20 godzin na dobę.

Skąd takie zapotrzebowanie na sen? Przede wszystkim z pwodu wysokiego poziomu aktywności, jaką cechują się szczenięta. W czasie snu zmniejsza się napięcie mięśni, procesy życiowe spowalniają, a ciało i umysł szczenięcia mają okazję do się zregenerować po intensywnym wysiłku. 

Ile śpi dorosły pies?

Zdrowe, dorosłe psy potrzebują średnio 12-14 godzin snu. Nieporównywalnie mniej niż w przypadku psich maluchów, ale nadal sporo więcej w porównaniu z dorosłym człowiekiem.

Czy to oznacza, że należy się niepokoić, jeśli pies „nie wpisuje” się w te dane? Nie, o ile odstępstwa nie są znaczne i – co ogromnie ważne – poza tym wszystko inne jest w normie, to znaczy: pies jest zdrowy, wesoły, aktywny, nie przejawia żadnych dolegliwości bólowych, problemów natury wychowawczej czy behawioralnej.

To, ile godzin w ciągu dnia psy śpią czy drzemią, zależy w dużym stopniu od człowieka, bo to przecież opiekun zarządza całym planem dnia swojego pupila. Pies dostosowuje się w pewnym stopniu do jego stylu życia, dlatego jeden czworonóg będzie spał więcej, inny mniej, chcąc dotrzymywać kroku swojemu właścicielowi.

A skoro tak to wygląda, warto wiedzieć, że pies potrzebuje znacznie więcej snu niż człowiek i zapewnić mu możliwość spokojnego odpoczynku. Niedobór snu pociąga bowiem szereg poważnych konsekwencji dla zdrowia – jak fizycznego, tak i psychicznego.

Sen u psa – dlaczego jest tak bardzo potrzebny?

W czasie snu organizm ma szansę na naprawdę efektywną regenerację. Jeśli pies z różnych przyczyn nie będzie miał możliwości dobrze wyspać się, nie tylko szybko straci siłę i ochotę na różnego rodzaju aktywności, ale stanie się nerwowy, niespokojny, będzie pozostawał pod ciągłym wpływem niszczycielskiego stresu. Mogą też pojawić się zachowania agresywne. Jeżeli sytuacja taka będzie się powtarzać notorycznie, może dojść do rozwoju licznych chorób somatycznych.

Wielu właścicieli często nie potrafi zrozumieć, dlaczego zachowanie psa nagle ulega zmianie. Nie potrafią dotrzeć do przyczyny. Jeśli sytuacja jest nieoczywista i nie da się jej z niczym powiązać, warto zacząć od przyjrzenia się temu, czy wszystkie potrzeby psa są zaspokojone, w tym tak podstawowa potrzeba jak właśnie sen.

Dlaczego potrzeba snu nie zawsze zostaje zaspokojona?

Ważny jest nie tylko odpowiedni rozmiar legowiska, ale również jego umiejscowienie ©Shuetterstock 

Istnieje szereg czynników, w wyniku których pies nie może się po prostu położyć i porządnie wyspać. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na legowisko dla psa i zadać sobie następujące pytania: czy posiada ono właściwy rozmiar, czy jest wygodne, gdzie jest umiejscowione?

Za małe legowisko nie pozwoli psu w pełni wypocząć, przybrać odpowiedniej pozycji. Masz swój ulubiony fotel, w którym wprost uwielbiasz odpoczywać po pracy? To teraz zrezygnuj ze swojego dużego łóżka i śpij w fotelu przez tydzień. No właśnie… Ważne jest też miejsce, w którym legowisko ma stać.

Jak zapewnić psu odpowiednie warunki do spania?

Legowisko powinno być usytuawoane w dość ustronne, aby pies mógł w spokoju pogrążyć się w śnie. Nie stawiaj go w ciągu komunikacyjnym, w miejscu, gdzie dochodzi do częstych wahań temperatury, etc. Z drugiej strony nie izoluj psa całkowicie. Powinien mieć łatwy dostęp do legowiska i możliwość opuszczenia go w każdej chwili.

Oczywiście legowisko to nie wszystko. I wcale nie w nim musi tkwić przyczyna tego, że pies się nie wysypia. Inne możliwe przyczyny to np.:

  • choroba lub inne dolegliwości, które powodują ból/dyskomfort uniemożliwiający spokojny sen,
  • „wybicie” ze snu – np. w wyniku wzmożonej aktywności przed snem, która wbrew pozorom wcale nie musi zmęczyć psa, ale wręcz przeciwnie, pobudzi go do działania,
  • niezaspokojenie innych podstawowych potrzeb,
  • zbyt duża „eksploatacja” psa przez właściciela, który nie ma świadomości tego, że pies potrzebuje większej ilości snu.

To świetnie, jeśli pies trafi na opiekuna aktywnego, który poświęci mu czas i będzie angażował się w jego codzienność. Niestety każda skrajność jest zła i niebezpieczna – zarówno całkowite zaniedbanie psa i pozostawienie go samego sobie, jak również wypełnianie mu dnia różnego typu rozrywkami co do minuty. Aktywność fizyczną i umysłową należy rozsądnie przeplatać z wypoczynkiem. Pies w ciągu dnia powinien mieć czas dla siebie.

Podsumowując, pies śpi tyle, ile mu na to pozwolisz. Poza tym czworonóg może cierpieć na bezsenność z wielu różnych przyczyn. Teraz już wiesz, że sen jest dla niego niezmiernie ważny. Zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym właśnie snu, pozwala niejednokrotnie uniknąć wielu kłopotów wychowawczych, a nawet poważnych problemów behawioralnych.

Zwróć wobec tego uwagę na to, czy Twój pupil każdego dnia na pewno ma możliwość dobrze się wyspać!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?