Reklama

pies śpi
© Unsplash @SophieElvis

Czy psy mają sny? Marzenia senne czworonogów

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Zwierzęta nie mogą nam opowiedzieć, jak im minęła noc, choć nieraz obserwujemy, że w czasie spoczynku dziwnie się zachowują – machają łapami lub wydają różne dźwięki. Czy to oznacza, że nasi czworonożni przyjaciele mają marzenia senne, tak samo jak my? A jeśli tak, to o czym śnią psy?

Na poziomie strukturalnym mózgi czworonogów są bardzo podobne do naszych. Również podczas snu wzorce fal mózgowych u psów są porównywalne do ludzkich. Nasi pupile przechodzą przez takie same etapy aktywności elektrycznej. Oznacza to, że na pytanie, czy pies śni trzeba odpowiedzieć twierdząco.

Czy psy mają sny?

Ale czy wiemy, o czym śnią psy? Wiele z naszych marzeń sennych wiąże się z czynnościami, które wykonywaliśmy wcześniej, w ciągu dnia. Jeśli coś się nam przytrafiło lub rozwiązaliśmy jakieś skomplikowane zadanie, możemy się spodziewać, że będziemy śnić o tym w nocy. Tak samo jest u zwierząt. Potwierdza to badanie hipokampa (obszaru mózgu związanego z tworzeniem i przechowywaniem wspomnień) podczas snu u szczurów.

Wzory ich fal mózgowych były tak jasne i konkretne, że naukowcy byli w stanie powiedzieć, który fragment pokonywanego za dnia labiryntu im się śni. Skoro gryzoń jest w stanie przywoływać wspomnienia z wydarzeń, które miały miejsce w ciągu dnia, to psy na pewno też mają takie sny, tym bardziej, że ich mózgi są bardziej złożone.

Fazy psiego snu

Psy, podobnie jak ludzie, przechodzą przez główne fazy snu, które odgrywają istotną rolę dla ich regeneracji i zdrowia. W trakcie snu psy doświadczają zarówno płytkiego, jak i głębokiego snu.

Na początku cyklu snu psy śpią w stanie płytkiego snu, gdzie ich ciało zaczyna już wypoczywać, ale mogą być jeszcze dość łatwo wybudzane. Następnie przechodzą w stan głębokiego snu, który jest kluczowy dla ich fizycznej regeneracji. W tej fazie sen staje się bardziej regularny i pies jest mniej podatny na zewnętrzne bodźce.

Kolejnym etapem jest sen paradoksalny, znany również jako faza REM (Rapid Eye Movement). W tym czasie aktywność mózgu staje się płytsza i nieregularna, a pies może doświadczyć ruchów gałek ocznych, drżeń mięśniowych i nawet szczekania. Istotną rolę fazy REM jest przetwarzanie informacji i konsolidacja pamięci.

Cykl snu psa obejmuje więc przechodzenie przez sen płytki, sen głęboki, a następnie sen paradoksalny, co powtarza się kilkukrotnie w ciągu nocy. 

O czym śnią psy?

Istnieją dowody na to, że marzą o zwykłych psich zajęciach. Większość właścicieli zauważyła, że na różnych etapach snu ich psy się trzęsą, drżą, przebierają nogami, a nawet warczą lub szczekają. Wyżłowi może śnić się tropienie wiewiórki w parku, śpiący spaniel może w swojej głowie płoszyć gołębie, doberman szarpać przez sen wyimaginowaną zabawkę, a pudel skamleć przeżywając na nowo nasz powrót do domu.

Teraz już wiemy, dlaczego pies piszczy przez sen. Może to być też oznaką stresu, jaki czworonóg przeżywał w ciągu dnia z powodu rozłąki z właścicielem. Dlatego, jeśli zadbamy o jego lepsze samopoczucie za dnia, istnieje duża szansa, że również jego sen stanie się spokojniejszy.

Czy psy mogą mieć koszmary?

W trakcie psiego snu, podobnie jak u ludzi, pojawiają się sny, które mogą być zarówno przyjemne, jak i nieprzyjemne. Psy, zwłaszcza te przywiązane do swojego opiekuna, mogą doświadczać koszmarów, co objawia się w ich zachowaniu podczas snu.

Gdy pies ma koszmar, może wyglądać na niespokojnego lub przestraszonego. Porusza łapkami, drży, a nawet wydaje dźwięki, jakby coś go niepokoiło. Psi sen jest wtedy nieregularny i pełen niepokoju.

Pies wybudzony z koszmaru może być zdezorientowany i potrzebować chwili, aby zrozumieć, że jest bezpieczny. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu spokojne miejsce do spania, gdzie czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Dorosłe psy potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby się zregenerować, podobnie jak szczeniaki, które śpią jeszcze więcej. Koszmary mogą być związane z ich codziennymi doświadczeniami, a najgroźniejszymi przeciwnikami w tych snach mogą być różne stresujące sytuacje, których doświadczyły.

Zrozumienie tematu psiego snu i zapewnienie odpowiednich warunków do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu pupila. Pamiętajmy, że spokojne miejsce do spania i nasza bliskość mogą pomóc zminimalizować ryzyko pojawiania się koszmarów u naszego zwierzaka.

Ile pies może spać?

Ilość snu, jakiej potrzebuje pies, zależy od jego wieku, rasy, wielkości oraz poziomu aktywności. Oto ogólne wytyczne dotyczące czasu snu dla psów:

Szczenięta potrzebują najwięcej snu, zazwyczaj od 18 do 20 godzin na dobę. Intensywny rozwój fizyczny i poznawczy wymaga dużo odpoczynku.

Dorosłe psy śpią od 12 do 14 godzin dziennie. Psy pracujące, bardzo aktywne lub te o większych rozmiarach mogą potrzebować nieco więcej snu.

Starsze psy często potrzebują więcej snu niż dorosłe, średnio od 14 do 18 godzin dziennie. Wiek i związane z nim problemy zdrowotne mogą zwiększyć potrzebę odpoczynku.

Warto również pamiętać, że różne rasy mają różne potrzeby snu. Na przykład psy ras pracujących, takie jak owczarki niemieckie, mogą być bardziej aktywne i potrzebować nieco mniej snu w ciągu dnia, podczas gdy rasy mało aktywne, takie jak buldogi, mogą spać więcej.

Dla zapewnienia odpowiedniego odpoczynku, ważne jest, aby pies miał spokojne miejsce do spania, które jest ciche, wygodne i bezpieczne. Regularna aktywność fizyczna i stymulacja umysłowa również przyczyniają się do lepszej jakości snu. Jeśli zauważysz znaczące zmiany w wzorcach snu swojego pupila, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?