Reklama

pies śpi
© Unsplash @SophieElvis

Czy psy mają sny? O czym śnią czworonogi?

Redakcja

aktualizacja dnia

Zwierzęta nie mogą nam opowiedzieć, jak im minęła noc, choć nieraz obserwujemy, że w czasie spoczynku dziwnie się zachowują – machają łapami lub wydają różne dźwięki. Czy to oznacza, że nasi czworonożni przyjaciele mają marzenia senne, tak samo jak my? A jeśli tak, to o czym śnią psy?

Na poziomie strukturalnym mózgi czworonogów są bardzo podobne do naszych. Również podczas snu wzorce fal mózgowych u psów są porównywalne do ludzkich. Nasi pupile przechodzą przez takie same etapy aktywności elektrycznej. Oznacza to, że na pytanie, czy psom się coś śni, trzeba odpowiedzieć twierdząco.

Czy psy mają sny?

Ale czy wiemy, o czym śnią psy? Wiele z naszych marzeń sennych wiąże się z czynnościami, które wykonywaliśmy wcześniej, w ciągu dnia. Jeśli coś się nam przytrafiło lub rozwiązaliśmy jakieś skomplikowane zadanie, możemy się spodziewać, że będziemy śnić o tym w nocy. Tak samo jest u zwierząt. Potwierdza to badanie hipokampa (obszaru mózgu związanego z tworzeniem i przechowywaniem wspomnień) podczas snu u szczurów.

Wzory ich fal mózgowych były tak jasne i konkretne, że naukowcy byli w stanie powiedzieć, który fragment pokonywanego za dnia labiryntu im się śni. Skoro gryzoń jest w stanie przywoływać wspomnienia z wydarzeń, które miały miejsce w ciągu dnia, to psy na pewno też mają takie sny, tym bardziej, że ich mózgi są bardziej złożone.

Dlaczego pies piszczy podczas snu?

Jesteśmy w stanie określić nie tylko, o czym śnią psy, ale również, kiedy to robią. I nie musimy w tym celu uciekać się do badania fal mózgowych. Wszystko, co trzeba zrobić, to uważnie obserwować zwierzę w czasie, gdy zaczyna zasypiać. W miarę zapadania w coraz głębszy sen, oddech psa staje się spokojniejszy i bardziej regularny.

Pierwsze marzenia senne pojawiają się po około 20 minutach. Moment ten można rozpoznać po tym, że oddech psa znów staje się płytki i nieregularny. Mogą pojawić się dziwne skurcze mięśni, a jeśli patrzymy wystarczająco uważnie, możemy zobaczyć gałki oczne poruszające się pod zamkniętymi powiekami. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw śnienia i świadczy o wejściu w fazę REM.

Dzieje się tak dlatego, że rzeczywiście patrzymy na śnione sceny, tak jakby były prawdziwymi obrazami świata. Kiedy ludzie są przebudzani na tym etapie snu, prawie zawsze twierdzą, że właśnie coś im się śniło. Czworonogi, podobnie jak my, mają różne fazy snu, w tym fazę REM. U psa objawia się on tak samo, jak u nas.

A o czym śnią psy?

Istnieją dowody na to, że marzą o zwykłych psich zajęciach. Większość właścicieli zauważyła, że na różnych etapach snu ich psy się trzęsą, drżą, przebierają nogami, a nawet warczą lub szczekają. Wyżłowi może śnić się tropienie wiewiórki w parku, śpiący spaniel może w swojej głowie płoszyć gołębie, doberman szarpać przez sen wyimaginowaną zabawkę, a pudel skamleć przeżywając na nowo nasz powrót do domu.

Teraz już wiemy, dlaczego pies piszczy przez sen. Może to być też oznaką stresu, jaki czworonóg przeżywał w ciągu dnia z powodu rozłąki z właścicielem. Dlatego, jeśli zadbamy o jego lepsze samopoczucie za dnia, istnieje duża szansa, że również jego sen stanie się spokojniejszy.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?