Wyżeł weimarski

#24

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski ma majestatyczny wygląd, głównie dzięki szarej, czasem niebieskawej szacie. To doskonały, niezwykle wszechstronny myśliwski pies aportujący, który nadaje się dla wielu różnych osób. Świetnie sprawdzi się też jako pies rodzinny – dobrze dogaduje się z dziećmi i uwielbia wszelkie oznaki czułości. Ten niemiecki pies to doskonały pupil dla wysportowanych i dynamicznych osób, które są w stanie zaspokoić jego duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i umysłową.

Podstawowe informacje

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Nie ma pewności, że rasa ta powstała w Weimarze, mieście, od którego wzięła nazwę, na pewno jednak pochodzi z Niemiec. Jednym z przodków wyżła weimarskiego jest bloodhound, bezpośrednio lub poprzez swojego potomka, obecnie nieistniejącego już szarego psa św. Ludwika. Pies ten miał przybyć do Niemiec około XV wieku. Inni twierdzą, że jest to rasa autochtoniczna – krzyżówka przodków krótkowłosego wyżła niemieckiego i innych psów myśliwskich.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 57 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 59 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

  Maść

  Niebieskie/szare

  Rodzaj szaty

  Długa
  Bardzo krótka

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Brązowe

  Opis

  Wyżeł weimarski to pies średnich lub dużych rozmiarów o typowej budowie psa pracującego. Ma długie ciało, szczupłą, lekko wygiętą szyję, dobrze rozwiniętą muskulaturę i silne kończyny. Głowa ma szlachetny profil i lekko zaznaczony stop. Uszy są szerokie, dość długie i zaokrąglone na końcach, osadzone wysoko i wąsko. Gdy pies jest czujny i nasłuchuje, zwracają się lekko do przodu. Ogon jest skrócony.

  Ciekawostki

  W niektórych krajach, na przykład w Brazylii, wyżeł weimarski wykorzystywany jest do wielu zadań, zwłaszcza w służbach porządkowych. Szczególnie ceni się go za niesamowity węch

  Charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten srebrny wyżeł to uczuciowy pies o wielkim sercu. Czasem może nie odstępować właściciela na krok, ale w razie potrzeby potrafi zachować dystans. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Dog weimarski uwielbia zabawę, zwłaszcza z dziećmi. 

   Zabawa to też świetny sposób na fizyczną lub umysłową stymulację psa, zmęczenie go i szkolenie (nauka samokontroli, pozostawania bez ruchu, przychodzenia na zawołanie itd.). Umożliwia również wzmacnianie relacji pan-pies. 

   Pamiętajmy, że zabawy polegające na aportowaniu wzmacniają u psa instynkt myśliwski. Jeśli nie wykorzystujemy go do polowań, takich zabaw należy unikać. 

  • 66%

   Spokojny

   Jeśli ma wystarczająco dużo ruchu i możliwość spożytkowania swej ogromnej energii, potrafi zachowywać się spokojnie i cicho odpoczywać w kącie (lub na kanapie, bo pies ten uwielbia wygodę). 

   Natomiast podczas spacerów i aktywności jego entuzjazm może być czasem trudny do opanowania. Wszystko jest kwestią odpowiedniego wyważenia. 

  • 66%

   Inteligentny

   Wszechstronność tego srebrnego wyżła świadczy o jego inteligencji. To zrównoważony, posłuszny, wrażliwy pies, który z łatwością dostosuje się do różnych trybów życia. Jego dumny charakter jest także oznaką inteligencji. 

  • 100%

   Łowca

   Upór i determinacja psa świetnie przydają się podczas polowań, jest on bowiem niezwykle wytrwałym tropicielem. 

   Dog weimarski to wszechstronny myśliwy o doskonałym węchu, odpowiedni do polowania na szkodniki i na zwierzynę. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wyżeł weimarski jest towarzyski, dobrze dogaduje się z gośćmi, ale potrzebuje nieco czasu, by obdarzyć ich zaufaniem.

   Osobniki zbyt bojaźliwe lub agresywne są niezgodne z oficjalnym wzorcem rasy.

  • 33%

   Niezależny

   Dzięki swojej szlachetnej i majestatycznej sylwetce wyżeł srebrny może sprawiać wrażenie niezależnego, co jednak absolutnie nie leży w jego naturze. Jest bardzo związany ze swoją rodziną i uwielbia spędzać z nią czas. 

   Nie lubi zostawać na uboczu i chce uczestniczyć w codziennym życiu swojego opiekuna. W pracy potrafi wykazać się samodzielnością, ale jest mocno zależny od bliskich.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Ciężko jest zostawić tego aktywnego psa samego w domu, jeśli nie zapewnimy mu wcześniej odpowiedniej dawki wysiłku, tak by przespał naszą nieobecność. 

    Gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu, powinniśmy zacząć przyzwyczajać go do samotności tak, by spokojnie znosił nieobecność bliskich.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten myśliwski pies bywa uparty, jeśli właściciel nie wykaże wystarczającej pewności siebie. Jeśli jednak uda nam się stworzyć relację opartą na zaufaniu, ten nieco uparty z charakteru zwierzak okazuje się posłuszny.

    Szkolenie należy rozpocząć wcześnie, by pies nie nabrał złych nawyków. Powinno być ono stanowcze, dzięki czemu pies poczuje się bezpiecznie. 

    Konieczne jest wprowadzenie zasad współżycia, by pies jak najlepiej poczuł się w gronie domowników, nie zaakceptuje on bowiem żadnego wykluczenia. 

    Konieczne jest stosowanie pozytywnych metod szkoleniowych, w przeciwnym razie pies może poczuć się zraniony. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Wyżeł srebrny jest dość zrównoważony i nie szczeka zbyt wiele. Podnosi głos, gdy czuje się samotny i znudzony lub gdy wyczuje w pobliżu nieproszonego gościa. 

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Często uważa się, że pies myśliwski lubi uciekać. Faktycznie, pies o silnym instynkcie tropienia często opuszcza rodzinne gniazdo w poszukiwaniu zapachów. Jednak wyżeł weimarski jest pod tym względem dość nietypowy – mimo nieprawdopodobnie rozwiniętego węchu woli przebywać z bliskimi. Odpowiednie szkolenie i relacja oparta na zaufaniu pozwalają ograniczyć ryzyko ucieczki. 

   • 66%