Wyżeł weimarski

#41

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski ma majestatyczny wygląd, dzięki harmonijnej sylwetce i niezwykłej szacie. Szata wyżła weimarskiego ma niebieski, szary lub mysioszary odcień. To doskonały, niezwykle wszechstronny myśliwski pies aportujący, który nadaje się dla wielu różnych osób. Świetnie sprawdzi się też jako pies rodzinny – dobrze dogaduje się z dziećmi i uwielbia wszelkie oznaki czułości. Ten niemiecki pies to doskonały pupil dla wysportowanych i dynamicznych osób, które są w stanie zaspokoić jego duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i umysłową.

Podstawowe informacje o wyżle weimarskim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Nie ma pewności, że rasa ta powstała w Weimarze, mieście, od którego wzięła nazwę, na pewno jednak pochodzi z Niemiec. Jednym z przodków wyżła weimarskiego jest bloodhound, bezpośrednio lub poprzez swojego potomka, obecnie nieistniejącego już szarego psa św. Ludwika. Pies ten miał przybyć do Niemiec około XV wieku. Inni twierdzą, że jest to rasa autochtoniczna – krzyżówka przodków krótkowłosego wyżła niemieckiego i innych psów myśliwskich.

Jeśli chcesz poznać więcej niemieckich ras psów zajrzyj tutaj

Wyżeł weimarski - klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wyżeł weimarski - wygląd

 • Wyżeł weimarski
  Wyżeł weimarski

  Wysokość w kłębie Wyżeł weimarski

  Suka : pomiędzy 57 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 59 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

  Maść

  Wyżeł weimarski krótkowłosy i długowłosy

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Brązowe

  Opis

  Wyżeł weimarski to pies średnich lub dużych rozmiarów o typowej budowie psa pracującego. Ma długie ciało, szczupłą, lekko wygiętą szyję, dobrze rozwiniętą muskulaturę i silne kończyny. Głowa ma szlachetny profil i lekko zaznaczony stop. Uszy są szerokie, dość długie i zaokrąglone na końcach, osadzone wysoko i wąsko. Gdy pies jest czujny i nasłuchuje, zwracają się lekko do przodu. Ogon jest skrócony.

  Ciekawostki

  W niektórych krajach, na przykład w Brazylii, wyżeł weimarski wykorzystywany jest do wielu zadań, zwłaszcza w służbach porządkowych. Szczególnie ceni się go za niesamowity węch.

  Wyżeł weimarski - zdjęcia

  Wyżeł weimarski krótkowłosy

  Wyżeł weimarski krótkowłosy

  Wyżeł weimarski długowłosy

  Wyżeł weimarski długowłosy

  Wyżeł weimarski - charakter

  • 66%

   Czuły

   Ten srebrny wyżeł to uczuciowy pies o wielkim sercu. Czasem może nie odstępować właściciela na krok, ale w razie potrzeby potrafi zachować dystans. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Dog weimarski uwielbia zabawę, zwłaszcza z dziećmi. 

   Zabawa to też świetny sposób na fizyczną lub umysłową stymulację psa, zmęczenie go i szkolenie (nauka samokontroli, pozostawania bez ruchu, przychodzenia na zawołanie itd.). Umożliwia również wzmacnianie relacji pan-pies. 

   Pamiętajmy, że zabawy polegające na aportowaniu wzmacniają u psa instynkt myśliwski. Jeśli nie wykorzystujemy go do polowań, takich zabaw należy unikać. 

  • 66%

   Spokojny

   Jeśli ma wystarczająco dużo ruchu i możliwość spożytkowania swej ogromnej energii, weimarainer potrafi zachowywać się spokojnie i cicho odpoczywać w kącie (lub na kanapie, bo pies ten uwielbia wygodę). 

   Natomiast podczas spacerów i aktywności jego entuzjazm może być czasem trudny do opanowania. Wszystko jest kwestią odpowiedniego wyważenia. 

   O szkoleniu psów myśliwskich przeczytasz tutaj.

  • 66%

   Inteligentny

   Wszechstronność wyżła weimarskiego świadczy o jego inteligencji. To zrównoważony, posłuszny, wrażliwy pies, który z łatwością dostosuje się do różnych trybów życia. Jego dumny charakter jest także oznaką inteligencji. 

  • 100%

   Łowca

   Upór i determinacja psa świetnie przydają się podczas polowań, jest on bowiem niezwykle wytrwałym tropicielem. 

   Dog weimarski to wszechstronny myśliwy o doskonałym węchu, odpowiedni do polowania na szkodniki i na zwierzynę. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wyżeł weimarski jest towarzyski, dobrze dogaduje się z gośćmi, ale potrzebuje nieco czasu, by obdarzyć ich zaufaniem.

   Osobniki zbyt bojaźliwe lub agresywne są niezgodne z oficjalnym wzorcem rasy.

  • 33%

   Niezależny

   Dzięki swojej szlachetnej i majestatycznej sylwetce weimaraner może sprawiać wrażenie niezależnego, co jednak absolutnie nie leży w jego naturze. Jest bardzo związany ze swoją rodziną i uwielbia spędzać z nią czas. 

   Nie lubi zostawać na uboczu i chce uczestniczyć w codziennym życiu swojego opiekuna. W pracy potrafi wykazać się samodzielnością, ale jest mocno zależny od bliskich.

   Wyżeł weimarski - usposobienie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Ciężko jest zostawić tego aktywnego psa samego w domu, jeśli nie zapewnimy mu wcześniej odpowiedniej dawki wysiłku, tak by przespał naszą nieobecność. 

    Gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu, powinniśmy zacząć przyzwyczajać go do samotności tak, by spokojnie znosił nieobecność bliskich.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Weimaraner bywa uparty, jeśli właściciel nie wykaże wystarczającej pewności siebie. Jeśli jednak uda nam się stworzyć relację opartą na zaufaniu, ten nieco uparty z charakteru zwierzak okazuje się posłuszny.

    Szkolenie szczenięcia psa tej rasy należy rozpocząć wcześnie, by pies nie nabrał złych nawyków. Powinno być ono stanowcze, dzięki czemu pies poczuje się bezpiecznie. 

    Konieczne jest wprowadzenie zasad współżycia, by pies jak najlepiej poczuł się w gronie domowników, nie zaakceptuje on bowiem żadnego wykluczenia. 

    Konieczne jest stosowanie pozytywnych metod szkoleniowych, w przeciwnym razie pies może poczuć się zraniony. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Wyżeł srebrny jest dość zrównoważony i nie szczeka zbyt wiele. Podnosi głos, gdy czuje się samotny i znudzony lub gdy wyczuje w pobliżu nieproszonego gościa. 

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Często uważa się, że pies myśliwski lubi uciekać. Faktycznie, pies o silnym instynkcie tropienia często opuszcza rodzinne gniazdo w poszukiwaniu zapachów. Jednak wyżeł weimarski jest pod tym względem dość nietypowy – mimo nieprawdopodobnie rozwiniętego węchu woli przebywać z bliskimi. Odpowiednie szkolenie i relacja oparta na zaufaniu pozwalają ograniczyć ryzyko ucieczki. 

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Pies ten nie przepada za samotnością i potrzebuje dużej dawki ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Jeśli zostawimy go samego na długie godziny bez żadnego zajęcia, może niszczyć przedmioty. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Weimaraner lubi jeść, nie odmówi przysmaku w nagrodę za dobre zachowanie. Jego apetyt to dobre źródło motywacji podczas szkolenia. Pamiętajmy, aby karma dla tego aktywnego psa była wysokiej jakości i dostosowana do trybu życia psa.
     

   • 100%

    Pies stróżujący

    Weimaraner jako pies ogromnie przywiązany do rodziny jest dobrym opiekunem, zwłaszcza wobec dzieci. 

    Potrafi odstraszyć intruzów, którzy zechcą nieproszeni wkroczyć na jego teren. Nie wykazuje jednak agresji. 

   • 66%

    Wyżeł weimarski - dla kogo?

    Ten lojalny i wierny pies potrafi być posłuszny, o ile zadbamy o odpowiednią i czułą komunikację. Świetnie zatem sprawdzi się w charakterze psa rodzinnego. 

    Jeśli podejmujemy decyzję dotyczącą pierwszego psa, nie powinniśmy opierać jej wyłącznie na wyglądzie fizycznym zwierzaka, ale uwzględnić przede wszystkim jego potrzeby, zwłaszcza w zakresie ruchu.

    Właściciel wyżła weimarskiego powinien być dynamiczny, wysportowany, stanowczy i jednocześnie łagodny. Osoby bez doświadczenia mogą wybrać tę rasę, ale przyda im się pomoc specjalisty do spraw szkolenia psa

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Wyżeł weimarski jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Tryb życia

    • 66%

     Wyżeł weimarski w mieszkaniu

     Wyżeł weimarski może żyć w mieszkaniu, o ile zapewnimy mu długie, codzienne i ciekawe spacery. W zamkniętej przestrzeni będzie czuł się nieszczęśliwy. 

     Najlepiej, jeśli pies żyje w domu i może regularnie wychodzić do ogrodu, by rozprostować łapy i przewietrzyć umysł. Jednak bez względu na miejsce zamieszkania wyżeł potrzebuje kilku spacerów dziennie, aby zaspokoić swoje potrzeby ruchowe i zmysłowe.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Osoby lubiące sport mogą uprawiać go z psem, jest on bowiem bardzo wytrzymały i chętnie podejmuje fizyczny, umysłowy lub węchowy wysiłek. 

     Ten niemiecki pies świetnie sprawdzi się we wszelkich psich dyscyplinach zaprzęgowych (canicross, bikejoring), związanych z szukaniem (tropienie, mantrailing) oraz stymulacją umysłową (dog dancing, nauka posłuszeństwa, zabawy na inteligencję). 

     Weimaraner potrzebuje codziennych, długich spacerów z możliwością swobodnego biegania w bezpiecznym otoczeniu. W szczególności uwielbia wyprawy do lasu, koniecznie jednak musi opanować komendę przychodzenia na zawołanie, by właściciel nie stracił psa z oczu, gdy coś przyciągnie jego uwagę. 

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Dog weimarski jest dość duży, dlatego przewożenie go wiąże się z problemami, co nie znaczy, że jest niemożliwe. Jeśli od najmłodszego wieku przyzwyczaimy go do podróżowania, chętnie będzie poznawał nowe otoczenie u boku swojego pana.

     Jeśli puszczamy psa swobodnie w nieznanym mu środowisku, powinniśmy zachować szczególną czujność.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Wyżeł weimarski a inne zwierzęta

      Weimaraner to pies myśliwski i nie należy o tym zapominać. Wykorzystuje się go jednak raczej do aportowania, więc prędzej zastygnie przed ofiarą, niż będzie ją ścigał.

      Obecność kota w domu jest jak najbardziej możliwa, zwłaszcza jeśli szczeniak wyżła weimarskiego będzie przyzwyczajony do obecności drugiego zwierzęcia od samego początku.

     • 66%

      Wyżeł weimarski i psy

      Jeśli zadbamy o jak najwcześniejszą socjalizację szczeniaka oraz o kontrolowane, pozytywne i regularne spotkania z innymi psami, zwłaszcza w pierwszym roku życia naszego pupila, jako dorosły dobrze dogada się z innymi psami.

     • 100%

      Wyżeł weimarski i dzieci

      Ten delikatny, skory do zabawy i czuły pies doskonale nadaje się do rodziny z dziećmi. Konieczne jest oczywiście wprowadzenie odpowiednich zasad współżycia, ale jeśli będziemy szanować psa, nie powinno być problemu z porozumieniem.

     • 33%

      Wyżeł weimarski i osoby starsze

      Ogromna energia wyżła weimarskiego i jego duże zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny nie idą w parze z siedzącym trybem życia. 

      %}

      Ile kosztuje wyżeł weimarski?

      Cena szczenięcia wyżła weimarskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 6000 zł.

      Utrzymanie wyżła weimarskiego kosztuje miesięcznie ok. 200 zł. Kwota ta zaspokaja potrzeby psa w zakresie pożywienia i standardowych zabiegów (szczepienia, odrobaczanie itd.). 

      Wyżeł weimarski - pielęgnacja

      Krótka i gęsta sierść wyżła weimarskiego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Cotygodniowe szczotkowanie wystarczy, by utrzymać jej piękny wygląd.

      Należy systematycznie sprawdzać i czyścić oczy i uszy psa, by uniknąć infekcji. 

      Linienie

      Dog weimarski traci umiarkowaną ilość sierści, w okresie wiosennego i jesiennego linienia ilość ta wzrasta. Konieczne jest wówczas codzienne szczotkowanie. 

      Żywienie

      Karma dla tego dużego psa powinna być dostosowana do poziomu aktywności, wieku i stanu zdrowia. Zaleca się dwa, trzy posiłki dziennie, by uniknąć trawienia zbyt dużej ilości na raz. Kontrolowane posiłki pozwalają również ograniczyć ryzyko skrętu żołądka

      Szczeniak w okresie wzrostu powinien być pod nadzorem lekarza weterynarii, by zapewnić mu odpowiedni rozwój i uniknąć niedoborów żywieniowych. 
       

      Wyżeł weimarski - zdrowie

      Długość życia

      Długość życia wyżła weimarskiego to około 11 lat. 

      Odporność/wytrzymałość

      Wyżeł weimarski jest solidnie zbudowany, ale jak wiele psów jego rozmiarów, to dość wrażliwa rasa, zwłaszcza w okresie wzrostu.

      Ze względu na aktywność psa konieczne jest kontrolowanie posiłków, by uniknąć problemów ze zdrowiem. Dodatkowa wrażliwość zwierzęcia wynika z braku podszerstka. 

      Odporność na upały

      Podczas upałów nie powinniśmy narażać psa na zbyt intensywny wysiłek. Wyżeł jest bardzo zdeterminowany podczas działania, co może spowodować jego całkowite wyczerpanie. Pamiętajmy więc o umiarkowanej aktywności, odpowiedniej ilości wody i chłodnym miejscu do odpoczynku. 

      Wyżeł weimarski uwielbia wodę, w lecie możemy więc zaproponować mu zabawę i spacery w pobliżu akwenów. 

      Odporność na zimno

      Pies ten jest wyjątkowo wytrzymały i wytrwały podczas pracy. Pamiętajmy jednak, że prawie nie ma podszerstka, przez co źle znosi niskie temperatury. 

      Skłonność do tycia

      Nie należy podawać psu dodatkowego jedzenia między posiłkami ze względu na ryzyko nadwagi, ale też jeśli pies uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne. Może to bowiem doprowadzić do skrętu żołądka. 

      Przysmaki podczas szkolenia są przydatne, ale zachowajmy umiar, by nie doprowadzić u psa do nadwagi.

      Wyżeł weimarski, który nie ma wystarczająco dużo ruchu, szybko przybiera na wadze. Konieczne są zatem długie i intensywne spacery, które pozwolą mu zaspokoić potrzeby fizyczne, zmysłowe i społeczne. 
       

      Wyżeł weimarski - choroby

      Wyżły weimarskie mogą cierpieć na schorzenia typowe dla dużych ras psów. Możliwe choroby, które moga dotknąć psy tej rasy to:

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz