Zadaj pytanie na forum Wamiz

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski
Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski ma majestatyczny wygląd, głównie dzięki szarej, czasem niebieskawej szacie. To doskonały, niezwykle wszechstronny myśliwski pies aportujący, który nadaje się dla wielu różnych osób. Świetnie sprawdzi się też jako pies rodzinny – dobrze dogaduje się z dziećmi i uwielbia wszelkie oznaki czułości. Ten niemiecki pies to doskonały pupil dla wysportowanych i dynamicznych osób, które są w stanie zaspokoić jego duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i umysłową.

dna

Podstawowe informacje

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 12 lat
  • Charakter : Lubiący zabawę, Łowca
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Długa, Bardzo krótka

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 57 i 65 cm
Pies pomiędzy 59 i 70 cm

Waga

Suka pomiędzy 25 i 35 kg
Pies pomiędzy 30 i 40 kg

Maść

Odcienie srebrzystoszare, srebrzystobrązowe, myszate. Dopuszczalne są też wszystkie odcienie pośrednie. Głowa i uszy są zwykle nieco jaśniejsze. 

Dopuszczalne niewielkie białe znaczenia. Znaczenia czerwono-żółte są niepożądane, a brązowe stanowią poważną wadę.
 

Rodzaj szaty

Istnieją dwie odmiany: wyżeł weimarski krótkowłosy i wyżeł weimarski długowłosy. 

U krótkowłosych szata mocna, bardzo gęsta, gładko pokrywająca ciało. Bez podszerstka lub z nieznaczną jego ilością.
U długowłosych (3 do 5 cm) szata jest miękka, gładka lub lekko falista z niewielkim podszerstkiem. Osobniki mieszane mają podwójną szatę złożoną z włosa okrywowego średniej długości, gęstego i przylegającego do ciała, oraz z gęstego podszerstka. 

Kolor oczu

Oczy koloru bursztynowego, u szczeniąt mają kolor błękitny.

Opis

Wyżeł weimarski to pies średnich lub dużych rozmiarów o typowej budowie psa pracującego. Ma długie ciało, szczupłą, lekko wygiętą szyję, dobrze rozwiniętą muskulaturę i silne kończyny. Głowa ma szlachetny profil i lekko zaznaczony stop. Uszy są szerokie, dość długie i zaokrąglone na końcach, osadzone wysoko i wąsko. Gdy pies jest czujny i nasłuchuje, zwracają się lekko do przodu. Ogon jest skrócony.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten srebrny wyżeł to uczuciowy pies o wielkim sercu. Czasem może nie odstępować właściciela na krok, ale w razie potrzeby potrafi zachować dystans. 

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog weimarski uwielbia zabawę, zwłaszcza z dziećmi. 

Zabawa to też świetny sposób na fizyczną lub umysłową stymulację psa, zmęczenie go i szkolenie (nauka samokontroli, pozostawania bez ruchu, przychodzenia na zawołanie itd.). Umożliwia również wzmacnianie relacji pan-pies. 

Pamiętajmy, że zabawy polegające na aportowaniu wzmacniają u psa instynkt myśliwski. Jeśli nie wykorzystujemy go do polowań, takich zabaw należy unikać. 

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli ma wystarczająco dużo ruchu i możliwość spożytkowania swej ogromnej energii, potrafi zachowywać się spokojnie i cicho odpoczywać w kącie (lub na kanapie, bo pies ten uwielbia wygodę). 

Natomiast podczas spacerów i aktywności jego entuzjazm może być czasem trudny do opanowania. Wszystko jest kwestią odpowiedniego wyważenia. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wszechstronność tego srebrnego wyżła świadczy o jego inteligencji. To zrównoważony, posłuszny, wrażliwy pies, który z łatwością dostosuje się do różnych trybów życia. Jego dumny charakter jest także oznaką inteligencji. 

Łowca

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Upór i determinacja psa świetnie przydają się podczas polowań, jest on bowiem niezwykle wytrwałym tropicielem. 

Dog weimarski to wszechstronny myśliwy o doskonałym węchu, odpowiedni do polowania na szkodniki i na zwierzynę. 

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wyżeł weimarski jest towarzyski, dobrze dogaduje się z gośćmi, ale potrzebuje nieco czasu, by obdarzyć ich zaufaniem.

Osobniki zbyt bojaźliwe lub agresywne są niezgodne z oficjalnym wzorcem rasy.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dzięki swojej szlachetnej i majestatycznej sylwetce wyżeł srebrny może sprawiać wrażenie niezależnego, co jednak absolutnie nie leży w jego naturze. Jest bardzo związany ze swoją rodziną i uwielbia spędzać z nią czas. 

Nie lubi zostawać na uboczu i chce uczestniczyć w codziennym życiu swojego opiekuna. W pracy potrafi wykazać się samodzielnością, ale jest mocno zależny od bliskich.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ciężko jest zostawić tego aktywnego psa samego w domu, jeśli nie zapewnimy mu wcześniej odpowiedniej dawki wysiłku, tak by przespał naszą nieobecność. 

Gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu, powinniśmy zacząć przyzwyczajać go do samotności tak, by spokojnie znosił nieobecność bliskich.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten myśliwski pies bywa uparty, jeśli właściciel nie wykaże wystarczającej pewności siebie. Jeśli jednak uda nam się stworzyć relację opartą na zaufaniu, ten nieco uparty z charakteru zwierzak okazuje się posłuszny.

Szkolenie należy rozpocząć wcześnie, by pies nie nabrał złych nawyków. Powinno być ono stanowcze, dzięki czemu pies poczuje się bezpiecznie. 

Konieczne jest wprowadzenie zasad współżycia, by pies jak najlepiej poczuł się w gronie domowników, nie zaakceptuje on bowiem żadnego wykluczenia. 

Konieczne jest stosowanie pozytywnych metod szkoleniowych, w przeciwnym razie pies może poczuć się zraniony. 

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wyżeł srebrny jest dość zrównoważony i nie szczeka zbyt wiele. Podnosi głos, gdy czuje się samotny i znudzony lub gdy wyczuje w pobliżu nieproszonego gościa. 

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Często uważa się, że pies myśliwski lubi uciekać. Faktycznie, pies o silnym instynkcie tropienia często opuszcza rodzinne gniazdo w poszukiwaniu zapachów. Jednak wyżeł weimarski jest pod tym względem dość nietypowy – mimo nieprawdopodobnie rozwiniętego węchu woli przebywać z bliskimi. Odpowiednie szkolenie i relacja oparta na zaufaniu pozwalają ograniczyć ryzyko ucieczki. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten nie przepada za samotnością i potrzebuje dużej dawki ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Jeśli zostawimy go samego na długie godziny bez żadnego zajęcia, może niszczyć przedmioty. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wyżeł srebrny lubi jeść, nie odmówi przysmaku w nagrodę za dobre zachowanie. Jego apetyt to dobre źródło motywacji podczas szkolenia. 
 

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wyżeł weimarski jako pies ogromnie przywiązany do rodziny jest dobrym opiekunem, zwłaszcza wobec dzieci. 

Potrafi odstraszyć intruzów, którzy zechcą nieproszeni wkroczyć na jego teren. Nie wykazuje jednak agresji. 

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten lojalny i wierny pies potrafi być posłuszny, o ile zadbamy o odpowiednią i czułą komunikację. Świetnie zatem sprawdzi się w charakterze psa rodzinnego. 

Jeśli podejmujemy decyzję dotyczącą pierwszego psa, nie powinniśmy opierać jej wyłącznie na wyglądzie fizycznym zwierzaka, ale uwzględnić przede wszystkim jego potrzeby, zwłaszcza w zakresie ruchu.

Właściciel wyżła weimarskiego powinien być dynamiczny, wysportowany, stanowczy i jednocześnie łagodny. Osoby bez doświadczenia mogą wybrać tę rasę, ale przyda im się pomoc specjalisty do spraw szkolenia i zachowania psa. 

Tryb życia

Wyżeł weimarski w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wyżeł weimarski może żyć w mieszkaniu, o ile zapewnimy mu długie, codzienne i ciekawe spacery. W zamkniętej przestrzeni będzie czuł się nieszczęśliwy. 

Najlepiej, jeśli pies żyje w domu i może regularnie wychodzić do ogrodu, by rozprostować łapy i przewietrzyć umysł. Jednak bez względu na miejsce zamieszkania wyżeł potrzebuje kilku spacerów dziennie, aby zaspokoić swoje potrzeby ruchowe i zmysłowe.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Osoby lubiące sport mogą uprawiać go z psem, jest on bowiem bardzo wytrzymały i chętnie podejmuje fizyczny, umysłowy lub węchowy wysiłek. 

Świetnie sprawdzi się we wszelkich psich dyscyplinach zaprzęgowych (canicross, bikejoring), związanych z szukaniem (tropienie, mantrailing) oraz stymulacją umysłową (dog dancing, nauka posłuszeństwa, zabawy na inteligencję). 

Wyżeł weimarski potrzebuje codziennych, długich spacerów z możliwością swobodnego biegania w bezpiecznym otoczeniu. W szczególności uwielbia wyprawy do lasu, koniecznie jednak musi opanować komendę przychodzenia na zawołanie, by właściciel nie stracił psa z oczu, gdy coś przyciągnie jego uwagę. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dog weimarski jest dość duży, dlatego przewożenie go wiąże się z problemami, co nie znaczy, że jest niemożliwe. Jeśli od najmłodszego wieku przyzwyczaimy go do podróżowania, chętnie będzie poznawał nowe otoczenie u boku swojego pana.

Jeśli puszczamy psa swobodnie w nieznanym mu środowisku, powinniśmy zachować szczególną czujność.

Współżycie z innymi

Wyżeł weimarski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wyżeł to pies myśliwski i nie należy o tym zapominać. Wykorzystuje się go jednak raczej do aportowania, więc prędzej zastygnie przed ofiarą, niż będzie ją ścigał.

Współżycie psa z kotem jest możliwe, zwłaszcza jeśli szczeniaka przyzwyczaimy do obecności drugiego zwierzęcia od samego początku.

Wyżeł weimarski i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli zadbamy o jak najwcześniejszą socjalizację szczeniaka oraz o kontrolowane, pozytywne i regularne spotkania z innymi psami, zwłaszcza w pierwszym roku życia naszego pupila, jako dorosły dobrze dogada się ze swoimi współbraćmi. 

Wyżeł weimarski i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten delikatny, skory do zabawy i czuły pies doskonale nadaje się do rodziny z dziećmi. Konieczne jest oczywiście wprowadzenie odpowiednich zasad współżycia, ale jeśli będziemy szanować psa, nie powinno być problemu z porozumieniem.

Wyżeł weimarski i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ogromna energia psa i jego duże zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny nie idą w parze z siedzącym trybem życia. 

Cena

Cena wyżła weimarskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 6000 zł.

Średni miesięczny koszt utrzymania to ok. 200 zł. Kwota ta zaspokaja potrzeby psa w zakresie pożywienia i standardowych zabiegów (szczepienia, odrobaczanie itd.). 

Pielęgnacja

Krótka i gęsta sierść wyżła srebrnego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Cotygodniowe szczotkowanie wystarczy, by utrzymać jej piękny wygląd.

Należy systematycznie sprawdzać i czyścić oczy i uszy psa, by uniknąć infekcji. 
 

Linienie

Dog weimarski traci umiarkowaną ilość sierści, w okresie wiosennego i jesiennego linienia ilość ta wzrasta. Konieczne jest wówczas codzienne szczotkowanie. 

Żywienie

Codzienne porcje karmy należy dostosować do poziomu aktywności, wieku i stanu zdrowia psa. Zaleca się dwa, trzy posiłki dziennie, by uniknąć trawienia zbyt dużej ilości na raz. Kontrolowane posiłki pozwalają również ograniczyć ryzyko skrętu żołądka

W okresie wzrostu szczeniaka zaleca się nadzór weterynaryjny, by zapewnić odpowiedni rozwój psa i uniknąć niedoborów żywieniowych. 
 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia wyżła weimarskiego to około 11 lat. 

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wyżeł weimarski jest solidnie zbudowany, ale jak wiele psów jego rozmiarów, to dość wrażliwa rasa, zwłaszcza w okresie wzrostu.

Ze względu na aktywność psa konieczne jest kontrolowanie posiłków, by uniknąć problemów ze zdrowiem. Dodatkowa wrażliwość zwierzęcia wynika z braku podszerstka. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Podczas upałów nie powinniśmy narażać psa na zbyt intensywny wysiłek. Wyżeł jest bardzo zdeterminowany podczas działania, co może spowodować jego całkowite wyczerpanie. Pamiętajmy więc o umiarkowanej aktywności, odpowiedniej ilości wody i chłodnym miejscu do odpoczynku. 

Wyżeł weimarski uwielbia wodę, w lecie możemy więc zaproponować mu zabawę i spacery w pobliżu akwenów. 

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten jest wyjątkowo wytrzymały i wytrwały podczas pracy. Pamiętajmy jednak, że prawie nie ma podszerstka, przez co źle znosi niskie temperatury. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Nie należy podawać psu dodatkowego jedzenia między posiłkami ze względu na ryzyko nadwagi, ale też jeśli pies uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne. Może to bowiem doprowadzić do skrętu żołądka. 

Przysmaki podczas szkolenia są przydatne, ale zachowajmy umiar, by nie doprowadzić u psa do nadwagi.

Wyżeł weimarski, który nie ma wystarczająco dużo ruchu, szybko przybiera na wadze. Konieczne są zatem długie i intensywne spacery, które pozwolą mu zaspokoić potrzeby fizyczne, zmysłowe i społeczne. 
 

Częste choroby

-    zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka,
-    dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
-    dysplazja nerek,
-    przepuklina pępkowa,
-    problemy skórne,
-    distichiasis / trichiasis (nieprawidłowości dotyczące rzęs),
-    zespół Wobblera (ucisk rdzenia kręgowego),
-    dystrofia nabłonka rogówki,
-    entropium i ektropium
-    nowotwory (mastocytoma, tłuszczak itd.).

Ciekawostki

W niektórych krajach, na przykład w Brazylii, wyżeł weimarski wykorzystywany jest do wielu zadań, zwłaszcza w służbach porządkowych. Szczególnie ceni się go za niesamowity węch

Pochodzenie i historia

Nie ma pewności, że rasa ta powstała w Weimarze, mieście, od którego wzięła nazwę, na pewno jednak pochodzi z Niemiec. Jednym z przodków wyżła weimarskiego jest bloodhound, bezpośrednio lub poprzez swojego potomka, obecnie nieistniejącego już szarego psa św. Ludwika. Pies ten miał przybyć do Niemiec około XV wieku. Inni twierdzą, że jest to rasa autochtoniczna – krzyżówka przodków krótkowłosego wyżła niemieckiego i innych psów myśliwskich.

Imiona

Pies: Otto, Bruno, Mick.
Suka: Greta, Nela, Mila.
 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.