Reklama

chrapanie u psa
© Shutterstock

Pies chrapie: jakie są przyczyny chrapania psa i jak możemy temu zaradzić?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Chrapanie u psa uważane jest za naturalne zjawisko, które zazwyczaj nie budzi większego niepokoju i traktowane jest raczej z przymrużeniem oka. Podczas jednak, gdy u niektórych czworonogów jest ono delikatne i przypomina głośniejsze mruczenie, u innych jest na tyle głośne i intensywne, że uniemożliwia spanie niektórym domownikom.

Chrapanie u psa nie zawsze jest naturalnym i niegroźnym objawem – w praktyce powody takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne i świadczą niekiedy o dysfunkcji organizmu lub poważniejszych chorobach.

Kluczowe dla zdrowia zwierzęcia jest poznanie przyczyn chrapania i – w razie potrzeby – wdrożenie odpowiednich działań, które umożliwią wykluczenie lub zminimalizowanie tej przypadłości oraz jej źródła.

Dlaczego pies chrapie? Możliwe przyczyny

Przyczyny chrapania u psów mogą mieć różnorodne podłoże. Schorzenie to nie zawsze musi być oznaką poważnej choroby – niekiedy może występować jedynie okresowo i mieć związek z czynnikami zewnętrznymi lub niegroźnymi dolegliwościami. 

Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn chrapania u psa należą:

Alergia u psa i/lub nadwrażliwość

Wystąpienie reakcji alergicznej u psa może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych, a w konsekwencji chrapania. Do najczęstszych alergenów zalicza się pyłki traw, kurz, a także środki kosmetyczne.  

Bierne palenie

Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach nie tylko może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie psa, ale może także stać się przyczyną chrapania. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie układu oddechowego, prowadząc do zapalenia oskrzeli i astmy, jednocześnie dając niepokojące objawy w postaci chrapania. 

Ciało obce w nosie

Jeśli chrapanie u psa pojawiło się nagle i nasze zwierzę nie miało wcześniej takich tendencji, to należy upewnić się, czy w nosie psa nie znajduje się ciało obce, np. kłos. Zdarza się, że tego rodzaju drobne przedmioty nie utrudniają codziennego funkcjonowania zwierzęcia, ale dają o sobie znać poprzez chrapanie. 

Faza snu

Psy, podobnie jak ludzie, przechodzą kilka faz snu oraz mają marzenia senne. Niekiedy chrapanie u psa może być spowodowane właśnie konkretną fazą snu, w której czworonóg śni.

Grzybice

Chrapanie u psa może być oznaką zarażenia aspergilozą, która jest chorobą grzybiczną wyzwalaną przez pleśń. Niekiedy dolegliwość ta jest spowodowana przebywaniem zwierzęcia w miejscach koszenia trawy, siana, słomy lub kurzu. 

Aspergiloza powoduje szereg objawów: w tym kichanie, obrzęk nosa, pojawienie się wydzieliny i właśnie chrapanie u psa. W sytuacji zaobserwowania któregoś z powyższych objawów, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Katar

W niektórych przypadkach chrapanie u psa jest po prostu spowodowane, tym, że pies ma katar i niedrożny nos. Podobnie jak ludzie, czworonogi mogą przeziębiać się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. W wyniku infekcji, choroby grzybicznej lub urazu dochodzi do zapalenia błon śluzowych, co prowadzi do produkowania nadmiernej wydzieliny z nosa, kichania, trudności z oddychaniem, a w konsekwencji chrapania.

Otyłość:

Nadwaga jest jedną z najczęstszych przyczyn chrapania u psów. Dodatkowe kilogramy towarzyszące psu od szczenięctwa mogą doprowadzić do rozwinięcia się nadprogramowych tkanek tłuszczowych w okolicy gardła, co w konsekwencji spowoduje blokowanie prawidłowego przepływu powietrza. 

Te dodatkowe kilogramy stanowią dla psa duże obciążenie i mogą uciskać drogi oddechowe, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do zapadania się tchawicy podczas snu.

Pozycja spania

Pozycja, w jakiej pies śpi także może być przyczyną chrapania. Dotyczy to głównie spania na plecach, które bywa źródłem ucisku na drogi oddechowe, powodującego to zjawisko. W takich przypadkach zalecaną pozycją jest spanie na boku, które może przyczynić się do zmniejszenia uporczywego problemu.

Problemy stomatologiczne

Wpływ na chrapanie u psa mogą mieć także guzki, krostki lub ropnie powstające w jamie ustnej. Infekcje zarówno na psich dziąsłach, jak i na podniebieniu oraz po wewnętrznej stronie fafli wymagają natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem weterynarii nie tylko z powodu dolegliwości bólowych czy chrapania, które powodują, ale też ze względu na ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia się po organizmie i spowodowania poważniejszych problemów zdrowotnych.

Reakcja na leki

Niektóre leki, takie jak środki przeciwbólowe, uspokajające i relaksanty mięśniowe mogą prowadzić do zwężenia dróg oddechowych pupila, zmniejszenia częstotliwości oddechów lub rozluźnienia mięśni w gardle, co powoduje chrapanie.

Zbyt suche powietrze 

W niektórych przypadkach chrapanie u psa może mieć związek z aktualną porą roku, warunkami atmosferycznymi lub wilgotnością powietrza. Zimą, kiedy mieszkania są intensywnie ogrzewane, spada poziom wilgoci i powietrze staje się suche, za sprawą czego u niektórych zwierząt może pojawić się chrapanie. 

Wada wrodzona

Niekiedy przyczyną chrapania u psa mogą być wady genetyczne takie jak zdeformowane podniebienie miękkie, którego nieprawidłowa budowa uniemożliwia normalne oddychanie. Często chrapaniu towarzyszy także charakterystyczne świszczenie. W przypadku wady wrodzonej konieczne jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej, która pozwoli psu normalnie funkcjonować. 

Wiek

Choć chrapanie jest przypadłością, która dotyka zwierzęta w każdym wieku, to zdecydowanie częściej chrapią psy starsze.  

Chrapanie psa a anatomia ras brachycefalicznych

Niektóre rasy psów posiadają wrodzoną tendencję do chrapania, która związana jest przede wszystkim z ich charakterystyczną budową – mowa tutaj o krótkiej kufie powodującej trudności w wymianie powietrza. Problemy te mogą wystąpić w przypadku ras brachycefalicznych takich jak boksery, buldogi francuskie, mopsy, czy pekińczyki.

Psy brachycefaliczne to rasy charakteryzujące się krótkimi, płaskimi nosami i spłaszczonymi twarzami. Należą do nich m.in. buldogi francuskie, mopsy, bostońskie teriery, czy pieski pekińskie. Ze względu na specyficzną budowę czaszki, psy te często mają zwężone nozdrza i skrócone drzewo tchawicze i zwężone nozdrza, co może prowadzić do różnych problemów z oddychaniem, w tym chrapania.

Chrapanie u psów brachycefalicznych może być naturalnym efektem ich anatomicznych cech, ale może także sygnalizować problemy zdrowotne, takie jak problemy z drogami oddechowymi czy nadmierne owrzodzenia. Jeśli zauważasz, że chrapanie jest u twojego psa częste, nasilone, lub towarzyszy mu inne niepokojące objawy, skonsultuj się z weterynarzem. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy chrapanie jest związane z problemami z oddychaniem, może być konieczne leczenie lub interwencja chirurgiczna.

pies chrapie
Rasy o spłaszczonym pysku mają większą tendencję do chrapania ©Kanyshev Andrey/Shutterstock

Co zrobić, aby ograniczyć chrapanie psa? Kiedy udać się do lekarza weterynarii?

W przypadku wystąpienia chrapania u psa należy przede wszystkim zbadać przyczynę tego zjawiska. Gdy problem chrapania pojawia się nagle lub też gdy jego objawy się nasilają, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i postawi odpowiednią diagnozę.

Nagłe chrapanie może świadczyć o zapaleniu krtani, tchawicy, zapaleniu płuc lub być symptomem rozwijającego się kaszlu kenelowego. Jeśli chrapanie jest zwiastunem choroby, towarzyszą mu najczęściej dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu. 

Dalsze postępowanie będzie uzależnione od tego, czym spowodowane jest chrapanie u naszego czworonoga. W niektórych przypadkach problem może okazać się łatwy do rozwiązania, w innych – konieczne może okazać się leczenie (np. w razie alergii lub choroby grzybicznej) lub interwencja chirurgiczna (np. w przypadku trudno dostępnego ciała obcego).

Jak ograniczyć chrapanie pupila?

  • Zadbaj o prawidłową wagę: Nadwaga może wpływać na oddychanie i predysponować do chrapania. Pamiętaj o odpowiedniej diecie i regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać zdrową wagę swojego psa.
  • Zmniejsz ryzyko przegrzania: Psy brachycefaliczne są bardziej podatne na przegrzewanie. Unikaj długich spacerów w gorące dni i zapewnij swojemu psu dostęp do świeżej wody.
  • Zainwestuj w dobrze dopasowane obroże i szelki: Upewnij się, że obroża lub szelki, jakie używasz, są odpowiednio dopasowane. Zbyt ciasne mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych
  • Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza: Suche powietrze może podrażniać drogi oddechowe. W sezonach, gdy ogrzewanie lub klimatyzacja może sprawić, że powietrze stanie się suche, rozważ użycie w domu nawilżacza powietrz.
  • Przyzwyczaj do spania w podniesionej pozycji: Niektóre psy chrapą głównie podczas snu. Umieszczenie posłania psa w podniesionej pozycji może pomóc w utrzymaniu swobodnego przepływu powietrza.
  • Regularne wizyty u lekarza weterynarii: Regularne badania weterynaryjne są kluczowe dla utrzymania zdrowia psa. Lekarz może zidentyfikować ewentualne problemy zdrowotne i zaproponować odpowiednie leczenie lub środki zaradcze.
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?