Reklama

chrapanie u psa
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock

Chrapanie u psa: jakie są przyczyny i co możemy zrobić?

Redakcja

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Chrapanie u psa uważane jest za naturalne zjawisko, które zazwyczaj nie budzi większego niepokoju i traktowane jest raczej z przymrużeniem oka. Podczas jednak, gdy u niektórych czworonogów jest ono delikatne i przypomina głośniejsze mruczenie, u innych jest na tyle głośne i intensywne, że uniemożliwia spanie niektórym domownikom.

Chrapanie u psa nie zawsze jest naturalnym i niegroźnym objawem – w praktyce powody takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne i świadczą niekiedy o dysfunkcji organizmu lub poważniejszych chorobach.

Kluczowe dla zdrowia zwierzęcia jest poznanie przyczyn chrapania i – w razie potrzeby – wdrożenie odpowiednich działań, które umożliwią wykluczenie lub zminimalizowanie tej przypadłości oraz jej źródła.

Jakie są przyczyny chrapania u psów?

Przyczyny chrapania u psów mogą mieć różnorodne podłoże. Schorzenie to nie zawsze musi być oznaką poważnej choroby – niekiedy może występować jedynie okresowo i mieć związek z czynnikami zewnętrznymi lub niegroźnymi dolegliwościami. 

Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn chrapania u psa należą:

 • Alergia u psa i/lub nadwrażliwość: wystąpienie reakcji alergicznej u psa może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych, a w konsekwencji chrapania. Do najczęstszych alergenów zalicza się pyłki traw, kurz, a także środki kosmetyczne.  
 • Bierne palenie: przebywanie w zadymionych pomieszczeniach nie tylko może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie psa, ale może także stać się przyczyną chrapania. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie układu oddechowego, prowadząc do zapalenia oskrzeli i astmy, jednocześnie dając niepokojące objawy w postaci chrapania. 
 • Budowa anatomiczna charakterystyczna dla danej rasy: niektóre rasy psów posiadają wrodzoną tendencję do chrapania, która związana jest przede wszystkim z ich charakterystyczną budową – mowa tutaj o krótkiej kufie powodującej trudności w wymianie powietrza. Problemy te mogą wystąpić w przypadku ras brachycefalicznych takich jak boksery, buldogi, mopsy, czy pekińczyki.
 • Ciało obce w nosie: jeśli chrapanie u psa pojawiło się nagle i nasze zwierzę nie miało wcześniej takich tendencji, to należy upewnić się, czy w nosie psa nie znajduje się ciało obce, np. kłos. Zdarza się, że tego rodzaju drobne przedmioty nie utrudniają codziennego funkcjonowania zwierzęcia, ale dają o sobie znać poprzez chrapanie. 
 • Faza snu: psy, podobnie jak ludzie, przechodzą kilka faz snu oraz mają marzenia senne. Niekiedy chrapanie u psa może być spowodowane właśnie konkretną fazą snu, w której czworonóg śni.
 • Grzybice: chrapanie u psa może być oznaką zarażenia aspergilozą, która jest chorobą grzybiczną wyzwalaną przez pleśń. Niekiedy dolegliwość ta jest spowodowana przebywaniem zwierzęcia w miejscach koszenia trawy, siana, słomy lub kurzu. Aspergiloza powoduje szereg objawów: w tym kichanie, obrzęk nosa, pojawienie się wydzieliny i właśnie chrapanie u psa. W sytuacji zaobserwowania któregoś z powyższych objawów, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
 • Katar: w niektórych przypadkach chrapanie u psa jest po prostu spowodowane, tym, że pies ma katar i niedrożny nos. Podobnie jak ludzie, czworonogi mogą przeziębiać się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. W wyniku infekcji, choroby grzybicznej lub urazu dochodzi do zapalenia błon śluzowych, co prowadzi do produkowania nadmiernej wydzieliny z nosa, kichania, trudności z oddychaniem, a w konsekwencji chrapania.
 • Otyłość: nadwaga jest jedną z najczęstszych przyczyn chrapania u psów. Dodatkowe kilogramy towarzyszące psu od szczenięctwa mogą doprowadzić do rozwinięcia się nadprogramowych tkanek tłuszczowych w okolicy gardła, co w konsekwencji spowoduje blokowanie prawidłowego przepływu powietrza. Te dodatkowe kilogramy stanowią dla psa duże obciążenie i mogą uciskać drogi oddechowe, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do zapadania się tchawicy podczas snu.
 • Pozycja spania: pozycja, w jakiej pies śpi także może być przyczyną chrapania. Dotyczy to głównie spania na plecach, które bywa źródłem ucisku na drogi oddechowe, powodującego to zjawisko. W takich przypadkach zalecaną pozycją jest spanie na boku, które może przyczynić się do zmniejszenia uporczywego problemu.
 • Problemy stomatologiczne: wpływ na chrapanie u psa mogą mieć także guzki, krostki lub ropnie powstające w jamie ustnej. Infekcje zarówno na psich dziąsłach, jak i na podniebieniu oraz po wewnętrznej stronie fafli wymagają natychmiastowego skontaktowania się z weterynarzem nie tylko z powodu dolegliwości bólowych czy chrapania, które powodują, ale też ze względu na ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia się po organizmie i spowodowania poważniejszych problemów zdrowotnych.
 • Reakcja na leki: niektóre leki, takie jak środki przeciwbólowe, uspokajające i relaksanty mięśniowe mogą prowadzić do zwężenia dróg oddechowych, zmniejszenia częstotliwości oddechów lub rozluźnienia mięśni w gardle, co powoduje chrapanie.
 • Suchość powietrza: w niektórych przypadkach chrapanie u psa może mieć związek z aktualną porą roku, warunkami atmosferycznymi lub wilgotnością powietrza. Zimą, kiedy mieszkania są intensywnie ogrzewane, spada poziom wilgoci i powietrze staje się suche, za sprawą czego u niektórych zwierząt może pojawić się chrapanie. 
 • Wada wrodzona: niekiedy przyczyną chrapania u psa mogą być wady genetyczne takie jak zdeformowane podniebienie miękkie, którego nieprawidłowa budowa uniemożliwia normalne oddychanie. Często chrapaniu towarzyszy także charakterystyczne świszczenie. W przypadku wady wrodzonej konieczne jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej, która pozwoli psu normalnie funkcjonować. 
 • Wiek: choć chrapanie jest przypadłością, która dotyka zwierzęta w każdym wieku, to zdecydowanie częściej chrapią psy starsze.  

Co zrobić, aby ograniczyć chrapanie u psa?

©Shutterstock

W przypadku wystąpienia chrapania u psa należy przede wszystkim zbadać przyczynę tego zjawiska. Konieczne będzie udanie się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i postawi odpowiednią diagnozę.

Dalsze postępowanie będzie uzależnione od tego, czym spowodowane jest chrapanie u naszego czworonoga. W niektórych przypadkach problem może okazać się łatwy do rozwiązania, w innych – konieczne może okazać się leczenie (np. w razie alergii lub choroby grzybicznej) lub interwencja chirurgiczna.

Przeczytaj również: 

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz