Reklama

Twój pies kicha? Sprawdź czy to nie objaw przeziębienia lub innej choroby

pies kicha

Nos jest bardzo ważnym organem dla psa, to nie ulega wątpliwości. Stanowi on główne narzędzie do poznawania otaczającego świata. Czasem jednak zdarza się, że nos choruje. Warto obserwować psa i reagować na niepokojące sygnały z jego strony, aby móc odpowiednio wcześnie podjąć leczenie. Jednym z nich jest kichanie.

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Jednym z objawów chorego nosa u psa jest kichanie u psa. Kichanie to zupełnie normalny odruch organizmu. Podobnie jak ludzie, czworonogi kichając pozbywają się z nosa tego, co aktualnie podrażnia jego błonę śluzową od środka.

Jeśli kichanie jest uporczywe i nieefektywne, może stać się uciążliwe zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Bardzo często idzie w parze z katarem, który również może być objawem zapalenia błony śluzowej nosa i innych poważnych dolegliwości.

Dlaczego pies często kicha?

Kichanie u psa może świadczyć o wielu rzeczach. Jeśli pojawia się sporadycznie i nie towarzyszą mu żadne inne objawy, nie ma powodu do obaw, bo jest normalną, naturalną reakcją organizmu.

Jeśli zaś staje się uporczywe, pojawiają się ataki kichania albo towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, ogólne osłabienie i apatia, a także wydzielina z nosa lub co gorsza, krwawienie z nosa – jest to wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii.

Ciało obce w nosie

Chyba najczęstszym powodem, dla którego pies kicha, jest po prostu obecność ciała obcego w nosie. Może być to zarówno robak, który wleciał do nosa, jak i kurz, drażniący dym czy kłos, który wbił się psu podczas węszenia.

Wówczas odruch kichania całkowicie zniknie w momencie, kiedy czynnik drażniący zostanie usunięty. Kiedy podejrzewamy obecność ciała obcego, z którym pies sam nie może sobie poradzić, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, aby to on usunął dany przedmiot, nie uszkadzając psiego nosa.

Alergia

Kichanie i psi katar mogą być też objawami alergii u psa. Tutaj sprawa wygląda podobnie – jak zniknie czynnik alergizujący z otoczenia, kichanie u psa powinno ustać. Odnalezienie przyczyny alergii może być jednak trudne, dlatego i tu pomoc lekarza weterynarii jest nieoceniona. W pierwszej kolejności warto natomiast zastanowić się, czy ostatnio coś w otoczeniu psa nie uległo zmianie.

Pasożyty

Odruch kichania u psa mogą wywołać atakujące nos pasożyty. Nierzadko towarzyszy im kichanie z krwią w wydzielinie. Pasożyty bardzo często dają objawy dopiero wtedy, gdy ich inwazja jest już w zaawansowanym stadium, dlatego warto robić kontrolne, okresowe badania kału i krwi, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować na inwazję.

Przeziębienie

Tak jak u człowieka, tak i u psa kichanie może być objawem zwyczajnego, sezonowego przeziębienia. Najczęściej zwiastuje wirusowe zapalenie nosa i gardła, czyli po prostu infekcję górnych dróg oddechowych. Towarzyszą mu wówczas: kaszel, ból gardła, katar, gorączka i ogólnie złe samopoczucie.

Nowotwór jamy nosowej

Kichanie niestety może być też objawem nowotworów w jamie nosowej. Występują zazwyczaj u starszych psów, średni wiek zachorowania na ten rodzaj nowotworu to 9-10 lat, ale może pojawić się wcześniej. Najczęściej jest to nowotwór złośliwy. Wymagane jest leczenie operacyjne.

Szczególnie narażone na ten rodzaj nowotworu są psy przebywające w mieście – ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza. Objawami, które towarzyszą nowotworowi jamy nosowej u psa, oprócz kichania, są: wyciek z nosa, chrapliwy oddech i czasem deformacje z brakiem symetrii w okolicy pyska.

Kichanie wsteczne

Specyficznym rodzajem kichania u psa jest tak zwane kichanie wsteczne albo kichanie odwrócone. Atak kichania wstecznego wygląda groźnie i może wzbudzić duży niepokój we właścicielu, ponieważ pies wygląda w jego trakcie, jakby się dusił. Pupil wyciąga głowę do przodu i wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk, podobny do zachłystywania się lub parskania.

Nie są do końca poznane jego przyczyny. Szacuje się, że u większości psów przynajmniej raz w życiu pojawia się taki atak, a w szczególności dotyczy to ras małych o spłaszczonym pysku, takich jak na przykład mops.

Choć sam w sobie nie jest objawem, to gdy jest uporczywie nawracający, może świadczyć o problemach psa w układzie pokarmowym albo o problemach neurologicznych czworonoga. Atak kichania wstecznego trwa kilka, kilkadziesiąt sekund, a po jego ustaniu oddech psa wraca do normy.

Co należy zrobić, gdy pies ciągle kicha?

Jak już zostało nadmienione, kichanie to zupełnie normalny odruch organizmu. Jeśli kichnięcie psa jest jednorazowe, nie powinno wzbudzać naszych podejrzeń.

Natomiast jeśli zdarza się ciągle albo towarzyszą mu też inne niepokojące objawy, takie jak gorączka, obrzęk albo wyciek z nosa u psa (ropy albo krwi), nie należy tego bagatelizować.

Niepokojące są też gwałtowne, nagłe ataki kichania –szczególnie, jeśli trwają długo. Tak samo współwystępowanie kataru u psa jest wskazaniem do leczenia.

Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest pocieranie nosem o przedmioty oraz intensywne pocieranie go łapami.

Gdy zaobserwujemy którąś z powyższych rzeczy, powinniśmy się wówczas udać się do weterynarza. Lekarz może zalecić krople do nosa dla psa, a przy podejrzeniu infekcji – wykonać szczegółową diagnostykę.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz