Reklama

Jak leczyć kaszel wsteczny u psa?

kaszel u psa

Katar wsteczny  u psa, nazywany również kichaniem wstecznym, jest zjawiskiem często spotykanym wśród psów. Choć wygląda poważnie, w większości przypadków jest zupełnie normalny i niegroźny. Naszą uwagę powinien zwrócić dopiero wówczas, gdy zacznie przybierać na sile i będzie pojawiać się coraz częściej.

Na czym polega ten szczególny rodzaj kataru? W jakich sytuacjach możemy go zauważyć i czym może być spowodowany? Warto dowiedzieć się więcej o tym zjawisku, aby wiedzieć, jak zareagować i kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Czym jest katar wsteczny u psa?

Katar wsteczny u psa, zwany także kichaniem wstecznym u psów lub kichaniem odwróconym, w języku angielskim określany jest jako „reverse sneeze” oraz „reverse sneezing in dogs”. Jest on powszechnym objawem pochodzącym ze strony układu oddechowego, który od czasu do czasu można zauważyć u większości psów.

Co więcej, niektóre rasy czworonogów mogą mieć nawet predyspozycje do częstszych ataków kichania wstecznego. Są to najczęściej małe psy oraz rasy brachycefaliczne czyli ze spłaszczoną kufą np. buldogi francuskie, mopsy, pekińczyki.

Kichanie wsteczne spowodowane jest skurczem krtani i podniebienia miękkiego. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że pies szybko i energiczne wdycha powietrze, zamiast – jak w przypadku normalnego kichania – go zwyczajnie wydychać.

Jakie są objawy kataru wstecznego?

Katar wsteczny u psa to zjawisko charakteryzujące się gwałtownymi, nagłymi i powtarzającymi się wdechami inhalacyjnymi przez nos.

Niekiedy u zwierzęcia pojawia się także odruch wymiotny i towarzyszące mu specyficzne dźwięki oraz parskanie (zwykle na koniec ataku kataru wstecznego).

Podczas ataku kataru wstecznego u psa zwierzę gwałtownie zatrzymuje się w miejscu i prostuje głowę wraz z szyją, wyciągając je mocno do przodu.

Równocześnie wydaje z siebie donośny i powtarzający się dźwięk podobny do parskania lub zachłystywania się. W większości przypadków wdychanie powietrza może być bardzo silne. Zwykle atak ten trwa od kilku sekund do nawet dwóch minut.

Po napadzie pies natychmiast wraca do normalnego funkcjonowania i jego zachowanie nie przejawia żadnych nieprawidłowości. Zazwyczaj napad kichania wstecznego bardzo łatwo jest odróżnić od normalnego kichania, które występuje jednorazowo i przebiega tak samo jak u ludzi.

Jak reagować na atak kaszlu wstecznego u psa?

W większości przypadków atak kataru wstecznego u psa nie wymaga szczególnego rodzaju interwencji ze strony człowieka.

Opiekun może jedynie pomóc psu poprzez delikatne zakrycie dłonią jego nosa i równoczesne masowanie gardła, co pozwoli wyciszyć i uspokoić psa. Skuteczne może okazać się także przytknięcie palca do czubka nosa lub lekkie dmuchanie w pysk i nos.

Niekiedy kichanie wsteczne powinno wówczas ustąpić, jednakże nie obowiązują w tej kwestii ścisłe reguły. Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie psu kilkukrotnego przełknięcia, co zazwyczaj hamuje skurcz mięśni odpowiedzialnych za kichanie wsteczne.

Podczas ataku kataru wstecznego na pewno warto wyprowadzić psa do chłodniejszego miejsca lub na zewnątrz, gdzie łatwiej mu będzie oddychać. Kluczowe będzie także uspokojenie zwierzęcia i zapewnienie mu bezstresowej atmosfery.

O czym może świadczyć katar wsteczny u psa?

Katar wsteczny u psa zazwyczaj jest spowodowany samoistnymi lub alergicznymi podrażnieniami lub stanami zapalnymi w klatce piersiowej, gardle, przewodzie nosowym i w obrębie krtani. W niektórych przypadkach mogą być wywołane:

  • wdychaniem drażniących substancji (takich jak pyłki lub substancje o intensywnych zapachu);
  • ciągnięciem na smyczy;
  • nadmiernym podnieceniem (spowodowanym zarówno falą radością, jak i złością np. po bójce z innym psem);
  • wpadnięciem czegoś do gardła – niekiedy taka substancja lub przedmiot może zostać wciągnięty przy wdechu do dróg oddechowych psa, co powoduje swędzenie;
  • nagłą zmianą temperatury otoczenia;
Zbyt mocne ciągnięcie na smyczy może wywołać atak kaszlu wstecznego ©Shutterstock

Niestety, zdarza się również, że katar wsteczny jest objawem towarzyszącym poważniejszym schorzeniom:

  • problemom neurologicznymi (podrażnieniami lub uszkodzeniami nerwów);
  • polipom lub innym zmianom o charakterze nowotworowym;
  • chorobom serca we wczesnym stadium, które nie dają jeszcze widocznych objawów.

 Choć katar wsteczny u psa może wywołać zaniepokojenie właściciela, to w większości przypadków nie powinien być powodem do niepokoju. Zwierzęta zmagające się z tym zjawiskiem nie wymagają zazwyczaj przyjmowania leków, jednakże, w niektórych przypadkach, lekarz może zalecić bardziej wrażliwym czworonogom łagodzące leki przeciwhistaminowe. 

Pamiętajmy, że u zdrowych psów katar wsteczny może pojawiać się co jakiś czas w różnych etapach życia, a u ras mających do tego predyspozycje – nawet kilka razy dziennie.

Dopiero w przypadku, gdy zaczyna dokuczać zwierzęciu nader często, ma ostry przebieg i towarzyszą mu odruchy wymiotne, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który dokładnie oceni stan zdrowia psa i zleci dalsze postępowanie.

Istotne będzie wykluczenie takich dolegliwości jak zapadanie tchawicy, infekcje układu oddechowego czy kaszel kenelowy.

Jeśli problem ma charakter przewlekły i związany jest z alergią, to istotne jest zidentyfikowanie szkodliwego czynnika lub substancji, co pomoże wykluczyć go z otoczenia zwierzęcia i zminimalizować dokuczliwe objawy.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Przeczytaj, jak rozpoznać przeziębienie u psa
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz